Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

Sir-Filip

Opravdu povedený pohled na celou záležitost amerického jihu. Myšlení jižanů se vyvíjelo zcela nezávisle na myšlení lidí ze Severu, jejich hodnoty byly zcela odlišné. Občanská válka v tomto směru problémy nevyřešila, po jejím skončení rasové předsudky v myšlení jižanů zůstaly. Konfederace byla sice poražena vojensky, ale změnit způsob pohledu na svět po mnoha generací utvářený, bylo a je takřka nemožné. Ani dnes, takřka 144 let po jejím konci, není tento rasový problém zdaleka vyřešen. Film znamenitě ukazuje toto jižanské rozpoložení. (nehledě na to, že byl natočen v roce mého narození :) )Pro mě velmi příjemné překvapení!!! "ENJOY IT !!!" ()

Aqualung

Tři mládenci vlezli do jámy lvové vedeni čistými, nicméně pošetilými úmysly.Nikoliv však hloupými.Byli zabiti.Na scénu vstupují vyšetřovatelé FBI se snahou vraždy objasnit.Ovšem spíše než vraždou tří lidí se film obírá tím, s čím se Amerika potýká hodně dlouho, snad dodnes.Rasismem.A to je mimo možnosti tohoto formátu.Jednotlivé projevy nenávisti určité skupiny lidí vůči černé rase se tu postupně řadí v gradující intenzitě.Mezitím se vyvíjí vztah dvou detektivů, kteří se snaží celý případ řešit.Místy úsměvný konflikt mezi formálním a neformálním způsobem vyšetřování.Nicméně i tak vede oba k nevyhnutelnému.Hackmanova postava se lidovým, ale hlavně také lidským způsobem pokouší prolomit přes manželku mísního policisty zeď mlčení..., a daří se mu to.Těla nešťastných mladíků jsou nalezena a spravedlnost dostává průchod. Podobné filmy jako V žáru noci, Člen klanu ukazují různým způsobem na jedno a totéž.A tady se dostávám k meritu věci.Kde je podstata rasismu, jak vznikl a proč. Jistě to nebude jen blbost.Na to tyhle filmy neukazují, není to ani jejich ambicí.Tady bych svou úvahu skončil, ale někteří by třeba měli začít přemýšlet. ()

Hruzi

"Starej, dobrej" film z "osumdesátek". Napínavou atmosféru frajersky bortí Gene Hackman s jeho ledovým, přesto sympatickým, úsměvem. Velkou éru neviditelného impéria, Ku-Klux-Klanu, a jejich Velkých Kyklopů a Čarodějů, kteří na oko zajišťují klid a pořádek v jižanském městečku Mississippi, naruší mladý a drzí agent FBI. Klasická zápletka, neobyčejný film. Atmosféra ladí s hereckými výkony dokonale. Film vede k zamyšlení, co ne že se odehrávalo, ale stále odehrává v jednom z nejúžasnějších a nejvyspělejších státu na světě. USA bylo, je a bude vždy útočištěm podobných stvoření jako jsou teroristé či "vlastní lidé", rytíři KKK a jim podobným. ()

Ne__Ty

Nedokázal jsem se rozhodnout, který detektivní postup je lepší, přestože se ukázalo, který je efektivnější. Sice mám nějaké znalosti o podobných událostech a dokáži si je v hlavě představit, ale přesto je pro mě obtížné skutečně pocítit to, čím si konkrétní lidé museli projít. Proto adoruji každý podobně laděný film, který mi umožňují aspoň na chvíli se do jejich kůže vcítit. Tento mě sice kompletně nerozložil, jelikož přišlo zadostiučinění, ale to, že i dnes má velkou výpovědní hodnotu, mu odpárat nelze. ()

ArdathBay

Americký Jih 70. léta a soužití bílých a barevných. Zmizení tří aktivistů za lidská práva z nichž jeden je černoch. Zastaví policejnímu autu a na zbytek se podívejte sami. Výkony Hackmana a ulízlého Dafoa rozhodně stojí za to. Soundtrack od Trevora Jonese výborně dokresluje dění filmu a absolutnímu hodnocení vadí, dle mého názoru, dojem, že po vyřešení případu se život obrátil k lepšímu. Rasizmus a segregace je hnus fialovej a styděl bych za svůj národ, když bych svým dětěm musel vysvětlovat proč nemohou sedět v autobuse vedle bílého, nemohou pít ze stejné fontánky a v restauraci jsou segregovaná místa. ()

Mr.Jackass

Film ukazující postupné rozpadání rasové segregace na jihu, rozhodně zajímavě pojaté a věřím, že skutečnost mohla být ještě horší a myslím, že vztah mezi černými a bílými se na jihu nevyřeší nikdy. Jinak klasická dvojice hrdinů, kde každý představuje určitý stereotyp, Dafoe mladší, přesto vedoucí a Hackman i přes zkušenosti s obdobnými procesy v roli podřízeného. Ale s filmem spokojenost. ()

insurgentes

Jako film s mým oblíbeným hercem je to dobrá věc, dva detektivové přijedou vyšetřovat zmizení tří kluků. Jenomže je v tom rasový podtext a tím pádem se nám z detektivky stává tak trochu agitka. Uvidíme asi 150x, jak nějaký gauneři hoděj molotovův koktejl do idylických mírumilovných černošských stavení. Samozřejmě, že ke konci je emoční manipulace už tak silná, že si přejeme, aby už konečně ty grázly dostali. Jenomže - a v tom vidím zásadní problém tohoto filmu - když se člověk zaposlouchá bez emocí do obsahu projevu jedné z hlav kukluxklanového "gangu", najde tam věci, které až tak závadné nejsou: respekt k tradici, požadavek na nemísení kultur, segregaci místo integrace (nikde se nehovoří o tom, že by segregace nutně měla znamenat nerovnoprávnost) a zabránění nástupu revoltujících a nepotrestatelných hord. Zejména to slovíčko nepotrestatelný bych vypíchnul, protože to se nám ukázalo býti velmi aktuálním v naší malé domácí variantě tohoto černého problému. Aby bylo jasno, já neobhajuju, pokud se někde najde parta nějakejch magorů, který jdou vraždit (viz naši žháři z Vítkova). S čím ale nesouhlasím je, aby se takový exces použil (nebo přesněji: zneužil) k diskreditaci nějakého názoru či filozofie a to bez jakékoli další seriózní argumentace. To je prostě nefér a podpásovka a to přesně dělá tenhle film. ()

Maynard.

Další legendární a jedinečný kousek o americkém rasizmu. KKK řádí jako černá ruka. Atmosféra filmu je absolutně jedinečná. Záchody, autobusy rozdělený na "pro bílé" a "pro barevné". Všude vládne strach, policajti nic neřeší. Tak takle vypadala ta božská amerika ještě nedávno. No, něco mi říká, že i když jim teď vládne černý prezident, že na jihu to mají lidi pořád nastavený stejně jako v minulým století. Tenhle film kromě atmošky táhne dvojice Hackman a Dafoe. Komu se líbí Čas zabíjet, Černobílý svět atd, tak bude mít rád i tenhle majstrštich. Škoda jen, že podobných filmů není tolik. Asi se tvůrci pořád ještě bojí ukázat pravou tvář země neomezených možností - USA (nikoli SSSR :o) ). ()

SG-1

"Tak aby bylo jasno, ty kreténe, máš místo mozku čůráka, jestli si myslíš, že odjedeme, než to tu skončíme." -Agent Anderson- ()

sedm.1

Silný filmový zážitek. Silný příběhem, ještě silnější emocemi a nejsilnější fantastickým obsazením, v čele s ultimátním Gene Hackmanem, kterého považuji za jednoho z největších borců filmové historie. Jen málo herců totiž dokázalo, právě třeba jako tomu bylo zde, tak působivě skloubit neskutečného drsňáka s naprostým pohodářem, kdy tu obě tyto polohy navíc střídal jak na běžícím pásu a přesto ani na okamžik v jedné z nich nezaváhal, v každé z nich byl absolutně přesvědčivý a výrazný, prostě TOP herec, který mi moc chybí. Nicméně ani další herci tu za ním ovšem nijak vyloženě nezaostávali, ať už Dafoe, McDormand, tak celá ta banda rasistických vypatlanců byla skvělá a právě především díky nim všem je tento snímek tak působivý. Co se zápletky týče, jen těžko ji lze co vytknout, je mrazivá, a to nejen díky tomu, že vznikla na motivy skutečných událostí, je napínavá, je velice výrazně atmosférická a po celou dobu si drží velmi slušné tempo. Škoda tedy jen naprosté absence jakýchkoliv zvratů, neboť viníky zná divák už od začátku, jinak ale na to, že jde o v podstatě již třicet let starý film, tak nelze než obdivně přikyvovat a užívat si ho na maximum. ()

JADIM

"Myslím, že celú vec naplánovali. Sedia si v New Yorku a smejú sa nám." Drsná ukážka rasistickej problematiky a mentality južanskej oblasti USA. Zaujímaví protagonisti v podobe mladého, ambiciózneho idealistu a jeho staršieho a skúsenejšieho, charizmatického kolegu. Silné a niekedy vyslovene nepríjemné momenty na každom rohu. 8,5/10 ()

darwin

Výborný avšak historicky nepřesný film, který se vraždami v Mississippi inspiruje pouze letmě a spíš se nám snaží přiblížit atmosféru tzv. Freedom Summer roku 1964. Vysoké hodnocení dávám právě za tu atmosféru a herecké výkony, zvláště pak Gena Hackmana a vedlejších postav. Důrazně vytknout však musím glorifikaci FBI, která je ve filmu vyobrazena jako bílý zachránce černochů, který dělá vše proto, aby došel spravedlnosti. ()

medlo

Filmy nakrútené podľa skutočného príbehu ma vždy dostanú viac, ale toto bola sila. Tú nechuť, čo som mal počas celého filmu, som už dávno nezažil. Atmosféra bola vykreslená vynikajúco. Aj keď pár chybičiek by sa filmu dalo vytknúť, napríklad vybuchujúce domy. Jedno je však isté. Nechcel by som žiť v tej dobe a na tom mieste. ()

Han22

Agenti FBI (tvrďácký Hackman a idealistický Dafoe) přijíždí vyšetřit zmizení tří mladých kluků (kteří byli zabiti). Píše se však rok 1964, jsme na Americkém rasistickém jihu a jeden z mrtvých je černoch. Zatímco agenti si povolávají doslova houfy posil, proti nim stojí celé město, obyvatelé i policie, kteří potichu pořádají přepady, zapalují domy a stupňují svoji agresi. Ku Klux Klan pořádá otevřené vystoupení a agentům se doslova smějí do tváří. Ne nekouká se na to dobře a bohužel film během prvních tří čtvrtin v podstatě stojí na místě - agenti se při vyšetřování nehýbají z místa a útoky pokračují a pokračují. Samozřejmě jde o silný film, podpořený třeba mimořádně odpudivou kreací Brada Dourifa v roli šerifova zástupce nebo slizkého vůdce klanu a místního podnikatele Stephena Tobolowskiho, ale bohužel taky film dost depresivní, na který se zrovna dobře nedívá. A nedpustím si rejpnutí - trošku taky film jednostranný, kde černoši jsou totálně nevinní chudáčci a nikdy nikomu nic neudělali. ()

Seti

To, co jsem při sledování zažíval, tedy mimo potěšení ze skvěle zrežírované a zahrané kriminálky, bylo očekávání, kdy v sobě Gene Hackman znovuobjeví svoji jižanskou duši a projeví se jako rasistický bastard (na jeho kladnější role si budu muset ještě trochu zvyknout). Parkerova klasika mapující události 60. let v malém městečku státu Mississippi vyniká, kromě již zmiňovaného, především dokonalou a pohlcující atmosférou, ostatně jako všechny filmy, co jsem od něj zatím viděl. Zmiňované období bylo skutečně zvláštní a to nejen pro svůj veřejný rasismus, ale také kvůli celkové nesnášenlivosti. Z toho, co ve filmu explicitně zazní (nevím, nakolik byl scénář ovlivněn skutečnými výroky zúčastněných), vyplývá, že tehdejší radikálnější "Mississippan" nesnášel všechny, kromě svých bílých křesťanských sousedů. ()

HiddenDragon

Silny pribeh, vsudypritomny zneklidnujici hudebni motiv a skveli herci. Pusobivy vhled do atmosfery 60. let na amer. jihu. Rasismus, Ku-klux-klan a dva odlisni federalni agenti Gene Hackman a Willem Dafoe, kteri se snazi privest nerady pred spravedlnost. I kdyz to neni nase historie, nenavist a fanatismus, ktere v tomhle filmu uvidite, jsou vsudypritomne a odstrasujici v kazde dobe. Pusobiva kriminalka. ()

Chegi

Úžasně natočený film s dusnou atmosférou amerického jihu šedesátých let, kterému vévodí strhující herecký výkon Gena Hackmana. Spolu s "The Color Purple" asi nejlepší film na téma rasové segregace a to jak po stránce zpracování, tak poselstvím. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker