Muž z Laramie

• USA The Man from Laramie (více)

Smyslem jeho života byla pomsta. James Stewart v titulní roli amerického westernu.
Americký režisér Anthony Mann (1906-1967) oživil skomírající westernový žánr v padesátých letech sérií temných psychologických westernů, v nichž hlavní role ztělesnil jeho oblíbený herec James Stewart. Posledním z nich byl snímek Muž z Laramie, který vznikl podle povídky Thomase T. Flynna, uveřejněné v časopisu Saturday Evening Post.
Jeho hrdinou je bývalý kavalerista, nyní obchodník Will Lockhart, který přijíždí z wyomingského Laramie do Nového Mexika, aby pátral po tajném obchodu se zbraněmi, jenž stál život jeho mladšího bratra. Lockhart se dostává do konfliktu s mocným rančerem (Donald Crisp), který pomalu ztrácí zrak a své impérium chce svěřit spíš svému předákovi (Arthur Kennedy) než nehodnému vlastnímu synovi (Alex Nicol). Film je vybudován jako klasické drama s shakespearovskými motivy (Král Lear) a s hlavní postavou neústupného hrdiny, zmítaného vnitřními rozpory. (Česká televize)

corpsy

Jeden z mnohých westernov o hodnotách. Western, ktorý nieje presnou definíciou tohto žánru. Áno, má to jeho znaky, ale sú skôr podávané interakciou medzi postavami z psychologického a nie násilnického hľadiska, aj keď samotná akcia nechýba. Je to skôr HIGH NOON, ako SILVERADO. ()

MikO_NR_1909

Jasné, charaktery sú zložitejšie, dej má hlbší nádych a kľukaté odbočky. Čoho sa ale nezbavím je fakt, že v 3/4 som sa nudil a mi bolo fuk ako sa to bude vyvíjať. Skúsim Winchestra :) ()

blackrain

Nemám s tímto westernem sebemenší problém. Má kvalitní příběh s moc dobře napsanými a zahranými charaktery jednotlivých postav. James Stewart je sympaťák, to mu nelze v žádném případě odepřít. ()

kaylin

Anthony Mann a James Stewart jsou spojení, které skvěle fungovalo a funguje i dnes. Výborný westernový thriller o tom, že lidé nejsou takoví, jak se zdají, což není nic nového, ale v tomhle pojetí je to prostě dobré. Stewart má skvělou roli, ale tady jsou skvěle napsány i další charaktery, s nimiž to funguje. ()

YURAyura

4/10 Western detektivka nebo snad psychologicke dramo? Ale to snad ne! Sislal je tu dreveny jak noha valecneho invalidu - tisicere diky za titulky bez nichz bych byl zcela jiste nahrany... Sympaticke jsou zaporne postavy - hlavne Arthur je po Gantrym pro me dalsim dukazem jeho hereckeho kumstu. Jake western opravdu nedivatelne - i kdyz se snazi zasahnout jine zanry - zustava diky pouziti nejruznejsich klise daleko za ocekavanim. ()

Wiliem

Celý film se nese v takovém, řekl bych až příliš klidném tempu, sem tam nějaký zvrat, ale atmosféra filmu není až tak hustá jak v některých jiných Mannových filmech. Pointa která je celkem snadno odhadnutelná téměř ze začátku filmu, což ale nikterak filmu neškodí, trochu té romantiky, a standartně dobrý Stewart to je pár předností jinak slušného, spíše psychologického westernu, kde tasení koltů je až druhořadá záležitost. 70%. ()

Martin741

Uz dlhodobo tvrdim, ze najlepsie westerny sa tocili v 40. a 50. rokoch - tu ide o jazdca z neznama + patranie po zbraniach. vyborny namet na western, hlavne ke sa do toho obul james Stewart /Man who shoot Liberty Valance, Rope, It´s a Wonderfull Life/. Obycajne dialogy prevladaju, to potvrdzuje aj tento film, sympaticky posobil fakt, ze divak dlho nevie pravy dovod jazdcovho prichodu. Jo, ako obstarozny mentalny invalid budem nosit drevo do lesa, lebo v ramci bezpecnych noriem som blazon, teda mentalne dezorientovany a zas a znovu napisem, ze herecke vykony boli proste bezchybne. Viem, ze uzivatel Mi u Chai neznasa termin hereke koncerty, ale mna tu tento Stewartov herecky koncert doslova uchvaltil a film som sio maximalne uzival. Stary kvality western, ktory je dobre obcas si pripomenut : 77 % ()

Topco

Ďalší (a posledný) skvelý, psychologický western od tandemu Mann/Stewart s noirovými prvkami (úmyselne nejasné motivácie hl. hrdinu, pátranie na vlastnú päsť, občasný tieň, pochmúrna mizanscéna, štýlové podhľady). Bavil som sa, opäť raz. ()

LeoH

Skeptický western v neobvykle šedomodrých technicolorových barvách, plný vzájemných nedorozumění a mylných závěrů mezi postavami rozmístěnými na ose dobro-zlo s newesternovou rozmanitostí. Spravedlnosti je dosaženo jen velmi přibližně a víceméně náhodou, hrdina odjíždí v blažené iluzi, že poznal pravdu, vykonal pomstu a zachoval si čest – kdyby tak věděl, co ví divák… Tyhle žánrové klasiky mě zdá se nepřestanou příjemně překvapovat. ()

farmnf

Western podle mého gusta až skoro Williamsovský. Nenávist, ztráta majetku, přátelství, politika. To vše se v něm odráží. Indiáni, otcovská láska, ztráta zdraví, stará láska. Lang tu vytvořil kaši se všemi možnými inkrediencemi života člověka na západě. Bylo to sledovatelné, pochopitelné a mělo to spád. Určitou naivitu těchto filmů divák rád omluví, píše se rok 1955. ()

neoBlast

Sice filmová klasika, ale sterilní jak třikrát vyvařená podrážka. Asi jsem nakonec přece jenom více příznivec umaštěných špagety westernů, kde se pro sprosté slovo a zaprášené gatě nejde daleko. Naproti tomu je Muž z Laramie vypulírovanou podívanou, která přesně zapadá do své doby, do zlaté éry klasických hollywoodských spektáklů, ale divákovi jako jsem já už dnes nic neříká. Chyběl mi vtip, chybělo mi napětí a snad i ten, vždy charismatický, James Stewart si své odehrál jen na půl plynu a s polozavřenýma očima. 40 % ()

Hollohlaway

Opět výborný James Stewart, opět krásná krajina, hudba a Mann jako režisér. Ale jinak jsem zklamán. Ač to atmosféru má a postavy jsou poměrně zajímavě načrtnuté, detektivní zápletka prostě neobstojí. Nelogické chování charakterů a v podstatě prázdné městečko a dva ranče, kde se pohybuje jen pár postaviček. Živoucí obraz Divokého západu si představuju jinak. ()

vitekpe

Stewart a Aline MacMahon ok. Ostatni postavy velmi nepresvedcive obsazene, a to stahlo tenhle western ke dnu. Skoda, protoze i kdyz je pribeh hodne predvidatelny, tak film samotny je natoceny pekne. Urcite lze jako oddychovku doporucit, ale existuji mnohem westernejsi westerny... :) ()

Han22

Docela zajímavý western, ukazující, že Mannovi se Stewartem to šlo (a bez něj jak ukazuje Poslední hranice naopak ne). Osamělý hrdina s vojenskou minulostí přijíždí do Coronada, aby zjistil kdo prodal Apačům pušky, které stály život kluků z vojenské jednotky včetně jeho bratra. Všichni včetně jeho přátel se snaží aby odjel, pokusí se na něj hodit vraždu, ale zaťatý hrdina vypadnout odmítá. Vůbec postavy jsou výborné, ať už ty vedlejší, nebo ty hlavní, všichni mají nějaký vývoj. Nejzajímavější je pak farmářské trio - starý tvrdý farmář, jeho nepovedený syn hajzlík a rozumný předák, který doufá, že jednou bude ranči vládnout on. Dá se říct, že jak se to vyvinulo mě docela překvapilo... jak se říká cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Je to spíše drama, než opravdový western, akce tu moc není, ale i tak s přehledem western roku 1955. ()

