Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Blade je statný černoch, napůl člověk a napůl upír, který s pomocí starého a nemocného učitele Whistlera bojuje proti upírům. Vtrhne na obrovskou upíří diskotéku, všechna monstra zlikviduje a zmizí dřív, než se objeví policie. Mezi oběťmi je také zuhelnatělé tělo upíra Quinna, který však na patologii obživne, vysaje patologa a poraní jeho kolegyni. Potom uteče před Bladem a policií do opuštěné továrny, kde má základnu. Mezitím dochází ve společenství upírů ke sporu. Mladý ctižádostivý Frost lidmi pohrdá, protože je považuje pouze za potravu, a chce neomezenou moc. Karen je napadena policistou, který upírům slouží. Podaří se jí ubránit a Blade se jeho sledováním dostane na stopu další upírské komunity. Blade s Karen proniknou do archívu, kde zabijí zrůdného strážce a zjistí, že Frost chystá rituál, kterým chce oživit boha krve Le Magru, s jehož pomocí by ovládl lidstvo. Frost pronikne do továrny, kde se zmocní Karen a smrtelně zraní Whistlera. Blade se vydá za Frostem a likviduje všechny upíry, kteří se mu postaví do cesty. Je poražen, když se před ním objeví jeho matka. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (612)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Blade je solidní akční horror, ale především proto, že ve svém žánru má minimální konkurenci. Akční scény jsou slušné, triky našlapané (až na pár výjimek) a herecké výkony tak nějak akčně-hororové. Výborná je ale úvodní scéna, kdy se mladík nechá zavést jakousi úžasnou kočkou do klubu, kde všichni tančí a svíjejí se v rytmu techna jakoby v extázi, aby je za chvíli od hlavy až k patě zlila krvavá sprcha. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Jelikož jsem nedávno shlédl Blade II, neubráním se srovnání. Zatímco "dvojka" je hlavně nonstop řežba, jednička nabízí více: zajímavý příběh, silnou atmosféru, charismatického záporáka a momenty, které se člověku zakousnou do paměti. Např, úvodní scéna dance party s krvavou sprchou za zvuků New Order je nezapomenutelná. A jednoznačnou výhrou je zajímavá postava Bladeova hlavního protivníka. Stephen Dorff je tak subtilní, že by ho snad zmlátila i desetiletá holka, ale přitom budí takový respekt, že je jasné, že není radno si s ním zahrávat. V porovnání s "dvojkou" je tu méně řezničiny, ale jak praví známé úsloví, méně je někdy více. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Bez váhání dávám pět hvězdiček...comicsová předloha geniálně převedená do filmu, hrdina s temnou minulostí, hledající klid pro svou napůl vampýrskou duši. Svět upírů, kteří ve stínu noci osnují své temné plány, noční kluby na jatkách, krásné upírky lovící své oběti, dalo by se tomu i docela věřit:) Stephen Dorff je klasický příslušník zlaté upíří mládeže, jeho nohsledi jsou jaxepatří zákeřní a odporní nebo komičtí, přesně podle potřeby. Souboje jsou správně akčně upravené, aby odpovídaly nadlidským schopnostem hrdinů, máte-li rádi dlouhé pláště a souboje na meče, přijdete si na své. Jediné co kazí dojem, jsou špatné až příšerné digitální efekty, speciálně si toho všimnete v závěru filmu. Nicméně dnes už kultovní skladba Confusion od New Order vyváží všechno... ()

Marigold odpad!

všechny recenze uživatele

Filmy o zubatých strécích, co pijí bělostným pannám krev, mám opravdu rád. Ať už se jedná o černobílé a němé (přesto tak sugestivní) klenoty až po novější barevné poklony historii (Coppolův draculovský opus, Herzogův remake Nosferata). Nuže, Blade není nic víc než rychlá akční střílečka, která by ráda působila moderně. Bohužel, působí pouze a jen debilně. I Underworld mi se svou relativně vágní vazbou na svět Vampire: The Masquerade připadá jako hotový klenot s atmosférou a náznaky logiky. Blade je nelogický škvár, který z vampírů dělá bandu mongoloidních letitých strejců na straně jedné a sjetých účastníků techno party na straně druhé. Naprostou absenci jakéhokoli dramatu a mystiky má nahradit supidní muskulatura Wesleyho Snipese, který je vampírem, přece však člověkem... Co ale může zachránit herec, který nezahraje nic než křečovitou zlost? Co vlastně vůbec lze zachránit ve filmu, kterému vévodí scénář tak řídký, že by jím propadl i bagr? Logika je ve světě Bladea sprosté slovo, ale prosím, je to akčňák, blockbuster a popkorňák. To však neomlouvá béčkovou a zmatečnou režii Stephena Norringtona, naprosto nulové napětí a žádnou invenci. A víte, co se stane, když černý upír potká netalentovaného režiséra a stvoří spolu nehorázný bloud bez hlavy a paty? Ano. Zrodí se odpad. A fakt, že mám filmy o upírech opravdu rád, ho jen korunuje hnojovým věnečkem. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

