ArthasKarfa

Netuším kdo vždycky rozšíří fámu o novém vojensko-historickém velkofilmu. Nefunkční film, kdy nedýcháte u jedné scény potápějící se lodi, aby vás děj mžikem přenesl k jiné potápějící se lodi, nebo k vzdušnému zápasu letounů, které netankují a nedoplňují munici. V prvních 80 minutách vidíte stále jen prohry britských lodí, které nejsou porovnány s dílčími úspěchy. Jako historika mě poměrně zlobila absence jakýchkoliv jiných letadel než spitfirů a scény, kdy se člověk těšil, že uvidí německou techniku byly pro jistotu v noci a tak člověk z ponorky vidí jen záblesk a nic. Film je ovšem plný plnících se kajut a podpalubí lodí, které byly zasaženy a tak působí tísnivým a svazujícím dojmem. Letecké souboje měl tedy lepší i Zdeněk Svěrák ve svém Tmavomodrém světě před 15 lety. Kdyby ve skutečnosti potápěli Němci tolik lodí jako v tomhle filmu, nikdy by jich spojenci tolik nezachránili. Je tam ovšem i pár pěkných scén, které působí opravdu autenticky, ale celek to bohužel nezachrání. Chudáci Francouzi, ti z tohohle filmu asi moc šťastní nejsou. Máto krásný patriotistický konec. ()

Milky.

Nolan se očividně dal na dráhu lehké propagandy. Osobně nechápu tak vysoké hodnocení. Já sám Nolanovky žeru a jeho styl a filmy mám rád, ale jen proto zvyšovat hodnocení nebudu. Je mi jasné, že místní artově zaměření masturbátoři, kteří honí nad každým alespoň trochu netradičně působícím snímkem, z toho stříkají půllitry kvalitního spermatu, já se ale nepřidám. Z tohohle tématu se dalo vytřískat daleko víc, Nolan ale zvolil styl tichý a pomalý, aby divákovi co nejvíce zprostředkoval pocit beznaděje, očekávání a bezmoci. K tomu přimíchal tři časově oddělené dějové linky, které se nakonec jakože zázrakem spojí a dávají epický smysl. Na mě to nějak celé vychází jako pozérství. U filmu jsem se nudil, roztříštěná časová linie mě rušila, k naprosto nesympatickým postavám jsem si nenašel naprosto žádný vztah, snad s výjimkou Toma Hardyho. Navíc mi přišlo, že si Nolan neuhlídal počasí, když se během střihu mezi záběry mění počasí slunečno/zataženo a zpět, tak to působí dost divně. Kdybych za tohle platil v kině, byl bych hodně nasraný. Sorry Kryštofe. Bylo by také fajn doplnit, že Hitler dal rozkaz pozdržet údok na Dunkirk o dva dny a tím dal vojákům šanci na evakuaci ()

TwoFace

Film naprosto neuvěřitelně vtahuje do děje. Nervozita a napětí gradují s každou sekundou a diváka dokáží naprosto pohltit a to i díky dokonalému zvuku, který se stará o jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků. Zoufalství a bezmoc střídají záblesky naděje a ty hned zase naprostá beznaděj. To vše podtrhuje a žene kupředu až trýznivá hudba, kterou v těch správných momentech protíná ticho, které dává scénám vyniknout. Ano, Christopher Nolan opět posunul kinematografii o něco výš. ()

Yardie

Zde nejspíše půjdu proti proudu, ale pro mě velké zklamání. Nevím, co jsem vlastně čekal, možná trošku více akce, válečnou vřavu. Asi jsem už z těch akčních podání trošku zblblý. Ale asi o tom to úplně není, mám rád všechny žánry. Ale tohle mě absolutně nevzalo, nedokázalo mě to pohltit, prožívat ty těžké chvíle s hlavními hrdiny, bylo mi to tak nějak jedno, dokonce jsem se chvílemi i nudil. Přišlo mi to takové sterilní. Byla to zlá doba, šílená situace, ale absolutně mi tam chyběly emoce, strach, beznaděj, prostě to, co tam muselo v dané chvíli panovat. Šlo to úplně mimo mě. Ale abych jen nehanil. Audiovizuální stránka byla parádní, to se mi moc líbilo, film to trošku zvedlo. Výkony hlavních protagonistů - taky mi to nějak nepřišlo, že by bylo co ocenit. Bylo zajímavé to vidět, ale prostě mě to minulo, jestli bylo co. Howgh! ()

Oyer

Snímek, kde příběh té či té postavy vlastně ani není důležitý a o který zase tak nejde. Snímek, kde akce střída akci. Napínavou akci... Marně vzpomínám, kdy naposledy jsem viděl tak napínavý film, ve kterém snad není ani vteřina hluchého místa. ()

1945

Letecké scény docela ušly - upřímně řečeno se jedná o nejlepší pasáže filmu, soundtrack o třech tónech a tikajících hodinkách byl opravdu otřesný (kýžený psychologický efekt odmítám akceptovat) a zbytek byla taková podivně sestříhaná míchanice. ()

Klajnik

Forma a vizuál jsou klasicky kvalitní, ale bez obsahu mě to emocionálně nestrhlo. Částečně by to u mě šlo vynahradit vyšší explicitností, ale Nolan točí PG-13, takže jsem se tenkrát v kině vlastně docela nudil... Třeba ale docením později. Určitě někdy rewatch dám. ()

Dunadan

Dunkirk vo mne ešte stále poriadne rezonuje, a to aj napriek skutočnosti, že na plnú paľbu to za mňa tentokrát nie je. Vôbec nič to ale nemení na skutočnosti, že ide o jedno audiovizuálne nepriestrelné, podmanivé a nesmierne intenzívne dielo, ktoré vám takmer nedovolí dýchať. Nolan opäť baví netradičnejšou formou rozprávania a jeho vzdušné scény sú absolútne odzbrojujúce. Určite to treba vidieť v IMAXe. ()

waits

Věřím, že Brit odchází z kina naplněn vlasteneckou pýchou, a bodejt by ne, byl jsem na britské jednotlivce hrdý dokonce i já, Středoevropan.:) Ostatně nejvyšší hodnocení dostal Dunkerk v Británii od tak rozdílných listů jako Guardian, The Mirror, The Telegraph, v USA sklidil pochvalu všude, kde se dalo, na prestižním Rotten Tomatoes je na 96 procentech, jenom Le Monde by chtěl, aby se Nolan zabýval také pěchotou ve městě..Pro mě je Dunkirk silným válečným filmem, připomínkou zlé doby, která ve mě vzbudila emoce, znovu připomenula obdiv k obráncům, úctu k britské nátuře (posádka jachty) a lítost nad těmi, kteří nepřežili. Šel jsem na film po tenhle dojem, ne pro konkrétní příběh..PS Churchillův projev jsem si nedávno četl v jeho šestidílné 2.sv.válce, i ted na mě zapůsobil. ()

PhillM.

Horší čtyři hvězdy a upřímně - pro mě zklamání. Přitom první čtvrthodinka dokonale naladila a film se rozbíhal skvěle, atmosféry plno, brzy jsem stál na pláži, prakticky bezbranný a zoufalý. Prostě paráda. Jenže pak Nolan vezme tři pruty příběhu, (oheň, voda, vítr, jak zpívá Dalibor Janda) a jakoby se z nich snažil uplést velikonoční pomlázku, neboli kocar. A vůbec, vůbec mu to nejde. ALE: V průběhu sledování jsem si uvědomil, proč se mi Nolanovy filmy tak líbí. On nevypráví příběhy slovy, v jeho filmech se skoro nemluví. Je úžasné sledovat, jak se mu hnusí takové to polopatické vyprávění á la Hollywood ("Tohle je můj bratr, bydlel ve Wisconsinu, ale rozvedl se, tak je tu teď s námi a hledá si dívku. Ahoj, já jsem Steve."), jak je schopen příběh nechat plynout před očima, jen s pomocí kamery, hudby, zvuku a dobrých herců. V případě Dunkirku však možná právě nechuť k větší pokoře ke SKUTEČNÉMU příběhu a neochota se před ním sklonit a natočit "takový trochu jiný Nolanovský film" celému projektu podrthává stoličku. Prostě - postavy jsou pouhé črty, můj oblíbenec Branagh jen ustaraně kouká do moře a ševelí něco o domovu (skvěle zahrané nic), Hardy je ve Spittfiru poněkud stísněn, z jeho kokpitu (a z pohledu třetiny filmu!) se celá obrovská akce evakuace 338.226 lidí změní v hoňku na jeden Heinkel. Pokus natočit malý film o velké události tak pro mě vyznívá trochu rozpačitě - to malé vidím, ale to velké ve filmu prostě není... Jenže, co naplat... je to pořád skvělé. Závěr s volně vzduchem plachtícím Spittfirem je typický uhrančivý Nolanovský moment (působivější než točící se káča na konci Inception), který se prostě vryje do paměti. Hodně lidí chválí i Zimmerův soundtrack, ale mě až tolik nezasáhl, skoro jsem o něm nevěděl, což ale s odstupem spíše kvituji. Rozhodně to není jako v Interstellar, kde pro mě byla Zimmerova hudba půlka zážitku. ()

Jaroslaf

Poctivý řemeslo, od kterýho nemůžete čekat žádnej velkej vojenskej přesah, ale porci napětí dostanete vrchovatou. Velkou část na gradování až úzkostlivé atmosféry má Zimmerova hudba, ačkoliv na to jde vcelku okatou cestou. Pomocí nervózních smyčců a všudypřítomného zvuku stopek vám je neustále naznačováno, že se NĚCO stane i když někdy se nestane vůbec nic :( Linii toma Hardyho jsem úplně nepochopil, ale oceňuju, že do snímku nebyla nacpána nějaká romantická zápletka ani vyloženě drastické scény aby nám bylo neustále připomínáno jaká je ta válka peklo. Kamera dokonalá, nádherné scenérie. Bohužel stále ve mně hlodá ten dojem, že z filmu nemám hlubší...dojem. Zapůsobila na mě jedině Insomnie, jinak sou Nolanovy filmy pro mne stále silná plochost. 7,5/10. ()

RomeroIsGod

Co říct víc, než jen že to chci vidět znovu. A to co nejdřív. Neskutečně navozená atmoška zmaru a zoufalství, perfektní letecký souboje, poctivá filmařina bez efektů. To chceš vidět v kině. Hardy a Branagh neskuteční jako vždy, ale ani ostatní nezaostávají. 90% ()

Brejlil

Fucking unbelievable! IMAX, 70mm IMAX je naprostá nutnost a děkuju tomu, kdo rozhodl, že v Praze zůstane promítačka a nehodí se do šrotu. Nolan jede absolutně na doraz a většina záběrů je čiré WTF, že dneska ještě někdo může natočit film, kterému nevládnou maníci u monitorů. Chci tam desítky lodí, mám je tam. Chci tam Spitfiry, jsou tam. Chci nacpat kameru do kokpitu, přihodit Toma Hardyho a celé to poslat do vzduchu, taky to dostanu. Chci torpédoborec a hle, je tu. Výsledkem je neskutečně realistický dojem. Na pláži je to jen zmatek a boj o holé přežití, na jachtě jde o pocit povinnosti a to samé platí o vzduchu. Nakonec se tři "povídky" střetnou. Tam je snad možné uvažovat, je-li zvolená výstavba vlastně funkční, to ale ať si řeší filmový teoretik. Můžu sice Nolanovi ještě vytknout, že je spíše technicky orientovaný režisér, který má "problémy" s emocemi, ale kašlu na to. Každému, kdo ještě tápe: zvedněte se a jděte na to. IMAX je povinnost, jakákoli jiná projekce je nepochybně degradace. ()

divisak

Přímočaré, intenzivní, syrové, bez zbytečného klišé. S kým tohle nehnulo nemá duši. Nejlepší druhoválečný film za posledních bezmála deset let. ()

Jiu

Remeselne dokonalý, divácky trocha náročnejší veľkofilm so skvelou hudbou. Nolanov rukopis je tam vidieť v každom momente, režisér pozná svoje remeslo fakt dobre a Hans Zimmer je opäť dokonalý. Poslednú hviezdičku som nedal z čistej subjektivity, čakal som trocha viac akcie a menej drámy. Napriek môjmu miernemu sklamaniu je to pozoruhodný film, ktorý stojí za to. ()

Eterninox

Od Nolana se špičková kvalita opravdu už nedá nečekat, ať se pustí do čehokoliv - tentokrát jeden z klíčových momentů 2. světové války (a tudíž možná i celého 20. století). Filmový Dunkirk jej ztvárňuje neotřele, nepateticky, ale tak poutavě a působivě, až jsem při filmu měl pocit, že už na mě leze PTSD... *** Oproti velkolepějším žánrovým dílům (jako třeba Spielbergův Vojín Ryan) sází Nolan především na hutnou, tísnivou atmosféru (tvořenou hlavně neutuchajícím tikáním a tepáním Zimmerova orchestru) a netradiční vývoj příběhových linek. Ty svou nechronologičností umožňují autentičtější přiblížení zážitků jednotlivých aktérů, a - když se v závěru konečně začnou sbíhat - i ohromující gradaci. Hlavní postavy jsou navíc velmi dobře zahrané i charakterizované, takže ač krkolomné tempo dovoluje jen minimum expozice a motivace zúčastněných jsou značně přímočaré (přežití a/nebo zachrána co nejvíc ostatních), nebudete mít problém s každým z nich sympatizovat a bát se o jejich osud. Když tedy odhlédnete od zvláštní (ale z vypravěčského hlediska možná i lepší) absence krve a znetvořených těl, lze si jen těžko představit lepší válečné drama. 90% ()

Atheas

Nemohl jsem odolat volání jména NOLAN, nakoupil jsem hořčičné chipsy a vyrazil jsem do kina Metropol. Z tohoto filmu jsem byl docela dost překvapený. Nebylo to co jsem čekal, žádná řežba.I přes to mi při tomto filmu mi docházel dech a ne jednou jsem se v kině málem postavil ze sedačky s chipsami v rukou. Opravdu ohromná atmosféra. Vidět tento film, kdekoliv jinde než v kině nemá cenu, pokud nemáte doma dobrou zvukovou aparaturu. Protože to není jen film, je to čistý zvuk, který se mi dral skrz uši až do prdele. Ohromné. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky