„Nevinnost panny je ječmenem v oku ďábelském,“ říká staré irské přísloví, které Ingmar Bergman převedl do filmového jazyka ve snímku Ďáblovo oko z roku 1960. Fantasy komedie je tak protikladem středověké balady Pramen panny, kterou režisér natočil v tom samém roce. Jarl Kulle ztvárnil na filmovém plátně Dona Juana, kterého na Zemi poslal ďábel, aby svedl nevinné děvče Britt-Marie (Bibi Andersson). Don Juan postupuje šikovně a zdá se, že je vše na dobré cestě ... dokud ho dívka neodmítne. Nejznámější svůdce na světě je tak navždy ztracen - jednak pro lásku ke krásné Britt-Marie, ale i proto, že se musí vrátit do Pekla, aby si odpykal si zbytek svého trestu. „Pro ty, kteří milují, není žádný trest dost tvrdý,“ prohlašuje ďábel. (Edisonline)

mortak

Bergman mohl jako zavedený režisér po x-té inscenovat Molierova Dona Juana či dvě Beaumarchaisovy komedie (Lazebník sevillský a Figarova svatba), které jsou na repertoáru každého zavedeného divadla pro dobře vychované buržoazní rodiny, a které jsou dnes hrány s explicitními vizuálními narážky na sex, hlavně ten bizardní (ať si manažeři po práci vychutnájí kousek toho umění). Místo toho si ale napsal vlastní verzi a myslím si, že svou přesností a vtipností hravě zvítězil nad nudností (alespoň pro dnešního diváka) krotkých milostných eskapád jistého Figara a hrdě se vyrovnal s Molierovým géniem. Skvěle jsem se bavil od první minuty až do konce, poznával v postavách sebe a mé blízké a obdivoval jsem Bergmanovy dialogy, které se krásně nesly v duchu té komedie jménem pozemský svět. Díky mistře. ()

LeoH

Nejde o žádnou zásadní myšlenkami obtěžkanou bergmanovinu, o nic prudce originálního, co by se nutně muselo vidět, ale přesto dost potěšilo – má to šmrnc, je to sice hodně divadelní, ale s krásně černobíle portrétující kamerou. Ne vysloveně komedie, spíš na Bergmanovy poměry nebývale odlehčené, inteligentně hravé zamyšlení nad sílou naivní víry, láskou a erotikou, přezíravostí moci a skrytým vzdorem zdánlivě bezmocných, no a tak podobně. Tak na hraně tří (solidní jednohubka) a čtyř (zapamatováníhodný kousek), ale vzhledem k předvčerejším třem hvězdičkám pro přece jen křečovitější A co všechny ty ženy musím dát tentokrát ****. ()

Endyis

Ať již IB natočí jakýkoliv styl filmu, vždy je na co koukat a stejně tak je Ďáblovo oko pastvou pro oko divákovo... Tenhle film není nijak zvlášťe depresivní proti jeho jiným počinům, je takový celkem milý a při tom zas ohromemně inteligentní. "Dívčí cudnost je jako ječné zrno v oku ďáblovu" :)) Stačí pouze dodat, že ďábel v dnešním světě opravdu skóruje :)) 90% ()

lucascus

Kupodivu na to, jak jsem byl zklamán Bergmanovou "Sedmou pečetí", velmi mě nadchlo "Dáblovo oko". Dramaticko-komediální rozpoložení filmu dělá s divákem divy. Skvělí herci jsou pak třešničkou na dortu. Říká se, že kam nemůže čert, nastrčí ženskou, tento film vám však ukáže, co dělat s ženskou, která ještě čertu nepatří. A že se samotný satanáš musí sakra snažit, dokazuje fakt, že na zem posílá eso z rukávu - Dona Juana. ()

Disease

Působí to jako divadelní hra (dodatečně jsem si na obalu přečetl, že tady Bergman využil zkušenosti z divadelní režie), včetně přehrávání herců. Suma sumárum, "komedie", která by za časů Shakespeara nebo Moliera měla určitě úspěch. ()

Rozjimatel

"Je to moja posteľ, neopustím ju preto, že ju zabral nejaký chlap."     Bergman v dosť odlišnej polohe, ako som u neho zvyknutý (z 26 filmov, ktoré som od neho dosiaľ videl, bola iba jedna komédia) - v polohe komediálnej, ironickej, odľahčenej. Inak tam je ale všetko, čo k Bergmanovi patrí, taká tá bergmanovská esencia: hlboký náhľad do psychiky postáv, rozoberanie vzťahov, filozofovanie o živote a smrti, o viere. Tradične skvelé sú čiernobiela kamera a herecké výkony, z ktorých mi nedá nespomenúť krásnu Bibi Andersson s ohromnou príťažlivosťou.     "Poznáme sa sotva 5 minút a vy už rozprávate o mojom lone." ()

Klajnik

Možná to chtělo peprnější postavy - zvlášť prokreslenější postavu Dona Juana. Pokud by tomu tak bylo, film by byl dellší a celé by to působilo hutněji a okořeněně. Takto mne to nechávalo poměrně chladným. Přesto pár dialogů bylo dobrých, divadelní pojetí bylo též fajn. ()

Vesecký

Zajímavé vidětg hrát Bibi Anderssonovou v mladých letech. Film to byl opravdu zvláštní, rozhodně jsem se nenudil, i když mi chvilku trvalo, než jsem ho začal zažívat a pochopil, jaká myšlenka je tu nosná. Prostě - nikde není psáno, že je člověk (tady měl Bergman na mysli zcela jasně ženu) chráněn před pokušením. Farář ostatně nakonec taky podlehl, třebaže démonovi chtěl vzdorovat - stačí jen nasadit brouka do hlavy a žárlivost je tu. Ještěže se dívka může odhodlat ke lži. Ano, tu noc dospěla - a současně se skryla do roušky pokrytectví. ()

Horak

Ja byl nadmiru spokojen, komedie to sice je, ale takova bergmanovska, rozhodne sem se nenudil. Bibi je uzasna a postava Dona Juana skutecne k politovani:). ()

Gastovski

Další mistrovský Bergmanův kousek, tentokrát s jemně komediálním feelingem. Forma je (jak bývá u Bergmana zvykem) velmi komorní, ale zároveň velmi intenzivní. Zážitek navíc umocňuje skvělé herectví všech zúčastněných. Zazní zde tolik myšlenek, tolik nepříjemných pravd, že si člověk musí dát ihned repete, aby vše vstřebal. Bergman je jeden z mála režisérů, který dokonale vystihl mrzké lidské lidské duše a své poznání poté převedl filmové plátno. Geniální! Neotřesitelných 5*. ()

pollstro

Bergmanovo zakončení jeho metafyzických komedií z období 50. let postrádá dynamiku a satirickou sílu, která se přebytečně utápí ve filozofování, literárním symbolickém jazyku a v lehkomyslné inscenaci, která s odstupem času působí nudně a neokázale. ()