Hrdinové z Telemarku

• slovenský

Hrdinovia z Telemarku

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 1965, 131 min

Tak jo, od LiVenturu sa dockam tak akurat tohoto : "Němci mi v tomto filmu neprisli v "nejlepší kondici", ale příběh je velmi dobrý". Tak zase komentatorska mizeria a bieda pokracuje. Karlos80 a jeho komentare vidim, aj ked nechcem a Ramzeszial su to u poniektorych filmov filmov jedine komentare, o ktore sa mozem opriet. Lenze Karel je neonazi spina, bordel a ludsky vykal /uz len pre jeho vyroky o holokauste - to vsaktu nepatri/. ja osobne filmu nerozumiem, a vlastne ani rozumiet nechcem. Na to tu je particka skaredych vystudovanych filmovych teoretikov -elitarov, na cele s Madsbenderom, ktorych kecy ma ale xmrti nudia a nebavia. Filmovu teoriu som nestudoval, nejsem absolvent FFUK a pre mna to bola proste skvela oddychovka. Zasnezena, s kopou vybuchov, prestreliek a vybornych dialogov. Rad sa opat vratim k tomuto filmu : 88 %(28.10.2017)

dalsi z vybornych vojenskych filmov 60. - 70. rokov americkej produkcie s hereckymi hviezdami na cele - KIRK DOUGLAS. Vyborny pribeh tam hrali podla skutocnych udalosti o vojenskej operacii norskeho odboja. Sledovanie tohoto filmu na sirokouhlom platne vam prinesie neskutocny umelecky zazitok ako aj prekrasnu zasnezenu prirodu krasneho NORSKA - http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=1487.0(8.8.2012)

Dobře natočený ale jinak veskrze průměrný válečný film, s úžasnými norskými roláky:), prostředím a slušným výběrem hereckých osobností své doby.... Hrdinové z Telemarku si za své aktivity v odboji podobnou poctu jistojistě zasloužili, nicméně ve skutečnosti byla akce provedena trošičku jinak a hlavní části útoku na továrnu (té nejsložitější) se film kulišácky vyhnul... Každopádně doporučuji vlastní návštěvu vodní elektrárny poblíž Rjukanu, která dnes slouží jako muzeum a po níž film slupnete s nebývalým nadšením;)(7.9.2009)

Film by mohl mít podtitulek "Věnováno hrdinům norského odboje, kteří znemožnili Němcům dokončit atomovou bombu“, ano, opravdu tomu tak bylo i ve skutečnosti, samozřejmě za pomoci Britů! Film je takovou do té doby běžnou rutinně natočenou akční podívanou, něco ve stylu "Kam orli nelétají" nebo "Děl z Navarone", vyloženě nepřekvapý, občas i zanudí, pěkných akčních scén tu ale pár najdeme. Nevím, co bych tak vyzdvihl, z herců vyloženě nikdo nevybočoval. Co však člověku zůstane v živé paměti, tak to je asi tuhá norská zima (brr.,.zima mi je ještě teď), Kirk v bílém roláku, šponovky, zasněžené kopce sjezdovek a odbojáři s německýmy fašisty v honbě na lyžích:-) Závěrečná scéna na lodi byla na infarkt. Průměr, něco mezi 3-4*.(16.2.2009)

Klasický válečný film zobrazující jednu z největších akcí, která pomohla k poražení německé říše za Druhé světové války. Heroes of Telemark je filmem o norských odbojářích, kteří dostali za úkol prozkoumat a informovat britské velitelství o stavu a možnostech zničení vodní elektrárny Vemork v Rjukanu, kde probíhala výroba Těžké vody, nedílné součásti pro výrobu atomové bomby. Film je z historického hlediska nepřesný a v mnoha ohledech "zhollywoodizovaný", díky tomu i přes dobré obsazení a zobrazení nejdůležitějších částí operace Telemark si film vysloužil pouze lepší 3*.(28.1.2012)

• - Michael Douglas působil u filmu jako asistent režie. (Locksley)

• - Kaskadér, který zaskočil za Roye Dotrice při natáčení honičky na lyžích, kdy Jensen pronásleduje Pedersena (Kirk Douglas), je jedním z hrdinů, kteří se za války účastnili Telemarské operace. (Karlos80)

• - Natáčení se zúčastnilo i olympijské družstvo Norska. (Karlos80)