Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

Oyer

Tentokrát (na mě až výjimečně) nehodnotím až tak děj samotný, ale jednak fakt, že je podle skutečných událostí, brilantní výkon Brada Dourifa (Billy z Přeletu nám zdrsněl...), samozřejmě vždy vynikajícího Hackmana a také doprovodné vlezlé hudební tóny. Nejen tohle všechno přidává k této nadprůměrné kriminálce čtvrtou hvězdičku. ()

Emo-haunter

Osmdesátky jsou prostě osmdesátky, a já už jsem si dávno uvědomil, že toto já můžu. Poctivý, hutný krimithriller s hodně temnou atmosférou, s místy drsnými scénami, které atmosféru filmu skvěle dokreslovaly. Dobře vykreslený protiklad dvou hlavních postav, našich vyšetřovatelů tohoto případu. Zatímco Ward je mladý, perspektivní a sebevědomý detektiv, jehož perspektiva je založena po teoretické stránce a dle předpisů, Anderson je starý pardál, a klasik, který ve svém odvětví už dávno pochopil, jak se věci mají, a zapojuje do toho i svou empatii a srdce. I přes to všechno je to ale vevnitř drsný chlap, který ví, co dělá a dokáže se systematicky rozhodovat pro správná řešení. A právě chvilkové propojení a kompromis těchto dvou vyšetřovatelů je klíčem k úspěchu ve vyřešení případu. Je to ovšem až druhý klíč k úspěchu. Ten první je proces a vyšetřování našich protagonistů, kdy se stále přitahují šrouby víc a víc, až na doraz, a díky Andersonovi jedna důležitá postava kápne božskou, díky tomu se případ hne z místa. Tyto dva aspekty jsou nesmírně důležité pro vývoj a zdárné vyřešení nepříjemného případu. I po vyřešení případu však chmur nadále pokračuje, takové rány ze dne na den vymazat nejdou - tyto věci rezonují dodnes, a pojem rasismus je stále aktuální a bude tu s námi nejspíše po celé pokolení lidstva. Pro silný zážitek z filmu však je potřeba znát aspoň stručný nákres těchto historických reálií v 60. letech v Mississippi, jinak budete občas ve filmu lehce zmatení a nebudete se dostatečně orientovat. Je třeba si uvědomit, že Ku Klux Klan měl tři fáze počínaje rokem 1860, a tudíž měl dlouhý historický vývoj. V tomto filmu sledujeme reálie třetího generace tohoto klanu, která vzniklo po roce 1950 v podobě lokálních nezávislých skupin. Zaměřují se na protest proti hnutí za občanská práva a často se dopouští násilí a vražd aktivistů za tato práva. Anti-Defamation League („Liga proti hanobení“) a Southern Poverty Law Center („Právní centrum pro chudé amerického Jihu“), zabývající se lidskými a občanskými právy, klasifikují tuto organizaci jako skupinu šířící nenávist. Aktuální počty členů se celkově odhadují na 3 až 6 tisíc. Proto zmiňuji, že tato problematika zůstává otevřená stále. Závěrem chci jen zhodnotit svůj pohled na snímek. Svižně, a kvalitně natočený film s kvalitními výkony herců - zejména Hackman a Dafoe demonstrovali dva protipóly nejen z hlediska výkonu práce detektiva, ale jakýmsi způsobem projevují generační propast a odlišné pohledy na jejich povolání - stěžejní pro vyřešení případu je ovšem jejich kompromis, který se ale neobešel bez chlapské rvačky. To všem ovšem muselo proběhnout - občas takové selské řešení případu pomůže nakopnout věci kupředu. Oceňuji i výkon herečky Frances McDormandové, a vedlejší postavy si své role rovněž užili (třeba Dourif). Kvalita filmu je rozpoznatelná, řemeslnická práce (kamera, hudba, střih) na vysoké úrovni. K páté hvězdičce chybí občasná zmatečnost v ději i jednodušší scénář - víme od začátku, kdo je viníkem, čeká se celou dobu na to, kdo udělá chybu, a kdo bude tím deux ex machina, a i kdyby to film neukázal, divák, který historické reálie zná, bude o překvapení ochuzen stejně. I tak ale musím udělit čtyři hvězdičky a celkově ***8,1/10***, protože film doopravdy grácie měl, tak jak jsem je uváděl v této recenzi. () (méně) (více)

no2

9/10 - Skoro tak dobré jako jiný Parkerův "kriminální" snímek Angel Heart. Těžko tomuto filmu něco vytknout. A dvojice hlavních agentů je lahůdka - tvrďák Gene Hackman, bývalý šerif, jemuž prostě musíte držet palce, a jeho nadřízený - nezvykle kladný, distingovaný Willem Dafoe. Docela mě při tomto filmu mrazilo v zádech. Už se těším na Clooneyho Dobrou noc a hodně štěstí. "Zajímavé, že mají tak pěkné děti." (zástupce šerifa a jeden z pachatelů o černoších) - co mi to asi tak připomíná??? ()

ursinko

6.1.2011 Vynikajúco spracované. Gene Hackman bol perfektný, to jeho žmurknutie bolo diabolské. Wiliam Dafoe v hádam v prvej normálnej úlohe v akej som ho videl. Téma hodná zamyslenia, nútiaca do boja za ľudskosť.... ()

bolan

Krásný film o tom, jak boj s rasismem je těžký a složitý a zvláště v době, kdy na amerických maloměstech Ku-Klux-Klan fungoval lépe než jakákoli osvěta a zdravý rozum nechyběl pouze zaostalým buranům. ()

kujon

Hodně silné, pravdivé a místy až mrazivé. Na druhou stranu ale velmi rozvleklé, tu a tam nepřehledné a celkově trošku zvláštní. 4* ()

