Akční / Fantasy / Horor

USA, 1998, 115 min (Director's cut: 110 min)

Soundtrack Mark Isham: 1. The Edge Of The Blade - Mystikal [4:11] ,2. 1/2 & 1/2 - Gang Starr/M.O.P. [4:17] ,3. Blade - KRS-One/Channel One [3:10] ,4. Fighting A War - Down 2 Earth/Rome [4:01] ,5. Reservations - P.A. [4:26] ,6. Gangsta Bounce - Wolfpak [5:27] ,7. Things Ain't The Same - Kasino [4:33] ,8. Deadly Zone - Bounty Killer/Mobb Deep [5:00] ,9. Blade 4 Glory - Majesty/Bizzy Bone [3:45] ,10. Strictly Business - Mantronik/EPMD [3:35] ,11. Wrek Tha Discotek - Roger S./Soulson [6:13] ,12. Confusion - New Order [10:12] ,13. Playing With Lightning - Expansion Union [4:31] ,14. Dig This Vibe - DJ Krush [4:54] ,15. Dealing With The Roster - Junkie XL [5:33],(10.6.2011)

Viděl jsem až po druhém díl v režii del Tora a dávno po Lize výjimečných (kterou jsem v té době nesnášel ana chuť jsem jí přišel a o hodně hodněpozději), a možná proto mne tento "city horor" až nečekaně potěšil... Spousta krve je jednoznačné plus, Norrington cool režii překvapivě zvládá a k tomu spousta nečekaně nekorektních momentů, na které musel mít tvůrci opravdu koule...(13.12.2005)

Když jsem se na to nedávno podíval, došlo mi, z čeho čerpá Petra Neomillnerová nebo i Charlaine Harris a proč je to u diváků tak kultovní po všech těch Twajlajtech a Trůbloodech. Každopádně, s odstupem času ten Blade není zas tak cool, jako tenkrát, pořád je to takový nedomrlý akční film, ovšem s povedeným příběhem. Dialogy občas váznou, ale dejme tomu, když je to podle komiksu. Nevím, nebyl jsem zas nějak dvakrát odvázaný. Triky jsem ochoten přejít mlčením, prostě odpovídají době vzniku tohoto filmu (aspoň doufám), ale nejsem si už zcela jist, zda je úplně košer nahradit filmovou krev červenou vodou. To si zaslouží oprávněnou kritiku. SPOILER. Když se hlavní záporný hrdina promění v marschmallow (bonbon, ne ibišek v překladu) bylo to spíš k smíchu. Dost to srazilo celkové hodnocení. Je dobře, že další díl byl pod taktovkou del Tora. Ten chlap má alespoň nějaká výtvarné cítění. Takové třeskutě směšné Marschmallow bylo naposledy v Krotitelích duchů a to mi bohatě stačilo.(30.11.2011)

S časovým odstupem už to zdaleka není ono. Technicky je film dost nevyrovnaný, kulisy leckdy odfláklé a tak čest zachraňuje jen neotřele dynamické zpracování, několik kvalitních akčních scén a dva hlavní hrdinové. Dvojka je mnohem živočišnější a trvanlivější. Je znát, že Norrington jednak není žádné eso režisér a taky fakt, že chyběl rozpočet. Kvalitní béčkařina, ale s řezničinou typu dvojky se to měřit nedá. A to i přesto, že děj je zde o něco hutnější.(7.5.2005)

Blade by chtěl být strašně cool filmem plným cool hlášek, cool akce a... a vůbec vším strašně cool. Jenomže jím není. Je to jen průměrné béčko, které si to však nechce přiznat a hraje si na něco více než na co má. Na druhou stranu to příjemně odsýpá a je tu pár výborných scén. Prostě snesitelné béčko jak vyšité.(29.6.2007)

• - Ve scéně, kdy policisté honí Bladea (Wesley Snipes) a on vyleze na střechu, policisté rozstřílí dveře, ze kterých lítají dřevěné třísky. V dalším záběru je však možné vidět, že jsou dveře z kovu. (Pepy)

• - Když byl film prvně připravován, tak se počítalo s tím, že se režie ujme David Fincher. Později odmítl kvůli práci na dalších projektech. (pUnck)

• - Ve scéně, kdy Blade (Wesley Snipes) ve dne potká Frosta (Stephen Dorff) a následně na něj střílí, je možné vidět, jak kulky naráží a jiskří. V jednu chvíli však "zajiskří" i o strom. (Andy.222)