xmatysekx

První dojmy z filmu byly velmi pozitivní i přesto, že jsem měl po opakovaném shlédnutí traileru poměrně vysoká očekávání. V předpremiéře jsem film viděl v IMAXu, což je u takto provedeného filmu téměř nutnost. V podstatě bylo výtvarné zpracování to, co mě na filmu bavilo skoro nejvíc: zbytky nedopečeného filmu v obraze, barvy, hudba od Zimmera - to všechno filmu sluší a dokresluje to ponurou atmosféru, chvílemi až beznaděj. Scény bitev letounů jsou také vskutku úchvatné. Další zajímavostí je pak zachycení děje, který je rozdělen do tří hlavních dějových linií, které směřují od začátku ke svému postupnému splynutí. Jenže každá se odehrává v jiný čas a ve filmu tak skáčete dopředu a dozadu po časové ose, což ve mně zpočátku vyvolalo zmatek. Některé scény vidíte dvakrát, z jiného pohledu. Když jsem si to uvědomil, film mě začal zase o trochu víc bavit. Samotný příběh by se mohl vlastně lidem, kteří dávali pozor ve škole zdát trochu nuda, když z dějepisu víme, jak to končí. Ale omyl. Jde především o konkrétní lidské příběhy. Jejich osobní boj o přežití. Příběhy o sobectví, o pomoci, o odvaze, o zbabělosti. Všichni chtějí domů za každou cenu. Za každou cenu pryč z pláže. ()

Warle

Existuje recept na dokonalost a není vůbec složitý. To takhle vezmete někoho, kdo se nebojí držet IMAX kameru na rameně a nebojí se tu samou kameru přidělat na reálný stíháč jen kvůli tomu, aby záběry vypadaly reálně. K tomu přidáte někoho, kdo k tomu složí takovou muziku, která vás udrží celých 107m v konstantním napětí a do toho polotovaru přidáte někoho, kdo tomu dá řád, tvar, rozum a především svůj filmařský um. Z toho vám pak vznikne jednoduchý recept na jistou kvalitu. Trojici Hoytema + Zimmer + Nolan bych od sebe už nikdy nerozdělil. Svatá trojice. V podstatě mám k tomu filmu jen jedinou výtku a to je trochu zmatečný scénář, kdy sledujeme 3 dějové linky zároveň a místy to nepůsobí úplně nejlíp. Jinak ale přesně to, co od Nolana čekáte. Chcete vidět skvělé herecké výkony? Chcete vidět a cítit bezradnost vojáků? Vidět jejich utrpení? Prsotě válečný biják, který je natočený tak, že ho budete prožívat jako byste sami byli na daném místě? Jestli jo, tak je Dunkirk trefa do černého. 90%. ()

mclenin

Dunkirk sa vymyká typickej žánrovej filmografii Ch. Nolana, no zároveň je v ňom silne cítiť režisérovu stopu a jemu vlastné prvky. Dunkirk sa vymyká aj klasickej žánrovej schémovitosti vojnových filmov, no zároveň je to film o vojne skr naskrz, resp. spôsobom poňatia Ch. Nolana vojna vo filme. Typické vizionárstvo a scenáristickú špekulatívnosť režisér okresal na prostý naturalizmus a až takmer dokumentárnu sondu s minimalizáciou deja a potlačením hlavných postáv, kde do popredia vystupuje čas. Čas ako symbol nepriateľa, čas ako symbol všadeprítomnej smrti, čas ako symbol nádeje a prežitia, čas, ktorý tiká a rýchlo dochádza. Dunkirk je film zážitkový, treba ho vidieť na veľkom plátne, dokáže budovať napätie a vyvolať emócie bez použitia jedinej kvapky krvi (pozdravujem Hacksaw Ridge). Je to film iný, kto očakáva hrdinské akcie, vlajúce zástavy, rozvinuté vzťahy či romantizáciu konfliktu, bude možno sklamaný. Ak je však divák otvorený špecifickému poňatiu Ch. Nolana skoro komorného charakteru, zameraného na psychologický vplyv vojny na človeka, snímok ocení. Hodnotím 3* a štvrtú * dávam za hudbu – Hans Zimmer síce neprináša nový výrazný motív, no geniálne vystihol atmosféru nervozity, čakania a krátiaceho sa času. P.S. -OverLord- to vystihol presne - "je to takové prosté a prázdné, ale zároveň silné" ()