V roce 1998 vznikly DVĚ legendy. Co se filmové branže týče, tak to nemá cenu dál pitvat. Blade je legenda o tom žádná nejen ve světě upírů a že se dokáže ohánět to mu nemůže nikdo odepřít. Wesley Snipes si nejspíš podepsal smlouvu se životní rolí, protože v záplavě béček, se kterými v poslední době přichází na trh nedokáže ani zaujmout, natož zkultovnět. Tak a nyní k té druhé legendě. Druhá legenda vznikla čistokrevně náhodou patrná hned ze začátku filmu, kdy DJ protočí kotouče na diskošce, krev teče proudem, ale co to hraje ze sluchátek DJe a hlavně z beden, které přivádějí posluchače do extáze? Zřejmě nejznámější sample, který kdy v taneční muzice byl upravován, přilepšován, inovován a bůhví co ještě. Tento track původně od New Order s názvem Confusion dokázal rozpumpovat davy tak dokonale jako to tenkrát dokázal ve tomto filmu. Až na to, že je starý téměř deset let. Jedno mají společné. Stejně jako Blade je legenda, na kterou se nezapomíná, můžu s klidem říci, že skladba, která právě Bladea udělala tak slavného zkultovněla tak rychle a zázračně, že se pod pojmem taneční muzika může zapsat zlatým písmem. --- Smrdí to, jak kdyby si s tím upír vytřel prdel. ()

Galerie (42)

Zajímavosti (49)

  • Ke správnému průběhu rituálu La Mgra je zapotřebí 12 dobrovolníků, ti se postaví na podstavce. V jednom ze záběrů ale blonďatá upírka mečem od Bladea zabije jednoho upíra. Tím pádem jich je 11 a rituál by neměl proběhnout . Ten se přesto uskuteční. (jurama525)
  • MTV Movie udělilo Stephenu Dorffovi cenu pro nejlepšího padoucha. (Terva)
  • V poslední bojové scéně Deacon řekne: "Můj tah" - to je odkaz na film Ztracení chlapci od Joela Schumachera. (pUnck)

Související novinky

Vrátí se Blade s Wesley Snipesem?

Vrátí se Blade s Wesley Snipesem?

31.08.2018

Akční trilogie Blade s Wesley Snipesem (Demolition Man) patří k málo filmům předmarvelovské éry, za které se nemusí fanoušci komiksů tak úplně stydět. Od té doby se však plno věcí změnilo, tak…

Vládci vesmíru od Goyera?

Vládci vesmíru od Goyera?

01.12.2017

Když má scenárista (a občasný režisér) David Goyer dobrý rok, nadělí nám Bladea nebo Batman začíná. Když má špatný rok, vypadne z něj Blade: Trinity nebo Ghost Rider 2. Hollywoodská studia ale tohle…

Koho přinese mrchožrout ze záhrobí?

Koho přinese mrchožrout ze záhrobí?

16.04.2011

Remake gotického akčního hororu Vrána si původně vydupal z hřbitovní země Stephen „natočil jsem Bladea a pak jsem zešílel“ Norrington. Nakonec kvůli sporům se studiem Relativity odstoupil a s ním…

Hledá se režisér!

Hledá se režisér!

18.02.2011

Pro remake Vrány, komiksovou adaptaci Preacher a DiCapriovo finanční drama z Wall Street. Máte zájem? Bohužel, hollywoodská studia momentálně vyjednávají s poněkud zvučnějšími jmény ;-). Pojďme…

Reklama

Reklama