Jízda vysočinou

• USA Ride the High Country (více)

Měl převézt zlato pro banku, svůj úkol chtěl splnit čestně, za každou cenu... Stárnoucí Steve Judd a Gil Westrum bývali kdysi vynikajícími střelci a strážci zákona a ještě stále se těší slávě a uznání. Když se spolu po dlouhé době opět setkají v Sacramentu, má Judd pro banku zajistit převoz vykoupeného zlata od zlatokopů v horách Sierra Nevady. Je to hodně nebezpečný a nevděčný úkol, který může jen těžko provést sám. Proto je rád, když mu Gil přislíbí pomoc. Oba muže spojuje přátelství, nezávislost, a také to, že vlastní jen koně a pár dolarů. Jako třetího k sobě přiberou Gilova mladého přítele Hecka Longtreeho. Na cestě do hor se k nim ještě připojí mladá farmářská dcerka, emancipovaná Elsa... Vynikající western natočil režisér Sam Peckinpah (Divoká banda, Balada o Cable Hogueovi, Pat Garrett a Billy Kid, Železný kříž), jenž příběhu o přátelství vtisknul působivost a osobitou poetičnost. Přitom nenápadnými detaily narušuje obvyklé schéma samotného žánru. Film zaujme kamerou Luciena Ballarda, která mistrně využívá obrazy krásné krajiny, kde se natáčel (Inyo National Forest) a hudbou skladatele George Bassmana. Výrazným hereckým projevem upoutají Joel McCrea v roli prošedivělého a rázného Stevea Judda a Randolph Scott v úloze jeho poněkud nevyzpytatelného přítele Gila Westruma. (Česká televize)

PTuranyi

Jazda vysočinou by sa dala nazvať aj Sedem statočných v malom, alebo skrátka Traja statoční. Nikto z kladných hrdinov tu nie je bez poškvrny, ale v rozhodujúcej chvíli sa každý postaví na správnu stranu. Prevoz zlata je len zámienka scenáristu ako dostať hlavných hrdinov bližšie k problémom. Hlavnou zápletkou však je túžba mladej Elsy utiecť od úzkostlivého otca a oslobodiť sa svadbou so zlatokopom Billom, ktorý ju žiadal o ruku. Z Billa a jeho bratov sa nakoniec vykľuje pekná zberba a svadba sa takmer zvrhne na hromadné znásilnenie. Už len to, že sa koná v nevestinci. Transport zlata sa týmto mení na záchranu Elsy a jej prevoz do bezpečia. Situácia sa ďalej komplikuje, pretože Steve Judd teraz nemá len bandu nadržaných zlatokopov za pätami, ale aj zradcov v svojom tíme. Príbeh končí síce trocha patetickým ale horkým "happyendom". 70% ()

Aberdeen

Těžko se mi hodnotí filmy, které patří k mým nejoblíbenějším. Všecko se blíží ke konci - éra Divokého Západu, šerifů i jejich zástupců, na sklonku jsou i životy starých pistolníků Stevena Judda a Gila Westruma, stejně jako ta tam byla v době vzniku filmu sláva jejich představitelů Joela McCrey a Randolpha Scotta, kteří předtím nacházeli uplatnění spíše v béčkových westernech. Když k tomu přidám nádherný barevný podzim (i ten jako by symbolizoval loučení) v krásné krajině Sierry Nevady, kterou Peckinpah zvolil pro exteriéry, vychází mi film, který můžu vidět stále dokola. Chápu, že pro řadu diváků je tam méně akce (pro mě přesně přiměřeně!) a hodně zbytečných dialogů, ale i ty jsou ozdobou filmu ("Slečno Knudsenová, to vepřový jste připravila znamenitě. Apetit, kapitola první." atd.). Ve chvíli, kdy se příběh od ochrany zlata dostává k ochraně mladičké nevěsty, padnuvší do tenat nádherně záporáckých, ale zároveň člověčích bratří Hammondových, už začíná promlouvat typický Peckinpah, jak ho známe z pozdější doby. Stejně tak jeho ztvárnění saloonu "U Kate" jakožto hnízda neřesti a zkaženosti, tak typických pro tábor zlatokopů, se jaksi liší od klasických saloonů, do kterých si chodí v jiných westernech pro hledané lumpy John Wayne. A přesto, řekne-li se westernová klasika, ozve se mi na prvním místě právě "Ride the High Country". Oba dva staří pánové jsou skvělí, výborně jim sekunduje mladičká zrzka Mariette Hartleyová jako Elsa Knudsenová, ale osobně mě velmi zaujala ještě jedna z vedlejších postav - asi nejbizarnější člen klanu bratří Hammondových Henry s rozšklebenou hubou a nezbytnou ochočenou vránou na rameni. Jeho představitel Warren Oates, mimochodem jeden z Peckinpahových oblíbenců (srovnej např. Divoká banda), ho ztvárnil s takovým gustem, že je radost pohledět! Pět hvězdiček! ()

Dupac

Sam ladí formu. První půlka, starosvětská projížďka po skalistých horách, vyžaduje trochu shovívavosti k filmům pro pamětníky. Ale příjezdem na místo určení to všechno zapadne do sebe - bigotní pošuk, machové v obětí lehkých žen a ne úplně černobílé vidění toho, kdo je hrdina a kdo sráč. Klasický western nečekejte - spíš pohled do chlastem a deziluzí ještě ne úplně rozežrané duše na začátku cesty do filmových dějin. ()

DrifterSoul

Ranný, přímočarý western se všemi plusy i mínusy žánru. Jeden kladný hrdina s jeho znovu nalezeným parťákem, přihlouplý puberťák a naivní prchající holčina. Tahle čtveřice narazí na nemyté exoty ze zlatokopecké osady, jejichž intelekt a mravy korespondují s jejich outfitem. Následky jsou téměř (až na ne zcela tradiční závěr) předvídatelné. Tři * jako díky za krásnou přírodu cestou přes "the High Country". ()

Bogrant

Celkom obyčajný western o dvoch postarších pánoch, ktorí si navzájom veľmi nedôverujú, ale stále k sebe chovajú priateľský vzťah. Na Peckinpaha mi to prišlo málo razantné a okrem samotného záveru aj dosť priamočiare, sem-tam v tom už je cítiť jeho rukopis, ale inak ide o v podstate neškodnú jazdu, na ktorú už asi nenaskočím. ()

remotrumpet

Americký western zo starej školy je o dvoch bývalých parťákoch a ich pomocníkovi, ktorí majú zaistiť pre banku prevoz vykúpeného zlata od zlatokopov v horách Sierra Nevada do Sacramenta. Po ceste sa k nim pripája mladá naivná dievčina, ktorá sa chce narýchlo vydať navzdory svojmu vzpurnému a prehnane veriacemi otcovi. Po svadobnom obrade v miestnom nevestinci, - bordel mama za svedka a jej zamestnankyne za družičky, sa strhne alkoholom podgurážená bitka, ktorá pokračuje prenasledovaním žiarlivého ohrdnutého "bývalého manžela" a jeho bandy našich troch dobrodruhov, ktorí sa rozhodli dievča chrániť a priviesť ju domov k jej otcovi. Putovaním pôsobivou krajinou film graduje krutou záverečnou prestrelkou zoči voči troch na dvoch..." Ako sme to hovorili, 1000 dolárov za ranu? -Áno. Tí chlapi mi zarobili balík." ()

Podhorsky

Báječný zážitek. Méně krvavé, než jsem u Peckinpaha čekal. Jednoduchý a přímočarý příběh, plný nostalgie po mizejícím Západu. Slepice v ohradě s kavkou, či co to bylo. Bráchovo překvapení, po tom co ho ten kluk doběhl. Poslední záběr s jeho ohlédnutím a rozloučením se se vším, co nechává za sebou. Pár pro mě úžasně komponovaných záběrů, kdy jsem musel přehrávání na chvíli zastavit. ()

honza.g

Komentáře místních Peckinpahových fandů není čím doplnit, jen je shrnu: story je mimo mainstream žánru, a trochu ujetá, ale ta kamera a herecké výkony vám dovolí to potlačit a užít si skvěle vykreslenou atmosféru. ()

Maskati

Westerny mam moc rad a tenhle patri mezi moje oblibene. Jsou v nem totiz veci ze zivota a to prave zdviha Peckinpaha do vysin, kam patri. Takove to obraceni "Ferdyse Pistory" na konci je zrovna ze zivota , sam jsem to jednou zazil, ackoli bych se s tim asi nemel chlubit... ()

StaryMech

Slovy jistého kritika "sladkobolná labutí píseň za Divokým západem" je ukázněnou, úspornou a účinnou poctou Boetticherovým westernům s Randolphem Scottem, v jejímž závěru jsem se cítil upřímně dojat. Obsazení dvou hlavních rolí bylo prý původně opačné, herci se ale záhy dohodli na výměně. V závěrečné přestřelce měl podle scénáře zemřít ten druhý; režisér si to během natáčení bohudík rozmyslel. ()