Jacccob

Po historické a technické stránce absolutní dokonalost. Oproti jiným válečným filmům poměrně krátká stopáž má navíc za výsledek, že je zážitek ještě více umocněn. Nolan je génius, a vy se jen sami sebe během jeho filmů ptáte, jak on to vlastně dělá, protože aby doslova KAŽDÝ jeho film byl o stupeň navíc před ostatními, to je opravdu mistrovský kousek. ()

fridge

Vizuálně strhující, ale vcelku prázdný film, ve kterém jedinou plastickou postavou je otec na jachtě. To anachronické sestříhání by fungovalo, kdyby to byl výrazový prvek a na konci došlo k dramatickému propojení, ale tady je to spíš chaotické. ()

DaweForeman

Tak trochu jsem od tohoto čekal něco jiného. Myslel jsem si, že se tu dočkám klasického válečného počinu se spoustou akce a dramatu, jenže jsem se převážně dočkal jen toho druhého. Je vidět, že Nolan z toho udělal spíše trochu psychologického drama, kdy tu tečou nervy a napětí proudem. Opravdu se mu povedlo zachytit v tomto filmu pocity jednotlivých vojáků, kdy pořádně nevěděli, co je čeká v následujících okamžicích a co člověk vše neudělá pro přežití, nebo jak se rozhodnout při těžkých dilematech, kdy o zachráněných životech rozhodujou sekundy. Příběh se zaměřuje na tři části. První na vojáky na pláži, kteří se snaží dostat přes moře z postupně uzavírající se smyčky kolem Dunkerku do Anglie. Druhá na civilisty, kteří se snažili pomoci s evakuací. A třetí na britské stíhače poskytující "podporu". Za každou částí stojí velice zajímavý příběh. Velice mě ale zklamalo, že nebylo moc věnováno prostoru francouszkým vojákům, kdy se všechno (jakožto i samotné historické události) točí jen kolem Britů, kdy by se to dalo zhodnotit komentářem z filmu, kdy britský voják odmítal vpustit Francouze na palubu s přibližnými slovy, "Vy Frantíci máte svoje vlastní lodě. Tyto jsou pouze pro Brity.". Zrovna Francouzi, kteří hráli velice důležitou roli v těchto událostech a kteří se odtamtud nedostali, by si rozhodně zasloužili nějakou větší zmínku, než to, co tu bylo. Další záležitostí je konec, kdy si myslím, že základní slušností je před titulky ještě hodit nějaké shrnující komentáře o jednotlivých lidech / událostech / číslech, které mi tu jaksi chybí. ()

kyLuke

Ještě se mi nestalo, aby mě Nolanův naprosto neodrovnal, a ani Dunkerk nebyl výjimkou. Typická mrazivá nolanovka s až děsivě nenápadnou hudbou Hanse Zimmera, u které jsem měl u opravdu tučné snůšky scén husí kůži. ()

HarqAlAda

Nie som expert, majster slova ani kritik. Možno som si hafo filmových remeselných serepetičiek nevšimol. Určite však po 1. zhliadnem ešte niekoľkokrát po 2. precítil som s postavami snáď celú stopáž a po 3. bolo to drsné a nemuselo to byť ani krvavé. Postavy tu boli obyčajní ľudia, nikto nebol ten hlavný a vývoj postáv nula. Hlavnou postavou tu bola vojna a s ňou spätý strach, zúfalstvo, odvaha a túžba prežiť. ()

wege

Dávali v televizi Sophiinu volbu. Měli jsme s ženou doma hodinovou debatu na téma, co je a co není dobrý film. V podstatě mě donutila, abych se na to podíval. Protože jí mám rád, podíval jsem se. Fajn, řekl jsem jí, že to vidím tak 60 procent (následovala další debata o). Den poté jsem si dal Nolena. Chápu, že ten fiilm je o 30 let novější, ale to vůbec nesnižuje to, jak to je 1) silný a na základě historických skutečností postavený příběh, 2) má skvělý scénář, jak se to postupně propojuje, neskutečné, 3) je to precizně odvedená filmařská práce, 4) a má Hanse Zimmera v nejlepší formě. Tak jsem byl z toho tak nadšený, že jsem ženu nutil, ať se na to podívá taky a odpoví mi na otázku jestli je lepší Meryl nebo Tom Hardy za kniplem. Zatím jsem jí nedonutil, až se tak stane, možná tady něco dopíšu. Za mě jednoznačně Tom Hardy. ()

Niflheim

85 %. Jako by si Nolan volbou krátké stopáže uvědomoval úskalí experimentálního střihu, který je dalším z jeho hrátek s časem jako konceptem. Výpravou strhující až nechutně realistické ztvárnění velmi důležitého momentu druhé světové války s hudbou ovlivněnou italským futurismem. Herectví Marka Rylance a Cilliana Murphyho na výši. Jakkoliv Dunkerk neřadím ke snímkům, k nimž bych se s chutí vracel, nelze jinak než ocenit více či méně úspěšný pokus o posunutí válečného filmu na jinou, možná těžko překonatelnou úroveň. ()

papadoce

Tak akože filmársky tomu nie je čo vytknúť, ale popravde som riadne sklamaný. Tešil som sa na Nolanovsky vizuálne hody a dostal som skvele ozvučenú pobrežnú nudu. To už aj Mič Bjukenen s Erikou Eleniak boli vojnovejší než Dunkirk. Pre mňa teda nevýslovné sklamanie a v zásade najhorší Nolanovský film ever. A aby toho nebolo málo, tak nám tým svojim časostrojom ešte ten nudný príbeh aj úplne zbytočne premiešaval, asi aby akože Počiatok, Interstellar a Tenet stále platia. Najväčšie sklamanie za posledných dvanásť mesiacov. Filmové. Som nasratý. Ale chcel by som sa uchádzať o miesto na oddelení prekladania názvov filmov. Myslím, že na to mám, veď posúďte sami. Originálny názov “Dunkerk”, môj návrh prekladu “Dankirk - Veľa kriku pre nič”. Max dve, ani p*** viac. DeathTheKid, perfektný komentár. ()

olmikee

Nolan opět dokazuje, že je bezesporu jedním z nejlepších režisérů současnosti a neméně skvělým scénáristou. Geniálně vyprávěný příběh na několika úrovních, které se vzájemně prolínají naprosto dokonale. Co ale dělá z Dunkerku mistrovské dílo je génius Hans Zimmer. Neuvěřitelný, nepochopitelný, jak dokáže tak "jednoduchá" melodie vyvolat tak silné emoce, a to od začátku do konce. Ani nedokážu popsat kolik emocí se ve mě mlátilo při filmu i několik hodin po něm. Některé scény/záběry jsou za hranicí lidského chápání, a to jsem ještě nebyl na 70mm projekci v imaxu, která mě čeká v sobotu. Nolan a Zimmer prostě excelují na všech frontách a Dunkerk je jednoznačně jeden z nejlepších letošních filmů. ()

majky19

Očekávání od tohoto snímku byla zcela určitě obrovská a naplnit se bezesporu podařila. Jedná se o velmi povedené válečné drama, které je doslova napěchováno mnoha silnými emočními okamžiky, které chytnou za srdce snad i toho nejotrlejšího diváka. Snímek mě velmi bavil a určitě si získal srdce a sympatie celé řady diváků po celém filmovém světě. Je až s podivem, jaké události se v průběhu druhé světové války odehrály, o nichž se sice možná až příliš nemluvilo, ale které měly pro další vývoj války velmi důležitý význam. Tento film je velmi důstojnou oslavou nejen pilotů ve službách britského královského letectva RAF, ale i námořních civilních sil, které projevily obrovskou odvahu a odhodlání a neváhaly nasadit své životy za záchranu svých "bratrů v boji". Je neuvěřitelné, za jakých okolností a za jakých podmínek se tento "Dunkerský zázrak" podařilo uskutečnit a kolik životů se podařilo zachránit. Film se mi moc líbil a Christopherovu Nolanovi se opět podařil opravdový režisérský majstrštyk. ()

darthvader77

Nejlepší film roku 2017 - nejenom, že jde o poctivý kus filmařiny, ale navíc je to jeden z mále velkorozpočtových fimů, který není xkem nějaké slavné série. Vždyť si to vezměte, že v záplavě neustálého rýžování starých značek je vizonářský tvůrce Christopher Nolan ostrůvkem originální tvorby v moři neustálého omíání toho samého. Kdo čekal epickou válečnou vřavu bude zklamán, Dunkerk je totitž především pěkně depresivní drama, které už od vizuálně poetického začátku s padajícími letáky s výzvou ke kapitulaci uprostřed prázdného města dáva tušit, že tenhle film rozhodně na diváka příjemný nebude. Zimmerův úzkost vyvolávající soundtrack připomínajíc poplašné sirény proti bombardování perfektně dokresluje atmosféru. Hrozně se mi líbí, že se Nolan držel historie a ukázal nám i temnou stránku Dunkerku, především to, že Britové měli přednost před Francouzi a pak samozřejmě realistické pojetí války, kdy tu nejsou žádní badass hrdinové, ale obyčejní lidé jako člověk, ktenv kvůli vlastnímu strachu nedopatřením způsobí smrt nevinného (Is he okay? Yes), otec jehož syn zemřel v prvních třech týdnech války, a pak samozřejmě voják, který se tak zoufale snaží dostat domů, že se protiví rozkazům. Potěšila taky ve všech válkách běžná krádež bot. Také oceňuji to, jak se vojáci snažili objetovat jednoho z vlastních řad, práva ukázka skutečné reakce lidí v těhle situací. Potěšil i Bane/Tom Hardy v roli pilota, přestože z herců se mne nejvíc zaujal Mark Rylance (velmi ovšem potěšili Cilian Murphy a Kenneth Branagh v jehož očí jste mohli vidět opravdickou hrůzu). Z topících a klaustrofobických scén mi bylo velmi nevolno, grilovačka v hořícím oleji brutální a zavěrečné zajetí pilota smutné. Potěšili závěrečný legendarní citát WInstona Churchilla o Dunkerku a dojemný návrát domů. Potěšili též velmi letecké bitvy, které byly dobře natočené a já nemám slov. Je velice dobře, že se Nolan rozhodl natočit film o hrůzách 2. světové války a poctít tak spoustu obětí, zvláště když svět bohužel v současnosti spěje ke stejné, ne-li horší katastrofě. Taky se mi ještě líbil kontrast mále loďky plující k Dunkerku vs. obří bitevní loď plující pryč z Dunkerku, Co tvůj přítel dělá? Hledá unikovou cestu, pro případ, že se začneme topit. Taky samozřejmě cvičná střelba skopčáků, do té lodí a jak se to snažili ucpat a ten voják dostal tečku do hlavy pěkně šílený. Což mi připomíná perfektně ozvučené kino a zvukové efekty, kdy i když jsem věděl, že na loď pluje torpédo, tak jsem se málem posral :D strachy, když jsem slyšel ten náraz a velmi autenticky jsem se vctítil do kůže vojáků. ()

Ikedar

Ten film je výborný najmä z toho dôvodu, že je netradičný, iný, takmer artový, európsky, určite autorský. Je to skvele nakrútený film po každej stránke, a za zvuk dostane minimálne nomináciu na Oscara. Nechcem písať, že ma Dunkirk prikoval do sedačky a hltal som to celých 107 minút jeho stopáže, ale už som to napísal, lebo je to jednoducho pravda. Je to vážne, je to chladné, napínavé, ale najmä je to veľmi reálne. Človek má naozaj pocit, že sedí v kokpite lietadla, že sa spolu s námorníkmi ocitol v potápajúcej sa lodi, a zasa tomu veľmi pomáha dokonalý zvuk. Nolan používa filmovú štylistiku, dlhé zábery sprevádzané famóznou hudbou, inokedy zasa veľmi formálny strih, ale robí to celé veľmi opatrne, pretože si uvedomuje, že ide o skutočnú, a veľmi vážnu udalosť. ()

B_Dup

Od začátku servírovaná řežba s neskutečnou hudbou v pozadí (nebo v popředí?). Pro mě film roku 2017. ()

Janek777

Po sci-fi a propracovaných thrillerech typu Interstellar, Dokonalý trik, Počátek, Temný rytíř apod. jsem si kladl otázku, jak se Chris Nolan popere s námětem, ve kterém má dopředu relativně přesně naplánovaný scénář, a nemůže tak dát průchod tomu, v čem je nejlepší. Jeho mistrovství spočívá ve vymýšlení zápletek, kliček a propojek, díky kterým Vás jeho filmy drží od počátku do konce v křesle a vy nemáte nejmenší tušení, jak film dopadne, a hlavně jakou cestou se hrdinové k cíli doberou. Proto jsem byl zvědav, jak ztvární film, kde je konec předem daný. A s obdivem musím konstatovat, opět to dokázal a naplno odkryl, že co se týče inteligence filmů, tak je jedním z nejlepších režisérů, ne-li vůbec tím prvním. Dokonce to dokázal tím způsobem, který jsem právě na začátku ani neočekával, kdy nám pomocí několika postav, o kterých se ani nedá říct "hlavních", dokázal odvyprávět podstatu této historické události, a přitom perfektně vystihnout depresivní atmosféru tehdejší situace. Příběhy těchto postav se navíc postupně prolínají a Nolan nám ukazuje stejné situace očima více postav. Celou depresivní atmosféru navíc perfektně podtrhává skvělý soundtrack Hanse Zimmera, který během většiny filmu nepoužil víc jak 2 tóny, ale to bylo přesně to, co film v těch chvílích potřeboval. Sečteno a podtrženo, jedná se o skvělý historický film, který ale není ani tak historickým filmem, jako spíše propleteným příběhem několika hlavních postav, které ale nejsou ani tolik hlavní postavy, jako spíše náhodně vybrané osoby na kterých je ukazován děj a atmosféra, navíc se skvělým soundtrackem, který není ani tak soundtrack, jako spíše emotivní práce se zvukem. ()

Mistr_Moon

Nečekejte nějaké přehnané akční kreace. Celé je to natočené až téměř v dokumentárním duchu bez příkras, ale efektivně. Bohužel ke konci už jsem se maličko nudil, neboť záběry se v podstatě hodinu a půl opakují (letadla lítají a střílí, lodě plují nebo se potápějí a skupinka vojáků utíká, schovává se v lodích, které chvíli plují a pak se potápějí). Body nahoru za rovné, dlouhé záběry bez zbytečných padesáti střihů za vteřinu a samozřejmě za hudbu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky