Proroctví z temnot

• USA The Mothman Prophecies (více)

lennyd

Dva roky po tragické smrti své manželky Mary se John Klein (Richard Gere), novinář z Washington Post záhadně dostává do malého městečka Point Pleasant, kde mají lidé podobné vidiny, jako jeho manželka pár dní před smrtí. Zjevují se jim andělé, kteří zvěstují blízké tragédie - a zdá se, že John Klein by mohl být klíčem rozkódování tajemného poselství. A možná právě zde se mu díky mladé policistce Connie (Laura Linney) podaří vzpamatovat se ze své osobní tragédie... Proroctví z temnot stojí z velké míry na jediném herci - Richardu Gere. Čekal jsem od něj další z nekonečné řady romantických filmů, ale i v, na něj nezvyklém žánru, dokazuje, že dokáže utáhnout jakýkoliv film (i když si trochu té romantiky ani tady nedokázal odpustit). Nicméně i přesto je Proroctví z temnot hodně mrazivý film (a ačkoliv bych jej do škatulky horror rozhodně nedával), tak ke konci mi fakt běhal mráz po zádech. Film rozhodně řadím k těm, které si kdykoliv pustím znovu... ()

uiu

Tenhle film sám neví, na co si má hrát. Vše začíná podivným začátkem, díky kterému nevíme, na čem jsme (a který vlastně nijak logicky nezasahuje do následujícího děje natož konce). Vše se pak odehrává v hororovém stylu, kdy obyvatelé městečka vidí nebo jsou kontaktováni podivným "tvorem" (opět nevysvětlená nelogičnost - proč???), který různě lidem telefonuje, dokáže měnit hlasy a dokonce i podobu na známé lidi z města. Tato část příběhu je děsivá a člověk očekává, že nakonec nám "motýlýho muže" ukážou (když už tu byl nějaký náznak předtím v zrcadle). Jenže on se film na konci překulí do mysteriózního thrilleru. Nemá nás už co děsit, jen sedíme a nechápeme, proč jim takovou dobu dopředu dával "posel smrti" znamení, jaký k tomu měl důvod a proč nám nejsou vysvětleny nelogičnosti předchozího děje (jak se Richard Gere dostal do městečka, kam vůbec neměl namířeno a do kterého by musel jet 6 hodin? Proč ho místní obyvatel vídal 3 dny po sobě, když tam nikdy předtím nebyl? A vůbec jaký byl smysl toho, aby ho nějaký přízrak zavedl do tohoto městečka? - No přece, aby zachránil život krásné policistce, do které je tak trochu zamilovaný). Na jedno pokoukání s přáteli je to dobré, ale film uráží zdravý rozum diváka a není schopen sám sebe obhájit. PS: Těžit strach především z počáteční věty: Natočeno podle skutečné události? Tohle vám nežeru. ()

Jazzzz

Shlednuto po příchodu z kina s nadějí, že bych si mohl spravit náladu.... A podařilo se. Tajemná atmosféra je plíživě dlouze budována a dokonce spěje i k předem danému cíly. Snad možná příliš odkazů na jevy budoucí působí ve filmu příliš kýčovitě - uplně každý viděl něco divného, což je trochu divné. ()

Bobik9

Film, jehož atmosféra vás musí dostat. Dějově to není úplná špička, protože se bohužel nejedná o opravdový originál, ale Mark Pellington (od něhož jsem nikdy nic neviděl a teď toho velice lituji) tomu dodal neskutečné prostředí. Polovinu filmu jsem seděl s pusou dokonář a hltal každou další scénu, potom přišla slabá dvacetiminitovka a potom konec, kdy jsem znovu soustředil všechny smysly. Nejsem rozhodně fanouškem Richarda Gera ani Laury Linney, ale tohle se jim rozhodně povedlo. Výborná podívaná a skvělý filmový zážitek, který bych si rozhodně někdy rád ještě zopakoval. ()

mickyreed

První polovinu filmu jsem měl fakt nahnáno. Je to natočený skvělým stylem a napínavý až dokonce. Konec sám mě však trošku zklamal, nicméně celkovej dojem, umocněnej skvělým soundtrackem, je víc než uspokojivej. ()

zdenny

Dám čtyři hvězdy, protože tento typ (mystery) filmů mám rád. Dal bych ale nejradši tři za ten závěr, který nebyl tak katastroficky rozsáhlý, jak bych čekal. Byl navíc velmi prozaický, přičemž jsem čekal něco extra jakoby mimozemského. Vzhledem k tomu, že jsem tento film viděl až nyní, nedá mi, abych ho nesrovnával s filmem "Proroctví" z roku 2009, který se svým dějem i podstatou tomuto filmu dost podobal. Jiný byl ale závěr a ten se mi více líbil u novějšího filmu. Jenže... tady tento film byl natočen na základě skutečných událostí, což se vymyslet úplně nemůže, dá se však zdramatizovat. Myslím si, že mystery faktoru zde bylo dost. Z toho důvodu mě nejvíce zaujala scéna, kdy hovoří R. Gere s autorem knihy a vědcem o "motýlích mužích" a Bohu. Za úvahu stojí myšlenka o vyspělosti existencí, kdy R. Gere říká: "Dá se soudit, že jsou vyspělejší než my, proč nám tedy neřeknou, oč jim jde?" a vědec mu odpovídá: "Vy jste taky vyspělejší než šváb a říkáte mu o svých problémech?". Takže shrnuto: chytlavý lokální mystery film s dokonalým Richardem Gerem. PS: Jako upřednostňovatel originálního znění musím říct, že Richard Gere má opravdu vynikající dabing. ()

Spock

Kdo je motýlí muž, je to fikce a nebo realita? Damoklův meč, který visí nad lidmi a prorokuje jim neodvratné. Tíživá atmosféra, která se line celým filmem, spojená s kvalitní kamerou vytváří nadprůměrný dojem z celého filmu. Na konci se snad nad některými věcmi dokonce zamyslíte a to se mi u podobného typu filmu zase tak často nestává. ()

Guzo

No, v podstatě jako u všech filmů s Gerem, i tady je to prostě jedným slovem "elegán" a na tom bych řek, že se staví ze všeho nejvíc. Což je na jednu stranu dobře, na druhou ne, protože já osobně si po nějaké době Proroctví z temnot vezmu jen jako "thriler s Gerem", což asi není moc pozitivní pro ostatní členy fimového štábu. Bohužel, namalované obrázky byly sice hezké, ale všechno ostatní od hlasu v telefonu (viděl jsem v originále, tady to ne****al českej dabing) po mihnutí před autem mi přišlo takové zbytečně vyumělkované a celkově scénář nebyl úplně nejšťastnějš napsáný.. ()

klima777

Jeden filosof pravil, že andělé zacházejí s lidmi obdobně, jako lidé zacházejí se zvířaty. To jest: Někdy krutě, někdy s povýšenou laskavostí, někdy s přezíravou, až zlomyslnou hravostí atd. A co když se andělé občas vydají na dovolenou a jednají na vlastní pěst? Znepokojivé. ()

Kalidor_

Původně jsem viděl verzi v původním znění s českýma titulkama a to mě hezky mrazilo. Když Richardovi volalo TO tak jsem byl úplně připosr...ej. Potom jsem film viděl s českým dabingem a rázem byla veškerá mrazivá atmosféra zabita. ()

wenca

Jediný mrazivý zážítek, a trochu šok a rozbušení srdce - naprosto nečekaně, bylo když zničehonic narazil Gere hlavou o to zrcadlo .. :-D, jinak to bylo mdlé, bez atmosféry, bez strachu ... ()

