Reklama

Reklama

Odhalená stopa

  • USA The Naked Spur (více)

Obsahy(1)

Když se vrátí farmář Howard Kemp (James Stewart) z občanské války, zjistí, že jeho žena prodala všechnu půdu a znovu se provdala. Z Howarda je rázem zlomený muž, jenž si na živobytí vydělává honitbou podobných nešťastníků. Vydává se za hledaným vrahem Benem Vandergroatem (Robert Ryan), za jehož dopadení lze očekávat odměnu ve výši 5 000 dolarů... (Pohrobek)

(více)

Videa (1)

Recenze (40)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Mannov prepracovaný psychologický western, kde skutočne neviete, komu veriť. Čo už my diváci, horšie je, že si nemôžu veriť postavy. Mužský svet starých mládencov je krutá skutočnosť, treba prežiť, ako sa dá a to vyžaduje aj nefér zrady a podobné fígle. Žena je tu symbolom nádeje, je jediná, ktorá sa nehanbí za zmysel pre česť a elementárnu spravodlivosť. Dokáže jej prítomnosť niekoho z tejto morálne ambivalentnej bandy zachrániť? Naked spur sa síce odohráva v krásnych kulisách, ale je paradoxne filmom komorným. Škoda prestrelky s indiánmi, má tu svoj význam, len červenokožci ešte v týchto rokoch boli stále viac materiálom pre efektné akčné prestrelky. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Ryzí western Anthonyho Manna s hodně komorním obsazením (celkem pět postav, nepočítám-li partu indiánů), realistickýma scénama (ostruha, kulka v noze, či pouhopouhé šplhání na skálu po provaze) a charaktery, obnaženými až na dřeň kostí. Starý, životem unavený zlatokop, který doufal, že se na něho konečně usmálo štěstí, voják outsider vyhozený z armády, bezcharakterní gauner, snažící se hrát na city, křehká dívka hledající v tom drsném světě alespoň trochu něhy a lásky (navíc jedna z mála podobných ženských westernových postav, která nepůsobí jako rušivý element, naopak) a konečně zoufalý lovec odměn, který pod lavinou vzteku a beznaděje marně skrývá ryzí charakter. Skvělý scénář a mistrná režie jdou ruku v ruce vstříc hereckému obsazení v čele s výtečným Jamesem Stewartem, neméně skvělou Janet Leigh a Robertem Ryanem, který se prostě pro takovéhle role narodil. Vynikající western. 100%. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Oceňovaný snímek slavného Anthony Manna s hvězdnými Jamesem Stewartem a Robertem Ryanem. Lovec odměn se za pomoci zlatokopa a vyhozeného vojáka pokouší najít hledaného vraha a jeho přítelkyni, honba za dopadením psance a jeho převoz k potrestání se odehrává v atraktivní divočině Skalistých hor. Vrah se snaží využít chamtivosti a nedůvěry k vytvoření konfliktů mezi jeho třemi únosci. Přes jednoduchý příběh tohoto psychologického westernu je scénář velmi dobře propracovaný a žádná z postav není jasně kladná ani záporná. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=rbpjpGYYUvQ ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Další spolupráce Anthonyho Manna a Jamese Stewarta mi přijde nepatrně slabší než westerny Zátočina řeky či Vzdálená země. Opět se ale odehrává v krásné přírodě, charaktery postav jsou nejednoznačné a komplikované. Děj je poměrně jednoduchý, objevuje se tu i nějaký ten zvrat a scény jsou doprovázeny starou klasickou americkou skladbou (ve starých filmech je často slyšet, např. Zajatec Ostrova žraloků) Beautiful Dreamer. V případě Odhalené stopy nemohu dát čisté 4*, protože bych tak neodlišil rozdíl mezi nahoře uvedenými snímky a tímto počinem. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Typický americký western padesátých let, odehrávající se v nádherné krajině. Zkušený režisér Anthony Mann se zde zabývá morální otázkou priority odměny za dopadení zločince. Skupinka čtyř mužů (bývalý rančer – lovec odměny, neúspěšný zlatokop, propuštěný voják a polapený kriminálník) a dívka (přítelkyně kriminálníka) cestují divokou přírodou do města předat psance spravedlnosti. Ukazuje se však, že cesta se zločincem je těžší než jeho polapení...Standardně dobrá úroveň US-westernu, něčím podobného pozdější Peckinpahově Jízdě vysočinou. Silné tři hvězdičky. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (2)

  • Ve Španělsku byl z neznámých důvodů název filmů změněn na Colorado Jim a taktéž jméno hlavní postavy z Howard Kemp(James Stewart) na Colorado Jim. (Mol)

Reklama

Reklama