Dycky Sunderland

• Velká Británie Sunderland 'Til I Die
Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, (2018–2024), 11 h 42 min (Minutáž: 31–53 min)

Série(3) / Epizody(17)

Tenhle dokumentární seriál sleduje anglický fotbalový klub Sunderland během sezóny 2017–18, který se snaží po sestupu vyhoupnout zpátky do Premier League. (Netflix)

husak_k

Jeden z nejlepších sportovních dokumentů co jsem viděl, a je paradoxně o průměrném týmu anglické fotbalové ligy, umístěném v ošklivém přímořském městě plném chudých lůzrů, kde jediná pěkná věc je fotbalový stadion. O týmu Sunderland AFC, ve kterém se za poslední roky pokazilo vše, co mohlo. Autoři měli vlastně hrozné štěstí, protože se předem asi počítalo, že se klub vrátí na výsluní, ale nastal úplný opak, což vyšvihlo tuto dokumentární sérii na úplně jinou úroveň. Nejhorším aspektem Sunderland 'Til I Die je jeho český název. 90% ()

PaTeXx

Jasný záměr tvůrců byl, že měla být jedna série, ve které bude značný boj o postup. Nakonec se to vyvrbilo špatně (pro Netflix dobře) a mohlo se přemýšlet o reparátu. Tenhle dokument si oblíbí každý fanoušek anglického fotbalu a možná proto ho bereme tak emotivně. ()

Plaque

Netradičné a práve preto necakane geniálne. Tieto akože športové dokumenty sú väčšinou o bezproblemovej ceste za titulmi, kde všetko klape, šľape, hraje ako má. Akurát chudák divák sa môže uzívat k smrti. Na to však kašľať, hlavne, že Barcelona víťazí. Tu je to presne opačne a človek zrazu sleduje, že ako to nejde, aj keď by malo, veď aj dokument kvôli tomu robia. Ak nejaký film o futbale, tak tento. A pozor - o futbal tam v podstate vôbec nejde. ()

hrumsrt

Pro všechny fotbalové milovníky, fanatiky, pro ty, co žerou fotbalové zákulisí, co si libují v spalování hodin Football Managerem, je prostě Dycky Sunderland totální povinnost, ale vlastně s ním pro řadu lidských motivů, může krásně souznít úplně kdokoli.. Krásná ukázka, jak se dá i na tak vysoké pozici úplně zmateně jednat, jak můžou ti nejpovolanější chaoticky panikařit, a pak nechápavě zpracovávat, jak to že to najednou nejde.. Komplexní vhled do dění na Stadium of Light s velkou otevřeností všech podílejících se na chodu klubu, v němž se sžijete s hráči, zaměstnanci i fanoušky. Mělo to trvat jen jednu přechodnou sezónu, než se po tragickém výkonu v ročníku 16/17, kdy klub sestoupil, že se obratem zase vrátí do nejvyšší anglické soutěže. Ale nic neotestuje anglický tým jako mnohdy nedoceněná Championship. Chaos, zmar a pád.. A díky seriálu Dicky Sunderland se klubu dostalo asi největší oblíbenosti, jak mezi hráči fotbalových her, tak mezi fanoušky fotbalu.. Tohle není fikce, takové příběhy opravdu umí fotbal psát.. P.S. Will Grigg is not on fire anymore. 1. série - 95%. 2. série - 100%. 3. série. - 80% ()

raxxx

Mužete se snažit jak nejvíc chcete stejně to skončí neuspěchem , konečně něco natočene i z tohohle pohledu o proti ni sparta šlape jako Liverpoool :-D ale respekt k fanouškum fandi i když jde všechno do kytek. ()

