Amnestie

Sametová revoluce v roce 1989 přinesla většině lidí svobodu, někomu ale přinesla i problémy, a někomu jinému zase příležitost a kariéru. Z bývalých prominentů se stávají vězni, z bývalých disidentů a vězňů se přes noc stávají politici a lidé s vlivem. Už za socialismu se začíná odvíjet příběh, který revoluce zrychlí a který vyvrcholí během krvavých událostí největší vězeňské vzpoury u nás. Rozsáhlé amnestie prezidenta Václava Havla ze zimy 1990 se řady těžkých zločinců v leopoldovské věznici netýkaly. Ti se proto vzbouřili a na téměř dva týdny celou věznici obsadili. Oblast věznice se změnila na válečnou zónu a ukončit ji musela až policie a speciální jednotky s využitím vojenské techniky. Nesmlouvavý a tvrdý zásah část veřejnosti ocenila, jiná část poukazovala na jeho přílišnou brutalitu. Emotivní thriller Amnestie o manipulaci, násilí a zradě přináší na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. A spolu s ní i příběh tří párů, jejichž životy se prolínají na pozadí obrovských a rychlých revolučních změn v roce 1989. (Bontonfilm)

Hanka_M

Byť není scénář tak dobrý, jako ostatní stránky filmu, dá se tento snímek s napětím a chutí dokoukat až dokonce, především díky zajímavým hercům, neokoukaným hercům a skvělé kameře. Střih a estetika filmu posouvá snímek do evropského formátu. ()

LuciusDLX

To sa takto raz dostal chrchlavý Vašík ku korytu, hneď ako prvé si nechal v rozpore s Benešovými dekrétmi vrátiť majetky, ktoré znárodnili jeho teplému strýkovi, ktorý bol veľký kámoš a udavač gestapa. Keďže to bol ale väčší prepitý idiot ako všetci čakali, zmyslel si v tej alkoholickej hlave pustiť na slobodu kopu kriminálnikov a tí, na ktorých sa nedostalo, sa rozhodli vzbúriť. Film je zbytočne dlhý, stačilo by mu 80 minút a samozrejme sa mohli držať viac reálnych udalostí, to však dnešná vládnúca spoločnosť pre ktorých je Lahev modlou asi moc vidieť nechce. Jednu hviezdičku navyše som dal za scénu Germániovej s Bačom v televízii, kde dokázala fantasticky napodobniť Jacka Sparrowa, normálne na nerozoznanie od originálneho Deppa. Tvorcovia ďalšieho dielu pirátov by vedeli výrazne ušetriť, keby angažovali ju. ()

Igwar

Pre mňa bol "Amnestie" takmer dokonalým filmovým zážitkom a o to presne pri filme ide. Herecké výkony všetkých zúčastnených, Vašutova skvelá slovenčina, kamera, réžia.... Karásek opäť nesklamal, rovnako ako v prípade "Kandidáta". Komentújúci síce spomínajú nejaké výtky, ale väčšina je mimo misu. Asi sa príliš nechali filmom uniesť, keď hodnotia nie film ale samotné Havlové amnestie alebo iné prípadné neduhy tej doby. Mohí nechápu, že film nie je dokument a nemá za cieľ presne dokumentovať, čo sa vtedy stalo, ale priniesť fiktívny príbeh iba inšpirovaný Leopoldovskou vzburou. A to autorom vyšlo skvele. Nie je veľa kvalitných slovenských filmov, ale keď sa nejaký podarí, stojí za to. A toto je presne ten prípad. ()

mdf

Dobře,poutavě natočené,možná to mohlo být o kus akčnější,super hudba Depeche Mode,Aha,Nagy atd.Jinak na Havla a to převlíkání kabátů a bývalé STB,se radši vyjadřovat nebudu. ()

Wallendorfer

Germani, Jackuliak a Bača to zvládli veľmi dobre, Majeský, Vašut a Geislerová pomenej. Technicky dobre zvládnutý film, príbehovo však (ako Kandidát) opäť prekombinovaný, zložitý, ukecaný. A povrchný. Je to, ako keď sa pozriete na prenádhernú fľašku bošáckej slivovice, ale vo vnútri je len voda. ()

pallok

Ťažko sa komentuje, ak Ti na monitore pod tlačítkom "odeslat komentář" svieti bravúrny koment od verbala so štyrmi hviezdičkami. Áno, súhlasím so všetkým vtipne podanom verbalovom komente, s výnimkou hodnotenia pani herečky Aňi G., skoro mi bolo ľúto, že ju tá okatá mrcha netrafila poriadne. V prípade Geislerky ide o jeden z mála filmov v ktorom si nezašukala a tým jej výkon klesol na pol plynu. Inak by to bolo za päť*. ()

Aladin777

Veliké překvapení. Veliké pozitivní překvapení. Bez příkras, bez skrupulí, naplno. Přesto trochu zatajeně. Filmu nemám moc, co vytknout, téma, alespoň pro mne velmi zajímavé, herecké výkony výborné. Vyzdvihuji především mě neznámého Juraje Baču a překvapil i Marek Vašut. Aňa Geislerová vysoký standart. Snad jen M.Majeský mi trochu neseděl. Jinak nejen vzpoura, ale si vlastní scény z vězení ve mě vyvolávaly dojem: tak tam se nechceš dostat. I ten socialismus byl ve filmu podán tak, že by po jeho návratu málokdo toužil. Nakonec však místo radostných budovatelských zítřků přišlo tvrdé vystřízlivění v podobě rozpuštění ideálů v roztoku vlastních osobních zisků "idealistů". 90+% ()

lineker

Slušně zvládnutá sonda do přelomových let 1989-1990 převážně zasazená do nechvalně proslulé věznice v Leopoldově, ve které zřejmě vlivem dalekosáhle amnestie došlo k největší vězeňské vzpouře na našem území. Film dobře zachycuje i bolestný přerod totalitního zřízení na demokratické uspořádání a s tím spojenou krutou nepřipravenost z které mnohé politické špičky těží i v dnešní době. ()

andreas_tool

Příjemné překvapení i díky kameře a výkonu Juraje Bači a Natalie Germana... vlastně celkově se casting povedl, zejména na muklovské a bachařské role... jasné 4* ()

JerryPilsen

Trošku zbytečně moc vaty okolo,ale gradace byla.Děj je skvěle zasazen do doby a srozumitelně informuje o příčinách i následcích jedné etapy. ()

dasl

Ktorý koko... Toto natočil. Ak chcel upozornit na tému Havel s nami vyjeb...al  tak na to neyreba dve hodiny chodiť okolo . Blbec ma dojem že ak bude púšťať hudbu z 90tich tak to bude autentické . Ani hovno tam nie je rozumieť všetky dôležité dialógy sú prekryté hulakajucou hudbou .alebo iným rušením je to blbosť . ()

Dajman odpad!

Keby som sa chcel pozerať na príbeh o dobrých komunistoch a zlých demokratov a potom opačne (do polovice filmu) a zároveň na zlých väzňov a dobrých bacharov a potom opačne (do polovice filmu) tak sa pozriem na dajaku sprostosť z motívov a diel Arpáda Soltesza. Človek si chce pozrieť vzburu, jak k tomu došlo, ako si vyrobili zbrane, ako brutálne povraždili bacharov vo väznici, a na miesto toho sa hodinu a pol pozerám na tureckú telenovelu z našej dielne, idiotske typicke charaktery o ktorých šablonovito hneď viete čo budú robiť a čo sú zač. Strašne som sa musel premáhať aby som to dopozeral, ale v polke som to už nevydržal a začal som to pretáčať lebo by som dostal záchvat. Posledných 20 minút filmu kde je vzbura je totálne odfláknutých a v konečnom dôsledku, najväčšia vzbura väzňov v dejinách vyzerá jak poldňová zábava pre disidentov a tých ostatných. O postavách ktoré mali znázorniť vtedajšiu topku demokratov (Budaj, Gál, Kňažko atď) nebudem nič radšej hovoriť. Ale nezabudnite drahý demokrati, herci vždy najlepšie vedia ako sa robí politika. ()

Scott67

Velmi slušná záležitost. Velmi mile mě překvapil Vašut svou skvělou slovenštinou. Samozřejmě jména hlavních postav byly změněny. Jen Havla nechali (jak jinak) Ještě si pamatuji, jak šel Čarnogurský z vězení rovnou na tribunu. Ten herec, to má být asi Kňažko. Ostatní je běžná, ale dobře zpracovaná stafáž. ()

milos.bradik

Tak to se nepovedlo. Většina filmu se nezabývá amnestií nebo leopoldovskou vzpourou, ale jakýmisi mileneckými vztahy. Vůbec mne to nezaujalo. ()

Redyx1 odpad!

Totálni odpad a lži,aby se lezlo do zadku křivákovi Havlovi,tohle je přesně ten typ filmů z 90.let kdy se vymývali lidem mozky!Naštěsti jsem necinkal v 89 roce klíči a svým dětem jsem odmala vysvětloval, co byl Havel za šmejda a čím je ve školách učitelé krmí lhaním o něm a o parchantech kolem něho!!! ()