Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

Trailer 1

dO_od

// Jak to ten Mendes jenom dělá ? Každý konec jeho filmu je tak napínavý, že mě doslova zvedá ze židle/křesla/gauče ! Člověk prostě ví co příjde, ví že to přijít musí, ale nechce aby to přišlo a tak čeká a čeká až to příjde. A poněvadž tohle není filosofický krouže už se v tom dál nebudu nimrat, prostě to přišlo a já jsem nakonec rád i nerad, jsou to ale emoce a to je hlavní. No a ta scéna v dešti, daaamn. Takže ano, s Road to Perdition mě Mendes taky dostal. 8/10 ()

POMO

Veľmi pekný film s výbornými hereckými výkonmi a kamerou. Ale tým chvála končí. Aby mohla byť Road to Perdition gangsterka na úrovni Coppolových Kmotrov, musela by viacej pozornosti venovať vzťahu Paul Newman / Tom Hanks. A ponurú atmosféru by nesmel rozbíjať žiaden humor. Takto ide skôr o taký Eastwoodov Dokonalý svet, navoňaný parfémom Americkej krásy a zakončený prehnane nafúknutým vyvrcholením. A dejová šablónovitosť v ňom taktiež nerobí dobrotu. Formulku „he was my father“ som mal na jazyku skorej, než ju vyslovil malý Sullivan. ()

Tosim

KDYŽ SE MĚ LIDÉ PTAJÍ, ZDA BYL MICHAEL SULLIVAN DOBRÝ ČLOVEK, ANEBO V NĚM NEBYLA ANI ŠPETKA DOBRÉHO, POKAŽDÉ ODPOVÍM STĚJNĚ. ŘEKNU JIM: BYL TO MŮJ OTEC... Ostatními obdivovaný film obdivuji i já, k tomu není co dodat. Jen bych napsal, že tento film Sama Mendese na mě zdaleka nezapůsobil tak silně, jako jeho debut. Bohužel. ()

Trellíno

Skvělé, ale ne dokonalé. Viděl bych to na takových 98%. Jak už zde někdo poznamenal, vizuální stránka často zastinuje vše ostatní. Příběh je poměrně předvídatelný. Určitě to neni nejlepší film roku, ale co se zvuku, hudby, kamery a výpravy týče, asi bych dlouho hledal, než bych našel v paměti něco podobného. A navíc z toho určitě budou nějací pozlacení plešouni pro některého z herců. Všichni podávají naprosto přesné a věrohodné výkony. Jsem zvědavý s čím Mendes příjde ted. Latku si nasadil hodně vysoko. ()

-bad-mad-wolf-

Poctivý hold gangsterkám, který v několika momentech přesahuje i své vzory a stává se sám nezapomenutelným. Film táhne dokonalé herecké obsazení a vychutnané čekání na povinnou, od začátku tušenou finální přestřelku, která je opravdovou pocitovou lahůdkou a překrásným zadostiučiněním pro diváka. Mendes má perfektní cit pro vymezení si vlastního hřiště a následné rozehrání bravurní hry. Nádhera. ()

• Postava Franka Nittiho byla vášnivým kuřákem, jeho přestavitel Stanley Tucci proto musel vykouřit 80 cigaret denně. (toy79)
  • Paul Newman (John Rooney) nešetřil slovy obdivu vůči svému kolegovi Tomu Hanksovi (Michael Sullivan): "Vůbec jsem ho neznal, ale moje žena Joanne s ním hrála ve Philadelphii a říkala mi, že je mimořádně oddaný své práci a možná až přehnaně zodpovědný. To se mi potvrdilo, když jsme natáčeli jednu scénu, kde se všechno před kamerou odehrává okolo stolu, zatímco Tomova postava sedí na židli v rohu místosti. Točili jsme tu scénu devatenáct hodin a Tom celou tu dobu seděl vzadu mimo záběr kamery, přestože měl jednu jedinou repliku." (NIRO)
  • Město Perdition je ve filmu zmíněno pouze jednou. (ČSFD)

Související novinky

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

10.07.2011

V rozsáhlém interview pro magazín Esquire Daniel Craig tvrdí, že thriller The Girl with the Dragon Tatoo (u nás film půjde pod stejným názvem jako předloha a švédská adaptace, tedy Muži, kteří… (více)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (více)

Adios, Hombre... :-(

Adios, Hombre... :-(

27.09.2008

A taky Luku, Butchi, Gondorffe či Johne Rooney. Paul Newman, jeden z největších sympaťáků filmového plátna vůbec a ikona své generace, dnes ve věku 83 let podlehl rakovině plic. Je zhola zbytečné… (více)