Oslněni světlem

• Polsko Ślepnąc od świateł (více)

Epizody(8)

Kuba je nechvalně proslulý varšavský dealer kokainu. Je to perfekcionista a outsider. Rád má všechno pod kontrolou, včetně své pečlivě promyšlené a dokonale propracované image. Pro okolní svět je velkou záhadou. Lidé kolem něj vidí jen hezký obličej, drahé oblečení a luxusní auto. Nikdo o něm skoro nic neví, přestože se zná skoro se všemi. Jeho klientelu tvoří politici, slavné osobnosti, bohaté ženy v domácnosti, hiphopové hvězdy a hipsteři. Stýká se s místními mafiány pod vedením Stryje, s nímž sdílí stejného šéfa, Jaceka. Jeho jedinou blízkou přítelkyní je Pazina. Kuba už je svým životem unaven – rád by od něj utekl někam daleko, a tak koupí dvě jednosměrné letenky. Příští měsíc odlétá do Argentiny. Před svým odjezdem ale musí ještě pár věcí vyřídit. Mezitím je z vězení po několika letech propuštěn Dario, gangster ze staré školy. Když se jejich cesty nečekaně zkříží, Kuba je nucen čelit svému současnému životu i všem dosavadním rozhodnutím včetně těch, která se teprve chystá učinit. Bude Kuba natolik odvážný, aby se dokázal postavit svým démonům? (HBO Europe)

slunicko2

Polský drogový noir. 1) Těžko mít rád člověka, který se živí dealováním, i když se vyhýbá násilí a hloupým spoluzločincům. Je příliš hloupý, když dělá, co dělá, když věří, komu věří, a jeho snaha nezašpinit si ruce je stejně naivní jako hloupá a pokrytecká._____ 2) Post-moderní pojetí relativizující morálku, které dělá ze zločinců jakoby kladné postavy, mi prostě nesedne._____ 3) A k tomu všemu jsem se chvílemi nudil._____ 4) 35letý Kamil Nožyňski (dealer Kubík) má hezké tělo. ()

gudaulin

Jakub, familiérně svými kolegy oslovovaný Kubík, je charismatický a talentovaný mladý muž, který se plně věnuje náročnému podnikání a dosahuje v něm nevídaných úspěchů tak, že přitahuje pozornost lidí z branže i odjinud. A jakkoliv se snaží být nenápadný, blíží se rychle chvíle, kdy jeho analytické schopnosti, opatrnost a nasazení musí narazit na vážné překážky. Kuba je totiž drogový dealer. Po letech strávených prací pro své zákazníky cítí potřebu si konečně trochu odpočinout a vydat se na zaslouženou dovolenou, jenže předtím bude muset vyřešit pár vážných nepříjemností a vyrovnat se s pracovní nabídkou, která mu vůbec není po chuti, leč patří k těm, které se jen velmi obtížně odmítají. Pokud jsem nedávno ocenil rumunské Stíny, pak v případě Oslněni světlem musím chválu ještě přidat, protože polský seriál je filmařsky velkorysejší, výpravnější, přináší opravdu působivé surreálně vyznívající scény. Opět musím pochválit scénář a uvěřitelné zasazení do polských reálií. Oslněni světlem je temný novodobý noir s opravdu špinavými charaktery, který se nebojí být drsný a mrazivě cynický. Celkový dojem: 90 %. ()

DwayneJohnson

Viděno všech osm dílů. Poctivá porce polského, kriminálního seriálu, který dává nahlédnout většinou na tu druhou stranu. Stranu zločinu, drog, vydírání, vražd. I když se tu a tam mihne nějaký policajt, je většinou tak zkorumpovaný, že si ji skoro spletete se zločincem. Největší dojem na mě udělala ta temná atmosféra, výborný dabing a pak hlavně postava Kuby v podání stylizovaného Kamila Nozynského, kterému jsem ten jeho klid a rozvahu a to hlavně ze začátku těžce záviděl. Na konci je to už boj kdo z koho, ake to už nakonec můžete vidět sami. Stojí to za to a fakt, že nejde ještě hodnotit, nebo komentovat celá série, ten mě nechává ledově klidným. Tlačítko Ctrl+C to jistí- napraveno 17.2.2019. ()

Enšpígl

Tak tohle byla nekompromisní jízda drogovým podsvětím Varšavy. Neskutečně sebvědomý a filmařsky absolutně vyzralý film, který rozhodně nedělá komprosi, kvůli tomu aby získal rodinné diváky. Násilí, kurvy, mrtvoly, výstavní gangsterský slovník, který obsahuje minimálně třikrát kurwa v jedný větě. Nadupaný soundtrack dělá z některých scén až hypnotickou záležitost. Až mýtické ředstavy hlavního hrdiny dávají seriálu takový správný drogový opar. Celý seriál působí naprosto reálně, věrohodně a ví přesně jak pracovat s divákem, každým dílem je atmosféra dusnější, mrtvol přibývá, tvrďácká květomluva z úst ostrejch hochů jede na plný pecky a já nestačím žasnout nad tím co dokáží v Polsku natáčet, to je na hlubukou úklonu. Nemluvě o hereckých výkonech, takový Robert Więckiewicz tady válí na oscara. ()

Cervenak

Spomeňte si na najtvrdšiu, najintenzívnejšiu gangsterku, akú ste kedy videli. Potom to vynásobte tromi a dostanete zhruba úroveň tejto besnej poľskej sodomy-gomory. Začne to ako besiedka o kravaťáckom dealerovi, ktorý zásobuje kokaínom smotánku, televízne celebrity, poslancov, YouTube hviezdy. Potom sa vráti z basy starý gangster, ktorý chce opäť ovládnuť varšavské podsvetie... a vypukne peklo, ktoré neustále graduje až do šialených obrátok. Ukrutná jazda, fantasticky natočená (na toto sa na CZ/SK scéne ešte 10 rokov nikto nezmôže) a so super soundtrackom. Hlavný predstaviteľ je iritujúco toporný, ale možno je to zámer, lebo tým viac vyniknú všetci tí ostatní démoni v podaní geniálnych hercov zo starej školy. Asi najdesivejšie na tom je to, že to prostredie je podobné nášmu a všetko násilie, tuposť a bezohľadnosť potom pôsobia o to presvedčivejšie. A celkom by ma zaujímala štatistika výskytu slova kurwa. Pod stovku na diel to určite nepôjde. ()

• Scény z Kubova snu jsou natočeny ve městě Pripjať na Ukrajině. (Punisher)