Švestka

(divadelní záznam)
TV spot

ŠVESTKA - je to hra o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenaná i stářím jejího autora. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako za mlada. Ale hra je to cenná právě tím, že v ní i dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci. (oficiální text distributora)

Appleboy

Zatím předposlední nalezené Cimrmanovo drama. Cituji: "Švestka je hra o stáří a stářím jejího autora je umělecká úroveň této hry silně poznamenána." Ani bych neřekl, právě z tématu stáří (a potažmo skleróza) vytěžili autoři velice mnoho. Ať už to je geniální parafráze Zdeňka Nejedlého v semináři či hra samotná, kde Ladislav Smoljak vytvořil nádhernou postavu silně sklerotického Přemysla Hájka. Také musím upozornit na velice zajímavou interpretaci Cimrmanovy písně Šel nádražák na mlíčí. A na závěr: "Jinýmu bych žebřík půjčil, ale Hájkovi naser!" ()

Peck

První pád - vodopád :-) Cimrmanovská klasika, kterou si pořádně vychutnám až ve stáří... Sice už první příznaky sklerózy začínám pociťovat, na Hájka ale nemám... :-) ()

xylofonka

Nebudu začínat se sáhodlouhými komentáři, protože mám někdy problém opustit nit, když už se jí chytnu a zapomínám, co bylo na začátku, někdy dokonce začnu mluvit o něčem úplně jiném... ()

Robbi

"Já tu vodu pil, protože jsem byl chabrus na kolena... první den - nic, druhý den - zase nic, zato třetí den..." "Bolesti povolily, že?" "Ne, poblil jsem se..." I když je tahle hra o stáří, tak si dovoluju říci, že tvůrce nijak nepoznamenalo. A dodávám, že na železnici, dějou se věci... ()

Rodin

Další z Cimrmanovských klenotů netušené síly. Viděl jsem tedy záznam pouze jednou, nevlastním totiž DVD s tímto titulem, ale na divadle jsem to viděl dvakrát a byl jsem opět okouzlen. V tomto případě mám v roli výpravčího Hájka radši Smoljaka, Svěrák je tady trochu rušivě razantní. Alě pět bych dal i za provedení s ním, tohle je už klasika, ač jen pár let stará. ()

DadysGirl

Jediné co jsem viděla na živo... A jejich výkony jsou prost geniální! Tady je možná i lepší úvodní seminář než samotná hra... I když jeden ten jeho harant. Bydlel v Polžicích nebo Bezdružicích... Plné hlášek jako vždy! :) ()

fantomas19

1.) Úvodný seminár - zvláštnosti chôdze J.Cimrmana; Cimrmanova staroba, skúsenosti so železnicou a jej inštitúciami 2.) Hra Švestka - javiskový sklerotikon. Hra o stretnutí priateľov staršieho veku, ktorí sa stretajú na železničnej stanici malej dedinky, aby si očesali slivku. Přemysl Hájek (Ladislav Smoljak), vechtr (výpravca) vo výslužbe, po rokoch služby konečne získa strom do svojho vlastníctva, ale musí do určitého dátumu a času slivky obrať, inak prepadnú v prospech železníc. V posledný deň sa stretáva Hájek, sklerotik, jeho ukecaný bratranec Blažej Motyčka, Hájkov priateľ a horolezec Sváťa Pulec, a s nádejou na slivky sa do deja zapája aj mladý vechtr Kamil Patka. ()

Haller

Zdánlivě snadný úkol - očesat strom - se stane vinou neduhů stáří nesplnitelným. Přemýšlím, jakou protézu si na stará kolena jednou opatřím, nejvíc by se mi líbila ta hliníko-alpaková, svítící. ()

Godhaj

,,To prej se stalo! V Lurdech!“ Švestce pravda chybí jakási lehkost a hravost předchozích her, která se však tu a tam objeví ve formě úderné hlášky. Úvodní seminář se mi líbil jen z půlky, doslova nadšen jsem byl však z příspěvku Smoljaka, který opět dokázal, jak dobrým hercem je. Hra samotná má svoje hluché momenty, především když se na scéně zpívá či se objevuje Brukner v maskách dívek nebo Kašpar, který je tradičně ve svém hereckém projevu o třídu níž než ostatní. Tyto nedostatky ale bohatě kompenzuje sklerotický Smoljak a hlavně nenápadná menší role Pence důchodce Motyčky, který většinu času prospí, aby se tu a tam jako uragán vřítil s nějakou svou důchodcovskou hláškou a totálně mě tím uzemnil. Takže duo Penc Smoljak tuto hru jednoznačně podrželi a jejich zásluhou patří mezi ty povedené. ()

hekla

Skvělé, Smoljak dokonalý, opět výborný humor...ale to už je snad zbytečné opakovat pořád dokola. Prostě Cimrmani! ()

topi80

Seminář naprosto výborný, zejména názorná ukázka neschopnosti udržet či opustit myšlenku. Oproti tomu hra vystřílí všechen vtip (ono ho zase tak moc není) v úvodních minutách a zbytek se táhne jako nesnesitelná nuda. ()

Eraser

Přiznávám hned na začátku, Švestkou jsem byl trochu zklamaný. Po geniálním Záskoku totiž přišla hra, která je "jenom" velice dobrá. A mimochodem, narozdíl od Záskoku, kde Svěrák v alternaci Smoljaka totálně přehrál, v téhle roli se mi zase líbí víc Smoljak. ()

InfernaL

Jen nadprůměrnou hru vyzvedává do závratných výšin pan Ladislav Smoljak a to jak výbornou přednáškou v úvodním semináři, tak i dokonalým ztvárněním sklerotického Hájka. Rozhodně jedna z nejlepších her, jakou jsem zatím od JC viděl... "Teda chlapi, řeknu vám, já sem měl co držet před tou slečnou, jakej my tady máme élent, dyť se podívejte okolo sebe - vozejky, motyky, ruksaky, košíky, železa, kdo to sem natahal ty krámy všechny? Motyčka, na co máš ten starej pytel?" ()

Katte

Naživo v Opavském divadle, mohu jen vřele doporučit, prodloužila jsem si život minimálně do senilního věku... :D ()