Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou.
Život ve vsi probíhal vždy v pospolitosti, v těžkých pohraničních podmínkách bylo pro všechny důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti. Pak ale přichází doba, kdy je nutné si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech. Najednou je potřeba zvolit, kdo z celoživotních sousedů je spojenec a kdo je vlastně nepřítel. Do každodenního života lidí zasáhla historie a s ní také bezpráví, lidské slabosti a násilí. Ze sousedů se v takovém okamžiku mohou stát i vrazi. Marie je Češka, její muž je ale pevně spjatý s místní půdou a vždy byl Němec. Mají chalupu, pole, vychovávají syna a snaží se žít podle toho, co je správné. Nejdříve sledují rostoucí vzájemnou nenávist lidí ve vsi, aby pak zloba dopadla i na ně samotné. (Bontonfilm)

surprise

Překotný rozjezd, kdy se nestačí pobrat kdo co proč se postupně zklidní a s přibývajícími léty začíná být více jasno. Přesto je to škoda. Mohlo to být špičkové. ()

Ignitus.C

Docela hezky natočený film, co se docela hezky držel historických událostí. Dost dobře obsazené, a hezky zahrané. Je jen tenká linie mezi působivými uměleckými záběry, a zbytečnou nudou. A tady to tuto pomyslnou čáru už lehce překračuje. A to já jsem spíš fanoušek uměleckého filmu. ()

Vasourek

Jeden z nejdulezitejsich a nejsilnejsich ceskych filmu posledni doby. Obzvlast v kontextu soucasnych udalosti, kdy vidime, ze je mezi nami spousta prizdisrackych kolaborantu a lidskych svini vydavajicich se za vlastence. ()

draxxi

V kazdym pripade skvela filmarina, jen ten pribeh je tak roztristeny na tolik lidi... Atmosfera husta, hudba skvela... 19/12/2023 69% ()

Fahrenheit odpad!

Prokletí české kinematografie pokračuje! Po ubrečeném Štěstí a nechtěné gay-komedii Venkovský učitel, kde Pavel Liška znásilňoval pouhým dotekem ruky pod peřinou, přišla další pohroma. Esoterik Sláma se pustil do traumat národní historie a stvořil neuvěřitelný filmařský blábol plný klišé a trapnosti. ()

roabe

Zvláštní, jak stejně dramatické vysídlení Čechů ze Sudet zfanatizovanými Němci (viz např. "Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938" – Jaroslav Čvančara) nebo drastické události let 1938–39 na československých hranicích (napadání četníků, finanční stráže nebo Stráže obrany státu viz "Jednotka určení SOS" – Radan Lášek či "Muži na hranici - příběhy z roku 1938" nebo "Viděl jsem ukřižování" – Sydney Morrell a také web http://www.utekyavyhnani1938.cz) zůstávají stranou pozornosti těchto kazatelů morálky... Zajímavé, jak se za posledních 30 let nikdo z filmařů nepokusil ztvárnit byť jediný dramatický příběh "z druhé strany", jakých jsou ve zmíněných knihách popsány stovky. Ale k tomuto filmu: Tušťský masakr, jímž se scénář inspiroval, je zcela jistě zavrženíhodnou nesmírně krutou událostí našich dějin. Nicméně, je třeba ji vnímat (ovšem nikoliv omlouvat), stejně jako další obdobné excesy, v dobovém kontextu konce války po prožitém utrpení a pomstychtivé nálady. Jistěže ne všech Čechů, ale pochopitelně těch, kterých se přímo týkala nacistická perzekuce a utrpěli ztráty na majetku a životech ve svých rodinách. Pomsta a uplatňování kolektivní viny je v lidských dějinách zcela běžné a ani křesťanská víra na to ve vypjatých momentech neměla vliv. Byť jen pouhá příslušnost k německé národnosti byla tehdy velice citlivě vnímána a posuzována jako zrada na Československu. Vždyť Češi válku nerozpoutali a nerozbili svůj stát, byla to převážná většina "českých" Němců, včetně venkovských sedláků, kteří zradili svou vlast, v níž žili, a mnozí rozpoutali stejně tak nepochopitelné běsnění v českém pohraničí v roce 1938 (viz knihy uvedené výše). Tito Němci zavrhli platná pravidla a hromadně porušili československé zákony. Už jen za to museli být po válce spravedlivě potrestáni a bylo vyslyšeno jejich přání návratu do Říše. Historickou pravdou je, že vítězové píší dějiny.. Film se tomuto důležitému "úvodu do děje" vyhnul, navíc nesprávně uvedl historické skutečnosti týkající se příslušnosti Vitorazska k Čechám (o něž Přemyslovci přišli až ve 12. století, do té doby šlo o slovanské území náležející k českému knížectví, tudíž navrácení v roce 1920 mělo opodstatnění) a zploštil "českou pomstu" víceméně na vystoupení té nejhorší spodiny, k čemuž pečlivě vybral správné "ksichty" a negativní povahové rysy příslušníků revolučních gard resp. partyzánů, bez nichž by vlastně strůjci pomsty ve vesnici nic nezmohli. ()

Xakor20

Perfektní obraz zoufalství. Příběh podle skutečné události, z kterého doopravdy mrazí. Ani válka lidi nepoučí a nedají-li se na špatnou stranu na poprvé, na podruhé neodolají, respektive spíše je k tomu donutí touha po odplatě a právě zmiňované zoufalství. Smutné je, že metaforou “každý Němec je nácek,” která filmu imponuje, žijeme dodnes. Odsuzování Romů, protože nepracují a uprchlíků, protože jsou to teroristé. Jak jednoduchá společnost to jsme? Snad alespoň takový film otevře oči. Těžko se vžít do situace, ale z pohledu diváka z toho ta bezmoc crší každým coulem. Budete zoufalým náckem, ještě zoufalejším a nepoučitelným komunistou, nebo snad morálně čistou osobou? Já si sebe nedokáži představit, protože každý přece jedná ve svůj prospěch a pro svou sebezáchovu. Krajina ve stínu vyvolává skutečně hodně protichůdných emocí a ukazuje ve směs jednu věc...lidi jsou svině...až na drobné výjimky. Za mě zatím nejlepší věc za tenhle rok 09/2020. ()

Patrix000

Smutný film s dost depresivním nádechem, ale tak to naše minulost je taky. Skvěle natočený a zajímavý příběh podle skutečné události. ()

StanDee

Výborný film, syrová atmosféra, nepopulární a na dnešní dobu pořád ještě odvážné téma, skvělá výprava a kamera, která projíždí krajinou či návsí pomalu a kreativně jak ve filmech Sergia Leoneho. Film naštěstí nikomu v této sporné kapitole našich dějin nenadržuje. ()

JC_Gucci

Příběh o soužití čechů a němců před, v průběhu a po druhé světové válce, je určitě téma, které by se dalo zpracovávat znovu až do nekonečna, stejně jako například druhá světová válka sama o sobě. S vyobrazením vlivu historických událostí na vztahy sousedů v příhraničí si film poradil celkem dobře a potud jsem rád, že vznikl. Bohužel mu chybí určitá řemeslná stránka, bez níž film ztrácí na koukatelnosti. Herecké výkony jsou smíšené, ale špatně se odhaduje, jestli byl oprvdu problém v nich, nebo v tom jak ploše jsou některé postavy napsané, někdy působící až jako karikatury, a těžko divák uvěří jakékoliv motivaci k jejich činům. Občas diváka z děje vytrhnou postsynchrony, které na některých místech nejsou až tak znatelné, jindy působí jak pěst na oko. Tento film by si určitě zasloužil nějakou anticenu za zvukový mix. Největším problémem pro mě asi bylo neskutečné natahování některých scén. Kyby film byl o třetinu kratší, nic by na své atmosféřče neztrtil a rozhodně by se nestalo, že bych si uprostřed uvědomil, že se opravdu nudím a těším se, až to konečně skoncí. Zároveň vidím ztracený potenciál v historickém období, které film zpracovává, myslím, že mohl začít dříve a skončit později, že by bylo ještě mnoho zajímavého z historie obce, kde se film odehrává, co mohl film nabídnout. Musím pochválit krásné kostýmy a věrné prostředí. Natočení na černobílý film bohužel filmu nic navíc nepřineslo, ale ve mě zanechalo touhu vidět ten dobový autentický venkov v barvách. Myslím, že je tento film ideální k pouštění studentům v rámci dějepisu na středních školách. Já se k němu určitě už nikdy nevrátím. ()

JenTR

Takže si to shrneme. Je to hezky natočené, kamera, kostýmy, vše pěkné, herecké výkony docela dobré (i když Majer hraje pořád Majera), zejména se mi líbily ty vedlejší postavy (ten chlap co hrál vrchního v Dědictví, ten mladý spratek atd.). Je tu směsice lidí, šmejdů, fajn chlapů (ale nakonec zlomených-legionář), možná pěkný obraz poválečné české společnosti. Problémem však zůstává to novodobé pojetí historických událostí, tedy ve zkratce: Zlí Češi ničili hodné a poctivé Němce. Němci tu rozdávají salám, nijak nezakročí proti provokujícímu Židovi, nikoho neznásilní ani nezabijí, zatímco Češi pořád chlastají, intrikují a nakonec se povraždí. Alespoň to ale nenaštve současné Němce, že? ;) Je zde i několik odbytých věcí a nelogičností, ale to asi nechcete řešit. Vězeň se pěšky vrací z Mauthausenu, ještě v hadrech z lágru, ale už se stačil cestou stavit na Národním výboru a tam ho pasovali na hlavního soudruha vesnice. Aniž by sousedům ukázal jakýkoliv papír, už začal šéfovat. Hahaha, vtipná představa. Zatímco další oportunista (herec Mikuš) vlezl k Němcům, ale pak od nich rychle odešel a všechno bylo zapomenuto. Také bych si přál aby tu více padala konkrétní jména těchto aktérů, případné soudy nesoudy. Jestli černobílá kamera znamená vždy umění? Těžko říct. Habermannův film vypadá jako větší velkofilm, tohle spíše jako TV film v kulisách jedné vesnice. ()

Hanka_M

Vedle Šarlatána, Havla a Modeláře jediný hraný počin roku 2020, který se dá skutečně označit za kinematografické dílo. Dobře zpracované, byť strašně, ale strašně, ale strašně dlouhé. Půl hodiny filmu bych dala ve střižně, lépe řečeno už ve scénáři pryč a mohlo by to být možná i lepší, než Krev zmizelého. Místy jsme se skutečně nudili a to nás obsah zajímal, jen jsme pořád jen na něco čekali a to je u filmu špatně. ()

doubravkaa

Řekla jsem si, že se podívám i přes ne zrovna dechberoucí hodnocení, že třeba je film podceněný. Nicméně první půlka byla tak rozvláčná, že jsem se musela donutit film dokoukat do konce tak nějak ze zdvořilosti. Druhá polovina nabrala konečně trochu spád a vtáhla mě do děje, ale víc než tři hvězdičky nedám. Chyběl mi jeden výrazný příběh, moje pozornost skákala sem a tam a musela jsem se soustředit kdo je kdo a proč se chová tak jak se chová. Něco mi tam chybělo a něco zase přebývalo - jakoby to bylo nějaké nesourodé, úplně jsem ty postavy nechápala, natož abych se nimi nějak ztotožnila. Co oceňuju je téma, o kterém jsem věděla velmi málo. ()

McMerkurion

... zpočátku mně černobílý formát vadil, ale pak jsem poznal, že k navození atmosféry se nic lepšího nehodí ... surově popisuje naši českou mentalitu a to, že ten největší hajzlík se nakonec dostane k moci, poctive jto vždy odskáče ve jménu kolektivní viny (nebo spíš proto, aby svědci nehovořili? ) ... opravdu jedinej film z roku 2020, co stojí za zkouknutí ... ... a jen malej detail: to,že švadlenky šijou hákrnkrajz obráceně, nejni chyba ve filmu, ale podle scénáře ... ()

Slabosi

Prekvapuje me, co je tu na CSFD najednou hodnoticich historiku, filozofu, psychologu a profi filmaru, kteri na filmu nenechali nit suchou a ani mu vlastne nedali sanci doznit.. Pro me velice silny film, co bylo (je) v modernich dejinach mozne. A vubec neni dulezite nakolik se jedna o prepis skutecnych udalosti ci pouze inspiraci a dramatizaci. Podobnych filmu a pribehu je cela rada, ale za me to Bohdan Slama and company vystihli skvele vcetne hereckych vykonu a vytvarneho vizualu. Bravo! ()

Look_us

Dobrý film o špatném tématu. Pomsta na Němcích byla správná,...to že ji provedl komunistický plebs...to je také pravda. ()

The_Casual

Příběh byl takovej, jakej byl, to není co vytknout, určitě to z lepšího, co se v poslední době natočilo. Dal bych 4*, ale za černobílou barvu 3*, nechápu tu hru na "art". ()

Jan00

Velice silné téma, které dle mého názoru předčí i film Habermannův mlýn. Lidé dokáží být hyeny v jakékoliv době. Obzvlášť "přiťáplenci", kteří dostanou moc se projeví jako největší zrůdy. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (více)