Jízda vysočinou

• USA Ride the High Country (více)

Měl převézt zlato pro banku, svůj úkol chtěl splnit čestně, za každou cenu... Stárnoucí Steve Judd a Gil Westrum bývali kdysi vynikajícími střelci a strážci zákona a ještě stále se těší slávě a uznání. Když se spolu po dlouhé době opět setkají v Sacramentu, má Judd pro banku zajistit převoz vykoupeného zlata od zlatokopů v horách Sierra Nevady. Je to hodně nebezpečný a nevděčný úkol, který může jen těžko provést sám. Proto je rád, když mu Gil přislíbí pomoc. Oba muže spojuje přátelství, nezávislost, a také to, že vlastní jen koně a pár dolarů. Jako třetího k sobě přiberou Gilova mladého přítele Hecka Longtreeho. Na cestě do hor se k nim ještě připojí mladá farmářská dcerka, emancipovaná Elsa... Vynikající western natočil režisér Sam Peckinpah (Divoká banda, Balada o Cable Hogueovi, Pat Garrett a Billy Kid, Železný kříž), jenž příběhu o přátelství vtisknul působivost a osobitou poetičnost. Přitom nenápadnými detaily narušuje obvyklé schéma samotného žánru. Film zaujme kamerou Luciena Ballarda, která mistrně využívá obrazy krásné krajiny, kde se natáčel (Inyo National Forest) a hudbou skladatele George Bassmana. Výrazným hereckým projevem upoutají Joel McCrea v roli prošedivělého a rázného Stevea Judda a Randolph Scott v úloze jeho poněkud nevyzpytatelného přítele Gila Westruma. (Česká televize)

andrii

Si neodpočinou. Při plnění. Byli povolání, pasováni. Nesundávat klobouky. Před nástrahami, lákadly. Syčící činou zjizvených tváří, které se jim ženou před oči. Když do mysli se vloží ničitelka iluzí. Zlatavá hotovost po ruce, kapesní záhyby převáží? ()

senor

Po Divoké bandě můj druhý nejoblíbenější Peckinpahův western. Je to western, ve srovnání s jeho pozdějšími, určitě více klasický, což je jasné i z obsazení dvou hlavních rolí dvěma velikány tohoto žánru. Celý příběh je velmi konzistentní, ale přeto z něj ční nezapomenutelné scény svatby v táboře zlatokopů, či závěrečné přetřelky mezi slepicemi. Bohužel nemůžeme plně docenit oba herce, kteří jsou ikonami (hlavně Scott) amerického westernu. ()

Mirokukii

Výborný western odehrávající se v krásných horských scenériích. Příběh dvou přestárlých kamarádů, které k sobě svede ještě jeden úkol. Trocha zábavy a spoustu nostalgie. Sam tu nezachází příliš do hloubky, a nechává film spíše v poklidu plynout. I atmosféra není až tak hutně nastavená a prapracovaná jako v pozdějších filmech tohoto režiséra. Charaktery jsou velmi dobré a skvěle zahrané. Každá postava, i ta sebevedlejší má v příběhu své místo. Je to krátké, s akční pasáží na závěr, která neopomíná typický westernovský duel. ()

Cushing

Snad mé tři hvězdičky zesnulého maestra neurazí, jsou dobře míněny. Nemám rád westerny, až na výjimky, jako je Divoká banda nebo Patt Garett a Billy the Kid. Jsou to spíš antiwesterny a Jízdou vysočinou to antitažení myslím začalo. Závěrečná showdown ještě ctila staré vzory žánru, ale samotný závěr, tak rychle střihlý, dá se říct postřelený, přišel jako hořký škleb. Sdělení je až bergmanovské: přežijí ti, kteří nejsou bez poskvrny a nelpí na tradičních hodnotách, ale přece jenom se o něco snaží: být lepší, než jsou. A zemřou ti, kteří se změnit nemůžou a něchtějí, přestože právo a morálka je na jejich straně. A samozřejmě zařvou i ti, kteří jsou jejich opakem. ()

pursulus

Tak smekni ten klobouk, starouši.¬         Navoněnej příběh mající se skutečností pramálo společného. A v porovnání s "Pokladem na Sierra Madre" Johna Hustona to je odpad.¬                 Sam Peckinpah a skutečnost byly a jsou antonyma. V některých jeho pozdějších snímcích se to snese (Zabijácká elita); ale v tomhle westernu vychází lacinost vyumělkovanosti až příliš na povrch. Dodám, že po umělecké stránce má tento tvůrce co říci — je na divákovi, kam se jeho srdce přikloní, zda k mystifikaci a nebo ke tvůrčí odvaze. Jako byl Peckinpah nejednoduchou osobností, tak nejednoznačně je třeba postaviti se k jeho tvorbě. Prohlédnu-li si nejen obě strany mince, ale i to, co je na jejím obvodu (což zastupuje porovnání s okolím), nemohu nepřiznati tomuto dílu charm, tvůrčí velikost a osobitost. ()

ABCD Marta

Je mi líto, ale obrovskou nadšenost mnoha uživatelů ani náhodou nesdílím, protože tento western je po většinu stopáže nemasný neslaný. První pořádná akce se odehraje 20 minut před koncem, což ne jednoho fanouška westernů zklame. Konec je navíc předvídatelný, a tak se žádné překvapení nekoná. Jediné, co mě na filmu zaujalo, byly dialogy hlavních postav a jakéž takéž výkony hlavních představitelů, avšak jen ty na průměrné hodnocení nestačí. A mrzí mě to o to víc, že jsem o S. Peckinpahovi slyšel jen samá pozitiva... ()

Autogram

Dlho som netušil, ako sa to vyvinie, ale vysvitlo, že prevážať sa môžu aj dôležitejšie veci ako zlato. Napríklad ženská poctivosť alebo nakoniec aj holý život. Western ukazuje poctivú filmarčinu s poctivým starosvetským záverom, ale ani obrázky krajiny ani príbeh ma veľmi nezasiahol, takže u mňa iba priemer. –––– Zůstane tady! Nepřevážíme sukně, ale zlato. ()

Hollohlaway

Peckinpahovo ranné dílko, kde hned rozbalil svoje typické znaky. Párek sympatických veteránů proti umolousanejm buranům co bijou ženský a koupou se dvakrát za rok. Morálka a zásady starých časů proti špíně a bezskrupulóznosti těch nových. Úvodní duo je fajn a hraje výborně, k tomu velmi dobrá hudba. Zbytek je i v tak krátkém časovém úseku solidní příběh. ()

Han22

Rozhodně lepší, než Peckinhapova prvotina, ale jinak v podstatě klasický, ničím nevybočující western. Dva staří přátelé a jedne horkokrevný mladík převáží zlato, přičemž jeden z těch starých má v plánu ho ukrást. Do toho potkají skupinu příšerných vidláků a zachraňují od nich dívku. Randolph Scott mě tu tolik nevadil, jako v jiných filmech, vidlácká svatba je super, ale jinak celkem průměr. Vyřešení přestřelky na konci ve stylu "teď půjdeme proti nim bez krytí a uvidíme jak to dopadne" je na pár facek. ()

Hopper

Ďalší z Peckinpahovských westernov, vychádzajúci z premisy o dvoch bývalých partneroch, ktorí sa spolu vydávajú na úlohu dopraviť do banky zlato od zlatokopov. Jeden sa snaží byť čestný, druhý už menej. Bez zbytočného sentimentu, romantizovania, jednotliví protagonisti sa snažia účinkovať podľa vnútorného presvedčenia a výraznejšie nelogickosti tu chýbajú. Nechýba ani dávka humoru, takže na 60. roky určite nadštandardne dobrý western. ()

cmenda

A zase to ta ženská posrala, omluvám se ale pokud by se tam vynechala hérečka a jelo se jen pro zlato a zápletka se nesla v čistě urážkách a přestřelkách tak by to taky nedopadlo vůbec špatně. ()

prezdivaka

Film jsem dnes viděl potřetí, pokaždé asi s dvacetiletým odstupem. V tomhle žánru možná nejlepší scénář a když ne to, tak mezi top určitě. ()

Mikino00

Nějak se mi nelíbí Peckinpahovy filmy, nejsou to takové tradiční westerny, příběhy jsou plné nasílí a v podstatě se tam nic neděje. ()

reich

Western jehož děj se odehrává v pozdějším období a v některých případech je až bizardní. Závod velblouda proti koním byla síla tedy, kdy jsem si říkal, to bude ale stupidní film. Příběh filmu je dosti jednoduchý a předvídatelný. Pouze konec dokáže nějak diváka překvapit. Co se filmu nedá upřít je krásná krajina a Randolph Scott, kteří doslova přebírá hlavní roli ve filmu a zastiňuje Joela McCrea, který má být více výraznější. Obrovským mínusem je Marietta Hartleyová, která ztvárňuje roli Elsy Knudsenové, která je nevýrazná a naprosto otravná... Tato postava mě štvala od začátku do konce filmu. 60% a to jsem mírný. ()

Klajnik odpad!

Pro Peckinpaha jsem se nadchnul hned, jak jsem viděl Divokou Bandu, což je - jak se mi zatím zdá - také jeho nejlepší film. Než jsem se podíval na tento, viděl jsem 6 jeho filmů, z nichž se mi tři nelíbily (Strašáci, Útěk, Přineste mi hlavu Alfreda Garcii) a tři ano (Divoká Banda, Pat Garrett a Billy Kid, Balada o Cable Hogueovi). Shodou okolností jsou ty tři filmy, které se mi líbily, westerny, takže jsem chtěl vidět ještě tento jeho starší kousek, který se zde dostal do červených čísel. Nebyla to ale žádná sláva. Ač jsem si v žánru westernu našel jedny z nejlepších filmů, tak tomuto netřeba věnovat pozornost. Přestože má Jízda Vysočinou jen 90 minut, tak se to docela táhne. První hodina by měla rozvíjet postavy, ale interakce mezi nimi nejsou pozoruhodné. Některé postavy se chovají poněkud vyumělkovaně, aby děj došel do bodu nějaké přestřelky, které zde nedocilují ani špetky těch kvalit, které má Divoká Banda. Každopádně je závěrečné přestřelky docíleno skrze postavu ženy, bez níž bych si film užil více. Jeden z důvodů, proč mám rád westerny, je ten, že tam ženy a romance nehrají příliš velkou roli - Po stovkách uchcaných a vyumělkovaných romancí je to osvěžující... Zde však žena hraje klíčovou roli. To ona si na mužském triu vynutí, aby jí vzali cestou na místo, kam mají namířeno. Oni tam mají byznys, ona tam má nějakého týpka, kterej jí namotal. Ukáže se však, že je to hajzl a ona chce z jeho zajetí (manželství) uniknout. Znovu jí tak mají na krku, čímž proti sobě poštvou jejího muže a jeho kumpány. Prostě hloupá a neschopná postava, která potřebuje zachraňovat, což lepší postavu bude stát život. Filmem jsem se pronudil. Nevidím důvod, proč takovému filmu věnovat pozornost. Proto odpad. ()

ddf76

Zacatek filmove kariery genia Peckinpaha :). Sice ne takovy narez jako u pozdejsich filmu, ale jinak povedeny zacatek, ktery je pro me za 3,5 *. Objevuji se zde uz motivy, ktere pak Peckinpah zpracovaval ve svych dalsich filmech ( napr. hrdinove, kteri uz se nehodili do moderniho zapadu atd.). Nektere scenky jsou, ale povedene napr. svatba u zlatokopu nebo chystani zenicha a jeho bratru na svatbu :). Velmi prijemny snimecek, ve kterem jsou videt zacatky meho oblibeneho rezisera. ()

Yarwen

Inu, kvůli hloupé holky zemře dobrý chlap. Kvalita manželství se projeví holt až později. Přesto to není špatné, herci zahráli své postavy věrohodně a nelze říct, že by na jedné straně stálo čisté dobro a na druhé čiročiré zlo. Rozdíl je spíš v úrovni cti a kulturní úrovni vůbec... ()