Akční / Fantasy / Horor

USA, 1998, 115 min (Director's cut: 110 min)

Spolu s Desperadom a Matrixom jeden z najštýlotvornejších akčných filmov, a to nie len čo sa odvahy pri komponovaní akčných scén týka. Vlastne si dovolím tvrdiť, že nebyť Matrixu, je dnes (apríl 2010) Blade oveľa vyzdvihovanejší a starne pomalšie. Vizionárstvu bratov Wachowských to skrátka nemôže konkurovať ani len chvíľami (tí sú úpne iná kategória), no tých pár mesiacov, než vtrhli na scénu, predstavoval Blade skutočnú revolúciu! Vydestilované, pritom veľkorysé, skrátka vyvážené a s Wesley Snipesom, ktorý nikdy nebol a obávam sa ani nebude charizmatickejší. Mám chuť na restart alebo nejakú animovanú minisériu.(2.1.2003)

Blade je sice dobrá postava, napůl člověk a napůl upír, ale na rozjezd to asi potřebovalo větší rozpočet. Triky jsou velmi slabé, zvláště likvidace upíra slunečním světlem je šíleně nepovedená. Vyžilý Stephen Dorff je herec, kterému záporné role jdou. Akční horor, který je zbytečně posazován jako král upírských filmů. Nemyslím, že toho dosáhl, když sám se ocitnul na hranici sebe parodie. Veskrze se na to dá dívat, ale pět na to ódy taky nemusím. Hlavně akce vázla a napětí skoro žádné. Originalita měla své zastoupení a film z ní dobře těžil. 60%(8.1.2012)

Proč jsem to tak dlouho opomíjel, to nechápu. Marveláky mám rád hodně rád takřka všechny, ale dřív jsem se v tom tak nějak neorientoval. Wesley Snipes je naprosto dokonalý Blade!. Film je velice akční, nenudí a na plátno dokázal přinést konečně pravého marvelovéského superhrdinu...90%(27.12.2013)

Když jsem se na to nedávno podíval, došlo mi, z čeho čerpá Petra Neomillnerová nebo i Charlaine Harris a proč je to u diváků tak kultovní po všech těch Twajlajtech a Trůbloodech. Každopádně, s odstupem času ten Blade není zas tak cool, jako tenkrát, pořád je to takový nedomrlý akční film, ovšem s povedeným příběhem. Dialogy občas váznou, ale dejme tomu, když je to podle komiksu. Nevím, nebyl jsem zas nějak dvakrát odvázaný. Triky jsem ochoten přejít mlčením, prostě odpovídají době vzniku tohoto filmu (aspoň doufám), ale nejsem si už zcela jist, zda je úplně košer nahradit filmovou krev červenou vodou. To si zaslouží oprávněnou kritiku. SPOILER. Když se hlavní záporný hrdina promění v marschmallow (bonbon, ne ibišek v překladu) bylo to spíš k smíchu. Dost to srazilo celkové hodnocení. Je dobře, že další díl byl pod taktovkou del Tora. Ten chlap má alespoň nějaká výtvarné cítění. Takové třeskutě směšné Marschmallow bylo naposledy v Krotitelích duchů a to mi bohatě stačilo.(30.11.2011)

Desítky těl tančí v opojné extázi, reprobedny drtí dunivá Confusion, šílený Dj zvedá hlavu ke stropu, odkud se z připevněných trysek začíná valit krev... je čas tuhle ďábelskou upíří diskárnu ukončit... přichází Blade... "Urvu Ti Tvou posranou hlavu.." i tak může znít poslední věta před smrtí, zde v podání jedné upíří tanečnice, kterou půl vteřiny na to pošle Blade nejrychlejší otočkou, co jsem kdy ve filmu viděl, na věčnost... Právě doznívá Dealing with the Rose a dílo je dokonáno, diskotéka utichla, po zemi se válí prázdné nábojnice a prach z mrtvých upírů... tahle scéna je brutálně dokonalá, docela dost zavánějící kultem. Film má dobrý příběh, Blade má dobrého protivníka - Stephen Dorff v roli upírského arcilotra Frosta je výborný, správně padoušský a vyšinutý na jednu stranu, křehký a bezbranný na druhou stranu... tempo filmu je rychlé, dynamické až zběsilé, akční scény velmi slušné, choreograficky skvělé, většinou doplněné naprosto perfektní písní - bladeovský soundtrack je našlapaný tou nejlepší hudbou... všechny tři filmy mají jedinečný hudební doprovod! A konečně představitel Bladea - Wesley Snipes... ten se snad pro tu roli narodil! 131 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(7.6.2006)

• - V čase 15:40, po tom co Blade (Wesley Snipes) seskočí ze střechy a utíka s doktorkou v náručí před policií, můžeme v pravém horním rohu vidět ruce člena štábu střílejícího z něčeho, co vypadá jako paintballová pistole. (MatyasF)

• - V jedné ze scén v závěru filmu, kdy Blade (Wesley Snipes) zregeneruje a kopne jednoho z vampírů, je možné daleko v pozadí zahlédnout osobu, která by ve scéně být neměla. (Pepy)

• - Ve scéně, kdy se Blade (Wesley Snipes) a Frost (Stephen Dorff) baví u stolu, leží na stole krabička cigaret, která mezi záběry mizí či mění svou polohu. (Terva)