Hrdinové z Telemarku

• slovenský

Hrdinovia z Telemarku

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 1965, 131 min

Povedené válečné dobrodružství v režii zkušeného A.Manna nezdržuje dlouhým plánováním operace, ale vrhá hrdiny do akce, kde tu něco nevyjde, tamhle se něco podělá a ještě někdo zradí, navíc na sněhu, což mám ve filmech rád. Postavu K.Douglase sice vytáhnou odbojáři z univerzitního prostředí, ale spíše než akademika hraje Bonda- experta na výbušniny, lyžování, střelbu zblízka a krásná děvčata.(27.10.2013)

dalsi z vybornych vojenskych filmov 60. - 70. rokov americkej produkcie s hereckymi hviezdami na cele - KIRK DOUGLAS. Vyborny pribeh tam hrali podla skutocnych udalosti o vojenskej operacii norskeho odboja. Sledovanie tohoto filmu na sirokouhlom platne vam prinesie neskutocny umelecky zazitok ako aj prekrasnu zasnezenu prirodu krasneho NORSKA - http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=1487.0(8.8.2012)

Film by mohl mít podtitulek "Věnováno hrdinům norského odboje, kteří znemožnili Němcům dokončit atomovou bombu“, ano, opravdu tomu tak bylo i ve skutečnosti, samozřejmě za pomoci Britů! Film je takovou do té doby běžnou rutinně natočenou akční podívanou, něco ve stylu "Kam orli nelétají" nebo "Děl z Navarone", vyloženě nepřekvapý, občas i zanudí, pěkných akčních scén tu ale pár najdeme. Nevím, co bych tak vyzdvihl, z herců vyloženě nikdo nevybočoval. Co však člověku zůstane v živé paměti, tak to je asi tuhá norská zima (brr.,.zima mi je ještě teď), Kirk v bílém roláku, šponovky, zasněžené kopce sjezdovek a odbojáři s německýmy fašisty v honbě na lyžích:-) Závěrečná scéna na lodi byla na infarkt. Průměr, něco mezi 3-4*.(16.2.2009)

Douglas vybaven vědomostmi přinejmenším jako Niels Bohr. Na lyžích hotový Bjorn Daehli a k tomu má v každé zapadlé chalupě k ruce po jedné sličné obdivovatelce. Němci správně tupí a odporní. Výprava dost chudá, celkově se na to ale dívat stále dá - především kvůli hlavní herecké dvojici, která odvádí dobrý řemeslný průměr.(29.4.2005)

Klasický válečný film zobrazující jednu z největších akcí, která pomohla k poražení německé říše za Druhé světové války. Heroes of Telemark je filmem o norských odbojářích, kteří dostali za úkol prozkoumat a informovat britské velitelství o stavu a možnostech zničení vodní elektrárny Vemork v Rjukanu, kde probíhala výroba Těžké vody, nedílné součásti pro výrobu atomové bomby. Film je z historického hlediska nepřesný a v mnoha ohledech "zhollywoodizovaný", díky tomu i přes dobré obsazení a zobrazení nejdůležitějších částí operace Telemark si film vysloužil pouze lepší 3*.(28.1.2012)

• - Poslední film Barryho Jonese. (Karlos80)

• - Michael Douglas působil u filmu jako asistent režie. (Locksley)

• - Kaskadér, který zaskočil za Roye Dotrice při natáčení honičky na lyžích, kdy Jensen pronásleduje Pedersena (Kirk Douglas), je jedním z hrdinů, kteří se za války účastnili Telemarské operace. (Karlos80)