Syndrom

Od 15, kdy jsem s fotrem sledoval čtvrtfinále Davis Cupu se Švýcarama, mě takhle v bedně nebavil sport. Fakt jsem u těch zápasů fandil jak kdyby to byl můj tým. Maj to perfektně sestříhaný a synchronizovaný s tempem, takže se nesete atmosférou s ostatníma a navíc měli neuvěřitelný štěstí na látku, kdy poslední zápas o postup! dopadne nejabsurdněji jak de. Sunderlandu stačí v playoff remizovat a hned v pěti minutách si daj soupeři vlastňákem malou domů :D Protože ale SUD umí vyhrávat prakticky díky jen dvěma hráčům, který zajišťujou zábavu celou druhou sezónu (Maja, McGeady), tak betonujou a drží 1:1 až do konce a 10 sekund před koncem v nastavovanym inkasujou vlastní obranou!! Šílený. Takovejch momentů je tam mraky. První sezóna s druhou vytváří úžasně dramatickej oblouk při kterym se prohodí postavy a co byl devastující sestup na dno je najednou tvrdá práce a boj o vykoupení. Nemůžu uvěřit, že filmaře pustili do tolika zákulisních vyjednávání. Nikdy jsem neviděl vysokej byznys takhle z první ruky a i když je tam ukázanej vztah jen nějaký ženský z reklamního s jejím přísnym šéfem, je to vždycky zábavný. V tom dokumentu neni snad hluchá scéna, kdy by to působilo jen ilustrativně. Spoustu významů. Strašně srandovní je to v tom jak ve střihu všichni působí schizoidně: BUM pláčou PLÁC nadávaj PRÁSK extáze FUK racionalizace. Pořád. Pokusný opice ovládaný feromonama, elektřinou a pamlskem. A znova to samý. Stadion Světla je rituální oltář na kterym se přínášejí oběti progresivního rozumu za vykoupení staromódního konzervatismu MUHAHA! Všichni tam pořád jenom v různejch, ale přirozeně velmi omezenejch variacích melou vo tom, že se musí vyhrávat. To je ta celá filozofie. Musíš vyhrávat - všechno je v pohodě - začneš prohrávat - konec světa: krystalicky jednoduchý, takže když slyšíte po stý obměňovanou větu, že jsme tenhle zápas měli vyhrát a tamten nemůžem prohrát je to Truman show o fotbalu v ohromný umělý kupoli na severu Anglie. Nestačíte se divit v jak duchovně prostym světě ty ošklivý Briti žijou a je to úžasný a velkolepý a elektrizující. Je to nejkomplexnější příklad, co chudý, obyčejný lidi chtěj od života - ten druh vedoucí instituce ve který se rozpustí s ostatníma a tak zapomenou na skutečný problémy a tvůrčí cíle; a jak v pořádný firemní kultuře jste jen číslo (ten tým vystřídal za seriál 3 trenéry a dohromady od úpadku už asi devět. A ta malá prostá komunita pracující pro stále nově přicházející vůdce a konstantně mizící hráče stále pořád srdečně a bodře připravuje jídlo, chodí na zápasy a pere zpocený úbory). Pro mě to bylo kromě živelně strhujícího a monumentálně komplexního dokumentu o fotbalu i naprosto přímočará studie jak to na světě chodí. Nebo možná chodilo. SMRT INDIVIDUALITĚ, VŠECHNU MOC JEDNOTĚ. Nejlepší dokument (spíš rovnou přírodní cyklus), co sem viděl. ()

oli9

Pro fotbalového fanouška povinnost. Netflix chytnul jackpot, jde natáčet dokument o návratu na výsluní a postup týmu a přijde totálně opačný scénář v podobě zmaru, vzteku, beznaděje a sestupu.  Po stránce dokumentu samozřejmě absolutní mazec od netflixu. Zajímavé nahlédnutí do zákulisí. O tom jak to prožívá město, majitel, farář i poslední nasoska v baru.. A opět se potvrzuje, prachy prachy a prachy rozhodují ve sportu o úspěchu a neúspěchu ()

hony23

V roce 2017 sestoupil fotbalový tým Sunderlandu z nejvyšší anglické ligy a do nové sezony vstoupil nejen s ambicemi na postup zpět, ale i s televizními kamerami v zádech. Cílem bylo zmapovat kompletní chod klubu i tamní fanouškovskou komunitu. Zatímco nová fotbalová sezona skončila dalším fiaskem, dokument se opravdu povedl a diváci mají unikátní možnost sledovat, jakými peripetiemi si procházejí nejrůznější zaměstnaci klubu a jak vzestupy a pády prožívají fanatičtí fanoušci. ()

p.a.douch

Jsem moc rád za třetí řadu. Seriál ukazuje sepětí místních s jejich fotbalovým klubem, který má ve městě víc než stoletou tradici. V klubu zůstalo pár tváří z prvních řad. Fandové stále věří a jejich podpora je trvalá. Jen škoda, že třetí řada má jen tři díly a čekalo se na ní tak dlouho. Doufám v pokračování. ()

