Uznávaná britská dokumentaristka Jeanie Finlayová získala jedinečný přístup na natáčení dosud nejambicióznější a nejkomplikovanější série úspěšného seriálu Hra o trůny z produkce HBO, kde strávila celý rok. Dvouhodinový dokument Hra o trůny: Poslední hlídka, jehož premiéra bude uvedena týden po definitivním konci seriálu, se noří do bahna a krve, aby odhalil slzy i vítězství, které zapříčinilo převedení fantasy světa Západozemí do filmových studií, polí i parkovišť Severního Irska. Snímek je osobní, zblízka natočenou reportáží přímo z frontových zákopů produkce. Zachycuje nejen strasti ostrovního počasí, které herci a celý tvůrčí tým museli během natáčení podstupovat, ale vyjevuje i nervozitu z blížících se termínů či neutuchajícího zájmu fanoušků. Spíše než tradiční „Making of“ nabídne dokument zábavný, srdceryvný a intimní pohled do hořkosladkého světa tvůrců, kteří se musí rozloučit se svým životním dílem. (HBO Europe)

Davies182

Zajímavý, anebo naopak nešťastný nápad, nesoustředit se toliko na hlavní hvězdy celé show, nýbrž natočit GoT dokument z pohledu vedlejší herecké skvadry aka pološíleného fanouška seriálu? Za sebe říkám, že scény s Emilií, Kitem a ostatními na mě působily mnohem intenzivněji, a prostoru, věnovanému no name tvůrčím posilám, moc nerozumím... Protože co dělá například ze všech dokumentů LotR/Hobbit tak neskutečně adorovanou záležitost? Je to přímý kontakt se členy Společenstva/trpaslíky! Kýžený efekt nicméně HBO naplnilo, a chci si celý seriál pustit co nejdříve znovu, pěkně od začátku. A pořád jsem nepřestal doufat v tu ultimátní blu-ray edici s miniaturou Železného trůnu. Našetřeno mám. Čekám. ()

hellstruck

Obsahuje SPOILERY k 8.řadě. Děkuji za náhled za oponu, která ukrývá mnohem víc práce, než si kdokoli z nás umí představit. A oceňuji snahu zaměřit se na ty, které nevidíte na plakátech, ale... ruku na srdce, koho zajímá nějakej rozprašovač sněhu (který dostal víc prostoru než Emilia nebo Kit nebo kdokoli z hlavních hvězd) nebo uřvaná ženská z vizuálních efektů? Ta scéna, kdy se deset minut loučila s dcerou byla opravdu na hraně, už jsem měla chuť to vypnout. Chápu, že se na tom taky namakali a autorka nám chtěla citlivě vylíčit, jak jsou všichni na pokraji nervového zhroucení, protože x týdnů neviděli své děti. Ale dle mého názoru dostatečně nevyužila své možnosti dostat se tam, kam většina lidí nemůže. Prostor, který věnovala chlápkovi co hrál křoví v křoví dalšímu křoví, mohla využít třeba rozhovory s HERCI/scénáristy, nějakou sondou do jejich duše nebo klidně víc "behind the scenes" záběrů. V podstatě jediné, co mi utkví v paměti je čtení scénářů, kdy Kit reagoval na smrt Dany, Vladimír Furdík a Emilia & její paruka a pocit úlevy. Dost možná ještě Kit se slzami v očích, říkajíc, že GoT nebyla jeho práce, ale jeho život. Jinak je paradoxní, že "největší" série z hlediska produkce a výpravy byla sice vizuálně i herecky dokonalá - a já děkuji celému štábu - ale ty logické chyby a podivný vývoj postav je prostě neodpustitelný. Při sledování dokumentu jsem z toho taky měla trochu pocit, že byli všichni tak hrozně unavení, že ten konec prostě odbyli, protože ty dvě hodiny většinou posloucháte jen jak je to hrozný, jak už melou z posledního a jak už (ne)chtějí, aby byl konec. Uvědomuju si, že to tak úplně asi není, ale tomu pocitu jsem se prostě nemohla ubránit... Stručně a jasně, kdyby dali tu kameru do ruky mně, věděla bych asi líp co s ní. :D Hrozně nevyužitý potenciál, bohužel. ()

KlárkaS

Tolik energie a úsilí celýho štábu... aby se k nim pak dostala petice podepsaná milionem lidí o přetočení poslední série. D&D jsou blbci, ale cast&crew jsou borci! Každopádně tohle je zase po dlouhý době parádní making of, kde je zároveň nádherně zachycená esence toho, jaký to je dělat film - krásný i příšerný zároveň. ()

dO_od

// We are Andy McClay. Všichni, do jednoho. Jinak parádní dokument o zakončení jednoho fenomenálního seriálu, na kterým dřely tisíce lidí (na velkou část z nich se přitom ani v tom dokumentu nedostalo) a u kterého mi mnohokrát nezůstalo jedno oko suché, ano, včetně té poslední série. Ty dvě hodiny jsou obsáhlé, dojemné, mají překvapivě dobrý a častý hudební doprovod a kromě jiného byly místy dost bolestivé na sledování, protože se to strefovalo little too close to home. Nehledě na to, jakmile začne Weiss se svým "...ten years ago," začnou se ty emoce ve mně znovu probouzet a dostávám chuť to celý sjet znova. Neuvěřitelný seriál, neuvěřitelný projekt jako takový. "And now, your watch has ended." ()

Spiker01

Musím uznale přikývnout, že HBO od konce 7 řady usoudilo, že má ke konci seriálu v rukách obrovský klenot a nepodcenila nadílku všemožných dokumentů ze zákulisí. Kromě Poslední hlídky na HBO GO najdeme pravidelné cykly Za oponou a Pár minut navíc (nevím, proč to nespojili, většinou to vychází na 20+5min), jež známe už z předchozí sezóny. Tím pádem bych od Poslední hlídky čekal poněkud komplexnější vhled/ohlížení do celého seriálu, ne "jen" prodlouženou verzi výše zmíněného, která na mě popravdě ani neměla takový efekt, po tom co jsem každý čtvrtek nakoukával bonusy přímo od HBO. Kvalita zpracování dokumentu je pochopitelně bez chybičky a pravděpodobně mnoho lidí u toho uroní slzu (potěší krátká česko-slovenská vsuvka), ale zdaleka nejvíc se mi líbily staré záběry z prvního čtení scénáře z úplně první sezóny (Sean Bean už věděl, co ho čeká) a rozhodně bych si dokument Jeanie Finlay užil více se staršími vsuvkami. To je ovšem převážně můj problém mé přílišné informovanosti a očekávám, že se ještě nějaké zajímavé bloky, shrnující kompletně celou ságu, byť třeba neoficiální, v budoucnu ještě objeví. ()

• Během scény, kdy je Vladimír Furdik (Noční král) maskován na svou postavu, můžeme slyšet, jak si herec v dlouhé chvíli pouští českou písničku „Podvod“ od Jana Nedvěda. (ArsenalEagle)