JKL

Rozhodně doporučuji, pokud chcete zažít neopakovatelné mrazivé pocity! O tomhle příběhu jsem už v minulosti hodně četl v knihách o záhadách. Mrazí mě, kdykoliv si na něj vzpomenu. Nejvíc šokující na něm je fakt, že se kdysi tahle situace přihodila právě uznávané novinářské osobnosti, která neměla důvod na sebe upozorňovat. Richard Gere překvapil svojí hereckou úsporností, vizuálně povedené... Pro mě jasná srdcovka! ()

J-o-k-e-r

Dostatek napětí, tajemna i dějových zvratů. Já jsem opravdu příjemně překvapen ba i nadšen. Dlouhou dobu jsem neviděl podobně napínavý film. Dost mě vzal i fakt, že se jedná o film založený na skutečné události. R. Gere i L .Linney se mi v rolích líbili, zvlášť Gereovy filmy se mi začínají líbit. ()

Autogram

Richard Gere nám naháňa zimomriavky od začiatku do konca, hoci chvíľami ani sám nevie, kde je a čo sa okolo neho deje. Tým chvíľami trpel asi aj scenárista a tak zostávajú vo filme niektoré nedomyslenosti. A to, že je to „podľa skutočných udalostí“ je myslené asi tak, že most naozaj spadol. ()

mkubalikova

Nemám ráda horory, ale tohle mě dost bavilo. Chudák Debra, já potkat toho černého anděla, tak skočím okamžitě z nuseláku. Richard byl překvapivě snesitelný, takže dávám zasloužených 80%. ()

Jaro.Krafcik

Richard Gere a jeden z jeho najlepších filmov. Keď nepočítam Hačika či Pretty Woman. Poriadne mrazivé plus to vianočné prostredie urobilo svoje, výborná mysteriózna detektívka, ktorá sa ku mne dostala z ničoho nič. Koniec pripomínal tak trochu nezvratný osud. A dostane to rovno 5 hviezd, lebo ma to dosť bavilo, ani nepamätám kedy som dal filmu plnú paľbu. Dúfam že to bude teraz častejšie. 5* ()

Death

Rozhodne jsem od tohoto filmu cekal mnohem mene, nez mi nakonec dokazal nabidnout. Atmosfera je temer cely film dokonale ponura, neni nouze o napeti, hororove i mysteriozni sceny. To vse je vesmes ve slusivem habitu. Nalepka "podle skutecne udalosti" navic dodava Proroctvi z temnot jeste lepsi riz. Bohuzel film obsahuje i dost samoucelnych scen pro efekt, ktere by si tvurci teda i mohli odpustit. Prijde mi, ze na prvni zhlednuti ani divak nemuze uplne vsechno pobrat a radu veci nepobere asi nikdy, protoze proste nejsou ve filmu vysvetleny. Ve vysledku pak Proroctvi z temnot pusobi preci jen trochu slepovanym dojmem. Porad ale silny nadprumer a pro milovniky paranormalnich jevu jasnych 5*. ()

prasacimor

Najväším plusom tohto filmu je jeho atmosféra. Ani neviem prečo, ale úplne ma jej temnota a bezútešnosť ovládla. Mal som taky príjemný pocit mierneho strachu a hlavne napätia. Celkový dojem trochu kazí lacný záver. Ale aj tak určite slušný nadpriemer. ()

manonfire

Další zparchantělý a klišoidní "překlad" názvu, by fajnšmekra mohl připravit o velmi podivný, ale zajímavě podivný horor, kde tajemná síla působí až do samého konce tak rozporuplně, že není snadné za celý film určit, zda je silou zla, dobra, či jen pobaveným pozorovatelem zoufalého pachtění Gereova hrdiny, jenž čelí atmosféře o tlaku blízkému spíše hlubokomořskému příkopu, než běžného civilizovaného prostoru. V rámci žánru to není vůbec málo. 80% ()

Amy Adams terorizovaná duchy?

Amy Adams terorizovaná duchy?

03.09.2011