• Česko

Cesta do zatracení

Cesta do zatratenia

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 117 min

Skvělé, ale ne dokonalé. Viděl bych to na takových 98%. Jak už zde někdo poznamenal, vizuální stránka často zastinuje vše ostatní. Příběh je poměrně předvídatelný. Určitě to neni nejlepší film roku, ale co se zvuku, hudby, kamery a výpravy týče, asi bych dlouho hledal, než bych našel v paměti něco podobného. A navíc z toho určitě budou nějací pozlacení plešouni pro některého z herců. Všichni podávají naprosto přesné a věrohodné výkony. Jsem zvědavý s čím Mendes příjde ted. Latku si nasadil hodně vysoko.(30.12.2002)

Myslel jsem si, že můj vkus je orientovaný pouze na Horory a Asii, tenhle film potvrzuje, že mým oblíbeným subžánrem jsou i drsné gangsterky. Opět vynikající herecký cásting, v životě jsem Hanskovi nedržel palce jako zde ( Strašnéj frajer!) a jakmile se na scéně objeví psychopatický Jude Law, tak od první vteřiny mu přejete to nejhorší. Určitě je potřeba vyzdvihnout i úžasně temný retro styl, inteligentní story a parádní soundtrack, ke konci i slzička ukápla. Vše je vlastně bezchybné, nelze nic vytknout.(26.11.2014)

Tradične rozohratá partia medzi dobrom a zlom je tu nezvyčajná. Sám kladný hrdina je zapojený do mašinérie zla. Dôraz sa kladie na vťahy otca so synom a aj na silné priateľstvo. Film má voľnejšie tempo a nájdeme tu aj sentimentálne rodinné scény, ale aj výborne zvládnuté akčné scény. Samozrejme, všetko s mierou. Výprava a výtvarné poňatie filmu sú na veľmi vysokej úrovni. Inšpirované krimi comicsom............ Kameraman Conrad L. Hall (Butch Cassidy a Sundance Kid, Americká krása) urobil veľmi dobrú robotu. Pri pozeraní sa dá nájsť nespočet kvalitných obrazov a zaujímavých pohľadov. Veľmi sa mi páči ako je natočená nočná prestrelka v daždi alebo detailný pohľad do očí Paula Newmana. Kameraman si Oscara zaslúžil, no už si ho prebrať nemohol. Práca na tomto filme bola jeho poslednou........... Herci hrajú svoje úlohy precízne, či už vetrom ošľahaný starý vlk Paul Newman, o pár rokov mladší Tom Hanks (ktorý podáva svoj štandartne skvelý herecký výkon), detský herec Tyler Hoechlin, zabijak Jude Law alebo aj Daniel Craig.......... Sam Mendes. Originálnou a zaujímavou Americkou krásou si vydobyl uznanie a slávu a týmto filmom svoju povesť potvrdil.Jeho réžia je presná, mierna a udáva to správne tempo. Dovolí každej scéne vyniknúť a herci môžu svoje umenie ukázať. Pod jeho dohľadom šlape všetko presne ako švajčiarske hodinky... Thomas Newman stvoril v tomto filme nezabudnuteľnú a krásnu hudbu....... Road to Perdition sa dá chápať aj ako Cesta do zatratenia. U mňa to pri tomto diele nehrozí. Film sa prebojoval do mojho srdca a už tam zapustil svoje korene. ---Všetci robíme chyby a Boh to vie. Pripime si na Dannyho počesť s nádejou, že sa dostane do neba, aspoň na čas, kým v pekle nezistia, že zomrel.---(29.6.2007)

Asi jen absolutní blázen by od Road To Perdition mohl očekávat druhou Americkou krásu...Oba jsou to naprosto rozdílné snímky, které spojuje jen několik málo věcí - geníální kameramanské řemeslo (Conrad L. Hall) a režie, nádherná hudba (opět Thomas Newman) a vynikající herecké výkony (Hanks snad neumí ani zahrát špatně).Navíc má snímke velmi silný závěr, který spíše než rozplakal naprosto rozklepal a tak jsem z kina odcházel s pocitem dosud nepoznaným :)(9.11.2002)

Pochmurná vizuální gangsterka. Sam Mendes okouzlil i napodruhé, a tak trochu na delší dobu (s jeho dalšími filmovými zastaveními jsem měl vždy menší či větší problémy). Jsou to takové švýcarské hodinky – všechno šlape, jen tomu lehce chybí výraznější emoce. Jsou tam, ale dávkování bych si představoval trochu jinak. Mendes zažil úspěch hned na začátku, kdy očichl filmovou branži, a samozřejmě si tím zkomplikoval profesní život. Napodruhé se rozhodl pro bezpečnější vody (přeci jenom úžasně kritizující Americká krása byla depresivnější káva). Dvanáctiletý hoch si určitě představoval lepší způsob, jak zjistit, čím zaopatřuje jeho rezervovaný otec čtyřčlennou rodinu. Stalo se, vyšlo pár kulek, a z elitního zabijáka, který pracuje pro vlivného šéfa irské mafie, je záhy lovná zvěř. A nejen vdovec k tomu. Zbytek asi netřeba vysvětlovat. Až rodinná tragédie dokáže otce se synem sblížit, k závěrečným titulkům je ale cesta ještě dlouhá. Co potěší? A/ Předně obrazová stylizace. Trojnásobný držitel Oscara (poslední právě za Road to Perdition) Conrad L. Hall kouzlí, vymýšlí, je kreativní, osobitý, kombinuje temné momenty s vlídnou atmosférou, Road to Perdition je hlavně jeho film. B/ Výtečná hudba Thomase Newmana. I díky němu není výsledek až tak odtažitou podívanou, na kterou aspiruje. C/ Herecká sestava. Tom Hanks je sice nevytížený běda, ale zbytek osazenstva je skvělý (asi nejvíc potěší Jude Law a jeho neúnavně spolehlivý zabiják). Samotnou kapitolou je Paul Newman, hvězda bez manýrů, který získal roli hodnou gentlemana jeho věku. Navrch se po letech setkal se zmiňovaným fenomenálním kameramanem (důstojná tečka za jeho kariérou), který stál i za hercovými staršími kousky Frajer Luke nebo Butch Cassidy a Sundance Kid. Osvojil si irský přízvuk, před natáčením požadoval pěkně postaru zkoušky, své postavě dodal pocit viny a lítosti. Well done. Co nepotěší? Úlitby masovému vkusu (třeba takový Hanks je zlým mužem jen do té doby, než se z něho stane spravedlivý mstitel), Mendes v druhé půli vyměkne a jakoby chtěl svůj kus zpřístupnit rodinnému publiku. Ač jeho rozhodnutí kráčet ve vyšlapaných cestách respektuji, to temné kouzlo jde nicméně stranou. A celé je to takové kantorské. Ti také za katedrami šetří emocemi. Ve finále ale děkuju: i napočtvrté to náramně fungovalo.(2.11.2015)

• - Samopal jenž Mike Sullivan používá je Thompson M1921. (Hal_Moore)

• - Film je inspirován komixem jménem "Cesta do pekel", který napsal Allan Max Collins. (Beckett51)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 22. (Stanley619)