Kusbi

Podobně jako dokumentární série o Manchesteru City se i tato záležitost stává skvělou sondou do fungování klubu v anglickém fotbalovém prostředí. V tomto případě je ale vidět více dovnitř, zachyceno je vyjednávání o přestupech, vyjádření hráčů i činovníků klubu atd. Trochu smutným faktem je, že sérii dost pomáhá to, že se Sunderland herně trápil a celý klub se tím ocitl v krizi. Celkově je ale skvěle zachycena atmosféra anglického fotbalu, tudíž za mě téměř bez chyby./// 2. série pokračuje v nastolené kvalitě, přesto bych řekl, že byla o chlup horší než ta úvodní. Byla o něco kratší, přišlo mi, že se málo zaměřovala na samotné hráče (ačkoli chápu pokud oni sami v dokumentu příliš účinkovat nechtěli) a samotné fotbalové záběry byly dost zmatené. Vše ale vynahradilo nové vedení Sunderlandu, zejména Charlie Methven, který mi vyvrátil to, že na světě nejsou šéfové typu Davida Brenta. Děkuju Netflixu za to, že se vydali i podruhé do prostředí anglického fotbalu a doufám, že někdy bude třetí série nebo bude v nejhorším případě osloven jiný klub. ()

Razz

Mal to byť dokument o tom, ako sa jeden z tradičných klubov po roku s podporou svojich fantastických fanúšikov a celej komunity víťazoslávne vráti do Premier League. Celé sa to ale akosi zvrtlo a vznikol skvelý, aj keď mierne depresívny a smutný príbeh. Ak ste fanúšikom futbalu, túto sériu musíte vidieť. Toto ale nie je len rozprávanie o futbale. Je to dokument o tom, čo tento fenomén znamená pre ľudí v Anglicku, ako produkuje zamestnanosť, aké premenlivé sú nálady fanúšikov, ktorí ale nakoniec aj tak vždy pevne stoja pri svojom klube. Je aj o moci peňazí v profesionálnom športe, ako aj o tom, čo sa stane, keď ich do neho lejete bezmyšlienkovito. Je aj pohľadom do psychiky hráčov. Jeden si užíva nezaslúžené peniaze a nehráva, ďalší si napriek talentu neverí, tretí podlieha alkoholu... Ja tajne dúfam, že natáčanie bude pokračovať minimálne ďalšie tri roky. ()

Mesmeric

Dokument na podobné téma mi vždy chyběl. Je to skvěle udělané a krásný náhled do myslí lidí, kteří žijí svoje životy jen prací a fotbalem. Klidně bych to udělal jako nikdy nekončící seriál na každou novou sezónu :) ()

luboUKZA

Je ťažko si po tomto dokumente neobľúbiť klub so zamestnancami a fanúšikmi, čo sú ako rodina. Ale futbal je tvrdý business a citová angažovanosť musí ísť bokom. Diery v rozpočte po predchádzajúcom vlastníkovi, ktorý sa klubu nevenoval zanechali neľahkú úlohu pre nového vlastníka, ktorý sa snaží Sunderland zachrániť. A fanúšikovia Sunderlendu sú neskutoční srdciari. Veľmi im prajem vstanutie z popola . Výborný dokument zo zákulisia klubu. ()

Wouter

Super autentický dokument (záběry přímo ze zázemí klubu) a strasti kdysi slavné organizace po pádech níž a níž. Jako fanoušek fotbalu oceňuju i vstupy lidí žijících v Sunderlandu, kteří žijí prakticky jen tímto sportem. ()

LoArmistead

Naprostá špička. Takhle má vypadat sportovní dokument. Nemusíte znát jedinýho hráče Black Cats, nemusíte znát rozdíl mezi Championship a League One, nemusíte vlastně ani moc fandit fotbalu. Ale tohle vás chytne a nepustí. ()

pajkir

Super dokument o týmu, kterej zažil během dvou let sešup o 2 patra níž. Majitel přestal sypat, v týmu bylo spousta hráčů, kterej to bylo u prdele a nejhorší z nich byl Jack Rodwell - plat 70 000 liber/týdne a ta kurva nechtěla vůbec hrát, v sezóně zasahnul do dvou zápasů, nechápu, že mu to prošlo. Chris Coleman respekt ()