Road to Perdition

Road to Perdition

Cesta do zatratenia

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 117 min

Nemůžu si pomoct, ale film jsem viděla v době, kdy vůbec vyšel a pamatuji si, že mě opravdu nudil .. možná by mé hodnocení bylo dnes už jiné, ale to nezjístím, dokud si film znovu nepustím. A já nechci...(23.5.2008)

Mé oči hltaly každý nádherný záběr, uši se kochaly hudební složkou filmu (připomínající mi náladou Mendesův snímek AMERICKÁ KRÁSA)... a můj mozek měl co dělat, aby všechno toto stačil vnímat, zpracovávat, vyhodnocovat, archivovat a současně vydávat nezbytné signály do dalších částí těla (očím ke spuštění slz, koutkům úst k úsměvu, nohám k nakopnutí Maguireho atd.). Za použití všech možných prostředků je zde výborně vystavěna atmosféra - déšť, tma x slunce, denní světlo, voda etc. Bylo by hříchem nezmínit také práci kameramana - kamera je prostě perfektní (klidné najíždění, objíždění objektů, zaostřování a rozostřování objektů, hra se stínem a dalo by se pokračovat dále). Mírně jsem se obával toho, jak si Sam Mendes pohraje s citlivým námětem. Jde o dostatečně citlivé téma na to, aby se dalo zmršit a z takto zpracovaného výsledku by pak divákovi zůstala jen divná pachuť v mysli. Naštěstí Mendes předvedl, že i tuto oblast má v malíčku - samotný závěr přesvědčí i nás ze "staré školy", že vše je jak má být (že dobré je dobré a špatné špatným bez ohledu na to, jak to kdo vyargumentuje). Vše je navíc předloženo bez zbytečného moralizování a okecávání. Shrnuto a podtrženo: Tomuto teda říkám čistá filmařina - krásně natočené, výborně zahrané... a s myšlenkou, která člověku něco dá.(18.1.2004)

„Ľudia sa ma často pýtajú, aký bol. Odpovedám – bol to môj otec.“ Toto keď som videl v kine, skoro som skapal od nudy, lebo ma tento prízemný "film o veľkých veciach" absolútne neprekvapil ani len jedným jediným zvratom. Akademický film, ktorý by sa tak rád stal klasikou, až je otravný (pekná výprava nestačí). Nezaujímavé herecké obsadenie (s čestnou výnimkou mentora Paula Newmana a šialeného Judea Lawa, inak sú všetci slabí, vrátane zasa sa opakujúceho Toma Hanksa v kvázi zápornej necharizmatickej úlohe), suchý scenár bez napätia... dokonca i záverečná prestrelka v daždi pôsobí až nechutne "seriózne", takmer akoby sa Sam Mendes (AMERICKÁ KRÁSA) HANBIL za to, že robí "len obyčajný mafiánsky akčný triler" (podľa komiksového románu, ktorý som nečítal). Smutnú korunku "tomu všetkému" v závere nasadzuje detsky polopatistická myšlienka o otcoch a ich synoch. Jedna úchvatná hra na klavír nestačí. Jaj bože, tie precenené filmy, režíruje to Mendes, hrá v tom Newman a už je to geniálny film. Kino Považan 2002(24.10.2004)

Tradične rozohratá partia medzi dobrom a zlom je tu nezvyčajná. Sám kladný hrdina je zapojený do mašinérie zla. Dôraz sa kladie na vťahy otca so synom a aj na silné priateľstvo. Film má voľnejšie tempo a nájdeme tu aj sentimentálne rodinné scény, ale aj výborne zvládnuté akčné scény. Samozrejme, všetko s mierou. Výprava a výtvarné poňatie filmu sú na veľmi vysokej úrovni. Inšpirované krimi comicsom............ Kameraman Conrad L. Hall (Butch Cassidy a Sundance Kid, Americká krása) urobil veľmi dobrú robotu. Pri pozeraní sa dá nájsť nespočet kvalitných obrazov a zaujímavých pohľadov. Veľmi sa mi páči ako je natočená nočná prestrelka v daždi alebo detailný pohľad do očí Paula Newmana. Kameraman si Oscara zaslúžil, no už si ho prebrať nemohol. Práca na tomto filme bola jeho poslednou........... Herci hrajú svoje úlohy precízne, či už vetrom ošľahaný starý vlk Paul Newman, o pár rokov mladší Tom Hanks (ktorý podáva svoj štandartne skvelý herecký výkon), detský herec Tyler Hoechlin, zabijak Jude Law alebo aj Daniel Craig.......... Sam Mendes. Originálnou a zaujímavou Americkou krásou si vydobyl uznanie a slávu a týmto filmom svoju povesť potvrdil.Jeho réžia je presná, mierna a udáva to správne tempo. Dovolí každej scéne vyniknúť a herci môžu svoje umenie ukázať. Pod jeho dohľadom šlape všetko presne ako švajčiarske hodinky... Thomas Newman stvoril v tomto filme nezabudnuteľnú a krásnu hudbu....... Road to Perdition sa dá chápať aj ako Cesta do zatratenia. U mňa to pri tomto diele nehrozí. Film sa prebojoval do mojho srdca a už tam zapustil svoje korene. ---Všetci robíme chyby a Boh to vie. Pripime si na Dannyho počesť s nádejou, že sa dostane do neba, aspoň na čas, kým v pekle nezistia, že zomrel.---(29.6.2007)

Nádherná, vizuálně, atmosféricky i herecky vytříbená gangsterka na straně jedné, předvídatelnost a místy až příliš pomalé tempo na straně druhé. Mendes natočil i lepší filmy.(29.1.2009)

• Tom Hanks