In America

všechny plakáty

Očima jedenáctileté Christy (Sarah Bolger) je vyprávěn příběh její irské rodinky, která přijela hledat obživu i novou budoucnost - In America. Christy a její mladší sestřičce Ariel (hraje ji skutečná sestra Sarah - Emma Bolger) se Amerika zdá přitažlivá a kouzelná, zdá se jim, že je zde všechno uskutečnitelné. Setkání s realitou není tak magické. Rodiče těžko hledají práci, vidí i nevábné prostředí Harlemu, kde se museli levně ubytovat, plného feťáků a transvestitů. Přesto je to prostředí, kde ožijí sousedské vztahy a rodina může budovat nový domov.

Na světové premiéře v Torontu v roce 2002 si získal srdce publika film In America režiséra a velkého vypravěče Jima Sheridana (např. Ve jménu otce), dvojnásobného držitele Oscara (a 13x nominovaného). Na základě vlastních zkušeností a s podporou svých dvou dcer, které se podílely na scénáři, přenesl na plátno mimořádně emocionální příběh irské rodiny, která přijela hledat nový život v New Yorku. Filmové vyprávění vzešlé z jednoduchého základu doslova zvedlo na konci filmu obecenstvo v Torontu ze židlí k dlouhému aplausu. Zvláštní sympatie si získaly filmové i skutečné sestry Sarah a Emma Bolger. Film o strastiplné cestě herce Johnnyho, jehož povolání získává v putování za obživou a uplatněním zcela jiné dimenze, a dalších členů jeho rodinky, která šla za svým snem a v drsné realitě objevuje humor, citové zázemí a nové, poněkud výstřední přátele, přichází i do našich kin předat poselství o lidské sounáležitosti. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Na filmu je vidět, že se snaží o nevšední zážitek, na který se nezapomíná. Ve mě to však nezanechalo téměř nic. Je to škoda, protože nápady jsou zde zajímavé a herci uvěřitelně civilní. ()

evulienka3

Realita, ktorú prežila rodina Sheridanových musela byť naozaj veľmi ťažká a zlá, ale nech sa na mňa nikto nehnevá, toto je iba priemerný film zo života čerpajúci, nie ho stvárňujúci. Filma Jima Sheridana mám naozaj rada a jeho "V mene otca" patrí k mojim najobľúbenejším. Od príbehov čerpajúcich zo života jednoducho čakám viac. Možno je to moja chyba, že som čakala niečo lepšie, ale tak či tak to na viac ako tri hviezdičky nevidím. ()

kajda.l

"I'm an alien. Like E.T. From a different planet." Wow...musel bych hodně zašátrat v paměti, abych si vybavil film, kdy jsem přes vlhké oči téměř neviděl na obrazovku. E.T. na mě prostě zabírá v jakékoliv situaci a podobě :) Dokonalost plná nádherných myšlenek a upřímně míněných lidských nejniternějších pocitů. Sestry Bolgerovy vystřihly nejlepší dětský herecký výkon, jaký jsem kdy na filmovém plátně zahlédl a to hned ve dvojím provedení. Scéna, kdy dívky rozebírají americkou státní hymnu nemá chybu: "Christy, why can José not see?" "It's not José: It's: O say can you see". A to jsem do dnešního dne o těchto děvčatech neměl ani ponětí. // Až uvidím podruhé, možná tento výplod upravím do smysluplnější podoby... Možná mě jen přepadla sentimentální chvilka...nevím...všechno je možné. // Po druhém zhlédnutí emocionální prožitek ještě silnější, nevím jak ostatní pětihvězdičkáři, ale já tam společně s Ariel toho ETho (Matea) mávájícího a projíždějícího na kole kolem měsíce prostě viděl. Jasných 100% "Are you okey, little girl?".."Don't "little girl" me! I've been carrying this family on my back for over a year." TOP 10 ()

Morholt

Doják, který napsal sám život a pro mě jako pro keltofila to bylo ještě přitažlivější, protože se jednalo o trampoty irčanské rodinky, ačkoliv tady by bylo asi jedno, kdyby se jednalo o špageťáky nebo fazoložrouty. Nepříliš okoukaným tvářím vévodily Bolgerovic sestry, přičemž ta starší, Sarah, dávala už tenkrát najevo, že z ní něco bude. A taky že jo. Spokojenost. 80% ()

Handle

Občas nudné, ale místy i velmi silné scény. Pěkné záběry, hudba a herecké výkony. Působilo to na mě tak opravdově, že nemůžu jít s hodnocením dolů, ač tomu snímku k dokonalosti prostě něco chybí... ()

BoPo

Akosi nič neprináša, jediné čo stojí za zmienku sú výkony detských hercov. U nich býva často problém, buď zbytočne tlačia na city, alebo sa snažia byť priveľmi roztomilí alebo priveľmi dospelí. V tomto filme sa im to podarilo neprehnať. ()

sidzej

veľmi zaujímavý scenár od režisérky Augusta Rusha ktorý je dovolím si tvrdiť v prevažnej väčšine autobiografický. Toto skrátka človek nevymyslí, toto musí prežiť. Narážky na Spielbergovho E.T.ho boli vážne roztomilé ()

italka63

Film, jehož scénář dokáže napsat jen život sám. Irská přistěhovalecká rodina v Americe, táta, máma, dvě sestřičky a Frenkie....vlastně ne, on tam není, on totiž nešťastnou náhodou po pádu zemřel. Rodina, vyrovnávající se s jeho ztrátou v novém prostředí, starém činžovním domě, ve čtvrti plné feťáků. A je zde zajímavý černoššký soused, zpočátku trochu nahánějící hrůzu.....jak se dá dál žít, o tom, že nový život si vezme jeden stávající, o tom, že pořád se musí jít dál. Na konci filmu jsem jen tak potichounku brečela..... ()

lioncel

Smutné .. hodně smutné .. ale díky skvělým sestrám Bolgerovým a výborné Samanthě Morton zároveň i krásné vyprávění o drsné a strastiplné cestě jedné irské rodiny, která po tragické události, jenž na prach rozbila jejich vnitřní svět .. hledá v zemi neomezených možností svou šanci na nový, lepší a spokojenější život .. není to žádné uměle navozené melodrama s námětem vycucaným z prstu .. proto je příběh tak silný a bolestný .. stojí totiž na opravdu prožité životní zkušenosti .. je to upřímné, pravdivé vyprávění ze života .. o ztrátě, o bolesti, ale zároveň i o naději a síle jít dál … ()

Martin741

Slusny film od rezisera Sheridana o strete s realitou po prichode irskej rodinky do USA. Po filmarskej stranke vyborne, ale hodne depresivne. 72 % ()

laik_60

To čo urobil eric clapton po smrti syna vo svoj "tears in heaven", to urobil Sheridan vo svojom skoro autobiografickom dielku "In America". Oboje sú príjemným romanticko- sentimentálnym dojákom. Neodporúčam pozerať tehotným diváčkam, lebo na 88 % sa im po lícach budú gúľať slzy veľké ako hrachy. Dej a príťažlivosť filmu gradovala po vstupe čierneho Hounsu do hry. Ale pochvalu si zaslúžia aj obidve malé dievčatá, ktoré hrali veľmi prirodzene a zaujímavo. ()

Wormboy

Celkom slusny filmik utociaci predovsetkym na city, avsak nie nicim vynimocny. Jednoznacna televizna zalezitost, aj ked film je naozaj celkom v pohode...jednoducho nicim neurazi. ()

danecek24

61. Zlatý Glóbus za rok 2003 - nominace (2) - Nejlepší scénář - Jim Sheridan, Nejlepší filmová píseň - "Time Enough For Tears" - Hudba a text Bono, Gavin Friday, Maurice Seezer ()

pakobylka

O třech přáních desetiletého děvčátka ... Citlivý, empatický snímek inspirovaný skutečným příběhem vypráví o irské rodině, která se po smrti jednoho z dětí pokouší o nový začátek v zemi neomezených možností. Dětský pohled na život zjemňuje a zkrášluje tvrdou realitu amerického snu a nechává prostor pro fantazii. ()

hans500

Výborný autobiografický film (režíroval ho sám Jim Sheridan), skvělý scénář (napsali ho Jim, Naomi a Kirsten Sheridanovi podle vlastních vzpomínek). Obsazení neznámých herců není ke škodě. ()

Kamkon

Ach jo, na začátku to vypadá tak slibně, ale pak to sklouzává do setimentálního slaďáku, kterej nezachraňuje ani chudák Djimon Hounsou. Čekala jsem realističější až možná syrovější drama, ale Paddy Considine mi tam vůbec neseděl a taky, jak mohl růst 2letýmu klukovi v hlavě nádor po 3 roky? ()