Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou.
Život ve vsi probíhal vždy v pospolitosti, v těžkých pohraničních podmínkách bylo pro všechny důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti. Pak ale přichází doba, kdy je nutné si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech. Najednou je potřeba zvolit, kdo z celoživotních sousedů je spojenec a kdo je vlastně nepřítel. Do každodenního života lidí zasáhla historie a s ní také bezpráví, lidské slabosti a násilí. Ze sousedů se v takovém okamžiku mohou stát i vrazi. Marie je Češka, její muž je ale pevně spjatý s místní půdou a vždy byl Němec. Mají chalupu, pole, vychovávají syna a snaží se žít podle toho, co je správné. Nejdříve sledují rostoucí vzájemnou nenávist lidí ve vsi, aby pak zloba dopadla i na ně samotné. (Bontonfilm)

Facik.

Kde začít, asi tím nejpodstatnějším a to je to, že můj děda je dnes jeden z posledních žijících kteří pamatují odsun a události stím spojené a tudíž vím že několik věcí ve filmu nesedí. Největší svině byl opravdu žid kterého hrál Csongor Kassai co přežil koncentrák aby se pak mohl mstít na nevinných lidech, ve skutečnosti se jmenoval Maxa. Postava která nechce rozsudek smrti ve filmu podepsat byl ve skutečnosti pan Němec i když je jím prezentován Korbel. Dědy máma která uklízela v Tušti ve škole byla u toho jak se chtělo po člověku co psal zdejší kroniku aby to do ní zapsal což se tak bohužel nestalo, byl to hrdina. Řeka Lužnice tenkrát rozdělovala Čechy a Rakousko a dědy táta který chodil do školy v Rakousku byl tedy brán za Němce a musel podepsat jak je i ve filmu. Máma to nikdy nepodepsala ale o několik let později se zjistilo že i přesto tam byl tenkrát její podpis. Údajně jí to někdo podstrčil místo jiného dokumentu. Proto taky přišli o veškerý majetek a byli nuceni narychlo opustit domov. Ve filmu je zobrazeno že všichni zůstali v lese ale ve skutečnosti tuštáky čekala cesta až do Gmündu kde byli ubytováni ve zdejší škole. V lese zůstala část lidí pocházejících z Rapšachu. Děda se vrátil už ale za 14 dní zpět protože jeho máma která pocházela z 11 dětí měla bratry i dva policisty a byla i členkou sokola. Ten jeden dědy strýc později dostal za úkol od Němců chytit partyzána kterého pustil a byl zavřen do Dachau kde se dočkal konce války ale byl naočkován na tyfus, takže později umřel. Azyl jim poskytla nejdříve nějaká židovka, později místní školka a až pak se mohli vrátit do rodného domu. O půlku domu, veškerého majetku, všech polí a lesů ale přišli. Byl sem u památníku v Tušti kde byl režisér Bohdan Sláma a další herci uctít památku obětí a to byla taky síla jako prase. Byť se snažím být nezaujatý tak to moc nejde. 3 hvězdy, víc ne. ()

esmoke

Film vypráví osudy malé pohraniční vesnice v období okolo druhé světové války. Vypadá to jakoby režisér nevěděl jak natočit daný scénář s mnoha postavami, které by měly procházet vývojem a proplétat své osudy. Další zádrhel představuje audiovizuální podoba, kdy formát není nijak využit. Téma si asi zasloužilo lepší zpracování. ()

hony23

Film s vysokými uměleckými ambicemi, díky silnému příběhu ale dobře koukatelný. Příběh z pohraniční vesnice plné lidí s pokřivenými charaktery, kde se jedna část obyvatel chová jako dobytek při kolaboraci s nacistickým Německem a druhá se nechová o nic líp po skončení války při vyřizování si vzájemných účtů. Ač nejde o nijak originální téma, je to natočené pěkně syrově a s řadou skvělých hereckých výkonů. ()

kokofek

Dobu ve které jsme nežili chápeme tak nějak po svém ovlivněni svým současným životem.Jinak řečeno ne každý se umí vžít do ostatních duší.Také nás ovlivňuje znalost dějin a jeho souvislosti.Všechny křivdy se nám pak zdají v kontextu se všemi znalostmi tak nějak lépe pochopitelné. Já si však myslím, že člověk jako takový se v podstatě nezměnil.Pořád bude nějaké to procento psychopatů,prospěchářů,ublížených.A ti pak dělají peklo na zemi pokud je jim to umožněno. ()

fooggyy7 odpad!

Na webu "Jsem zděšena" jsem našel toto a docela se s tím ztotožňuji: Včera jsem měla možnost zhlédnout nový film Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Musela jsem se na to vyspat, abych to napsala slušně. Nejsem žádný filmový kritik a nebudu hodnotit uměleckou úroveň filmu. Pozastavím se nad obsahem, který byl velmi zjednodušeně takovýto: Němci si za války žili na vesnici klidně a spořádaně. Ostatně byli to všichni slušní lidé. Nikoho neudávali a Čechům se snažili pomoci. Vše by plynulo klidně, kdyby mladý český psychopat neznásilnil a neokradl německou ženu, za což byl potrestán vězením. Český odbojář, kterého odvedlo gestapo se prozradil sám svou neopatrností. Nikdo z Němců za to nemohl. Po válce ale začal teprve ten pravý teror. Revoluční gardy a partyzáni, v jejichž řadách byli pouze psychopati, násilníci a opilci se začaly mstít na nevinných Němcích. Revoluční gardy byly plné podivných individuí, která se opíjela na ulici, každou chvíli vystřelila dávku ze samopalu, pořvávala na sebe a terorizovala nevinné Němce. Pár jich také postříleli po nezákonném soudním procesu. Tolik stručný obsah filmu. Netvrdím, že se excesy tohoto druhu nestaly. Frustrace českého národa musela být v té době příliš velká, než aby nedocházelo k nespravedlnostem. Chápu, že takové filmy se musí točit, protože poptávka po přepisování dějin druhé světové války je nyní obrovská. Takže ten film dostane všechny možné i nemožné ceny a dobroseři se budou tetelit blahem. Já na to mohu napsat jediné. Německá nacistická zvěř zavraždila 350.000 československých občanů. Jestli někdo chce klást rovnítko mezi ně a pár stovek obětí násilných odsunů, je to jeho věc. Já s tím však hluboce nesouhlasím. Jsem zděšena! ()

Karbos

Střezte se takovýchto 'filmů', neboť jak poplyne čas, bude jich přibývat a budou čím dál nebezpečnější. Sebekritika má své opodstatnění ale nenechte se skrze ni manipulovat.„Kdo zapomene svou minulost, je odsouzen ji opakovat,“ George Santayana.....https://youtu.be/IHHGBJX1YlE ()

NovySvet

Naprosto úžasná ukázka buranství a odpornoszi českého národa, především pak heterosexuálních bílých mužů. Neustále si hrají na pány tvorstva, ale.jak Krajina ve stínu ukázala, všichni jsou to jen monstra. Nižší hodnocení mež 4* dávají taktéž jenom burani. Za mě je Krajina ve stínu jeden z nejlepších a nejsilnějších českých filmů všech dob. ()

Winster

Zbytečně dlouhá stopáž plná zvěrstev a převlékání kabátu. Jak oni nám, tak my jim. Tohle by byl pěkný film, kdyby ho natočili před 50 lety. Teď je to jen další z pokusů šokovat diváka na gauči slepičím trusem na ksichtě... ()

janinka123

Velmi působivý film o událostech, o nichž málokdo mluví, protože nás neukazují zrovna v dobrém světle. Autentičnosti a syrovosti filmu přidává také fakt, že je černobílý, co se týče obrazu, ale naopak není černobílý v charakteru postav. Většina lidí zde totiž není vykreslena jednostranně, ale má své kladné i záporné momenty, což na diváka působí realisticky a objektivně. Jsem ráda, že se u nás mezi všemi komediemi natočí i takhle silný film. ()

Kozlowski8

Film, zachycující osudy obyvatel malé vesnice v pohraničí, jejichž vcelku poklidný život a vztahy zásadně změnila 2. světová válka. Dobře vystavěná atmosféra (i s přispěním černobílé kamery), zajímavý základ příběhu a velmi dobré herecké výkony. Škoda jen, že se příběh příliš rozmělňuje do značného množství postav a jejich osudů, z nichž mnohé by si zasloužily větší a hlubší rozpracování. Bohdan Sláma si možná (spolu se scénáristou Ivanem Arsenjevem) ukousnul příliš velké sousto, když se rozhodl zpracovat tento nejednoduchý projekt, ale průšvih to rozhodně není. Sláma je výborný režisér a Krajina ve stínu je dobrý, zajímavý a podnětný film. 75 %. ()

Hvězdář

Místy by to sice chtělo film dotáhnout, občas totiž působí až příliš útržkovitě a zkratkovitě, byť je na tom samozřejmě v principu postavený. Velká hodnota filmu spočívá hlavně v tom, že se snaží vykreslit citlivé historické události ve své složitosti, namísto černobílého vidění. Spousta jiných filmů zobrazující toto období totiž jednoduše upadá do primitivního zjednodušení, kdy se pozitivní nebo negativní hodnocení postav posuzuje výhradně podle toho, zda jsou češi nebo němci, a tahle problematika bývá zobrazována bez ohledu na to, jaké bylo reálné národnostní složení před válkou, i bez ohledu na to, že osobní strategie různých lidí se v tak turbulentní době jen těžko mohou posuzovat přímočaře. Takže tady za mě hvězda navíc! ()

PTuranyi

Krajina ve stínu akoby metaforicky naznačovala postavenie sudetských pohraničných oblastí, ktorí nie sú ani Češi ani Nemci. Záleží, na ktorú stranu sa sami obrátia a v ťažkých časoch je to otázka života a smrti. Príbeh obyvateľov pohraničnej obce je zmesou osudov týchto ľudí. Príbeh obce, kde každému niekto ublížil alebo každý ublížil niekomu. Sú tu židia, nadšení Nemci, umiernení Nemci, vytrvalí Česi, váhaví a aj takí čo menia stranu podľa toho ako sa najlepšie hodí. Prvú polovicu sú "na koni" Nemci, po hodine sa do sedla vyhupnú Česi a môžeme sledovať situácie v obrátenom garde. Produkcia je kvalitná a atmosféru podporujú aj veľmi dobré herecké výkony. Žiaľ film sa snaží vyrozprávať veľa osudov a pritom nezľaviť z atmosféry a emócií čo spôsobilo natiahnutie času až pôsobí únavne. 75% ()

Annaroz

Nechápu, proč si většina režisérů myslí, že čím delší film, tím lepší. Tento by potřeboval stříhat a stříhat a výsledku by to jen prospělo. Jinak nic nového pod sluncem, téma podobné Habermannovu mlýnu, který byl dle mého lépe řemeslně zpracován, ale ve výsledku to není vůbec špatný film. ()

Vodomilec

Nadhodnocuji za odvahu šlápnou na kuří oko dnešním revolučním gardistům. Krvavé finále i Krvavé léto 1945 od Jiřího Padevěta určitě stojí za nahlédnutí i když těžko ovlivní jednostranný názor některých českých zemanů. ()

Slepejsek

Mělo to být cosi jako česká filmová událost roku... (aspoň média se málem předháněla ve vytváření dojmu, že něco tak úžasného Češi ještě nenatočili...). Co na to realita? Filmařsky je to celkem solidní kousek. Na rozdíl od autorů bych si dokázal minimálně některé scény představit v barvě (třeba příchod německé armády by mohl vypadat jako kašírovaný dobový plakát), ale budiž. Bolí jen některá klišé - znásilňování, pohřeb telete, orba a tak. Pád do podprůměru začíná v okamžiku, kdy do dojmů začne mluvit scénář. Chybí mi v něm kontinuita ve vývoji nosných postav. Zjednodušeně by se dalo říci, že celá část filmu do konce války je zbytečná (v poválečném finále nejsou tyhle scény nijak zúročeny a vyznívají jenom jako opakování učebnicových frází, které se od dob socialismu nezměnily) - kdyby tam nebyla, na vyznění klíčových scén to nic nezmění. Myslím, že film je až příliš zaměřen na to, aby vykreslil divokou popravu nevinných Němců. Je možná historicky věrný (otázka odkud pokud), ale nedokáže dát historickým faktům rozměr v konkrétních lidských postavách a osudech. ()

Ja.cek

Zdejší komentáře jenom dokazují, jak malými spousta Čechů zůstala i po tolika desetiletích. Mě film naprosto zasáhl a nedokážu na něm najít nic, co mi na něm vadilo. I po několika týdnech se k němu v myšlenkách vracím... ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (více)