• Kanada

Emma Thompson

Brent White

Scénografie:

Gary Freeman

Většina seriálových hvězd se po ukončení seriálu, který je uvedl do povědomí veřejnosti pokusí prosadit i ve filmu a stát se filmovou hvězdou. Dokázal to Woody Harrelson z Na zdraví, George Clooney z Pohotovosti nebo Jennifer Aniston z přátel. Na pár výjimek bych si možná ještě vzpomněl, jinak je ale známý fakt, že ne vždy se podaří slávu seriálové hvězdy přetavit ve slávu filmovou, přesto se pár herců pokouší se prosadit i ve filmové branži. A něco takového se dá aktuálně říct i o Emilii Clarke. Hvězda seriálu Hra o trůny, představitelka Daenerys Targaryen se do filmové tvorby pokusila dostat výrazněji už během posledních sérii Hry o trůny. Objevila se třeba v příjemném romantickém hitu Než jsem tě poznala a pokusila se i opřít se o známé série jako Terminátor kde se stala novou Sarah Connor nebo Star Wars kdy měla příležitost si ve Solo: Star Wars Story zahrát hlavní postavu Qi´ry. Zatímco Než jsem tě poznala ale byl hitem, Terminátor 5 a Solo v kinech lehce propadli a Clarke si tak musela na svůj definitivní přerod ve filmovou hvězdu čekat. A pokud čekala, že po Last Christmas to bude definitivně na pořadu dne.... No, zatím to tak nevypadá, dá se ale říct, že Last Christmas ukazuje, že by se Emilia Clarke v Hollywoodu ztratit nemusela. Krom fajn výkonu Clarke totiž dorazila celkem fajn vánoční jednohubka, která ale rozhodně nebude vánoční klasikou. Režisér Paul Feig, autor komedií Ženy sobě, Drsňačky, Špión nebo Krotitelů duchů z roku 2016 si vzal na starost scénář herečky Emmy Thompson, která si tu střihne také vedlejší úlohu matky postavy Emilie Clarke. A scénář si celkem zajímavě hraje s tím, že je postava Kate vlastně Katarina a je společně se svou rodinou původem z Jugoslávie a v době kdy se film odehrává již aktivně funguje Brexit. Last Christmas ale rozhodně není komedii kde by se zároveň v politickém směru řešil fakt, že Velká Británie opustí Evropskou unii. Last Christmas je totiž komedií o druhé šanci v životě, ochotě udělat něco pro druhé a faktu zamyslet se nad tím, že i když má člověk pocit, že žije nejhůř na světě, jsou tu dost možná lidé co jsou na tom ještě hůř než vy. A přitom všem hrají chytlavé písně George Michaela, které způsobí, že ve vašem domácím reproduktoru ještě nějakou dobu nepřestane hrát píseň Last Christmas pořád dokola. Ale zpátky k filmu.... Hned na začátek si dovolím tvrdit, že i když o tom hodně lidí pochybuje, mám za sebe pocit, že Emilia Clarke má talent. A nepokouším se to obhajovat faktem, že už má za Hru o trůny pár nominací na Emmy, nýbrž tím, že se roli Kate/Katariny chopila velmi dobře a funguje jako tak trochu bláznivá hrdinka téhle komedie. V samotném scénáři by možná byl lepší způsob jak vysvětlit proč se Kate chová jako Kate a že její změna v přístupu k životu, práci a vztahu k rodině má i jiný důvod než ten, že málem zemřela kdyby jí nebylo darováno srdce. Kate na místo toho začne chlastat jak doga, mít nevázané sexuální styky na jednu noc a začne básnit o tom, že by nejradši umřela ve 27 letech podobně jako Kurt Cobain nebo Amy Whitehouse i když jí je aktuálně 26 let. Chápu, že fakt náhlé smrti člověka tak trochu poznamená, Thompson ale přece jen mohla trošku lépe osvětlit co se Kate aktuálně honí v hlavě a udělat její postavu ještě zajímavější. Emilia Clarke je ale v hlavní roli pořád kouzelná a prodává každý situační gag a vtip přirozeně. S Henry Goldingem AKA Tomem jinak mají parádní chemii, která se nejvíc doplňuje tím, že je každý z nich tak trochu jiný. A tím se nemyslí jen fakt, že ona je taková a on makovej ale také tím, že se oba zásadně liší od všech ostatních. Zároveň musím na rovinu říct, že mně skákání k vážnější poloze občas příliš nesedělo, rozhodně je ale pravda, že se filmu podaří z těchto momentů přece jen něco dostat. A to nejen kvůli těžce předpokládanému zvratu (který mi reálně došel asi až 15 minut před tím než k němu došlo) ale především onu hrání s tím, že i když se může zdát, že jste na tom nejhůř na světě, vážně tomu není. Celá podzápletka o tom, že Tom inspiruje Kate k práci v centru pro bezdomovce je tomu geniální ukázkou, která ve finále opravdu funguje. Humor jinak ve finále opravdu většinou funguje, k infantilnosti reálně klesl jenom vtip o tom, že se Kate na obličej pokaká pták, tenhle těžce nevtipný a spíše nechutný situační gag ale spraví většina ostatních filmů, které fungují. A fajn je i Michelle Yeoh jako ,, Santa´´, která tu reálně funguje nejenom jako vtipná vedlejší postava, která hází jeden vtipný fór za sebou ale funguje i jako člověk, který reálně Kate občas připomene, že už to přehání a měla by se nad sebou zamyslet. A právě ona má s Tomem největší dopad na změnu charakteru Kate na kterém staví celý film. Ve finále se dá o Last Christmas říct, že čím déle trvá, tím se zlepšuje. Po první polovině se totiž rozjede parádně a krásně uteče. Humor ve finále pravda přece jen funguje 50:50 a střídá reálně vtipné vtipy a ,, haha vtipy´´ a občas ses točení volantu do vážnějších vod nepovede, rozhodně se ale nejedná o špatný film. Naopak jde o fajn film u kterého jsem měl dokonce chvílemi pocit, že měl v sobě něco co ho opravdu mohlo udělat vánoční klasikou. To se nestalo a nemám potřebu ten film v nejbližší době vidět znova, rozhodně jsem se ale u něj bavil a především krásně využívá songy George Michaela. Na rande asi ideální film, pro člověka, který není cynik a má v sobě duši jen fajn řemeslo, kterému přece jen chybí něco navíc. Ale vlastně k tomu super filmu fakt nechybělo moc.....(30.11.2019)

Vlastne som v skutočnosti nečakal, že Feig natočí tak pekný vianočný doják, a nečakal som to až do úplného záveru, pretože ono sa to tak ani väčšinu stopáže netvári. Blúdenie uličkami a ulicami (snáď 70 percent scén je exteriérových), oddychová zábava a jednoduchá, otvorená multikulti (resp. remain eu) agitácia, výstižne reflektujúca súčasný Londýn taký, aký v súčastnosti je; Rôznorodý, plný rôznych ľudí, plný ľudí. A potom sa to dopracuje k záveru, ktorý sa dal čakať, ale nečakáte ho; viete jak to myslím. A Emma Thompson a Emilia Clarke sú najroztomilejšia juhoslovanská prisťahovalecká rodinka ever. Určite sa k tomu ešte niektoré Vianoce vrátim, rovnako ako k Serendipity, alebo Láske cez internet. Slza na krajíčku. Vo vianočnej atmosfére za 4*.(28.11.2019)

Zaujímavý scénar. Kto nepozná depresie, tak zožerie navonok romantický príbeh s prekvapivým smutným zvratom. Kto to pozná, pochopí princíp posttraumatických depresií, ktoré z ľudí robia navonok nespoľahlivých, zábudlivých a lenivých a v skutočnosti sa potrebujú vysporiadať s minulosťou, byť užitočným a zachytiť sa o nejaký bod v živote, ktorý ich vytiahne späť medzi normálnych (normálny nie je v skutočnosti nik :-)). Pre mňa veľké prekvapenie znalosti problematiky a vytvorenia efektu navonok vianočného robenia dobra pre iných, v skutočnosti pre seba.(2.12.2019)

• Cimr

Když spojíte Bridget Jonesovou s Láskou nebeskou, přidáte obchůdek s vánočními předměty v zasněžené Covent Garden, hity George Michaela a jednu životní smolařku, co možná konečně našla tu pravou lásku, musí z toho vzniknout báječná britská vánoční komedie! A když k tomu ještě navíc přidáte jugoslávské uprchlíky, černošské lesby, brexit, mulaty a černochy, bezdomovce, transsexuály, transplantace srdce, dějové twisty, mystiku, primitivní "americký" humor (ptačí trus v oku, pád do odpadků), love story mezi Číňankou, co se jmenuje Santa, a podivínem s neustále otevřenou hubou, co je profesorem přes zelí, spoustu scén a nápadů vykradených z jiných filmů a přehrávající obočí Emilie Clarke, které roli trapné smolařky nevěříte ani na vteřinu..., tak to možná celé úplně poserete a zbude jen podivný ezoterický miš maš, co vánoční atmosféru nenavodí ani kdybyste si ho pustili čtyřiadvacátého večer pod stromkem.(7.12.2019)

Většinu času se tento film tváří jako roztomilý vánoční romantický fluff, ale pak přijde v poslední chvíli zvrat, který vám zlomí srdce na milion kousků. Aspoň tak jsem si připadala. Část zvratu jsem spíš tak v žertu uhodla docela brzo, ale část až těsně před odhalením. Nevím, jestli to mám brát jako vánoční film, protože jsem po něm byla v depresi s rozmazanou řasenkou, ale jinak to byl krásný příběh a herci byli opravdu skvělí.(9.12.2019)