Ačkoli zpráv o blížícím se konci války rychle přibývá, v táboře mobilní polní nemocnice 4077 má personál plné ruce práce. S uprchlíky, válečnými zajatci a raněnými vojáky, kterých je velké množství, jak se obě strany snaží před uzavřením příměří nabýt co největší převahy. Hawkeye se po smrti svého přítele nervově zhroutil a byl poslán na psychiatrii, kde se mu snaží pomoci dr. Sidney Freedman. Také ostatní mají v posledních dnech války plno starostí. B.J. je odhodlán vrátit se zpět tak, aby stihl narozeniny své dcery, Klinger si dělá starosti se Soon-Lee, která se pokouší najít své rodiče. Život tábora navíc naruší tank, který vrazí do tábora a zničí napůl postavenou latrínu. Proto si musí jít Charles ulevit do lesa a díky tomu narazí na skupinu čínských hudebníků, které zavede do tábora. Vzápětí je nemocnice kvůli tanku ostřelována nepřátelským dělostřelectvem. Otec Mulcahy je při obětavém zákroku otřesen blízkým výbuchem a ohluchne. Zatímco Charles seznamuje čínské hudebníky s Mozartem, vrací se k jednotce Hawkeye a Klinger požádá o ruku Soon-Lee, která jeho nabídku ráda přijme. A pak to přijde. Válka končí. V táboře se oslavuje a všichni mluví o tom co budou dělat až se vrátí domů. Plukovník Potter těší, že se po odchodu do výslužby stane venkovským doktorem, Charles se chystá nastoupit do nemocnice v Bostonu, Klinger chce zůstat v Koreji, ale Hawkeye uvažuje o tom, že nastoupit na chirurgii ve velké nemocnici, po čemž vždy toužil, možná nebude tím pravým. (oficiální text distributora)

E lan

Sympatické a důstojné zakončení výborného seriálu. Jen scénka s tím, kdo co bude po válce dělat je trochu navíc a příliš dojímací, jinak ale vše v tomto "díle" funguje skoro na jedničku... ()

Colour

Bez sentimentu treba uznať, že záverečný celovečerný diel je jedným z najslabších. Na 120 minút to na mnohých miestach už pripomínalo len varenie z vody. Sarkastický humor sa vytratil, zostala už iba neznesiteľná horkosť. Treba uznať, čo zaostalo na humore, sa rozvilo v dramatickej úrovni - Charlesovi muzikanti, ktorí skončili, ako skončili, pribúdajúce množstvo utečencov, ostreľovanie tábora, Mulcahyho ohluchnutie, Hawkeyho zrútenie. Tu sa musím pozastaviť, Hawkeyho postihnutie v záverečnom diely mi prišlo silené, akoby sa len snažili natiahnuť stopáž. Čím bližšie bol koniec, tým viac z postáv sálala únava a na nás padala nostalgia. Záverečné GOODBYE hovorilo za všetko. ()

CGP

Ale Pohrobku, za prvé se ten seriál stal legendou, za druhé myslíš si snad, že po X letech společně strávených ve válce si všichni řeknou jen:"Tak čau, dík a naneviděnou"? Ne, jakkoli se nám to mohlo zdát emotivně přemrštěné, myslím si, že to bylo adekvátní tomu, co očekávali diváci, a hlavně tomu, jak by to asi bylo v reálu. ()

stiewe

S každým dílem blížícím se konci seriálu se více a více projevovala averze vůči válce i když nepřímo byl to protest vůči Vietnamu. Nešlo tento pro mě jedinečný seriál zakončit lépe. ()

Bartoloměj

je mi líto, ale jen pro to, že jsem miloval seriál ( obzvláště jeho první polovinu ) nehodlám propadat stejnému sentimentu, jako většina herců a dle hodnocení i recenzentů. Na seriálu jsem si asi nejvíce cenil absurdního humoru, kterého je v tomto slzotvorném kanálku opravdu velice málo. V podstatě tenhle filmeček koresponduje se směrem, který tenhle seriál nabral v posledních sezónách a který se mi chvilkami dokonce hnusil. tři hvězdy jsou vlastně vyznamenání.... ()

Honziczech

Ze všech seriálů co jsem viděl, považuji tenhle film za ten nejlepší konec seriálu. Fanoušci seriálu tenhle film prožijí naplno. "Konec posledního hlášení" ()

Lobotommy

Povedené zakončení nádherného seriálu. Atmosféra loučení je cítit z postav i herců a dost to na mě pak dolehlo. Přeci jen u toho člověk seděl fakt dlouho. Velmi mě potěšil prostor, který byl věnován dr. Freedmanovi. ()

maeb

Osobně si myslím, že seriál měl ke konci v kvalitě dost sestupnou tendenci. To ale v žádném případě neplatí o posledním díle. Sentimentální, ale ne hloupé. Bravo, Alane Aldo! A taky Goodbye, Farewell and Amen celé polní nemocnici. ()

Arccos

Tento závěrečný díl/film k seriálu MASH se údajně stal nejsledovanějším TV pořadem v USA. Ale upřímně řečeno, nebýt seriálu, příliš by mě nezaujal. Což neznamená, že jsem na konci neslzel... ()

oasismanik

Dôstojné zakonečne jedného z najúspešnejších a najpríjemnejších seriálov všetkých čias. A však rošku slabšie ako seriál. ()

amyth

U MASHe je nutno hodnotit první, maximálně druhý dojem. Díky Nově a Primě u nás bohužel zavládnul MASH syndrom a seriál se stal nenáviděným - podobně otravný jako Chalupáři ()

maoc

Kdybych to měl srovnat s literaturou, tak bych seriál přirovnal k povídkám Raye Bradburyho. V nich byl neporazitelný, ale romány mu nikdy tak nešly. Film je příliš roztříštěný a některé scény jsou vyloženě odbyté. A ten patos na konci byl už příliš. Takhle by to probíhalo v reálu, prostě konec jedné strašné, ale vlastně báječné životní etapy. Já se ale nechávám filmy raději unášet někam do nereálna. ()