Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

Bubble74

S největším sebezapřením jsem se dopotácela touto odpudivou noční můrou až na samý vrchol surrealistického filmového umění. Lynchova genialita a perverzní zdatnost zvizualizovat nejhrůznější fobie spících mozečků je obdivuhodná, ne ovšem každým opěvovaná. Zatímco ostřílení depkaři se v intenzivní atmosféře sžírajícího šílenství tetelí blahem, optimistický estét útrpně vyhlíží závěrečné titulky s modlitbami, aby vlastnil ve své filmotéce aspoň jeden díl Krtečka. Na zklidnění žaludečních šťáv a uvedení trosek mysli do provozního stavu ho bude potřebovat jako sůl. ()

Marek1991

Lynchov surrealistický grc, ktorý chápe asi len on sám a ktorý nechal na výklad pseudoodborníkom, či odborníkom, nech si polámu hlavy a hľadajú, keď sa im bude chcieť, ale na čo? Nemyslím, že je to niečo nadčasové, skôr si myslím, že to má súvis s jeho životom a potreboval zo seba niečo vypľuť, si myslím, že niečo, čo akoby znázorňovalo to, čo ho priviedlo k týmto podivnostiam. Nemyslím, že to bol horor, skôr nechutné dielo, po ktorom môžem ísť v kľude spať s tým, že niektorí tvorcovia sa do umeleckých sietí chytili až príliš. Musím sa však priznať, že to bolo priam hypnotizujúce a čudesne magické, že tomu nie som ochotný dať odpad, lebo je to v istých momentoch zaujímavé herecky, či umelecky, popravde aspoň to nie je pretiahnuté ako film 2001: Vesmírna odysea, tá bola pre mňa priam zbytočným utrpením, toto bol aspoň úlet, ktorý ma miestami fascinoval. ()

NeutrinoX

Takto si představuji film, který člověka chytne a nepustí. Seděl jsem jen s otevřenou pusou a nebyl schopen se pohnout, poté jsem to ještě dlouho rozdýchával. Pro mě je 5 jedinou možnou volbou. ()

F.man

Solidní surrealistický mazec. Vliv Lynchova malířství se v Mazací hlavě pořád ještě nezapře a tak hledat zde nějakou výraznější narační rovinu je v zbytečné (i když neříkám, že to nemá děj). Divák je spíše odkázan na exprese pocitů, snů, fascinaci deformovaným. Což se povedlo parádně a ta ponurá, demná, zvrhlá atmosférá zde dýchá na každém záběru. Ať už za to můžou interiéry - temné pokoje, hučící roury - topení... (a i ten jeden exteriér - továrny, bahno...) postavy nebo zvuky. Ty jsou vychytané do nejmenších detailů (Alen Splet), všude to hučí, syčí, křičí... Na to, že se v podstatě jedná o první dlouhý/studentský film, pracuje Lynch, očima kameramana(ů) skvěle se světlem. Pokud si toužíte vymít mozek a nechat se fasiconovat pokríveností je Mazací hlava tím správným hnusem. In Heaven, everything is fine. In Heaven, everything is fine. You've got your good things. And I've got mine. ()

Tryskomyš

Typický Lynch. Už od první chvíle jsem věděla, ke komu film zařadit. Dost mi to připomíná poslední serii Twin Peaks. Ta pro mě byla naprosto stejně nesmyslná. A přitom všechny předchozí serie byly bombastické. Ten seriál jsem milovala. ()

prkalil

"Dear mom .... . and dad please don't see the film Eraserhead ... ... and don't tell anyone I did." - fotka téhle rukou psané cedulky je na nečíslované str. 629 knihy Místo snění (Room to Dream). Tak si ji tam najděte, je tam fakt dobře schovaná. ZaLynchovaná ... :) * * * Mimochodem, ta kniha je, jak by řekl David padesátkově, naprosto epesní! * * * "Ve Spokane jsem měl kamaráda Bobbyho, který bydlel v domě na konci bloku, kde stála taky bytovka. Jednou v zimě jsem tam šel v kombinéze, myslím, že jsem tehdy ještě chodil do školky. Měl jsem kombinézu a kamarád Bobby měl taky kombinézu, a jak jsme tak chodili venku, byla nám strašná zima. Bytovka stála trochu stranou a my jsme si všimli chodby ke dveřím do bytů a jedny dveře byly otevřené. Zamířili jsme tam a vešli do bytu, ale nikdo nebyl doma. Nějak nás napadlo dělat sněhové koule a zavírat je do šuplíků. Dali jsme je do psacího stolu i do všech ostatních zásuvek, na které jsme narazili, do každé jednu ledovku. Potom jsme se pustili do velkých koulí, asi půlmetrových, a pokládali je na postel. Stejně jsme pokračovali v dalších místnostech. Z koupelny jsme vytáhli ručníky a rozložili je po ulici jako dlaždice. Přijela auta a zpomalila, pak nějaký řidič řekl: 'Kašlu na to.' Prostě ty ručníky přejel. Koukali jsme, jak je dva vozy přejíždějí, a potom jsme udělali ještě pár koulí. Nakonec jsme šli domů. Byl jsem zrovna v obýváku, když zazvonil telefon, ale s tím jsem si hlavu nelámal. I když tenkrát telefon zvonil málokdy, nepovažoval jsem to za důvod k panice. Zvedla to máma, jenže když sluchátko převzal táta, z jeho tónu jsem začal mít divný pocit. Myslím, že chudák musel zaplatit dost mastnou škodu. Proč jsme to udělali? To bych taky rád věděl..." ()

Cimr

Je hrozně zajímavé sledovat tu komentáře. Ve všech je totiž napsané v podstatě to samé, ale jednou je to za pět hvězdiček a jednou za odpad. Skoro všichni se shodují na tom, že Mazací hlava je totální výmaz, úlet, že to maže mysl, že je to depresivní až na půdu, divné a že je to klasická lynchovina. A teď jde o to, jestli se vám to líbí nebo ne. Já osobně jsem z podobných filmů nadšený, a stejně tak i z Mazací hlavy. Klidně bych se podepsal pod Radyův komentář, s tím rozdílem, že bych k tomu dal absolutní hodnocení. Pak je také neméně zajímavé sledovat, jak tenká je hranice mezi velkým uměním a sračkou. Konkrétně mluvím o vztahu David Lynch - Ed Wood. Třeba taková Glen or Glenda je v některých místech Mazací hlavě docela podobná. Taky tam je nějaký podivný chlápek, co všechno seshora řídí, jen v Glendě má provázky a v Hlavě páky. A příkladů by se dalo najít víc. Co se dá dělat, někdo prostě talent má a někdo nemá. Nebo je to všechno naopak? ()

frashmaker

Ten film chtěl být tak strašně jinej a divnej až se to minulo účinkem. Je to kultovní masakr, ale takovej trošičku prázdnej. ()

havLord

Po prvním shlédnutí se rouška zahalující smysl / poselství / myšlenku snímku jen kousek poodkryla, stále mi toho ještě hodně vrtá hlavou, další projekce přijdou časem vhod. Dojem na mě Lynch svou celovečerní prvotinou zanechal rozhodně velmi kladný. ()

kobejn

Lynch stejně jako Allen nebo Bunuel točí dokola furt jeden film. Všechno, co bylo později v Twin Peaks nebo kdekoliv, bylo už tady. Tak se poznaj skuteční umělci, zajímá je furt to samý celej život a na to se zaměřej. ()

sta

Film, který prostě nemůže být hodnocen jako průměrný - love it or hate it. Mě osobně dost znervózňoval, ale nepohltil. ()

MissJ

Extrémně hutný film. Musím říct, že v případě Mazací hlavy si nejsem jistá, zda ji vůbec chápe samotný Lynch, který se prý inspiroval vlastními sny a nočními můrami z dětství, respektive jestli je Mazací hlava k analýze určena. Osobně nemám potřebu vidět film podruhé, myslím, že by si z něj každý měl odnést nějaký svůj subjektivní pocit a nesnažit se ho pitvat do hloubky. Lynchovy filmy ve vás zkrátka zanechají "něco", ať chcete či ne, ale je jen na vás, zda to "něco" akceptujete. Mně samotné, ač Lynchovi fandím, se to u některých jeho snímků nedaří, ale Mazací hlavu považuju za výjimečný počin. Zbytečný film, jak je tady v některých komentářích označován, si představuju úplně jinak. A neuvěřitelná zvuková složka by si zasloužila 5 hvězdiček sama o sobě. ()

PKD

Asi takto. Kdo nevidel filmy od Lynche v tom spravnem poradi, tj.od Babicky do Inland Empire, nema sanci to pochopiti na vice, jak 3. Asi tak. Da se to pochopiti lec, je mezi Lynchznalci znamy pojem, ze timto se Mistr pouze rozehrival, aby jste vy ostatni, mohli dostati ucelene artove silenstvi. A ne, fakt tento film, neni na mene, jak 4hvezdy. Asi tak. Tento film(verte neverte) je snad jeste lepsi, nez vyse zminena, I.E. ()