Gulde

Z filmového hlediska kvalitní počit, bohužel však poněkud stereotypizovaný a vlastně i vcelku propagandistický. ()

jorgus

rozum zustava stat, ze pred necelymi 50 lety lidi v nekterych castech "civilizovaneho" sveta smysleli takto..ctvrty film Parkera co jsem videl opet nezklamal a potvrdil ze tento reziser nenapadneho jmena ma vyjimecny talent pro vykresleni prostredi..a to dela mnoho, divak se v tomto filmu opravdu ocitne na Jihu..v teto dobe ale spis bohuzel:)p.s. skoda konc ktery je lehce neuveritelny a jde na ruku co chce divak videt nakonec ()

sandinista

FBI vs KKK. Je to prdel, jak sto let po konci války Severu proti Jihu, černí dostávají na prdel kdesi v zapadákově ve státě Mississippi. Gene Hackman a Willem Dafoe jako muži v černém, co se snaží přijít na kloub vraždě aktivistů boje za lidská práva. A místní policie jim v tom zrovna nepomáhá :-) 720p ()

zahadum

Výborná ukážka napätej atmosféry....na juhu USA to bolo veľmi nebezpečné... kombinácia rasizmu..náboženského fanatizmu tam zanechala tisíce obetí....zaujímavé,že v roku 1945 " američania " ( úvodzovky preto lebo Indiáni sú američania ) šli do Európy bojovať proti rasizmu tretej ríše....a sami ešte viac ako 20 rokov po vojne boli rasisti ..... černochov si sami dovliekli z Afriky aby im otročili na plantážach...robili sluhov doma a potom ich utláčali...hnus !!! ale film výborný ... Gene Hackman sa s tým nepáral...Dafoe typický byrokrat a idealista... ()

Narciska

Jsem ráda, že tento film připomínající temnou stránku americké historie vznikl a že ukazuje věci v tak nelichotivém světle. V kombinaci s akční zápletkou a prvotřídními hereckými výkony to z Hořící Mississippi dělá velmi dobrý film. ()

Lukin413

Z počátku krimi s historickým podtextem, postupem času historické drama s kriminálním podtextem. Zatímco z počátku se těšíte, jakým způsobem usvědčí pachatele z činu, zjistíte později, že to není podstatné a pouze nasáváte rozervanou atmosféru amerického jihu z období, kdy se sice změnila společnost, ale nezměnili lidé. ()

Saur.us

Pan Úřad spolu s Drsným Harrym proti větrným mlýnům jižanské rasové pohostinosti. Velice povedené zachycení problematiky. ()

Punkey

Drama ze 60. let o US buranech z jihu, jejich rasové nesnášenlivosti, segregaci a federálech, kteří přijeli vyšetřovat zmizení 3 aktivistů. V hlavní roli Willem Defoe, mladší, držící se předpisů a protokolu (hodný polda) a Gene Hackman (zlý polda), nesmlouvavý, nedržící se protokolu a oficiálních postupů, zkrátka takový charakter, který hraje ve většině filmů. Čekal jsem větší drama, kdy se bude žvatlat o tom, proč ti balíci nesnáší černochy, co je k tomu vede, vedlo a jak s nimi naložit, nebo jak by se měli chovat jinak atd. Toho je film ušetřen, v problematice rasové segregace se nejde moc do hloubky, na úkor akčních scén, které jsem v takové míře nečekal a byl příjemně překvapen. Příběh je celkem prostý, ale scénář skvěle vystavěn, postavy napsány a tak si 2 hodiny můžete užívat odsípající vyprávění z Mississipi ze 60. let minulého století. ()

ďubek

Úžasný snímek u kterého jsem místy zatínala pěsti. Zvlášť při pomyšlení že tohle všechno se opravdu stalo. Dlouho po jeho zhlédnutí mi tento film zůstal v hlavě. A o to přece jde. Gene Hackam jako vždy perfektní, se svými neortodoxními vyšetřovacími metodami a držíce se hesla, na hrubý pytel hrubá záplata. Jen mi tam malinko neseděl Willem Dafoe se svým obličejem masového vraha, který hrál roli úřednického policajta. Toho bych si spíš dovedla představit na druhé straně zákona Ale to je jen drobnost. Celkově vynikající film a ode mě má 5* ()

strikeman

Naprosto výtečné drama na téma rasismus na americkém jihu (a to rozhodně nejsem vyhraněným fanouškem tohoto subžánru), které si pro sebe krade zejména jako vždy vynikající Gene Hackman. Příjemným překvapením je také účast "obyčejně neobyčejné" PANÍ herečky Frances McDormand - mé oblíbenkyně nejen ze spektáklů bratří Cohenových:-) Dafoe je tady ještě poměrně zelenáč (nejen charakterem své role), přestože již má za sebou pro něj zásadní "Četu". Dalšími devizami jsou kvalitní scénář a režie. Prostě v rámci žánru špička - 90% ()

MickeyStuma

Lepšího filmu o problematice rasismu a ku-klux-klanu snad ani není. Napětí se dá krájet a nenechá vydechnout po celou délku snímku. S touto temnou americkou historií se tvůrci vypořádali neskutečně zodpovědně a ukázali, co dokáže fanatismus. Inspirace skutečných událostí je víc než zřejmá a těžko říct, kde si pomohli kvůli dramatičnosti fantazií. Každopádně plný počet bodů si rozhodně zaslouží nejen za ztvárnění ale hlavně za tu otevřenost. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker