Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

lakikaki

V takej polovici filmu som si hovoril: "Ako to môže mať tak vysoké hodnotenie na ČSFD?" Vtedy mi ešte Straw Dogs pripadali ako priemerný, trojhviezdičkový film, ktorý je navyše trochu "o ničom". V poslednej tretine filmu však prišlo obliehanie domu a kvalita snímku stúpla až do výšin. Dokonale klaustrofobicky a chaoticky zachytený boj o život, v ktorom Dustin Hoffman podáva výborný výkon a divák nedokáže odtrhnúť zrak od diania na obrazovke. Kvôli tejto časti filmu by som rád udelil tomuto snímku päť hviezdičiek, ale nejako mi to nedá - tie prvé dve tretiny boli príliš obyčajné. ()

Wormboy

Vyborne budovana atmosfera, Dustin Hoffman a skvela posledna 45minutovka...a to nie je vsetko, co Strasiaci ponukaju. ()

sulimo

Od první minuty si film buduje atmosféru, aby ji pak v poslední vrcholné půlhodně divák už nemohl snést. Aneb jak lze nenásilného až flegmatického jedince dovést k odpovědi vůči násilí násilím, nebo snad lépe řečeno - vůči šílenému násilí nešíleným násilím. Nadčasová záležitost, která bude těžko koukatelná a snesitelná(v tom nejlepším smyslu slova) snad i za sto let. ()

Juto

Je to neúprosná štúdia násilia, ktorá je šokujúca nielen pre jej výslovnú interpretáciu, ale aj pre mieru, akou manipuluje s divákom. 9/10 ()

Jim_Beam

Spíš je to teda na tři, ale v některejch okamžicích mě nelogický chování postav tak nasr..., že jednu hvězdu ubírám... ()

Mol

Zajímalo by mě kolik toho měl Sam v krvi, když točil tenhle film. Hlavně ten konec je maso. To byl asi dobře vylitej. ()

angel74

Názorná ukázka toho, že i neškodně vypadající chlapík se může stát pod vlivem tíživých okolností pro své utlačovatele hrozbou. Dustin Hoffman jako učitel matematiky dokázal vyjádřit přerod z uťáplíka v jedince bojujícího o holé přežití velice přesvědčivě a Susan George v roli jeho manželky se mu herecky naprosto vyrovnala. Skvěle vygradovaný napínavý snímek se dá s trochou nadsázky považovat za takovou malou přehlídku odpudivých násilnických typů. Zhlédnutí filmu ve mně vyvolalo strašně deprimující pocity, kterými se už podruhé trýznit nehodlám. (75%) ()

majo25

Peckinpah vytvoril zaujímavé dielko, na míle vzdialeného od jeho obľúbeného westernu. Zápletka funguje ako má, aj keď sa mi zdalo, že film sa až vyžíva v násilných scénach - na úkor ostatných vecí. Hlavnému hrdinovi v podaní Hoffmana, na ktorého sa dá vždy spoľahnúť, sa dosť divím, akú manželku si vybral - o Susan George by som neoprel ani bicykel, a to nehovorím o frivolnej a celkovo nechutnej povahe postavy - na analytickú myseľ matematika vcelku nelogické. Ono nelogizmov sa tu nájde viacero a nejedná sa len o detaily, na ktoré sa Peckinpah príliš nemyslel. Záverečná trilerovo-akčná časť je ale podarená, len sa mi málilo, že sa nedostatočne využil fakt, že hlavný hrdina mal analytickú myseľ, ktorú by mohol použiť pri obrane svojho domu. Na druhú stranu, jeho nepraktickosť sa mu pripomínala každú chvíľu. Každopádne jeden z najkvalitnejších zástupcov žánru hixploitation, aj keď tu iba takého polovičného. ()

Aquarius

Brutálny strih. Pocit nevolnosti je ním vyvolávaný hlavne pri sekvenciách spomínania na znásilnenie. Trocha mi to pripomenulo záver Requiem for a Dream. Pocity podobné ako u Saló, Eraserhead, Andalúzskeho psa... Ako to muselo pôsobiť na divákov v tej dobe, keď ešte aj teraz to dokáže poriadne rozm*dať divákovu psychyku? Proces postupného uvoľňovania násilia pôsobil na mňa až očistne. Niekto si zahrá futbal, niekto pustí death metal, mne na ventilovanie hnevu postačí tento film. ()

stOKYi

Ubehli už dva dni od môjho dopozerania a stále moje myšlienky behajú okolo tohto filmu. Niektoré scény nebudem spomínať, ale zmienim sa len že sa mi zdali byť také surové a realistické, že som sa triasol z nich ešte niekoľko minút po do pozeraní. Celkovo mi pôsobil až príliš realisticky. Odporúčam si ho pozrieť maximálne vo dvojici za chladného večera pod dekou a nerobiť nič iné ( či už jesť chipsy, popkorn alebo podobne), pre absolútne nasávanie atmosféry a pohltenie sa doňho. Dustin Hoffman hrá užasne a jeho postava prechádza psychologickou premenou z " trtka" ktorý je frajer akurát tak ku svojej infantilnej a nesmierne sexy žene, ku riadnemu nebojácnemu junákovi ktorý ukáže, čo sa môže nájsť v malom okuliarnatom matematikovi. Viac už nebudem ani prezrádzať a poviem jedine, že film mi ponúkol to, čo mi neponúkol už veľmi dávno žiadny film, napätie ešte aj po jeho do pozeraní a myšlienkové pochody s ním späté aj niekoľko dní po. Jednoducho úžasné a maximálne pôsobivé! ()

sir-dave

Vyzdvihnout něco nejvíc, asi bych musel déle přemýšlet. Vzhledem k tomu, že Hoffmana museli přemlouvat, čekal jsem více a viděl už daleko násilnější filmy. Nevím jaký byl standard v 70. letech. Příběh? Parta dělníku má chuť na manželku, ale v závěrečné pointě se stejně perou o něco jiného... Koneckonců mám z toho thriller/dramatu průměrné dozvuky. ()

Noviik

Zatraceně, Dustin Hoffman byl děsivější než ostatní násilníci. Susan George je opravdu provokativně sexy. Děsivé! ()

eisha3

Tento film má celkem pomalý a rozporuplný rozjezd. S přibývajícími minutami však děj víc a víc graduje až k impozantnímu závěru, od něhož jsem nemohla odtrhnout zrak a běhal mi mráz po zádech. Mladý Dustin Hoffman opět ukazuje, že umí. ()

HorrFi

Přiznam se, že od tohohle vychvalovanýho filmu jsem čekal trochu víc ale je to přece jenom LEGENDA.. necelou první půlku filmu se nic moc nedělo, ale potom se to už pořádně rozjelo a posledních cca 30minut opravdu stálo za to a atmosféera byla tak hustá, že by se dala krájet ! ()

andrii

Přetekl pohár zlé krve, když za okny noc je. Z/a/drž ten nenávistný hněv, zadrž ten děsivý virvál, zkázotvorný příval. Pošli tu div/n/ou zvěř do želez. Zabití, to jediné na ně platí. Zloděje venkovské idyly. Tichá voda, když je třeba, v mžiku a hned, stáhne pod hladinu vetřelce, nebezpečný výkvět. Nenápadný intelektuální chalupář Dustin H. vs. anglická "Lhota," zvrhlá holota. 1:0. ()

Deyw

Na tu dobu asi shocking..ale dneska tvle prehled hroznych az tragickych hereckych vykonu..zestarlo to tedakurevsky..dneska nekoukatelny..i ten hofmann je zvlastni..bez hodnoceni ()

eJacques

...Jeden z nej filmů, co jsem viděl... Napětí se stupňuje, nervozita stoupá, v jackpotu nedělní sportky je... Atmosféra vás vtáhne do děje jako nic... Viděl jsem až letos ve Varech, škoda... Peckinpah opět válí... Jako ze života, může se to zítra stát zrovna vám... No to by stačilo, koláž jako blázen... Enjoy... Dávám do mých TOP 10... ()

Wallas

Velice zajímavý náhled do lidského nitra (dokonce do několika). FIlm mi v mnoha případech evokoval Kubrickovo Shining, už jenom kvůli přechodu do závěrečného masakru. Ale co mě zarazilo, tak byla nemožnost závěrečné katarze, což bylo samozřejmě režisérovým záměrem. Přece jenom by mě zajímalo, jak to všechno dopadlo a jak se hrdinové vypořádali s takovým nepořádkem, kterým se závěrečný masakr podepsal na jejich psychice. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007