Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

J.Bakhita

Za mě naprosto nejlepší film o rasové nesnášenlivosti. Skvělé herecké výkony, bezkonkurenční Gene Hackman, na některé scény bych se mohla dívat pořád dokola. Film také ukazuje brutalitu ku klux klanu bez jakéhokoliv zlehčení. Více než v jiných filmech je tady znát boj a napětí mezi rasami. Nezapomenutelná scéna ze stodoly. Za mě jasná pětka. ()

zigy

Silný kafe. Amerika a její odvrácená stránka v plné kráse, či spíše hnusu. Skvělý Švehlík na Hackmana a Rosner na Dafoea. Při některých scénách se vám fakt bude otvírat kudla v kapse. ()

LencaN

Kvalitní thriller, jak zpracováním, tak samotným scénářem. To téma je velmi tíživé a o to těžší muselo být pojmout ho s citem, ale přitom s naléhavostí. A to se povedlo. Rasismu tady bylo tuny a slyšeli jsme jak názory oněch bílých hrdinů, co očišťují svět od černých neřádů a také z pohledu utiskovaných, duševně i tělesně napadaných, vydíraných, atd. černochů. Taky bylo zajímavé porovnání obou přístupů k vyšetřování té různorodé dvojice agentů. To, co se ve filmu děje není hezké, ale asi by to měl vidět každý člověk, který už na to bude psychicky dostatečně vyspělý, aby to pochopil a vzal si z toho něco. ()

buchannon

Naprosto strhující krimi drama, konečně drama, které se dalo sledovat, jsem opravdu velmi rád, že ho dávali v televizi. Zřejmě ještě lepší než V žáru noci. Vynikající herecký koncert Gena Hackmana, který byl opravdu naprosto excelentní. Je naprosto nepochopitelné, že takový kurvy a zvrácený zrůdy vůbec můžou existovat. Až se divím, že za trojnásobnou vraždu dostali tak nízké tresty. Více v tomto článku. P.S: Ještě jednou opakuju: Byly to totální zvrácený zrůdy. 110% ()

brasek

Horiace Mississippi je jeden slušný atmosferický príbeh. Súhlasím, že príbeh nie je vyšperkovaný, možno by charakter skutočnej udalosti by sa prehupol do fantázie scenáristu a sú aj lepšie zvládnuté kriminálky s detailami, ktoré tu možno postrádať. ()

PTuranyi

Vynikajúca rasovo-policajná dráma zobrazujúca napäté rasové vzťahy na juhu USA na príbehu pátrania po nezvestných aktivistoch agentami FBI. Produkcia je perfektná a obraz za obrazom divákovi predkladá zvrátenú morálku Ku-klux-klanu. Pričom dva rozdielne prístupy hlavných hrdinov dávajú výborný náhľad do pozadia tohto nemorálneho extrému. Herecky skvele sa predviedli nie len ostrieľaní harcovníci ako Gene Hackman či Brad Dourif ale aj mladý Willem Dafoe, a Frances McDormand, pričom Brad Dourif si už v podobne ladenom Ragtime už zahral. ()

Sentenza

Skvělé vyobrazení konfliktu bílých a barevných na místě, kde to bylo možná co nejvíc vyhrocené. Film z toho dokázal vytěžit maximum a nabídnul slušnou dávku emocí. ()

Martinek

Super drama z jižanského rasismem protkaného prostředí. Willem Dafoe hraje sympaťáka na výbornou a to samé se dá říct o Genu Hackmanovi. Za mě plné hodnocení, u tohodle filmu se nudit nebudete. ()

epsyn5

Kvalitka to je, k dokonalosti ale ještě krůček chybí... Mezi hlavní dvojicí mi chybělo trošku víc chemie ()

Shaman::..

Hnusný a šokující film. Některé scény jsou opravdu hrozivé. Hackman hraje opět extra třídu. Přesto mám pocit, že film v poslední části trochu ubral a veškerý rasismus jakoby vyřešil. Což pokazilo celkový dojem. ()

Dr.dogous

scénář 4 režie 5 herci 5 výprava 3 celkem 17 hodnocení 85% Maximum nenávisti při minimálním rozumu. Chřestýši se začali nakonec požírat vzájemně. ()

gizi

Výborné herecké výkony nejen dvou hlavních hrdinů. Pěkná ukázka poměrů na jihu Států v 60. letech (i když dost jednostranný pohled). 75%. ()

kodwin

Famózní. Poslední dobou mám smůlu na průměrné filmy, ale tohle je špička. Žádný slabý okamžik, i to Hackmanovo namlouvání má šťávu. Skvělý scénář, fantastický casting a vynikající hudba. Navíc téma v dnešní době pro Evropu skoro stejně aktuální jako pro Ameriku v 60.letech. Televize by to měly dávat častěji ... ()

MartinNewman

Hořící Mississippi, drama, ne jinak, jedno z nejlepších kriminálních dramat podle skutečných událostí co jsem kdy viděl. Neskutečně dobře obsazený snímek ke kterému se rád a pravidelně vracím. Alan Parker si uměl vybírat témata a taky obsazovat herce. Dvojice mých oblíbenců spolu. Oba ve své kariéře uměli zahrát různé narušené individua, záporáky, cokoliv co není normální. Hackman - Dafoe. Zatímco první je v tomto filmu zase tak trochu psychouš, který se pořád usmívá, ale za tím úsměvem nevíte jestli je přátelský, nebo jestli na vás během sekundy vytáhne bouchačku a máte ji u hlavy. Každopádně za tím úsměvem je nasraný poctivý agent, který je schopen překročit "určité" meze zákona, aby bastarda dostal. Druhý agent Dafoe, jako vystřižený čerstvý absolvent policejní akademie, který chce dělat vše podle příručky, ale realita případu a všudypřítomný jižanský rasismus mu postupně otvírá oči a nakonec se oba tyto přístupy vydají po stejné cestě s jediným cílem, dostat viníky. Dlouho jsem neviděl tak skvělý výběr záporáků, tak parádní výběr herců co tak dobře zahrají celou tu bandu rasistických jižanských prasat v čele s jedním z králů všech záporáků, Michaelem Rookerem. Protože přiznejme si že Rooker i když má kladnou roli, vždycky z něj vyzařuje určitý svinismus a hajzlovina. Všechno kolem filmu, prostředí, jižanský kraj, hudba, atmosféra, dává možnost vtáhnout diváka naplno do děje a představit si jak všudypřítomné napětí a rasismus musel být každodenní součástí všech obyvatel pravého, našeho, bílého jihu. Takový film se objeví jednou za X let a to je jenom dobře. Dá se to potom nazvat zlatý skvost kinematografie. Dávám plných 10 z možných pěti. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker