Akční / Fantasy / Horor

USA, 1998, 115 min (Director's cut: 110 min)

Vypnout mozek, přitáhnout si k telce (nebo do kina) něco dobrýho k jídlu a pití (pokud se vám tedy nezvedá žaludek při pohlednu na krev) a v pohodě se bavit - například nad občas docela vtipnými (Frostův poskok Quinn, který má trošku "problémy" s rukama) a občas trapnými (téměř všichni ostatní) hláškami, nebo nad sice většinou spíše úsměvnými, ale i tak zábavnými triky (vesměs jsou zde k vidění docela pěkný prasárničky.....a o dle mého mínění nejlepším triku zde nebudu spoilerovat - spíš viz diskuse), nad pár zajímavými scénami (krvavá sprcha za zvuků New Order je opravdu docela originální) a nebo v mém případě taktéž nad Bladeovými namachrovanými gesty a tupými kecy (a bůhvíčím ještě). Ovšem já osobně (a vypadá to, že i uživatel Klay) bych se bavila mnohem víc, kdyby hlavního záporáka hrál Udo Kier, kterýžto zde naopak představuje rozumného a nekonfliktního "předsedu rady starších" (bohužel by to ale stejně nebylo možné, protože by se musel překopat scénář, tak trochu...nebo tedy spíš úplně - těžko by totiž mohl zastupovat bouřící se upírskou mládež:)) - bohužel takto na něj vybylo jen pár minut, ve kterých může tak akorát charismaticky poulit oči, případně suše uzemnit Dorffa hláškou "You bore me.". . . . . Na filmy s "cool" hrdiny mě moc neužije, ale když člověk potřebuje vypnout nebo má prostě jen zvrhlou náladu podívat se na nějakou americkou blbinu (a v mém případě taktéž pokud si stýská po oblíbeném herci), pak je Blade celkem obstojným řešením...(7.6.2006)

Tematika upírov je hrozne zaujímavá,škoda len,že sa ešte nenašiel nikto,kto by tento fenomén predviedol vo veľkom štýle na filmových plátnach!Blade je rozhodne slušným snímkom plným akcie,skvelej hudby a neporaziteľného Wesleyho Snipesa,ktorý je pre túto rolu ako stvorený,ALE ide len o bezduchú vyvražďovaciu akciu!Stephen Norrington sa predviedol-škoda len,že je to jeho jediný snímok na ktorý sa dá pozerať!Rozhodne ide o skvelú ságu..,ale ja čakám na viac!(chcem vidieť viac)(22.12.2007)

Toto má byť najväčšia akčná cool pecka pred Matrixom? A Blade najväčší cool mofo bojovník pred Reevesovým Andersonom? Možno pre fanúšikov drahších béčok. Solídna zábava na neskorý večer v telke, nič viac. Typ komiksovej adaptácie, pri ktorej treba nechať mozog doma. Ak to pozeráte doma v obývačke, tak v kuchyni. Keďže vieme, aký je Snipes v skutočnosti idiot, tak si ani tú tupú zábavu nedokážem vychutnať.(5.6.2012)

Zo všetkých známejších akčných hrdinov deväťdesiatych rokov mi práve Wesley Snipes prišiel jednoznačne najhoršie využívaný, hrával väčšinou v nevýrazných filmoch a pritom charizmu, hereckú úroveň a fyzické schopnosti mu môže väčšina kolegov len závidieť. A tak som veľmi rád za túto sériu, ktorá aj napriek tomu, že sa nejedná o čistokrvný akčný žáner dovoľuje naplno využiť jeho potenciál. Našťastie proti upírom nič nemám, teda pokiaľ sa jedná o takýto drsnejší typ, takže mi takáto kombinácia akčného a upírskeho filmu vôbec nevadí, práve naopak. Dejovo je to hlavne prvú polovicu výborne zvládnuté, cítiť tu ambície, aby z toho nebolo len nejaké jednoduché akčné béčko, ale film dosť vsádza aj na temnú atmosféru a zaujímavé pojatie sveta, trochu v štýle neskoršieho Matrixu, kde ľudia vidia len to, čo im je umožnené a ak sa niekomu podarí nahliadnuť za oponu a uvidia skutočný svet, kde sú upíri prakticky všade a nikomu sa nedá veriť, dostane sa do problémov. Len škoda, že v druhej polovici už dostáva väčší priestor hlavný záporák a jeho plán na ovládnutie sveta, kde sa už začínajú riešiť rôzne legendy a staré proroctvá, čo už pôsobí predsa len dosť béčkovo a pôvodné ambície byť niečím vic sa tým zbytočne kazia. Ale našťastie zvyšné zložky to dostatočne podporia a tak je to stále nadštandardná žánrová zábava. Po akčnej stránke sa tu dá takmer len chváliť, súboje majú výbornú choreografiu, aj keď v určitých chvatoch ešte cítiť trochu nedoladenosť, ale sú aj výborne natočené a podporené štýlovou hudbou, takže je na ne skutočne radosť pozerať. Ale horšie sú už na tom prestrelky, síce Blade pôsobí skvelo neustále bez ohľadu na to, či má v ruke samopal, meč alebo najlepšie, keď vôbec nič, ale inak tu cítiť úplnú pasivitu, jednoducho len všetkých vystrieľa z jedného miesta. Ale nemám s tým nejaký problém, tvorcovia jednoducho len vsadili všetko na súboje a tie sa im podarili. Najviac sa mi páči úvod v klube, súboj s množstvom protivníkov vo finále, ale vlastne aj všetky menšie súboje z priebehu filmu. Obsadenie ťahá jednoznačne Wesley Snipes vo svojej životnej úlohe a forme, ale výborný je aj Kris Kristofferson ako jeho mentor a pomocník, nesklame ani sympatická N'Bushe Wright a celkom ma bavili aj záporáci, ale iba tí radoví, Stephen Dorff sa tu vôbec nehodí a je hlavným záporom filmu. Réžijne mi to vyhovovalo, atmosféra sa vydarila a vizuálna stránka väčšinou tiež, ale predsa len niektoré efekty sú dosť slabé a aj pár scén sa mi vizualizáciou moc nepáčilo, napríklad prenasledovanie v aute alebo sekvencia pri metre. Takže pár prvkov sa určite dalo vylepšiť, ale pre mňa je Blade aj tak výborná zábava, rovnako ako pokračovanie a oba diely pozerávam opakovane. 80%(5.4.2007)

Přesně takhle začal odklon upírského žánru do podivně zatuchlých vod, které v nedávné současnosti vygradoval paranormální romantikou. Blade mě svého času bavil jako akční film, proti kterémužto použitému žánrovému ranku v podstatě nic nemám, a pokud Blade zaujme alespoň něčím, tak je to právě ta akce, ale vždycky mě hrozně sral jako upířina. Protože pozdější kung fu upíři v latexu s měči a střelnými zbraněmi mi pijou krev skoro stejně jako ti uvzdychaní třpytící se na slunci. Ještě před lety bych šel možná s hodnocením i trošku výše, zjistil jsem však, že ten film neskutečně stárne a druhá půlka pro mě teď aktuálně byla už doslova utrpením. Jediným zářným bodem celého filmu tak už nakonec zůstává jen úžasná Traci Lords. Mě tak napadá, proč se podobný přesun z pornofilmu do normálních filmů nedaří Češkám? 2,5*(7.10.2014)

• - Režisér filmu Stephen Norrington se ve filmu objevil jako upír, který vysával dívku na straně cesty během honičky s Kriegerem. (pUnck)

• - Jet Li dostal nabídku na roli Deacona Frosta, přijmul však nabídku na roli ve filmu Lethal Weapon 4. (TomikZlesa)

• - Když se Davis S. Goyer rozhodl, že se podle jeho scénáře natočí film, vedení oznámilo že do hlavní role je možné obsadit pouze tři herce. Nejvetšími favority byly Wesley Snipes, Denzel Washington a Laurence Fishburne, ale Goyer byl vždy rozhodnut jen pro Snipese. (TomikZlesa)