Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

supersmile

Jedním slovem, KULT. Neotřelý a fantastický film, který naprosto geniálním a originálním způsobem poukazuje na povětšinou ideu jakéhosi amerického snu. Ten se / bohužel / připletl i do rodiny Burnhamových a ať už si každý říká co chce, Lester se tím nenechal strhnout a i přes falešné úsměvy a přehrávání jeho manželky, a nekonečných problémů jeho lehce depresivný dcery, udělal něco, co spousta lidí nedokáže... Začal žít. A tak asi po 5. zkouknutí snímku se ho nemůže nabažit. Kevin Spacey je můj největší oblíbenec- především díky Americké kráse- a ta soška co mu dnes naprosto právoplatně stojí ve vytrínce, nám poukazeje na fakt, že KevSpa je nejlepší herec našeho drahého tisíciletí- no vážně, kdo by nemiloval scénu u večeře? :-) ()

Formiczz

Film mě od samého začátku naprosto fascinoval, parádní výkony všech herců, zejména Kevina Spaceyho, který ve své roli naprosto exceloval. ()

Jerkie

Bylo to něco mezi čtyřmi až pěti.. Ale myslíš, že těch pět si to zaslouží. Film mi rozhodně nedovolil se nudit. Bavil mě, bavil mě, bavil mě, šokoval mě. Skvěle natočené! A úžasně namixovaný koktejl toho nejzvláštnějšího a zároveň nejjemnějšího. Hraje se na nuance a přechází se až v povrchnost, což všechno nakonec stejně skončí odkryto tak, jak to je. Jako by se vám z šedivé vynořila duha! Cesta každé z postavy byla něčím naprosto ujetá, a tím lepší to bylo. Oceňuji člověka/lidi co dokáží natočit něco takového na oko "obyčejného", ale když se podíváte tak vidíte tu skvělou hru, co dají dohromady a vyšperkují. Od začátku do konce, paráda! ()

terez_p

Film mého dětství, vážně. Zdánlivě dokonalá americká rodinka, jejíž model je v menších obměnách stále předkládán mnoha generacím za vzor... přitom nikdo neví, co se děje za zavřenými dveřmi. Takže pokud se vám váš život zdá zoufale nedokonalý, zamyslete se, jestli váš soused třeba není skrytý voyeur či homosexuál nebo vaše kamarádka není ta slečna dokonalá, jak se tváří. A hned bude svět v rovnováze. Film o realitě, který je tak nadčasový, že je úplně jedno, jestli jste ho viděli ve dvaceti nebo ve třiceti, před deseti lety nebo v roce 2015. ()

andydufrsn

tak tohle mě dostalo! Je mi 37 a představa, že mě tohle možná čeká je brutální, to snad aby mně radši někdo odbouch. Teď vážně, tohle je mistrovská studie psychiky chlápka, který zjišťuje, ne že mu ujíždí vlak, ale že už mu ujel, a který se ho ze všech sil snaží dohnat. Celému filmu není co vytknout! Skvělá hudba všechno ještě dokonale podtrhává! ()

IndominusRex

Tolik životních pravd v jednom filmu by těžko pohledal. Film jako takový je to pak velice kvalitní, ale nevím, jestli mu dát plné hodnocení, protože i když první půlka byla dokonalá, ta druhá už je méně zajímavá, sice dramatičtější, ale ne tak zábavná a originální. Navíc jsem doufal v nějaký brutálnější závěr, ale abych nekecal, jsem spokojený. ()

BranuliQ

Tak toto ma dostalo! American Beauty je vynikajúci film, ktorý svojou reálnosťou a presným vyobrazením súčasných problémov nemá v kinematografii žiadneho schopného konkurenta. Dráma to síce je, no zanechá v človeku toľko pozitívneho, že si to človek uvedomí až v samom závere, ktorý je mimochodom naozaj excelentný. Bol som unesený, ako ma môžu dostať na prvý pohľad banálne scény, najmä tá s poletujúcim igelitom. Veľkú zásluhu na tom mali predovšetkým fenomenálne herecké výkony na čele s Kevinom Spaceyim, on Lestera nehral, on sa ním doslova stal. Hudba Thomasa Newmana je taktiež presná, scenár bez jedinej chybičky, no bez talentovaného Mendesa by nič zo spomenutého proste nefungovalo. Zaslúžené Oscary a ja sa pýtam sám seba, ako je možné, že som to videl až po toľkých rokoch. 100% ()

Lubyk

Zajímavé dílo. Aneb, jak by to mohlo vypadat, když už je toho na všechny moc. Životní osudy jsou až groteskně vyhrocené, díky tomu ale mnohem lépe působí na vědomí divákovo. Krásně vylíčeno to, že nejlepší je se odevzdat životu, uvolnit se a žít autentický život podle svých niterných představ. V kontrastu s tím jsou v protipólu charaktery, které jsou uvězněny v představách a iluzi. No prostě :) doporučuji shlédnout. Má to hloubku, je to skvěle napsané i zahrané. ()

EvicaSovica

Po 117ti minutách vlastně nevím co na to říct. Protože myslím, že nejsem jediná kdo 117 minut nehnutě seděl u obrazovky a nebyl schopen se zvednout ani pro sklenku vody, protože tenhle film vás prostě nepustí.. mě teda nepustil. Je to skutečně kultovní snímek. Výkon Kevina Spaceyho netřeba komentovat.. snad jen: BRAVO! Nádherná Mena Suvari dodává tomuhle snímku svoje kouzlo, skvěle se hodila do téhle role. Vlastně tu nebylo ani nic navíc a ani nic nescházelo. Stručně řečeno: film o životě. Ano, pouze film o životě. Jak jednoduché a přitom tak krásné.. Scénarista má pravdu: Vždyť na světě je tolik krásy.. ()

PsenickaR

Toto je vrchol mého dne a pak už to jde jenom z kopce.... Naštěstí u tohoto filmu podobné motto neplatí a jak plynou minuty při jeho sledování, kvalita neklesá. Pro mne osobně je to třetí nejlepší film roku, hned za Matrixem a Magnolií a ukázková satira na střední americkou třídu. Chlapík, který prožívá krizi středního věku, nevěrná manželka, pubertální dcera, militantní soused, na první pohled naprosto chaotický mix, který se snad ani nemůže podařit udržet pohromadě. Paul Mendes to zvládl a natočil pro nás film, který nebude nudit ani když se na něj podíváte s odstupem času znovu, protože jsou věci, které platí v jakékoliv době. ()

energo

Skvělý film. Je to drama, ale zároveň často i komedie a na konci dokonce tragédie a pořádně depresivní. Scénář je super s pár divnými postavami z malého města, které ozvláštnili děj. Někdy to ani nevypadá jako americký film. Hudba je nezapomenutelná a patří k největším kladem filmu. Spacey dostal zaslouženě Oskara, tak dobře vyhořelého chlapa ve středním věku snad ještě nikdo nezahrál. ()

Amellia

Neviem, či sa každému dostane tento film "podkožu". Videla som, ako film spájajú, resp. porovnávajú s Núdzovým východom s Kate a Leom v hlavných úlohách. Sprvu som bola viac fanúšik Núdzového východu, malo to pre mňa väčšie emócie. Ale nie je všetko len o kriku a smiechu vo filme, všakže... Takže po druhom zhliadnutí Americkej krásy som si strašne obľúbila výkon Kevina Spacey-ho. Keby tam nebolo jeho postavy, ktorá dodala filmu popri tom zachmúrení humor, nebolo by to ono. Jeho postava to všetko pekne vyrovnala. Každopádne je to vynikajúci film, miestami je vám do smiechu, miestami do plaču... Ja osobne mám takéto drámy rada a rada si ho opäť pozriem. ()

Oxytocin

Pro mě je Americká krása přeceňované ztvárnění mýtické "krize středního věku", pokud na to někdo věří (např. že si koupím drahé auto ve 40 letech nebo začnu dělat něco radikálně odlišného není o krizi středního věku, ale o tom, že když jsem byl mladej, tak jsem na to auto neměl a chci po několika letech třeba vypnout mozek jinou činností nebo dělat něco, co mě baví, i když mám z toho méně peněz :))) ). Film má řadu "syrových" scén (natáčením kamerou) a jiné vjemy, co na mě působí uměle a "nehezky" do celkového dojmu, abych si film s radostí pouštěl znova a znova. ()

ffiikkyy

((94%)) Asi každý z nás zná okolo sebe nějakého Lestera Burnhama a jemu podobné. Dokonalé rodiny prostě nejsou a Americká krása je tak vtipně přesná, že si nejde tenhle film nezamilovat. Americká rodinka není tak dokonalá jak se zdá. Kevina Spacey mám dodnes zafixovaného jako hlavní postavu právě tohoto snímku než kteréhokoliv jiného ve kterém hrál. Ale i ostatní herecké výkony stojí za všimnutí. Uvnitř tohoto filmu je tolik KRÁSY že mi z toho jde hlava kolem, srdce se mi plní radostí a slastí, ústa se culí a mozek vnímá jen jedno. Občas mám pocit, že je i kolem nás tolik KRÁSY, že to moje srdce ani nemůže snést a mám pocit že exploduji vnitřním štěstím :)) ()

wvwrayman

Těch "sdělení" je ve filmu spousta. Například, že když vás život štve, tak ho změňte. Nebo to, že každý má svá kritéria úspěchu. A taky, že každý může vidět krásu v něčem jiném. Častokrát se cítím jako Lester. Nedoceněný. A přitom je tolik možností přede mnou... Naprosto skvělý film! ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)