Rozjimatel

"Have you done this before?" "I've patched up bullet holes in places I wouldn't like to mention."     Jeden z tých lepších klasických westernov, ktorý ani dnes nepôsobí smiešne. Má zaujímavú zápletku, ktorej spočiatku tajomné okolnosti sa divákovi postupne odhaľujú. Podobne je to aj s odhaľovaním charakterov postáv, ktoré sú na western vykreslené celkom obstojne, sú tu dokonca aj akési náznaky psychológie. Film ťahá predovšetkým výborný James Stewart (Will Lockhart), výraznejších sparing partnerov ale nemá. Herečka Cathy O'Donnell (Barbara Waggoman) je dokonca dosť toporná a romanca medzi ňou a hlavným hrdinom je tak značne povrchná a vyznieva do prázdna. Mierne výtky idú ešte k trochu naivnému scenáru, ktorý sa až príliš často spolieha na náhody. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

WesternMan

Anthony Mann točil skvělé westerny, a když se k tomu ještě přidal Jimmy Stewart, tak to bylo více než úžasné. Muž z Laramie je pravý western, s prvky detektivky a romantiky, se skvělým příběhem pomsty, pěknou hudbou, sympatickým hlavním hrdinou, a krásnou krajinou, příběh má také velmi dobře prokreslené postavy jak je u Manna zvykem. Děj frčí rychlostí blesku a nevyskytují se zde skoro žádná hluchá místa. Vřele doporučuji vše fandům westernů. ()

Petrus1

Musím přiznat, že western není zrovna žánr, kterej bych vyhledávala (jako dítě sem je ale měla docela ráda) a nebýt toho, že jde o Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete, určitě bych se k němu nikdy (nebo minimálně v nejbližší době) nedostala. No a protože nejsem právě westernu znalá, nemůžu asi objektivně hodnotit ani srovnávat s jinými. Můžu jen říct, že jsem se nenudila a že bylo osvěžující zase na chvíli změnit žánr (tedy hlavně si odpočinou na čas od hororů). A taky sem ráda, že to do svého programu Prima zařadila a já to nemusím nikde shánět a stahovat. Ale též mne jímá neblahý dojem, že za rok nebudu vědět nejen to, o čem to bylo, ale i to, že sem to vůbec viděla. Tím nechci říct, že by to bylo špatný...vůbec ne, jen prostě vím, že u mě brzo upadne v zapomnění. Zápletka je zprvu trochu nejasná, ale brzo se vyjeví a jak už to u většiny westernů bývá, jde o pomstu, která má v pozadí prodej zbraní zrádným Apačům. A protože to je sviňárna, určitě se to někomu nevyplatí. Will Lockhart sice není místními zrovna vřele uvítán, ale nakonec se ho "ujme" jedna neoblomná stará pletichářka. "A taky ošklivá." :-) A co bych dodala ještě nakonec? Známé rčení, že stará láska nerezaví. "Muž z Laramie je napínavý, tragický příběh s nezapomenutelnou ústřední písní, jež se stala hitem "The West will never see a man with so many notches on his gun", a s Mannovým charakteristickým smyslem pro zoufalé a posedlé muže, vztahy mezi nimi a pro nebezpečnou krajinu, která zdůrazňuje jejich extrémní duševní stavy." No a kdo na tuto nezapomenutelnou ústřední píseň zapomněl stejně rychle jako já, tu je k poslechu: The Man from Laramie. ()