Agentka FBI je zatažena do vyšetřování kolegy ohledně nadpřirozena. (Disney+)

Lucasion

"The Truth is out There." aneb Pravda je tam venku. Úvodní pilot do Akta X se ani nedá hodnotit jinak. Jeden z nejlepších dílů celého seriálu. David Duchovny se zde představil jako agent Fox Mulder a stalo se to jeho ikonickou rolí. Doplňuje ho krásná a sympatická Gillian Anderson jako Dana Scullyová. Ačkoliv Mulder hledá ve všem paranormální jevy (V mnoha případech právem) tak Dana je více skeptická a hledá "rozumné vysvětlení". Jako kolegové na obrazovce se často špičkují a Mulderovy vtípky a hlášky jsou boží. Pilot jako samotný má dobrý děj a tajemno a otázky jsou zde na každém kroku. Zkrátka a dobře Akta X tímto začli výborně a jen dali předzvěst dalším super devíti sériím tohoto kultovního seriálu. (100 %) ()

ScarPoul

Je to tu. Oficiálne oznamujem že som sa pustil do tohto seriálu a plánujem ho dokončiť a spoznať všetko, čo ospevujú moji známy. Zatiaľ som s dobrodružstiev Muldera a Scullyovej videl len dva filmy a bol som z nich nadšený, čo je vlastne prípad aj tohto pilotného dielu. Všetko tajomné a nevysvetliteľné mi robí poslednú dobu strašný pôžitok a všetky tie konšpiračné teórie a paranormálne javy, ktoré sú tu len v náznakoch zobrazené, alebo spomenuté, budujú predzvesť niečoho epického. Mýtus Aktou X hovorí za seba, preto keď som pozeral tento diel mal som v sebe akúsi úctu a ten pocit, ktorý som mával ako malý chlapec, keď som to náhodou uvidel na televíznej obrazovke. Rozhodne sa mám na čo tešiť. A tento diel( aj napriek celkom odfláknutému vyriešienu) má v sebe presne ten hnací motor, vďaka ktorému si idem pozrieť ďalší diel. ()

Žralok

Skvělý mix mystického filmu a politického thrilleru. A hlavně vynikající začátek kultu. Kdo by dnes neznal agenty Muldera a Scullyovou ? Prostě naprosto super dílo který miluju už od dětství. ()

dawe04

V té době jistě svěží seriálová pecka, v roce 2010 na mě tahle úvodní epizoda dojem neudělala. Seriál jako celek je však výborný. ()

Colonist

Takhle to všechno začalo. Start legendárního seriálu se povedl téměř na výbornou. Jelikož jde o úplný začátek, tak je to ještě takové trochu vykulené, neotrkané a nemá to ještě tak vysoký rozpočet, ale je to natolik kvalitní epizoda, že diváka pohltí a navnadí ke sledování dalších dílů. A to je přesně to, co by měl dobrý pilot splňovat. Najdeme tu většinu znaků, které jsou pro Akt X charakteristické. Epizoda sází na tajemnou atmosféru (není to ještě kdovíjak hutná scifárna nebo hororová záležitost), což v rámci možností bohatě stačí. Nevěřím tomu, že měl Chris Carter v této době mytologii nějak hlouběji propracovanou, ale takto zpětně musím ocenit, že seriál pak na řadu věcí obsažených v "Pilotu" navazuje a dále je rozvíjí (ostatně v 7. sérii dostane tento díl volné pokračování). Výborně tato epizoda funguje jako seznámení s hlavními hrdiny. Jejich charaktery jsou jasně vykresleny a jen tento jeden díl stačí, abyste si ty postavy oblíbili. K tomu samozřejmě dopomáhá fakt, že Duchovny s Anderson mají mezi sebou skvělou dynamiku. A už takhle na začátku Mulder solidně hláškuje. Jestli bych měl něco vytknout, tak je to snad jen hudba Marka Snowa. Ta je v tomto dílu taková nevýrazná, člověk ji nevnímá, skoro jako by neexistovala. Je vidět, že tady se skladatel ještě hledal. Co se celkového hodnocení týče, na 5 hvězdiček to tak úplně není (v seriálu jsou pochopitelně mnohem lepší epizody), ale vzhledem k historickému významu pilotního dílu je udělit musím. ()

Fanucci

Atmosféra ještě není tak hustá jako v pozdějších dílech a sériích...ale jinak nemám moc co vytknout. Je paráda, že tento seriál vznikl:-) ()

Pajky3

Dnes po devatenácti letech od premiéry znovu otevírám mysteriózní případy Akty X, jak jinak než pilotním dílem z Oregonských lesů. Vím, že jako malej jsem na to nesměl koukat, ale naši to docela hltali. Atmosféra dobrá, ale předem pochybuji, že by to byl jeden z nejlepších dílů seriálu. ()

okkac

Úvodní díl k něčemu, co se pak rozrostlo do obrovského kultu a počtu epizod (202). Byl jsem překvapen, že už v úvodní scéně se Scullyovou je přítomen kouřící muž, ale patrně ještě v té době nevěděli, kam se jeho postava bude ubírat. ()

filmmovier

No jo, vynikající ufounský rozjezd výborného kultovního sci - fi seriálu. První společný případ Muldera a Scullyově se rozjíždí, a - jak jinak - je pořádně tajemný a záhadný, ale okořeněný Mulderovými hláškami a vztahem obou hrdinů. Konec byl naprosto geniální. Určitě jeden z nejlepších pilotů všech dob. ()

Mr.Ripley

Pilotní epizoda přináší spoustu dnes již ikonických momentů, ale především osudové setkání po čertech mazaného a charismatického dua, jež diváci milovali (nehledě na výkyvy kvality) celých devět let. The Truth is Out There ()

anli

Pilotní díl první řady velmi úspěšného seriálu,který se nebojím označit jako seriálový fenomén.Poprvé se divák setkává se dvěma zvláštními agenty FBI,jejichž herečtí představitelé jsou neokoukaní,velmi sympatičtí a každý z nich přemýšlí úplně jinak.A protože vyšetřují dosud neobjasněné případy a nadpřirozené jevy,tedy tzv." Akta X",jde tím pádem o kombinaci mysteriózna a sci-fi.A byla to trefa do černého.Pilotní díl ukazál,na co se mohou diváci těšit a jak se budou kochat hustou atmosférou,vynikajícími nápady a jiskření mezi oběma hlavními hrdiny.Perfektní a napínavý scénář,precizní režie a na televizní poměry skvělé vizuální zpracování,včetně kamery a hudby.Scénárista Chris Carter předhodil divákům něco,co dosud neměli možnost na televizních obrazovkách vídat a způsobil tím jednak masovou sledovanost tohoto skvělého seriálu a jednak nebývalý zájem o nadpřirozené jevy.Pilotní díl je perfektním příkladem toho,jak má takový pilot vypadat a bez problémů strčí do kapsy většinu thrillerů,které míří na plátna kin.První případ Muldera se Scullyovou to má u mě za jasných 100% a pravda je opravdu tam někde venku. ()

lennyd

Agentka FBI Dana Scullyová (Gillian Anderson) dostává od svých nadřízených nevšední úkol - má dohlédnout na agenta Fox Muldera (David Duchovny), který se až příliš detailně zabývá odloženými případy. Společně se vydávají do Oregonu, kde je několik nevyřešených úmrtí mladých lidí. Po příjezdu na místo zjišťují, že místní policie něco skrývá, a že všechny oběti něco spojuje. Kdo však bude další obětí a dokáží tomu Mulder se Scullyovou zabránit? ... Jako úvodní film k seriálu naprosto skvělé, jako samostatný film o ničem. Jde o tom, že pokud jste měli nějaké otázky na začátku, tak na konci tohoto filmu nejenže nebudete mít žádné odpovědi, ale otázek budete mít stokrát víc (předpokládám, že už tento první "film" byl točen se záměrem pokračování a nejen zkoušky, jak se k tomu postaví veřejnost). Nicméně i přes lacinost výpravy tohoto pilotu se podařilo nastolit atmosféru, která pak diváka provází celým seriálem... A fakt se těším na těch dalších 200 dílů, byť mi to nějaký ten pátek zabere :) ()