Velmi neúspěšný písničkář Jack (Himesh Patel) chce pověsit kytaru na hřebík, protože ať dělá, co dělá, poslouchá ho jenom nejlepší kamarádka Ellie (Lily James). Pak ho ale v důsledku chvilkového záhadného globálního zatmění porazí autobus. A to zcela změní nejen jeho život a způsobí i jednu hudební katastrofu. Když se Jack vylíže ze zranění a na párty konané na počest jeho uzdravení zabrnká na kytaru „Yesterday“ od Beatles, nestačí se divit reakcím svých přátel, kteří se chovají, jako by jednu z nejznámějších písniček všech dob slyšeli poprvé v životě. Mohl by to být nepovedený fór, kdyby se stejně nechovalo vyhledávání na internetu. Beatles jako by nikdy neexistovali a Jack vycítí příležitost. Stačí, když si vybaví všechny pecky legendárních Brouků z Liverpoolu, a svět mu rázem bude ležet u nohou. A ono to funguje! Dokonce tak dobře, že i slavný Ed Sheeran (hrající ve filmu sebe sama), který vezme Jacka jako předskokana na své turné, uzná, že ten klučina odnikud je mnohem talentovanější než on. Radost Jackovi kalí jen dvě „drobnosti“ – vědomí, že se dopouští celosvětového podvodu, a ztráta Ellie. Ta má pocit, že by ho konečně měla přestat milovat, když je to celou dobu jednostranné, a se zlomeným srdcem ho pošle do L. A. natočit nejlepší desku všech dob. Jenže když zpíváte o tom, že k životu stačí láska („All you need is love“), může vám to najednou dost změnit priority. (CinemArt)

Trailer 2

rikitiki

Až na vtipný nápad: Co kdyby Beatles nikdy neexistovali? je až podivuhodné, jak zbytek filmu je naprosto bez nápadu. On ani nedokáže nabídnout očekávatelná klišé. Takže hudebník, který se rázem proslaví překradenými písničkami, není vůbec obklopený nějakou slávou. On řeší umrněné trable s láskou, s karikaturou zlé manažerky, s manažerem neschopou, ale nijak se ta jeho přeukrutná sláva nezobrazuje, jen se o ní mluví. ___ Je to nudné, o ničem, hloupé a trapné. SHRNUTÍ: Let it be. ()

NinadeL

British culture natolik vycizelovaná, že by se v ní neztratil ani Meky. Danny Boyle si užívá kýč napsaný Richardem Curtisem, Himesh Patel je autentický a Lily James je maximálně roztomilá (i když moje srdce tepe pro Kate McKinnon). Milovníci partičky z Liverpoolu budou pohlazeni. A fanouškům Roberta Carlyla spadne čelist. ()

Scalpelexis

Nebudu se schovávat, že nejsem protentokrát škarohlíd, ale na vyšší hodnocení bych musel být vskutku fanatikem Beatles. Boyle s Curtisem se rozhodli, že by rádi, trošinku neotřele, vzdali hold jejím písničkám. To se jim sic povedlo, ale skrz příběh jednodušší co ledajaká dětská pohádka, kde hlavní hrdina řeší problémy lehčí než se naučit jezdit na kole. Je vcelku ironické, že tak nevinně, čistě a poctivě tvářící se snímek v celé nahotě oslavuje postavu, která sic s mírnými pohnutkami svědomí, vědomě vykrádá duševní vlastnictví cizích k zisku peněz a poté se díky své absurdní neomalenosti dostane do situace, kdy někomu nepokrytě a bez bázně díky oněm penězům ukradne lásku. Všichni Patelovi jdou na ruku a krom důvtipné a milé Ellie (nicméně i její chování mi přijde z kategorie levné high-school anime) jsou takovými hloupými dvoubarevnými přicmrndávači, tlačící vozík o tom, jak s písničkami starými 50 let nekompromisně uspěje každý. Hey, dude byla slušná křeč. Vzdám kredit Patelovi a Lily, nekonečně sršícímu optimismu a hudbě, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jsem viděl mnohem chudšího Milionáře z chatrče. Z tohoto nápadu šlo vytěžit určitě víc. Slabé 3* ()

J*A*S*M

Dobře vysoustružený crowd-pleaser pro nenáročné publikum. Kdybych se v něm chtěl vrtat, tak najdu spoustu argumentů, jimiž by šel zcela strhat (nulová chemie mezi hlavními dvěma postavami, značně morálně problematická východiska i důsledky), ale rozhodl jsem se, že protentokrát nechci. Každopádně vykouří se mi to z hlavy asi ještě dřív, než festival skončí. #KVIFF2019 ()

xxmartinxx

Konečně nějaký film po Bohemian Rhapsody, který budu rád nesnášet. Po Lásky čas další scénář, kde zlé a sobecké postavy prožívají neštěstí, když celý svět, každý jeden člověk a každý aspekt jejich života nejsou pro jejich potřeby dokonalé, přestože samy nemají světu co dát. Ústřední morální dilema "měl bych si přisvojit ty písně?" představuje ve skutečnosti ještě ten menší problém v životě hrdiny, který je nesnesitelný, nesoběstačný člověk bez jakékoliv definovatelné charakterové vlastnosti krom svého pasivního očekávání úspěchu (navzdory Himeshi Patelovi, u nějž si umím představit, že bude ok) a v důsledku zneužije všechny lidi, kteří jeho úspěch reálně produkují. Film se samozřejmě hodně snaží, abysme na to nemysleli. (Spoilery? Svému druhému manažerovi hrdina přebere holku, ale tomu to nevadí, protože "vždy věděl, že je jen druhý", takže je to v pořádku. Třetí manažerku připraví o veškerý pravděpodobně nasmlouvaný zisk, ale to nevadí, protože ji ztělesňuje naprosto nepatřičně karikující McKinnon, takže i to je v pořádku. Přestože tohle byli lidé, kteří pro hrdinu udělali to, co on tak moc chtěl a nebyl toho schopný.) Konflikt mezi hrdinou a jeho "láskou" je naprosto umělý a nepřesvědčivý - jeho vyhraněnost a naléhavost je opět způsobena pouze neochotou postav přijmout cokoliv než absolutní spokojenost - tentokrát ze strany nejprázdnější ženské protagonistky za dlouho, která je na jednu stranu absurdně odevzdaná a na druhou absurdně sobecká a já se to ani nesnažím vstřebat (opravdu mi nebylo jasné, proč za ním přijela do Liverpoolu a co po něm chce krom potenciálu zničit svou kariéru kvůli ní "prostě proto"). Podobnou morální kocovinu mívám jen z filmu Bajgara a Vejdělka. Film v podstatě o tom, že můžete být svině tak dlouho, dokud se u toho cítíte příjemně. ()

• V čase 28:03 má Ellie (Lily James) ruce v klíně. V dalším prostřihu má však ruce položené na hrnku a je opřená o stůl. V následujícím střihu má pouze jednu ruku položenou na stole. Další střih je opět opřená o stůl a rukama svírá hrnek. (Iveet)
  • Ana de Armas natočila několik scén, ve kterých hrála Elliinu konkurentku v Jackově milostném životě, ale její scény byly vystřiženy. (buzzwoody)

Související novinky

Fanoušci Any de Armas žalují studio

Fanoušci Any de Armas žalují studio

23.01.2022

Pakliže se řadíte k fanouškům kubánské herečky Any de Armas (Blade Runner 2049, Není čas zemřít), jistě si dobře vzpomenete na kauzu, kdy se sympatická kráska objevila v trailerech na film Yesterday… (více)

Spider-Man letí k miliardě

Spider-Man letí k miliardě

01.07.2019

Spider-Man: Daleko od domova má sice v Americe a ve zbytku světa premiéru až tento týden, stihl si však odbýt start v Číně, Hongkongu a Japonsku, který ho za první víkend vystřelil ke 111 milionům… (více)