Zejména v porovnání s dalšími pokračováními je jednička opravdu povedená! A to nemluvím o současné vlně vyměklých emo rádoby upířích slátanin. Upír je prostě temná a drsná bytost na pokraji dvou světů. Nemá slitování, nezná soucit. A chcete-li upíry lovit, musíte se jim co nejvíce přiblížit. Hned zkraje říkám: vyrostl jsem na punku, pak gothice, poslouchám heavy metal, hardrock, hardcore, alternativu......ale rozhodně ne techno. Ovšem! Úvodní scéna z klubu nemá chybu a já se přistihl, že na takovou diskošku bych klidně mohl. A pak, sprchy s lidskou krví - jak geniální. Rozjezd kruťáckej, nasednutí na horskou dráhu, zahození utržené brzdy a jízda do pekel.....(12.8.2010)

Když jsem se na to nedávno podíval, došlo mi, z čeho čerpá Petra Neomillnerová nebo i Charlaine Harris a proč je to u diváků tak kultovní po všech těch Twajlajtech a Trůbloodech. Každopádně, s odstupem času ten Blade není zas tak cool, jako tenkrát, pořád je to takový nedomrlý akční film, ovšem s povedeným příběhem. Dialogy občas váznou, ale dejme tomu, když je to podle komiksu. Nevím, nebyl jsem zas nějak dvakrát odvázaný. Triky jsem ochoten přejít mlčením, prostě odpovídají době vzniku tohoto filmu (aspoň doufám), ale nejsem si už zcela jist, zda je úplně košer nahradit filmovou krev červenou vodou. To si zaslouží oprávněnou kritiku. SPOILER. Když se hlavní záporný hrdina promění v marschmallow (bonbon, ne ibišek v překladu) bylo to spíš k smíchu. Dost to srazilo celkové hodnocení. Je dobře, že další díl byl pod taktovkou del Tora. Ten chlap má alespoň nějaká výtvarné cítění. Takové třeskutě směšné Marschmallow bylo naposledy v Krotitelích duchů a to mi bohatě stačilo.(30.11.2011)

Jelikož jsem nedávno shlédl Blade II, neubráním se srovnání. Zatímco "dvojka" je hlavně nonstop řežba, jednička nabízí více: zajímavý příběh, silnou atmosféru, charismatického záporáka a momenty, které se člověku zakousnou do paměti. Např, úvodní scéna dance party s krvavou sprchou za zvuků New Order je nezapomenutelná. A jednoznačnou výhrou je zajímavá postava Bladeova hlavního protivníka. Stephen Dorff je tak subtilní, že by ho snad zmlátila i desetiletá holka, ale přitom budí takový respekt, že je jasné, že není radno si s ním zahrávat. V porovnání s "dvojkou" je tu méně řezničiny, ale jak praví známé úsloví, méně je někdy více.(15.7.2002)

Blade je solidní akční horror, ale především proto, že ve svém žánru má minimální konkurenci. Akční scény jsou slušné, triky našlapané (až na pár výjimek) a herecké výkony tak nějak akčně-hororové. Výborná je ale úvodní scéna, kdy se mladík nechá zavést jakousi úžasnou kočkou do klubu, kde všichni tančí a svíjejí se v rytmu techna jakoby v extázi, aby je za chvíli od hlavy až k patě zlila krvavá sprcha.(23.7.2002)

S časovým odstupem už to zdaleka není ono. Technicky je film dost nevyrovnaný, kulisy leckdy odfláklé a tak čest zachraňuje jen neotřele dynamické zpracování, několik kvalitních akčních scén a dva hlavní hrdinové. Dvojka je mnohem živočišnější a trvanlivější. Je znát, že Norrington jednak není žádné eso režisér a taky fakt, že chyběl rozpočet. Kvalitní béčkařina, ale s řezničinou typu dvojky se to měřit nedá. A to i přesto, že děj je zde o něco hutnější.(7.5.2005)

• - MTV Movie udělilo Stephenu Dorffovi cenu pro nejlepšího padoucha. (Terva)

• - Když byl film prvně připravován, tak se počítalo s tím, že se režie ujme David Fincher. Později odmítl kvůli práci na dalších projektech. (pUnck)

• - Stan Lee si měl zahrát cameo jako policista, který vstupuje do klubu při nálezu Quinnovo úpaleného těla. Scéna se nakonec vystříhla. (TomikZlesa)