Akční / Fantasy / Horor

USA, 1998, 115 min (Director's cut: 110 min)

Spolu s Desperadom a Matrixom jeden z najštýlotvornejších akčných filmov, a to nie len čo sa odvahy pri komponovaní akčných scén týka. Vlastne si dovolím tvrdiť, že nebyť Matrixu, je dnes (apríl 2010) Blade oveľa vyzdvihovanejší a starne pomalšie. Vizionárstvu bratov Wachowských to skrátka nemôže konkurovať ani len chvíľami (tí sú úpne iná kategória), no tých pár mesiacov, než vtrhli na scénu, predstavoval Blade skutočnú revolúciu! Vydestilované, pritom veľkorysé, skrátka vyvážené a s Wesley Snipesom, ktorý nikdy nebol a obávam sa ani nebude charizmatickejší. Mám chuť na restart alebo nejakú animovanú minisériu.(2.1.2003)

CITÁT - Už mě nebaví rozsekávat tě na kusy. Pro změnu tě zkusím upálit......... Scénář : David S. Goyer. Kamera : Theo van de Sande. Hudba : Mark Isham - ve filmu zazní Blade - KRS-One http://www.youtube.com/watch?v=S2RVO_wPrKU CHYBY VE FILMU FROST vs. BLADE - 1 - Na jedné z posledních scén, když Frost praští pěstí Blada do břicha a ten odlétne a narazí na zeď. Při spomaleném záběru je vidět, že se ho Frost ani nedotkne. 2 - Když se Blade a Frost baví u stolu, tak na stole leží krabička cigaret která, pořád mění svou polohu a v jednom záběru tam dokonce vůbec není. 3 - Když Frost bojuje s Bladem, tak má krev nejprve na levé straně obličeje a na dalším záběru na pravé. CITÁT - Smrdí to, jak kdyby si s tím upír vytřel prdel.........(2.5.2011)

"Jsou i horší věci než upíři !!" - "Co třeba ??" - "Třeba já !!" Moje jednička v žebříčku osobních guilty pleasure s Wesleyem Snipesem v životní roli.. Arnie už navždy prostě zůstane Terminátorem, Michael C.Hall už zřejmě nevystoupí ze stínu svého Dextera a Wesley je zkrátka Blade, na něhož já nedám dopustit, jakkoliv šla nakonec celá tahle série strmě rovnou do upíří řiti.. Když si navíc jeden uvědomí, jakým směrem se vydaly snímky s upíří tematikou o pár let později, ocení tuhle Norringtonovu - Mimochodem tenhle oscarový Brit má neskutečně nezaměnitelný rukopis, ať už se vám líbí či naopak !! - svojsky stylovou komiksovou jízdu ještě víc..(11.4.2015)

Jo, bavilo mě to a to hodně. Blade dokazuje, že i řežba v sobě může mít prvky filmového umění. Wesley Snipes se pro tuhle roli narodil, žádná jiná mu tolik nesedla, a Stephen Dorff předvádí záporáka - radost pohledět. Důvod, proč nedám čtyři hvězdičky je ten, že Blade ukazuje upíry v jiném světle, než je známe z Drákuly nebo Interview s upírem. Jako fungující společnost, která se považuje za vyšší rasu. Možná časem svoje hodnocení snížím, ale zatím jsem tenhle film viděla asi pětkrát a pořád se mi líbí stejně. Pan Norrington prostě umí.(3.4.2003)

Dení tvor co se vzepřel svému osudu a za to co je, se mstí ostatním upírům. A nutno podotknout, že mu to jde hodně dobře, taky k tomu má skvělého parťáka a hlavně pořádně ostrý meč. Souboje Blade a ostaních upíru jsou sice poněkud nadsazené, ale efektní. Smrtelné udery bladovým ostřím zase velmi efektivní.(5.5.2007)

• - Film měl po prvním promítání velmi špatné ohlasy a bylo nutno sestříhat několik scén, čímž se o půl roku prodloužila premiéra. Největší úpravou bylo přidání finálního zápasu s meči mezi Bladem a Frostem, který v původním scénáři vůbec nebyl zakomponován. (TomikZlesa)

• - V jedné ze scén v závěru filmu, kdy Blade (Wesley Snipes) zregeneruje a kopne jednoho z vampírů, je možné daleko v pozadí zahlédnout osobu, která by ve scéně být neměla. (Pepy)

• - Ke správnému průběhu rituálu La Mgra je zapotřebí 12 dobrovolníků, ti se postaví na podstavce. V jednom ze záběrů ale blonďatá upírka mečem od Bladea zabije jednoho upíra. Tím pádem jich je 11 a rituál by neměl proběhnout . Ten se přesto uskuteční. (jurama525)