Snímek sleduje osudy J.R.R. Tolkiena (Nicholas Hoult) dávno před tím, něž se z něj stal slavný spisovatel. Dospívající Tolkien, obklopen spolužáky, objevuje sílu přátelství, odvahy a odhodlání. Společné pouto je časem stále pevnější, první světová válka však může jejich přátelství rozbít. A právě tyto zážitky se později staly Tolkienovi inspirací při psaní slavných románů ze Středozemě. (Bontonfilm)

HonzysKISS

Na to, že je to Tolkien, tak z toho mohli vymáčknout víc. Kdyby v tom nebyly jazyky, tak bych snad ani nepoznal, že to je o něm. Nečekejte žádného Hobbita nebo Lotra, na ně jsou jenom namátkový narážky. Čekejte spíš, že je to o přátelství a mladé lásce, což je o ničem. Protože se to hrozně snaží hrát na city. Snímek měl spíš začít v polovině a ten závěr neměl být konec, ale měl všechno teprve rozhoupat. Aspoň ho ještě o hodinu protáhnout. Jinak je to natočený pěkně. Soundtrack to zachraňuje. Inspirace v tom jde vidět taky, ale chce to prostě víc. ()

Hanys_

Fakt jsem doufal, že to tady ta první světová trošku obzvláštní, ale je to hodně těžkopádné. Prostě další takové to suché zkostnatělé životopisné drama. ()

Michalechal

Pro někoho, kdo miluje fantasy žánr a především příběhy ze Středozemě, je to dost povedená sonda do toho, jak a čím byl Tolkien ovlivněnej už jako dítě, jak vytvořil unikátní jazyky Středozemě ... no prostě to bylo potěšení shlídnout. Do teď jsem se o to totiž nezajímal (což pro hardcore fandy může bejt, a asi trochu byla, i nuda), jaký jazyky ho inspirovali, že ho ovlivnila 1. světová válka atp. Ale něco mi tam maličko scházelo ... jen nevím co, ale něco určitě :-) ()

666Carnage

Příběh o stvořiteli fantasy světů, hobitů a řečí, které nikdo neznal. Film je takový monotóní ale to neznamená, že mě nebavil. Užil jsem si snímek podle očekávání a jsem rád, že jsem se dozvěděl zase něco nového. Pěkně natočeno obzvlášť scény za první světové války. 70% ()

Honzeek95

Je to perfektně natočené ve všech ohledech. I když scénář nepatří mezi ty nejsofistikovanější, vše ostatní je prostě úžasné a dokonalé. ()

woodsman

pekne J.R.R Tolkien je naprosty masterpiece epic vo fantasy stvoril najepickejsi svet ktory nebude nikdy prekonany vela nového som sa dozvedel o nom z tochto filmu dufam ze sfilmuju este kopu pribehov od Tolkiena tam su pribehy na 100 rokov ()

filipvrbik

Ze začátku to vypadá, že to bude pěkná nuda. ono to nakonec trošku nudné je, asi proto, že jsem příběh J.R.R. Tolkiena celkem znal... ALe nakonec je z toho celkem povedený životopisný film jednoho z nejlepších spisovatelů a autora mých oblíbených Pána prstenů a Hobita. Přemýšlím, jestli mám raději filmy, nebo knížky - no asi obojí, jsou to prostě klasická díla a jednoznačně nejlepší fantasy, kam se hrabe Zaklínač...80% ()

TwoFace

— Tell me a story – in any language you want. — Na film podle života mého nejoblíbenějšího spisovatele jsem se hodně těšil, ale vůbec jsem nečekal, že ve mně toto dílo, které je bezesporu dílem uměleckým, zanechá takový dojem. Příběh o přátelství, lásce a dobrodružství. Filmařsky precizní dílo, při jehož sledování je zřejmé, že bylo natočeno s láskou a úctou, jak k samotnému Tolkienovi, tak k jeho příběhům. Sice ve filmu není vše historicky přesné, mnoho věcí z Tolkienova života je vynecháno, pár jich je přidáno nebo upraveno, a na samotné Tolkienovo dílo se film soustředí jen minimálně. Přesto se jedná o krásný, skvěle natočený, magickou hudbou podkreslený, inspirativní a emotivní film se skvělými herci, který mě dokázal naprosto vtáhnout do děje. Velmi nedoceněný a zcela neprávem opomíjený snímek. Helheimr! ()

Mikino00

Film o dile a pozadi vzniku slavneho dila vlastne neodhaluje skoro nic. Je to spise film o pratelstvi a lasce v nelehke dobe, do ktere fatalne promluvila valka. Avsak ve vysledku nezaujme ani svym zpracovanim. Neni ani sondou do tehdejsi spolecnosti, ani zivotopisnym vypravenim a nakonec postrada i nejakou ucelenost. Vlastne nevim o co autorum slo. ()

Dunadan

Nepopieram, že ma ako fanúšika Stredozeme záverečné sekundy nedojali, no ja tomu Houltovi jednoducho nedokážem prísť na chuť. To by až taký veľký problém nebol (aj napriek tomu, že tu hrá samotného Tolkiena), snímka však nemá veľmi čím ohúriť ani na ostatných frontoch. Snáď len v zopár veľmi fajn maličkostiach. Nakoniec to teda musel celé zachraňovať Thomas Newman s ďalším výborným soundtrackom! ()

mateas.matt

O zivote, o inspiraci.. Film ma jasne danou zajmovou skupinu ktera film vezme od zacatku do konce. A vubec, ted abych si dal maraton LOTRa, pro porovnani. ()

Mafyn

Někteří lidé mají tak neobyčejný život, že dokážou svým uměním ovlivnit celé generace. Měl jsem Tolkiena rád, nyní ho obdivuji... Vsadil bych se, že i autorka Harryho Pottera Tolkiena moc dobře zná... ()

petikacka

Tohle jsem potřebovala vidět. Pána prstenů miluju ovšem Hobita jsem nečetla a ani se na to nechystám. To, že kniha vznikla na základě zážitků z 1. velké války mi bylo jasné a dokonce jsem měla vlastní předtuchu o Ronaldových představách. Pro mě třeba hobitci z Kraje bylo Česko, které se taky zapojilo do průběhu války ( sice až druhé, ale co už).  Film byl pro mě zajímavý co se tvůrcova myšlení týče. A hlavně jsem konečně pochopila co byl J.R.R.Tolkien vlastně zač. Rozhodně to byl a je zajímavý a velice vnímavý člověk. Za mě 85% ()

Rochester

Poutavým filmem vyprávěné reminiscence ze života J.R.R. Tolkiena, nám dovolil nahlédnout, co utvářelo v tomto spisovateli myšlenku sepsat boj mezi dobrem a zlem. A tak se mu podařilo zaujmout generace za generacemi svými příběhy, aby zapůsobil na nás všechny slovy - . Samvěda Křepelky:  . " V tomhle světě ještě je dobro, pane Frodo. Stojí za to o něj bojovat" ()

KosiR_ksr

V posledních letech vzrostla popularita a množství životopisných dramat o velikánech moderní doby. Hodně populární jsou hudebníci a sportovci, ale trochu překvapivě se začíná dostávat i na vědce (Hawking nebo Turinga) nebo spisovatele. V případě spisovatelů se zdají být vděčným motivem autoři, kteří si prošli první světovou válkou jako je tomu u tohoto filmu nebo u staršího snímku Sbohem Kryštůfku Robine (2017), I v tomto případě jde o zajímavý a dobře odvyprávěný příběh, ačkoliv druhý zmíněný mě bavil více. 65% ()

BOURQUE

Fanúšikovia svetoznámej knihy (a na základe ich natočených filmov) budú spíš sklamaní, pretože ozajstné a hlboké detaily o vzniku vesmíru Tolkienových postáv sa prakticky nedozvedia nič. Film spíš zachytáva život mladého Tolkiena, ako sa dostal na výšku a ako sa hral so slovami (ale ani tu nečakajte nejaký hlbší zážitok). Máme tu zobrazenie kľúčových postáv, priatelia a životná láska (celkom slušne hrajúca L. Collins) a Tolkienovu účasť v prvej WW. Film chce byť naraz životopisným, „dobrodružným“ a romantickým – ale tá rovnováha tu nie je. V mojich očiach je najbližšie k tomu poslednému menovanému. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

mi.sa

Shlédnut velmi (pro mě) očekávaný kousek tohoto roku. Velké zklamání, že se premiéra v kinech v ČR posouvá na podzim a nakonec, že k nám to do kin vůbec nepůjde, dle posledních informací... Měla jsem menší vizi toho, jak by ten film mohl vypadat. Lépe řečeno, jak bych si ho představovala a možná by se to i splnilo, kdyby to točil někdo jiný, bůh ví. Z počátku sledujeme jeho rušnější dětství, poté jak si vedl na škole (kupodivu hloupý nebyl), přátelství, první světová mu dala zabrat a jeho první velkou lásku, která... Eh, ti kdo četli jeho biografii ví a ti kdo neví, ať se podívají. Ale o Beren a Luthien ani zmínka... Furt čekám na ňáké záchytné body, kde mi srdíčko zaplesá, kdy uvidím ňáké ty záblesky a budu s ním zažívat první momenty toho, kdy ho ten úžasný svět a všechny bytosti s vlastním vymyšleným jazykem napadly. A ono nic. Snaha o umělecké záběry, které byly zbytečně zdlouhavé a úplně k ničemu. Co je Cellar Door? To nám mělo nějak napovědět a více mu porozumět a pochopit, jak na vše přišel? Neznalý člověk ví úplný prd. A ve válce najednou vidí ňákého jezdce. Proč? Kdybych nevěděla, že je to film o Tolkienovi, řekla bych si, že koukáme na ňákého týpka, co má halušky a nechápe, co tam dělá... Nepochopíš, že se jedná o boha, který dal život novému světu. Některé scény ani nedávaly smysl, když mladý Tolkien ležel v zákopech v rybníku krvi, tedy jeho nohy a ňáký maník (jménem Sam, že by náhoda?) mu zakryl tělo kabátem. A co ty nohy? Klidně na něj narvi milion spacáků, ale mokrý nohy asi těžko zahřeješ tím, že je necháš ve vodě! A závěrečná scéna, kde čumí na tapetu s ptáky a svítí na ni sluníčko? Co nám to mělo jako říci? Napadlo ho něco? Ale co? Jediná záchrana byl poslední záběr na píšícího Tolkiena (to vidíme skoro poprvé, kdy má v ruce psací nástroj, když nepočítám jeho kreslení) a začíná psát jednu z nejslavnějších a nejznámějších vět, pro nás skalní fanoušky, začátek knižního Hobbita... "In a hole in the ground, there lived a Hobbit." Takže moje vize vyprchaly společně s nadšením, že více porozumím panu spisovateli. Hudba nebyla špatná, ta byla asi to lepší, z toho filmu. Ale mohlo to vše asi dopadnout hůře, tím bych to zakončila. ()