• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Hudební / Romantický / Fantasy

Velká Británie, 2019, 116 min

Nápad geniální s neskonalým potenciálem, ale řekl bych, že byl až tragicky nevyužit a nenaplněn. Film o písničkách Beatles a přitom celou jednu písničku uslyšíme až u závěrečných titulků. Hlavní hrdina se na roli vysloveně nehodí, anebo hodí, avšak nezaujal. Lily James se svým půvabem ve své roli také dost ztrácí, všemi milovaný a opěvovaný Ed Sheeran mě iritoval celou dobu a ostatní jsou nevýrazní až zapomenutelní. Od Dannyho Boyla bych čekal mnohem, mnohem více. Nejzajímavější je možná zamyšlení nad tím, co by pro Johna Lennona bylo lepší, jestli se to tak dá nazvat.(27.10.2019)

„Skvělá kytara vyžaduje skvělou píseň.“ Co dokážou udělat jeden takový výpadek a srážka…Původně jsem se chtěl podívat hlavně proto, že k tomu Richard Curtis napsal svůj nový scénář. Čekal jsem možná něco víc komediálního, přesto jsem se bavil. Yesterday je romantická pohodovka se sem tam nějakým podařeným drobným vtípkem, narážkou, pomrkáváním po divákovi, a hlavně moc příjemnou atmosférou. A samozřejmě chytlavou hudbou. A přestože nejsem fanouškem „bloody“ Sheerana, dokázal se tu docela vtipně shodit. Zápletka je možná až primitivně jednoduchá, ale…vlastně proč ne, když tak dobře funguje? Pravda, nad zákonitostmi světa „po“ člověk nesmí moc přemýšlet, protože by narazil na celou řadu trhlin a otazníků (nemluvě o následcích „proslovu“ atd.). Ale když se nad tím dokážete povznést, můžete si tuhle milou jednohubku v klidu užít. Za mě slabší 4*. „Deset let jste byl naprosto neúspěšný.“ - „Jo.“ - „A asi před měsícem bychom vás nazvali totálním selháním.“ - „No, tak bych to úplně neřekl, ale...“ - „Řekli bychom to.“(17.5.2020)

Danny Boyle natočil další pohádku, ovšem ve srovnání s Milionářem z chatrče mi její pohádkovost vadila méně, vlastně vůbec. Čím to? No scénářem Richarda Curtise, který neváhá úžasný nápad těžit od začátku do konce, pořád ho zužitkovává a díky Boylově nápadité režii ho mění v ohromnou komedii a jeden z nejpohodovějších příběhů poslední doby. Opravdu je to tak, celé dvě hodiny jsem se buď usmíval nebo smál a už dlouho se mi nestalo, že bych šel z kina z komedie, ze které bych si pamatoval tolik vtipů a smál se, když jsem si je vybavil. Komediální linka jasně převálcovala tu předvídatelnou romantickou, ale nevadilo to, naopak k celkové náladě filmu tenhle poměr dokonale seděl. S vyzněním, že hudba Beatles je geniální v jakékoliv době, samozřejmě souhlasím, no a pokud to cítíte stejně a pokud budete stejně jako já celý film vyhlížet, kdy se objeví Paul a Ringo, má pro vás Yesterday připraveno něco krásného.(29.6.2019)

Počáteční euforie z toho, že mohu při romantické komedii slyšet aspoň zprostředkovaně ty největší pecky od The Beatles, což jsou songy, které minimálně ve studiovém znění ve filmech kvůli předraženým licencím neuslyšíte, už trochu opadla. Zajímavý nápad Richarda Curtise vystavět alternativní svět, v němž zmizela řada kulturních fenoménů (a to nejen hudba The Beatles) vyznívá trochu polovičatě, má vlastně propojit řadu nápadů a vtipů (mezi nimi trefné rýpnutí do moderních politicky korektních trendů, že legendární název White Album není rasově citlivý), ale ve finále se o jeho příčinách, fungování a logice moc nedozvíme, a scenáristický slepenec pak působí trochu necelistvě. Nemluvě o tom, že do děje muselo být během postprodukce rozsáhle zasahováno (kompletní vystřižení vedlejší dějové linky s Anou de Armas). Romantická zápletka už je pak jen šablonovitá love story, která tam prostě musí být. A prkenný neherec Ed Sheeran měl ve filmu na můj vkus až moc prostoru. Jinak jde samozřejmě o technicky výborně odvedený letní snímek, který zkrátka má nalákat na feel-good nostalgický tón a pobavit, což se mu samozřejmě u většiny diváků podaří.(23.7.2019)

Spojení Richarda Curtise a Dannyho Boylea mi připadalo natolik nepravděpodobné, že jsem byl zvědav, co z toho vzejde. Vzešla z toho docela slušná romantická komedie s oprášenými písničkami legendárních Brouků. Kate McKinnon potvrdila, že mrchy jsou vděčné a jako karikatura manažerky si ukradla každou scénu, ve které se objevila. Na Beatles nejsem žádný odborník, takže jsem řadu písní ani neznal. Škoda, že k nim nebyly české titulky (tipnul bych to na problémy s právy), zvlášť u Eleanor Rigby to bije do očí. Ale pořád to stačilo na nejlepší romantickou komedii za posledních pár let.(27.6.2019)

• - V jedné scéně si Jack (Himesh Patel) po pádu z kola vyrazí přední zuby. Podobný incident se skutečně stal Paulu McCartneymu v roce 1966, kdy spadl z mopedu a uštípl si přední zub. (buzzwoody)

• - Natáčelo se v Rusku, Anglii a USA (Kalifornie). (Varan)

• - Spoiler: Jack (Himesh Patel) říká v poslední scéně Ellie (Lily James), že se cítí jako Harry Potter a ona odpoví, že neví, kdo to je. Rodiče Harryho Pottera se jmenovali Lily a James, a herečka, která Ellie hraje, se jmenuje Lily James. (buzzwoody)