• Kanada

Emma Thompson

Brent White

Scénografie:

Gary Freeman

Pokud od filmu čekáte vánoční romanci... tak kvůli jistému dějovému zvratu, který do vánoční komedie nepatří, budete zklamáni. Ona tedy multikulturní propaganda a politická témata do vánoční komedie taky nepatří a jsou tam jak pěst na oko. Ale přejděme k tomu lepšímu. Emilia Clarke je tahounka filmu a pokud ji máte jenom trochu rádi, vyplatí se kvůli ní Last Christmas vidět. Milá je samozřejmě atmosféra vánočního Londýna a poselství o laskavosti. Když ovšem zvlážím plusy a mínusy, na vánoční klasiku tenhle film nikdy nepovýší.(10.12.2019)

• matisse

Hlavní hrdinka padá do pytlů s odpadky, neumí bruslit, zapomněla zpívat a opilá ničí lidem doma věci, dokud jí do duše nepromluví Henry Golding a nenaučí jí vidět skutečné kouzlo Vánoc, což je překvapivě "pomáhat si navzájem". Emma Thompson je coby skuhrající jugoslávská matriarcha naprosto skvělá, ale její scénář působí jako hodně narychlo spíchnutý konglomerát všech komediálních klišé. Plus v tom není opravdu, ale opravdu žádná romantika. Jako největší fanynka vánočních filmů, kterou znám, musím konstatovat velký špatný.(2.1.2020)

Last Christmass teda poriadne klame telom, až si na konci poviete, či je vôbec možné ho zaradiť do kategórie romantická komédia. Ono skôr ide o dramedy s psychologickými prvkami, ale samozrejme na poli vkusného mainstreamu. Ono pokiaľ vám bude Henry Golding svojou dokonalosťou od začiatku extra nesympatický a budete chcieť odísť z kina, radšej si na ten záver počkajte a celú vec razantne prehodnotíte. Občas je nad čím sa pousmiať, vedľajšia milostná dejová línia je ale úplne zbytočná, snáď len dokazuje, že Michelle Yeoh je stále sexy ženská. Emilia to v pohode utiahla, ale pokiaľ ju nemáte radi, tak sa tomuto filmu radšej vyhnite. To platí aj o Georgeovi Michaelovi. Text Last Christmass k deju ale padne ako riť na šerbel, to sa však dozviete opäť až pri tom šokantnom závere.(12.12.2019)

Čekala jsem průměrný vánoční romantický film, ale dostala jsem mnohem víc. Tohle se nepochybně z běžného romantického průměru vymyká už tím, že to skrývá krapet nečekaný zvrat a že ve výsledku rozhodně nejde jen o lásku mezi hlavními dvěma představiteli. Navíc oceňuju, jak krásně byla vyvážená romantická dojemná linka s trhlým humorem. Tekhle mi to přesně padlo do noty. Mělo to v sobě všechno od vtipných (a někdy až humorně "nekorektních") průpovídek, přes vážné a dojemné momenty, až po magickou vánoční atmosféru v čele s hudbou George Michaela (mimochodem, líbilo se mi, že tento film dává slovům "Last Christmas I gave you my heart" nový význam). Kupodivu to všechno sedělo výborně dohromady, a to včetně lehkých narážek na tématiku přistěhovalců a Brexitu. Zkrátka jsem z toho měla pocit, že tento film někdo tvořil s opravdovým citem a že měl jasno v tom, jak má film vypadat a působit. Povedlo se to na jedničku (jedinou výhradu mám snad jen k až příliš náhlému zvratu a rozuzlení, ale to je dost možná pouze můj subjektivní dojem). Film se tímto zařadil mezi mé oblíbené vánoční filmy, na které se ráda podívám opakovaně. ~(4,3)~(13.12.2019)

Pořád jsem nevěděl, jestli dát tři nebo čtyři, ale tak když jsou ty Vánoce no... Kouká se na to totiž po většinu stopáže fajn, je to milé, sice docela neoriginální, ale jinak roztomilé. A na druhou stranu - když se o originalitu tvůrci pokusili ke konci, tak to docela zmrvili a vlastně bylo lepší vše to milé a neoriginální před tím. Nicméně čekal jsem to i horší a linka s rodinou, vánoční atmosféra a sympatický výkon Emilie Clarke to nakonec vyrovnal, že převládá spokojenost. Jen od toho prostě nečekat nějaké super velké dílo.(3.1.2020)