Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

senor

Parker prostě umí. Hackam, Dafoe, McDormand a Dourif taky. A tak vám nakonec přijde docela košér, že to ve skutečnosti bylo kapánek jinak. ()

capák

Celkem slušná detektivka s vynikající atmosférou a perfektníma hereckejma výkonama. Film velmi dobře funguje především jako reflexe rasismu v USA a aktivit Ku Klux Klanu, kterej v 60. letech díky vzniku Afroamerickýho hnutí za lidský práva znovu nabíral na síle. V samotným ději mi trochu chyběl výraznější zvrat, nicméně to na kvalitě filmu nijak neubírá už jenom proto, že Parker se s ničím nemaže a ukazuje všechno bez příkras. Příjemně mě vedle ústřední dvojice potěšila taky Frances McDormand, od který jsem tady viděl asi zatím její nejlepší výkon. ()

Lachtaan

Příklad filmu, co každému racionálně smýšlejícímu člověku připomene, v jak dobré době žije. Protože sledovat ta zvěrstva, co se ještě před 60 lety odehrávala v zemi, která se vždy prezentovala jako jedna z nejvyspělejších, není na žaludek každého. Facky na rukou vám budou růst po celé dvě hodiny, ale odměnou se vám dostane neutichající detektivky se skvělým ústředním duem a potvrzením, že tenhle kousek je na vrcholu svého žánru. [viděno na Prime Video 16.3.2024] ()

Antek

Film, který na mě svou naléhavostí zapůsobil stejně jako kdysi JFK. Naštěstí vznikl v době, která je tolik odlišná ode dneška, a tak nemusel byt patetický až na půdu a jednoho z agentů nemusel hrát třeba Vin Diesel. Naopak: patetický není vůbec, je nepříjemně realistický a jednoho z agentů hraje Gene Hackman, herec s tak obrovským charismatem, že sledovat ho na plátně je radost. Kašlu na didaktičnost, která z tohoto snímku přímo sálá, když jde o dobrou věc, je to na místě. Díky za to. ()

Master19

Dosti přímočarý film, který zhruba od své poloviny jen jakoby čeká, cynicky řečeno, až Frances McDormand vyměkne Jednoduchost scénáře dohání působivé scény fyzického násilí a hořících křížů a nadprůměrné herecké výkony. ()

nevermore

Za vrcholnou scénu považuju hádku Dafoea a Hackmana, kousek před vyvrcholením. Šílený, co se dělo ještě v 60. letech a asi děje někde i do dnes. Mít tu víc uprchlíků, děje se nejspíš i u nás :) No vlastně to není vtipný. ()

Brain-D

Ukázka pekla jakou dokáži tvořit lidé pro (jiné) lidi. Naprosto silné a extrémně podrívavé pod kůži. Rozhodně jeden z nejlepších filmů o rasových problémech. ()

cross

Agenti FBI rozřešením případu a odsouzením viníků sice nespasili svět, ale alespoň k tomu špetkou přispěli a pro mnohé ukázali, že zlo nezůstane nepotrestáno. Film se tak nesnaží řešit rasovou problematiku jižních států USA nějak globálně, ale přece jen - i velkého výtězství musí být dosaženo postupně, krůček po krůčku. A tohle je "jen" epizoda z toho, jak se svět během let mění.. Mistrovský film - drama, kriminálka i thriller v jednom s přesným hereckým obsazením do reálných obrazů zainteresovaných území, s dokonale funkční a až trapně jednoduchou hudbou a především dechberoucí atmosférou, rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo přes filmové plátno v rámci žánrového podání k dané problematice řečeno. ()

blackJag

Problém rasismu nebude nikdy mrtvý, proto také podobné snímky mají svou nezpochybnitelnou cenu. Když se potom podaří získat tak dobré herce jako je Hackman nebo Defoe a necháte je zrežírovat člověkem, který má cit pro silná témata, výsledek nemůže být špatný ani po uplynulých desetiletích. A Hořící Mississippi Alana Parkera je přesně takovým filmem. Scénář je k tomu založen na skutečných událostech, což význam ještě umocňuje. 90% ()

Jacob23

Skvely film ktery i po 20 letech ma hodne co rict.Opravdu vytecni Hackman x Dafoe ikdyz oba hraji tak rozdilne postavy.Avsak vsichni herci jsou zde vyborni.Fim je podle me dost kontroverzni(clovek by neveril,ze to neni ani tak davno co se neco takoveho delo)a zachyceni prostredi se povedlo na vybornou ()

jitrnic

Dostane se vám přesně toho, co od filmu očekáváte. Autorský vklad Alana Parkera je naprosto nulový, je to řemeslně slušně odvedená práce na téma rasismus, kde do rolí padouchů byli vybráni opravdu ti nejodpornější hnusáci a vůbec se tu pořádně tlačí na pilu, aby i pitomec pochopil, že rasismus je špatný. Zaznamenáníhodný je skvělý Hackman. ()

Autogram

Ani som si nemyslel, že 60. roky minulého storočia mohli byť v civilizovanej Amerike až také divoké. Keď s partiou okolo Klanu si nevie rady ani FBI so stovkami mužov, niekde bude chyba. Možno aj v scenári, keďže všetkých dôležitých svedkov si ústredná dvojica agentov nechá zabiť alebo dokaličiť. Inak je tá dvojica odlišných mužov podarená, obaja majú niečo do seba, hlavne ten starší, ktorý metódy podľa predpisov veľmi neuznáva a na tom mieste sú aj tak nefunkčné. Atmosférou je film výborný, tá beznádej a bezmocnosť v situácii, ak je niekto nevinný a v práve, to sa len tak nevidí. –––– Zvláštne. Ich deti sú také roztomilé. –––– S nenávisťou sa človek nenarodí. Nenávisti sa musí naučiť. ()

J-o-k-e-r

Trefa do černého. Nesnáším rasismus, až se mi příčí. Ku-klux-klan můžu akorát v Djangovi. V Mississippi je to ale opravdu o něčem jiném a samotný název je více než výstižný. Skvělá kriminálka s výbornou dvojicí vyšetřovatelů Hackman-Defoe (především Hackman je zde skvělý). ()

vyfuk

U tématu Ku-Klux-Klanu jsem ještě trochu zůstal. Dokud je to téma, ze kterého mohu plně čerpat. I když to se ve mne drží i tak dlouhodobě. Zabrousil jsem i trochu do historie, kdy i tvůrci udělali to samé. Hlavně se ale zajímali o téma staré jenom 24 let. Na rozdíl od mého obdivovaného BlacKkKlansman se zde objevilo to, co mi v onom filmu chybělo, ale zde to bylo zpracováno tak reálně, že to bylo i těžké na koukání. Brutalita a v podstatě reálné lynčování v moderní historii, které jednoduše nemá obdoby. Jediné, co asi bylo hlavním trnem v oku pro mě osobně bylo to, že charaktery nebyly ani tolik propracované. Pokud by se něco stalo hlavním dvou protagonistům asi si nedokážu představit, že bych je nějak extrémně litoval. Zvlášť to co moc nefungovalo bylo to, když jeden o druhém tvrdí, že to je zrůda a blázen, ale přitom vám nezbývá, než mu věřit, protože to prostě říká a asi ví, co mluví. Ale takovýchto filmů je potřeba víc. Zvláště dnes. A nejen v Americe. ()

Kali4

Asi bych šel v případě jiného, méně emocionálně zdrcujícího tématu spíš na čtyři hvězdičky, protože film má dost nevyrovnané tempo a zápletka občas ustupuje opakujícím se šíleným výjevům plným hořících budov (název není metafora, stát Mississippi ve filmu skutečně hoří jako papír). Ale režisér si dává záležet, aby divák plameny, nenávist a zoufalství cítil téměř na vlastní kůži, takže i přes určitou nevyrovnanost a klopýtání má spousta scén obrovskou sílu. Přidejte si Gena Hackmana v klasické roli svérázného tvrďáka s vlastním chápáním spravedlnosti, za které sbírá Oscary, mladou Frances McDormand v překvapivě skvělé roli jižanské myšlenkově emancipované ženy a skupinu herců známých spíše z výborných vedlejších rolí, kteří zde ztvárňují řádící rasisty, a máte pět hvězdiček jako vyšitých. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker