Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 138)

castor 

všechny recenze uživatele

Měl rychlé nohy a nemilosrdnou techniku. A co si zamanul, to získal. Jen ta jeho osudná pata. Začalo to ale někde jinde. U mladšího vladařova potomka, trojského Parida, který odloudil spartskému králi krásnou Helenu. Před branami nedobytné Troje se tak rozhořela bitva, která neměla v mytologických dějinách Řecka obdoby. Jenže když si americká továrna na sny něco usmyslí, ani dvousetmilionový rozpočet tehdy nebyl problém. Sesbírala tucet hollywoodských hvězd, připravila honosné davové scény, velkorysou výpravu, ušila stovky kostýmů a dala divákům přesně to, co chtějí. Romanci, věrnost, oddanost, hrdinství, strhující bitvy. Pokud nebudou brblat skrze prohřešky vůči historii, můžou si tenhle obří epos Wolfganga Petersena dosyta užít. Dejme stranou i selský rozum (útočící vojsko má neustále k dispozici dostatek dřeva, obléhání tady trvalo pár dní, přičemž ve skutečnosti to byly roky), obecně se nám tu rozprostírá solidní biják, který sice postrádá vyloženě osobité scény, ale dá se to zvládnout. Horší je to s absencí krve. A škoda, že scénárista David Benioff (25. hodina, seriál Hra o trůny) napsal místy hodně banální dialogy (a některým postavám vůbec nevdechl nějakou zajímavost) a když je pronášejí „slabší“ herci, je to průšvih (zejména Orlando Bloom nebo začínající Diane Kruger). Vizuálně mnohem vymazlenější Gladiátor je přeci jenom někde jinde. Ale i tak dobré. Tak kritický jako jiní bych nebyl. Jen to chtělo víc energie. Bohové mi vůbec nechyběli. ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Jestli budou někdy vyprávět můj příběh, ať řeknou, že jsem kráčel s obry. Muži se rodí a umírají jako podzimní listí, ale tyhle jména nikdy nezemřou. Ať řeknou, že jsem žil v době Hectora, krotitele koní. Ať řeknou, že jsem žil v době Achilla...... Rozhodne podarený historický film. Veľkolepá výprava, správne heroické bitky, naozaj charizmatickí hrdinovia, trefný a bohatý hviezdny casting (až na Diane Kruger, od ktorej je krajšia hociktorá iná žena v tom filme). Ja som bol spokojný a bavilo ma to. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

Válka kvůli ženě. Největší vojsko všech dob, proti nejlepšímu vojsku na východě. Tahle válka neupadne v zapomění, ani hrdinové, kteří v ní bojovali..... . Výrazná hudba, monstrózní kulisy, davové scény. Historický velkofilm, ze kterého na míle čiší, že je natočen pro kšeft. Mě to nevadí. Já se chci bavit. A o to tady asi jde. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: David Benioff .. Spíš jen 70%. Chybí víc historie! Celkově se scénář a režie moc nepovedla.. Čekal jsem, že pochopím a uvidím Trojskou válku, ale takhle jsem zmateny ještě více:-). Je to prostě jen velký film s (většinou) výbornými hereckými výkony. Ale nudit se v kině nebudete.. ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70% ()

Galerie (137)

Zajímavosti (75)

  • Brad Pitt (Achilles) i Eric Bana (Hektor) zahráli své bojové scény sami. Dohodli se, že za každý skutečný zásah "pachatel" tomu druhému zaplatí. Za malý zásah to bylo 50 dolarů, za bolestivější 100. Bana nakonec neplatil Pittovi nic, ale ten mu musel dát 750 dolarů. (don corleone)
  • Velký problém byl s komparsem. V detailních záběrech měli být vidět velmi urostlí muži, ale takový dav bylo téměř nemožné sehnat v Mexiku, kde se natáčelo. Filmaři si tedy nechali dopravit tři stovky komparzistů z Bulharska. Jenže ti si nepadli do oka z místními kaskadéry, a když se pak Bulhaři dozvěděli, že mají menší plat, vyhlásili stávku. (Specs)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama