Na nože

• USA Knives Out (více)

Satirická krimi komedie Na nože zábavným způsobem ukazuje, jak může dopadnout vyšetřování záhadného úmrtí autora tajemných detektivních příběhů, když jsou všichni v jeho blízkosti podezřelí. Svérázný detektiv Daniel Craig pojme řešení případu po svém a vyšetřování každého člena této excentrické rodiny se ukáže býti složitější, než se zpočátku zdálo. V napínavém detektivním příběhu, v duchu nejlepší tradice Agathy Christie, rozehrají herecký koncert Chris “Captain America” Evans, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, a Don Johnson. (Vertical Entertainment)

Marius_ss

Príjemný film so skvelým hereckým obsadením na ktoré sa dobre pozerá a ktoré sa dobre počúva. Pre niekoho to ale môže byť komorné až nudné. Mne sa to na jedno pozretie páčilo, no nepotrebujem to vidieť znova. Čo u mňa však definitívne rozhodlo že dám len *** bolo, že konečné odhalenie, nebolo ani z ďaleka také prekvapujúce, ako byť malo. Čo je u filmov s touto tématikou veľmi dôležite (aspoň pre mňa). ()

Mikino00

Milá, zábavná i zajímavá variace na krimi klasického střihu stojící na vypilovaném a chytrém scénáři, který postupně dávkuje jen tolik potřebných informací, aby mohl diváka zavést, kam potřebuje a pak vše obrátit. Film také stojí na skvělém hereckém obsazení. No a srdce každého diváka si získá kouzelná Ana de Armas. ()

geimz

Trochu by som ubral na tej sláve, pretože Knives Out nakoniec nie je nejakým žáner definijúcim filmom či detektívkou dekády. Je to mierne svojská (istými postavami a humorom) Christieovka, ktorá má celkom chytrý scenár, áčkových hercov a fungujúci zvrat na konci. Zabavil som sa, no z repertoára Agathy by sa dalo vytiahnuť 30 ďalších príbehov s podobnou šablónou a previesť s nejakou režijnou invenciou na filmové plátno, takže o prílišnej originalite či nápaditosti nemôže byť reč. ()

Klajnik

Trapnej infantilní a nucenej humor mi ještě trochu srazil domnění o tomto zbytečnym filmu, kterej mi nedal vůbec nic - což by nevadilo, kdyby to bylo hravé, což neni. Lidi mluví o bourání divákovo očekávání. Mně přišlo, že 50% bylo předvídatelných a druhých 50% nezajímavých, takže mi přirozeně nezáleželo na tom, jak se to celé vyvrbí. Nenapomáhá ani ta předimenzovanost. Když detektiv Craig přirovnával tento případ k donutu s dírou uprostřed uvnitř donutu s dírou uprostřed uvnitř don...blablabla a diváci si smáli, tak jsem si přišel jako Ignácius J. Reilly uprostřed spolčení hlupců s dírou uprostřed uvnitř spolčení hlup... - vtipný co? Pak se není čemu divit, že takovym lidem to přijde jako scénáristická hříčka, jenž nabourává očekávání diváků, baví i rozesmívá a kterou si všichni herci užívaj. Nevim co ta práce na osmých Star Wars udělala s Johnsonem, ale rád bych, aby dělal filmy Looperovké úrovně. Já bych to radši vážnější, tvrdší a zlejší, což by bylo atmosférištější pokud by by si film více vyhrál se členy zbohatlické zdegenerované rodiny. Na takovém konceptu by šlo odvyprávět film o něčem. Namísto toho jsem se díval na film o ničem, na předimenzovanou nudu ověnčenou několika trapnými prupovídkami jako třeba : “Viděl jsi její instagram? Je to influencerka” což zbytku kina přišlo vtipný a mě byl větším podmětem k zamyšlení průměrný divák, který je schopen si námarně užít film, jenž hraje na známou notu (Agatha Christie), vypadá slušně (starobylé sídlo), vidí tam známé tváře a občas uslyší ftip. Bída. ()

WayDott

Začátek dost ukecanej, po pravdě prvních 45 minut mě to absolutně nebavílo. Ale pak tam Craig rozehrál tu svojí vyšetřovací hru a film nabral tak super děj, že je to prostě za 4*. Asi bych dala 5, ale kvůli tomu začátku ne. Můj dům, moje pravidla, moje kafe :-) ()

Henry007

Na nože je zábavná detektivka starého střihu se skvělou hereckou sestavou, dobře ustaveným prostředí starosvětského panství, ve které divák skládá střípky skládanky "co se stalo v tu osudnou noc". Zní to podivně, ale je to "feel-good" detektivka, protože je podána s nadhledem a komediální lehkostí. A možná proto mám ryze subjektivní výtku, která je úzce spjata s mým očekáváním, že to bude spíše thriller než komedie. Johnson vyprávění, podobně jako v jeho předchozím filmu, vede směrem proti diváckým očekávání. U tohoto filmu to je ale ještě naštěstí v normě. V úvodu ustaví, že každý mám svůj motiv k vraždě, vzápětí však všechny podezření zbaví a vypráví příběh mladé přistěhovalky. Neříkám, že je to špatně, Ana de Armas jako hlavní empatická hrdina funguje lépe, než kdyby to byl podivínský detektiv Craig. Jen to jednoznačně ubralo na napětí a oslabilo se divácké zapojení v hádání "kdo to udělal". Je dobře, že se Jonhson umí vydat svým směrem, přesto bych byl raději, kdyby vedlejší postavy měly tolik prostoru jako v úvodu filmu po celou stopáž a každá se svým motivem držena v podezření až do konce. ()

Renfield

V opravdu krásných interiérech se odehrává celé velké a přitom rodinné pátrání. Dalo by se říci, že jsou "jako ze starých detektivek" a ony také svým způsobem jsou, vždyť právě k těm se Na nože řadí. Celý příběh je chytře napsán, má navíc nádhernou kameru a samozřejmě spoustu hvězdných jmen, z nichž vyniká Daniel Craig, řízná angličtina přispívá. Ale postavy jsou zase jiná a snad ještě lépe napsaná část, lze v nich nalézt současnost, vše zásadní z "problémů světa" a lidských vlastností vůbec. Je to opravdu zajímavá přehlídka charakterů, kterou si herci skutečně užívají. Vrcholem všeho budiž scéna čtení závěti, ta nejlepší, nejvtipnější vůbec a také co se výše zmíněného týče nejsilnější... všichni se v ní projeví v plně kráse. Z tohoto důvodu je lehkým zklamáním "hlavní hrdinka", která je oproti ostatním poněkud nijaká, což svým způsobem smysl dává, přesto bych nějaké její "okořenění" uvítal. Celkově ovšem za posledních mnoho let to nejlepší v žánru. 80% ()

Marys

Príjemná kriminálna zábavka so sympatickou hlavou ženskou postavou. Ostatné postavy, okrem detektívov, boli všetky vykreslené, aby pôsobili nesympaticky, nech sa môžeme len domnievať, kto má samotnú vraždu na svedomí. Príbehovo všetko do seba nakoniec pekne zabadne a hoci nie je priam senzačný, je minimálne dôvtipný. Oplatilo sa vidieť. ()

dan4815

Musím uznat, že mě trochu znervózňuje, že několik z mých oblíbených zdejších profi recenzentů film hodnotí jednou hvězdou... jdu proti své filmové bublině a dávám pět hvězd. Hned ze startu nového roku nám byl nadělen grandiózní film plný detailů, emotivních chvil ale i humoru. Dávkování těchto tří aspektů bylo příjemné, dialogy měly smysl a divák se snažil číst mezi řádky. Je jasné, že hlavní podezřelý nebude zase tak podezřelý, ačkoliv v rovině mysli obviněného to tak je. Divák přece není debil, usmyslí si to. Proto si řekne, že obviněný za nic nemůže a hledá své logické vysvětlení, ke kterému je těžké dojít a pořád ho láká se podmanit tomu, co nám film zrovna ukazuje. Ano, já poměrně brzy pochopil, co se do jisté míry stalo (záměna štítků na lahvičkách... jo, zapomněl jsem - achtung achtung, spoiler), ale neměl jsem tušení, jak se to stalo (ne, nespojil jsem si jediná vyřčená slova ženštiny, která nejspíše randila ještě s Washingtonem), a kdo za to mohl. Na tomto filmu miluji atmosféru - ona stará, a pro nás magická americká usedlost plná bohatých nabubřelých Američanů popisující snad každý stereotyp současných generací, se jevila jako vynikající volba. Výběr herců a parodování současné americké materiální, a ve Spojených státech obzvlášť, přetvařující se společnosti, je skvělý. Detektivní filmy, ve kterých se silně neprojevuje dnešní technologie, mám nejraději. Žádná rozborka, žádné otisky prstů, žádná forenzní analýza, jednoduše jde o dedukci dobrého detektiva. Musím však uznat, že humor mi místy přišel zbytečný, možná až nevtipný. Závěrečná scéna s nožem by byla přijatelná, ale jenom v momentě, kdyby se do něj nezakomponoval "humor" úrovně -12, alias Soukup. Můj obdiv zaslouží i mistrovský střih a kamera, Neméně tak i zvuk, mluva herců je tak čistá. Když vezmu moderní českou tvorbu, ve většině případů si musíte naše filmy pouštět velmi nahlas, i tak nerozumíte mnohým věcem... a ne, není to stupidními dialogy. Nebudu pokrytec a řeknu, že nosný děj byl o něco akceptovatelnější, kvůli obsazení herců. Kdyby ve filmu hráli lidé, které nemám rád, nejspíše bych na film pohlížel jinak. Nicméně tato kombinace je skvělá, a ačkoliv jsem si říkal, že dám čtyři hvězdičky, tak jsem si vzpomněl, že jsem se dlouho tak nebavil. U jiných filmů mám daleko větší výhrady. ()

Oralfabet

Za několik let se na tohle možná kouknu a řeknu si: "A tenhle chlap v té době hrál Jamese Bonda." Taky si asi řeknu: "To byl dobrej film." 8/10 ()

gumolit

Na nože je film, ktorý vás cez dve hodiny drží v strehu a núti aby ste sa sústredili na každý detail a náhodou niečo neprehliadli. Stále ale zostáva o pár krokov pred vami, takže nakoniec budete aj tak prekvapený. Nejde pri tom len o zábavné rozuzlenie jedného záhadného úmrtia ale v druhom pláne tiež o satirický komentár triednej rozdvojenej americkej spoločnosti 21. storočia. Práve sociálne kritický rozmer film tak ako detektívky Agathy Christie povyšuje zo skvelej eskapatickej zábavy s charistmatickým obsadením na nadčasovú výpoveď o ľudskej povahe. Charaktery postav by nemohli byť tak skvelé rozohrané bez skúsenosti skvelých hercov ako Jamie Lee Curtis (čoraz viac podobná matke Janet Leigh – tá zo sprchy v Psycho ), Don Johnson či Michael Shannon.No i Daniel Craig si svoju úlohu slávneho pátrača s južanským prízvukom náramne užíva. Postupne vykreslenie postáv tvorí nezadbadateľnú časť diváckeho potešenia. Nie všetci známi herci sú využití tak ako by si zaslúžili ale pri podobnom množstve postáv proste sa dá pochopiť že niekto je využitý viac a niekto menej. Musím vyzdvihnúť v podstate tú najdôležitejšiu z inej vrstvy - slúžku Martu v podaní Any De Armas.Ide skutočne o dobre napísanú postavu s ktorou vás bude baviť sa prechádzať príbehom a odhaľovať jeho zákutia. Baviť vás bude aj zásluhou vizuálneho pojatia filmu a voľby prostredia. Rian Johnson si svoju pokazenú reputáciu 8.dielom Hviezdnych vojen napravil. Vedel sa v snímku orientovať a zároveň sa pohrať s rozmiestnením postáv v prostredí, ktoré nikdy nie je náhodné. Naopak nám presne napovie kto niečo tají alebo k čomu sa schyľuje. Je zjavné že Johnson pozná pravidlá žánru naspamäť a nesnaží sa nám predviesť, že je stoj čo stoj najmúdrejší. Film sa nikdy nezačne príliš opájať vlastnou dômyselnosťou a schopnosťou paralelne citovať i znevažovať detektívne legendy. Napriek tomu že ide o to ako v každej detektívke ,,že kto to urobil“ odpoveď je v toto prípade na konci cieľa vtipná, nečakaná a nápaditá a pobaví vás ako to bolo šikovne všetko vymyslené. ()

aLPaC

Výborný počin. Inspirace Agathou Christie je cítit každou minutou. Takovéhle příběhy já mám rád. Skvělý scénář, výborný Daniel Craig, který si svou postavu neuvěřitelně užívá a sympatická hlavní hrdinka. ()

Ricky_CZ

Líbivé obsazení, líbivá atmosféra, dobře sehrané, sepsané, místi i vtipné... Jen si po týdnu nevybavuji, o čem to bylo... ()

Terezinka198

Sice to bylo postavené na hlavu, ale docela jsem se přitom i nasmála a zpříjemnilo mi to páteční večer. Za mě super komediální detektivka se správným nádechem tajemna, kdy nemůžete nikomu věřit ani nos mezi očima. Chris Evans je jen skrytou třešničkou na dortu. Aneb když nevíte, do čeho jdete, a pak vaše spolubydlící zařve: "To je Kapitán Amerika! Beztak taky brzo zařve! Už to vidím na tom jeho úsměvu!" A vy se jen usmíváte, protože když má něco nádech Agathy Christie, tak to snadné nebude. :) ()

filipvrbik

V porovnání s To je vražda, napsala a Hercule Poirotem je to doslova fantastická detektivka... Ale objektivně je to zase jen hledání vraha detektivem , které jsme viděli už tisíckrát... Má to však jedno velké plus, celkem povedený humor, na druhou stranu konec není tak šokující, jak si asi tvůrci přáli... Ale rozhodně mě to zaujalo...80% ()

Ollie235

,,It's a weird case from the start. A case with a hole in the center. A doughnut." Skvěle odvyprávěná satirická detektivka, jakých se točí jen pomálu. Ty zhruba dvě hodiny v prostředí jako vystřiženém z knihy Agathy Christie mě opravdu bavily a určitě si je rád někdy zopakuju. Nebýt pro mě místy poněkud nepřirozeného až otravného Daniela Craiga (a jeho přízvuku), přidal bych i poslední hvězdu. Těším se co přinese plánovaný druhý díl. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

16.10.2023

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

03.12.2021

Místo kolegů z marvelovek se v romantické komedii od streamovací služby Apple TV+ sejdou kolegové z detektivky Na nože. Snímek Ghosted režiséra Dextera Fletchera (Rocketman, Bohemian Rhapsody)… (více)

Streamovací služby platí hercům obří částky

Streamovací služby platí hercům obří částky