Lionheart

Intenzivní zážitek, který je třeba vidět v (aspoň v normálním) kině. Tom Hardy a Mark Rylance těžce vládnou, ale zas mají nejvděčnější úlohy. Není to nejlepší Nolan, ale opět mě totálně vyždímal. ()

AndrejBB

50 spôsobov ako potopiť loď... Ale inak celkom dobré. Atmosféra sa dala krájať, len som čakal od Nolana trochu viac. Priznám sa, že na krátku chvíľu som pri tom aj zadriemal. ()

Darth Maul

Sugestívne natočená vojnová katastrofa. Christopher Nolan preberá úlohu rozprávača. Jeho podanie historickej udalosti prekvapivo nestojí iba na dialógoch a postavách. Prostredníctvom unikátnej formy, dokonalého obrazu a nepokojného zvuku prenáša divákov priamo do centra diania. Vyčerpávajúcim spôsobom ich necháva precítiť zúfalstvo vznášajúce sa na móle, na vode a vo vzduchu. Vyslobodením z beznádejného pekla, ktoré divák prežíva spolu s hrdinami, sú dojímavé momenty (príchod civilných lodiek k mólu) a ľudský záver (čítanie Churchillovho prejavu). Jedinečný zážitok! ()

David661

Za šílený soundtrack musím strhnout hvězdu. Vyprávěcí postup je sice inovativní, nicméně si nejsem jist, zda ho v případě válečného snímku bude někdy v budoucnu potřeba znovu použít. V každém případě: klobouk dolů za originalitu! ()

Strandmon

Scénářem mě tento nový Nolanův počin příliš nezaujal. Jsou zde tři dějové linky (jestli se to vůbec dá nazvat dějem), které vám až prakticky na tu Hardyho nic převratného nenabídnou. Po celý filmy máte city dá se říci na nule...tento snímek vás rozhodně nedojme a už vůbec vám nenažene slzy do očí. Akce není špatná nýbrž většinou naopak velmi slušná, ovšem by ji možná malinko více slušel eRkový rating.. přecenejenom jde o válku.....Abych nepsal pouze o záporech, tak to co je ve filmu absulutně nezaměnitelné, to jo atmosféra a díky právě brilantní atmosféře se váš sál promění v jedno velké bojiště! Říká se mi to špatně, ovšem bohužel musím konstatovat, že to je to jediné co mi tento film dokázal nabídnout a z kina jsem odcházel poměrně zklamaný. ()

Honzeek95

Zachycení atmosféry a autentičnost záběrů. Nic víc od tohoto filmu neočekávejte, mohli byste být zklamaní. Hudba dělá polovinu filmu a Tom Hardy je nový Chuck Norris. ()

angloumene

Nolan tentokrát nebrnká na struny líbivosti, ale snaží se divákovi dostat pod kůži dokonalou rekonstrukcí drama v Dunkerku. Tisíce vojáků jsou obklíčeni na nevelké pláži na severu Francie. Spojenecké posily jsou v nedohlednu a tak vojákům nezbývá, než čekat na volnou loď a doufat při tom, že jim některá z početných pum nespadne rovnou na hlavu. My můžeme celé drama sledovat ze tří různých pohledů. Z pohledu utíkajících vojáků, civilních záchranářů a také z pohledu nečetné letecké obrany. Hudba, zvuk i realistické pojetí drásají divákovi nervy s každou další minutou, náletem i počtem obětí. Ačkoliv se vše obejde bez kapky krve, hutná až brutální atmosféra na každého těžce dopadá, což potvrzuje i naprosté ticho v celém sále. Problém je, že tahle emocionální nálož po čase člověka vyždíme do té míry, až začne trpět určitou apatií vůči počtu ztracených vojáků. Když to shrnu, myslím, že režisér dosáhl svého cíle co nejvěrnějšího ztvárnění čekání z pohledu samotných vojáků. Bez hrdinství, beze strachu, bez dojetí, zato extrémně naturalisticky. A to jak z fyzického, tak emocionálního hlediska (až na tu krev). V divákovi nezůstane nadšení z líbivého filmu, ale za to dostane hodně netradiční filmový zážitek. ()

kobe6

Film stvořený pro kino. Dechberoucí záběry a atmosféra. Hardy je zase skvělej, ikdyž má skrytou půlku xichtu (not fair). Harry Styles překvapil. Zimmerova hudba perfektně navodila atmosféru, bohužel tento soundtrack je sám o sobě neposlouchatelný bez vizuální stránky, což je škoda, protože jeho předchozí díla si pouštím docela rád a pravidelně. Nicméně svoji podstatu splnil. Očekávám, že Chris bude letos útočit na sošky v hodně kategoriích. 85% ()

IvoB

Unikátní filmový zážitek a film, který úspěšně bortil moje očekávání od žánru válečného filmu. Nenašel jsem žádné vzletné proslovy, žádné skutečně ústřední postavy, žádný heroický patos a k tomu padnoucí heoricky epický soundtrack. Zároveň jsem ale nenašel brutalitu ve stylu Zachraňte vojína Ryana nebo Hacksaw Ridge. A i přesto mi přišel právě Dunkirk mnohem uvěřitelnější a svým způsobem poutavější – alespoň z hlediska vyprávění, které má Nolan ve zvyku ve svých filmech alespoň trošičku ozvláštňovat. Je více vyžadována divákova pozornost kvůli určité fragmentaci děje do několika oddělených dějových linek. A každá z nich je zajímavá. A to i přesto, že se o jejích protagonistech v podstatě nic nedozvíte. Celá síla tohoto snímku však neleží v postavách, ale v podání celé události okolo Dunkirku, kdy se různé skupiny lidí jednoduše snaží přežít a zachránit si kůži. A že je čeká opravdu spousta nebezpečenství – překvapivě je však nepřítel (Němci) takřka nepřítomen, mimo záběr, jako nějaká všudypřítomná a přitom neviditelná hrozba, která může na vojáky kdykoliv udeřit. Postavy se navíc ve své honbě za přežitím musí potýkat s několika úrovněmi hrozby, kdy jim třeba hrozí nebezpečí hned v několika ohledech – mohou být zároveň utopeni, upáleni, zastřeleni... Právě toto vrstvení hrozeb v takřka bezvýchodných situací a ještě k tomu v kombinaci s rytmikou hudby od Zimmera (která je samostatně dost možná neposlouchatelná) dokázalo ve mně vyvolat neuvěřitelné napětí, která v podstatě neustává až do konce filmu. Dunkirk není možná divácky nejpřívětivější nebo nejvděčnější film, ale je to zatraceně působivá záležitost která je po řemeslné stránce naprosto špičková (zvuk, obraz, to vše je naprosto precizní) a vyobrazuje celou válku velmi působivým způsobem. Toto by se dalo klidně promítat do škol, protože něco tak přesvědčivého jsem v rámci žánru dlouho neviděl. Tleskám. PS: Viděno v IMAXU – rozhodně doporučuji, neobyčejný zážitek. ()

derryl

Film o beznaději, která přerůstá v naději. Jak úzká cesta je od beznaděje k naději pro 400 000 vojaků... [Cinema City Flora 9.8.2018] ()

Kejt.lin

.. a teď co? mám si prohnat kulku hlavou? ten pocit z toho takovej je, ne že ne. Nebudu tu hrozně hloubkově řešit, jestli Dunkerk je Nolanův a jak se s tim popral oproti jeho ostatním "sláva filmům" a především se stavět na stranu "Miluju Nolana", "Nemiluju Nolana", "Nesnášim lidi, co opěvují Nolana", "Jsem za jedno s lidma, který hejtujou lidi, co opěvují Nolana".. blbost.. ten režisér tuhle práci zvládnul na jedničku a je jedno jak se jmenuje. Ten skladatel je nevysychající studnou nepřeberných možností jak zhudebnit pocity a atmosféru, tak, že máte husinu. Vsadim se, že mu stačí říct Dunkerk a on ví - ten chlapík je mistr svého řemesla. Prostřihy voda, vzduch a pláž byly skvělé, žádná zmatečnost a krásná prolínavost. Zápletka příběhů tomu dodala drive. Závěrečné zhodnocení: Dunkerk neni pro astmatiky, připravte se na zvýšenou nebo naopak sníženou frekvenci dechu za vteřinu (moje nová směrnice na rychlost nádechů, výdechů). ()

orkadimenza

Když jsem se necelé dva roky zpátky koukal na Nolanovu budoucí filmografii, nestačil jsem se divit, že jsem v ní viděl film s žánrem válečný. "Jako vážně Chrisi, žádné sci-fi nebo fantasy?" Tehdy jsem opravdu reálně zapochyboval o kvalitě tohoto snímku, protože jsem si nedovedl představit, jak režisér s takovým megalomanským a epickým vizionářstvím bude točit válečný film podle skutečné události. Jenže Nolan mě po pochybení jménem Interstellar poprvé od natočení Počátku přesvědčil, jak neuvěřitelně božský je to režisér. Nejenže si film zachoval z jeho předchozích děl hudební doprovod Hanse Zimmera, který mi běhal po zádech ještě několik minut po zhlédnutí, ale z Dunkirku se vyklubalo něco, co jsem vůbec neočekával. Už se mi stalo, že by mě válečný film naprosto dostal, ale ještě mě nepohltil takovým způsobem, jako před několika okamžiky v kině. Časový stres z německé armády, letící stíhačky přímo proti kameře, pocit klaustrofobie v podpalubí, voda tekoucí do lodí a letounů, to vše mě přesvědčilo, že jsem v té válce taky, a že už taky chci vypadnout do té zkurvené Anglie, stejně jako těch dalších 400 tisíc vojáků. Ano, právě toto číslo umožnilo Nolanovi vymyslet si různé postavy, jejichž osudy se prolínají právě při operaci Dynamo. A jak vidno, Chris se poučil ze svých filosofických prohřešků z Interstellaru a za minimálního počtu dialogů vytvořil neskutečně nabité válečné drama s několika silnými momenty, které sice táhly známé herecké ikony Hardy, Murphy a Rylence, ale nutno dodat, že skupinka mladých neznámých herců v čele s překvapivě dobrým Harrym Stylesem zahrála vystresované vojáky toužící po domově skvěle. Po prvních (a podle mě pro každého diváka rozhodujících) 20 minutách jsem už ani na chvíli nepochyboval a snímek si užil až do samotného tikání hodin při závěrečných titulcích. Po vzoru uplynulého roku, kdy Villeneuve překopal žánr sci-fi a Chazelle vytvořil brilantní muzikál, tak i Nolan udělal s válečným žánrem něco nevídaného a i bez použití bitev a tradičího střílení z pušek stvořil vynikající drama, které je velkým adeptem na film roku 2017. Jediné, co mě na této skvělé podívané mrzí, že jsem si ji nemohl vychutnat v IMAXu. Příště už snad podobnou chybu neudělám. ()

Patrik256

Rozpočet_ 100 milionov dolarov // Tržby_ 525 milionov dolarov // Tržby v ČR*_ 37 069 804 Kč // Diváci v ČR_ 243 929 // Tržby v USA*_ 188 milionov dolarov ()

Hanes88

Dost drsně natočené válečné drama ještě neznamená záruku kvality, ale v tomhle případě se to nedá hodnotit jinak než kladně. Není to klasicky natočená řež z války, ale naopak se tento film zaměřuje na emoce. Místy až tísnivá atmosféra, navíc proložená z pohledů jiných osob, kdy se děj na konci všech spojí. Ukázalo se, že ve válce se může projevit velká odvaha, ale taky smysl pro sebezáchovu. 90%. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky