Akční / Fantasy / Horor

USA, 1998, 115 min (Director's cut: 110 min)

Blade je úžasná postava, která vychází zejména z komixu a je to na něm znát. Snipes je naprosto perfektní. Příběh na pozadí "úpírské ságy", legend, "tradic" a videoher není natolik důležitý, spíše velice dobře ztvárňuje prostor a pole pro úžasnou akční jízdu, která oplývá za prvé na svoji dobu úžasnými speciálními efekty (digiefekty velice dobře spojeny se starou dobrou maskérskou školou) a zejména megaakcí, kdy Snipes seká, řeže, bodá, láme, drtí, kope, mlátí, střílí a "nafukuje" své nepřátele v tak excelentně dinamickém temtu, že se mu v této rovině akčního filmu za posledních 10 let málo který film vyrovnal. A o to tady jde, příběh tuctový, herecké výkony velice střídmé, od velmi dobrých po vyloženě mrzuté (např. hlavní černošská hrdinka). Celé upírské pozadí v mnoha ohledech navíc někdy zaniká pod minimálně sestříhanými souboji opravdových mistrů martial arts (Blade je opravdu jejich přehlídkou) a člověk má spíš pocit, že sleduje nějaký klasický japonský karate masakr. Přesně takové filmy mám rád. Blade jednička je prostě ... jednička a pecka dohromady ...(7.12.2007)

Zo všetkých známejších akčných hrdinov deväťdesiatych rokov mi práve Wesley Snipes prišiel jednoznačne najhoršie využívaný, hrával väčšinou v nevýrazných filmoch a pritom charizmu, hereckú úroveň a fyzické schopnosti mu môže väčšina kolegov len závidieť. A tak som veľmi rád za túto sériu, ktorá aj napriek tomu, že sa nejedná o čistokrvný akčný žáner dovoľuje naplno využiť jeho potenciál. Našťastie proti upírom nič nemám, teda pokiaľ sa jedná o takýto drsnejší typ, takže mi takáto kombinácia akčného a upírskeho filmu vôbec nevadí, práve naopak. Dejovo je to hlavne prvú polovicu výborne zvládnuté, cítiť tu ambície, aby z toho nebolo len nejaké jednoduché akčné béčko, ale film dosť vsádza aj na temnú atmosféru a zaujímavé pojatie sveta, trochu v štýle neskoršieho Matrixu, kde ľudia vidia len to, čo im je umožnené a ak sa niekomu podarí nahliadnuť za oponu a uvidia skutočný svet, kde sú upíri prakticky všade a nikomu sa nedá veriť, dostane sa do problémov. Len škoda, že v druhej polovici už dostáva väčší priestor hlavný záporák a jeho plán na ovládnutie sveta, kde sa už začínajú riešiť rôzne legendy a staré proroctvá, čo už pôsobí predsa len dosť béčkovo a pôvodné ambície byť niečím vic sa tým zbytočne kazia. Ale našťastie zvyšné zložky to dostatočne podporia a tak je to stále nadštandardná žánrová zábava. Po akčnej stránke sa tu dá takmer len chváliť, súboje majú výbornú choreografiu, aj keď v určitých chvatoch ešte cítiť trochu nedoladenosť, ale sú aj výborne natočené a podporené štýlovou hudbou, takže je na ne skutočne radosť pozerať. Ale horšie sú už na tom prestrelky, síce Blade pôsobí skvelo neustále bez ohľadu na to, či má v ruke samopal, meč alebo najlepšie, keď vôbec nič, ale inak tu cítiť úplnú pasivitu, jednoducho len všetkých vystrieľa z jedného miesta. Ale nemám s tým nejaký problém, tvorcovia jednoducho len vsadili všetko na súboje a tie sa im podarili. Najviac sa mi páči úvod v klube, súboj s množstvom protivníkov vo finále, ale vlastne aj všetky menšie súboje z priebehu filmu. Obsadenie ťahá jednoznačne Wesley Snipes vo svojej životnej úlohe a forme, ale výborný je aj Kris Kristofferson ako jeho mentor a pomocník, nesklame ani sympatická N'Bushe Wright a celkom ma bavili aj záporáci, ale iba tí radoví, Stephen Dorff sa tu vôbec nehodí a je hlavným záporom filmu. Réžijne mi to vyhovovalo, atmosféra sa vydarila a vizuálna stránka väčšinou tiež, ale predsa len niektoré efekty sú dosť slabé a aj pár scén sa mi vizualizáciou moc nepáčilo, napríklad prenasledovanie v aute alebo sekvencia pri metre. Takže pár prvkov sa určite dalo vylepšiť, ale pre mňa je Blade aj tak výborná zábava, rovnako ako pokračovanie a oba diely pozerávam opakovane. 80%(5.4.2007)

S velkou spolehlivostí se dá konstatovat, že Snipes stojí za hovno. S jistotou však říkám, že se to netýká upírobijce Bladea a hláškujícího vrahouna Simona Phoenixe. Blade je poprávu dnes už bez mála 20 let starou kultovní peckou, které nějaký Underworld nesahá ani po ráfek kára. Pro spešl srdcovka díky ústřednímu songu, kterej jsme za mlada slýchávali na nejedné diskotéce a stojí jako jeden z mála za mou láskou k electronic music. Plná pro klasiku!(15.11.2015)

Tematika upírov je hrozne zaujímavá,škoda len,že sa ešte nenašiel nikto,kto by tento fenomén predviedol vo veľkom štýle na filmových plátnach!Blade je rozhodne slušným snímkom plným akcie,skvelej hudby a neporaziteľného Wesleyho Snipesa,ktorý je pre túto rolu ako stvorený,ALE ide len o bezduchú vyvražďovaciu akciu!Stephen Norrington sa predviedol-škoda len,že je to jeho jediný snímok na ktorý sa dá pozerať!Rozhodne ide o skvelú ságu..,ale ja čakám na viac!(chcem vidieť viac)(22.12.2007)

Zejména v porovnání s dalšími pokračováními je jednička opravdu povedená! A to nemluvím o současné vlně vyměklých emo rádoby upířích slátanin. Upír je prostě temná a drsná bytost na pokraji dvou světů. Nemá slitování, nezná soucit. A chcete-li upíry lovit, musíte se jim co nejvíce přiblížit. Hned zkraje říkám: vyrostl jsem na punku, pak gothice, poslouchám heavy metal, hardrock, hardcore, alternativu......ale rozhodně ne techno. Ovšem! Úvodní scéna z klubu nemá chybu a já se přistihl, že na takovou diskošku bych klidně mohl. A pak, sprchy s lidskou krví - jak geniální. Rozjezd kruťáckej, nasednutí na horskou dráhu, zahození utržené brzdy a jízda do pekel.....(12.8.2010)

• - Ve scéně, kdy jde Krieger (Kevin Patrick Walls) za Deaconem Frostem (Stephen Dorff), je v televizi vidět úryvek z filmu Mortal Kombat (1995). Hudbu k této části filmu složila Traci Lords (ve spolupráci s Juno Reactor), která si v Blade střihla upírku z diskotéky. (pursuer)

• - Ve scéně, kdy Blade (Wesley Snipes) bojuje proti popálenému vampírovi Quinnovi (Donal Logue), Quinn sundá hasící přístroj ze zdi a Blade mu usekne ruku. V tu chvíli je však vidět, že Quinn už nemá hasicí přístroj v ruce. (Pepy)

• - Ke správnému průběhu rituálu La Mgra je zapotřebí 12 dobrovolníků, ti se postaví na podstavce. V jednom ze záběrů ale blonďatá upírka mečem od Bladea zabije jednoho upíra. Tím pádem jich je 11 a rituál by neměl proběhnout . Ten se přesto uskuteční. (jurama525)