Odhalená stopa

USA, 1953, 91 min

Anthony Mann

William H. Wright

George White

Ryzí western Anthonyho Manna s hodně komorním obsazením (celkem pět postav, nepočítám-li partu indiánů), realistickýma scénama (ostruha, kulka v noze, či pouhopouhé šplhání na skálu po provaze) a charaktery, obnaženými až na dřeň kostí. Starý, životem unavený zlatokop, který doufal, že se na něho konečně usmálo štěstí, voják outsider vyhozený z armády, bezcharakterní gauner, snažící se hrát na city, křehká dívka hledající v tom drsném světě alespoň trochu něhy a lásky (navíc jedna z mála podobných ženských westernových postav, která nepůsobí jako rušivý element, naopak) a konečně zoufalý lovec odměn, který pod lavinou vzteku a beznaděje marně skrývá ryzí charakter. Skvělý scénář a mistrná režie jdou ruku v ruce vstříc hereckému obsazení v čele s výtečným Jamesem Stewartem, neméně skvělou Janet Leigh a Robertem Ryanem, který se prostě pro takovéhle role narodil. Vynikající western. 100%.(23.7.2011)

Mannov prepracovaný psychologický western, kde skutočne neviete, komu veriť. Čo už my diváci, horšie je, že si nemôžu veriť postavy. Mužský svet starých mládencov je krutá skutočnosť, treba prežiť, ako sa dá a to vyžaduje aj nefér zrady a podobné fígle. Žena je tu symbolom nádeje, je jediná, ktorá sa nehanbí za zmysel pre česť a elementárnu spravodlivosť. Dokáže jej prítomnosť niekoho z tejto morálne ambivalentnej bandy zachrániť? Naked spur sa síce odohráva v krásnych kulisách, ale je paradoxne filmom komorným. Škoda prestrelky s indiánmi, má tu svoj význam, len červenokožci ešte v týchto rokoch boli stále viac materiálom pre efektné akčné prestrelky.(6.11.2015)

První jiskry blížící se revoluce, která zrušila image westernu coby prostoduchého filmu o pistolnících a Indiánech. Ústřední linka - eskorta zloducha na šibenici - je výchozím bodem nejen pro dramatické scénky, ale hlavně pro psychologické potyčky a morální dilemata všech zúčastněných. Je to sice stále chlapská záležitost, Indiáni a ženy zde slouží jako pouhé kulisy, ale postavy jsou velmi precizně načrtnuty a je opravdu potěšení sledovat, jak se tento příběh vyvíjí. Plusem jsou strhující krajinky, mínusem burácivá, orchestrální hudba. Rozhodně TOP20 nejlepších westernů.(7.4.2013)

10/10 Bravo! Zadna pozitivni postava, jen tipicky zistne lidske vlastnosti. Parada. Neurvaly Ralf - pro me zatim teprve treti film s nim - Dirty Dozen + Kiss me deadly, Psycho lasicka Janet do sve role teprve doroste a vykozi se, Robert je charismaticky presvedcivy vudci vsem, a James to neni ten typicky usislany jizan a la Mirek Dusin. Mala napoveda pro mistni pseudoDB: chybejici clanek petice zlatokop je Millard Mitchell ;]](3.4.2012)

Rančer Howard Kemp má momentálne veľmi ťažké srdce na svoju bývalú frajerku Mary, ktorá mu rozpredala majetok, a tak nezaváha ani na okamih, keď sa ponúka možnosť zarobiť 5000 dolárov za hľadaného kriminálnika Bena Vandergroata, ktorý sa ukrýva v horách so svojou potenciálnou snúbenicou Linou. Počas stopovania sa „lovcovi odmien” votrú do náruče ďalší dvaja ziskuchtiví spoločníci, starší pánko Jesse Tate, ktorý vehementne túži po veľkom zbohatnutí, a to vďaka “zlatej horúčke” , jednoducho chce naďabiť na ZLATO, a tým druhým je Roy Anderson, vojak, čo bojoval nedávno v občianskej vojne ( nepamätám presne, na akej strane ? ), a ten jednak bude pásť po tejto šarmantnej krásavici, alebo taktiež je CHAMTIVEC, ktorý miluje vôňu peňazí. Oni mu síce pomôžu dolapiť Bena, ale starosti sa ani náhodou nekončia. Teraz majú tohto GAUNERA eskortovať na miesto vyzdvihnutia tučného obnosu peňazí, ktoré si majú potom rozdeliť. V pätách majú indiánov, ktorí idú po LAKOMCOVI Royovi, alebo lišiacky Ben potrebuje získať dostatok času na to, aby niečo rýchlo vymyslel, keďže sa mu jeho životná kapitola, každou minútou, hodinou, zase o niečo skracuje, blíži sa zúčtovanie na popravisku, ktoré si ani za otca nechce pripustiť. Nezostáva mu teda nič iné, ako všetkých poštvať samých proti sebe !!! Majstrovský, psychologický, unikátny WESTERN, odborníka na slovo vzatého, Tonyho Manna, s mojim obľúbencom Jimom Stewartom, či čoraz viac obľúbenejšou Janet Leigh. Ukazuje mi pätoro rôznych osobností, ktorých cesty sa pretnú, a k tomu bojujú sami so sebou, o priazeň, o moc = CHAMTIVOSŤ. Rád by som pochválil vynikajúci scenár Sama Rolfeho a Harolda Jacka Blooma, pretože si v jednom celistvom kuse udržuje vysoký štandard, ktorý nikdy neskĺzne do prudkej priepasti. Na všetko je vyhradené miesto, a tak sa odohrá veľa udalostí, i na 90. minútach filmového diania, sa nemám ani kedy nudiť. Skoro som v nemom úžase !(5.8.2017)

• - Ve Španělsku byl z neznámých důvodů název filmů změněn na Colorado Jim a taktéž jméno hlavní postavy z Howard Kemp(James Stewart) na Colorado Jim. (Mol)