Dnes již klasické dílo Rvačka mezi muži patří mezi nejlepší tzv. Film noir nebo-li žánru černého filmu a stal se vzorem pro mnohé filmy natočené v tomto duchu během dalších desetiletí, a to nejen ve Francii. Režisér Jules Dassin nepotřebuje k vyjádření napětí mnoho slov, černobílý obraz dodává dílu nevšední poezii a syrovost zároveň. Dassin vychází z autentického popisu prostředí pařížského podsvětí. O filmu lze směle říci, že je to vloupání zapsané do filmových dějin. Tony se po pěti letech vrací z vězení a pečlivě naplánuje poslední velkou loupež svého života. Samotné vyloupení klenotnictví proběhne podle plánu, ale pak do hry vstoupí náhoda a nepřátelský gang, který se pokusí všemi prostředky kořist ukrást. Neúprosná válka gangů si vyžádá krvavé oběti. Režisér Jules Dassin, který za svůj film získal v Cannes cenu za režii, si sám zahrál jednoho z gangsterů. (oficiální text distributora)

Cedr

Evropské (už vůbec ne francouzské a ke všemu tím méně ty s podobným letopočtem vzniku) příliš nevyhledávám. Tento snímek mě zlákal svou pověstí a relativní "neznámostí". Jsem rád, že jsem mu dal šanci, protože mě připoutal k obrazovce a nedovolil mi ani odskočit si na WC (ČT2 totiž opravdu pauznout neumím :) ). Pro mě jako milovníka neo-noir filmů, krimi thrillerů a heist filmů bylo skvělým zážitkem poznat jak vypadal skutečný (a dokonalý) noir film, navíc z Evropy před více než půl stoletím. ()

andrii

... a ruce si nepodají. V nich už třímají plamenomety. V očích svítí blesky. Stačí odmávnout červenými praporky. Dít se budou velké třesky plesky. Inkasovat rány, které zjevné zjizvené tváře vystřelí. ()

andriy

Po dlouhé době film, kterému bych dal klidně deset, dvacet i třicet hvězd. Vskutku uchvacující záležitost. ()

Micro41CZ

Gangsterka s perfektně vystavěnými momenty (především dokonale naplánovaná loupež), jež dovolují výborně gradovat napětí a držet ho na zatraceně vysoké úrovni. Zprvu precizní výsledek loupeže se ve výsledku změní v totální prohru. Vizuální a herecká stránka kraluje. Nejděsivějším motivem je pak postava chlapce v kovbojském obleku s pistolí, která jako by symbolizovala naivní touhu zabíjet sebe sama a ostatní lidi vštěpovanou do lidí už od narození formou hry. Jestliže western předcházel modelu gangsterky, která později koexistovala jako městský protějšek divokého západu, lze podobně nahlížet i na tento symbol: malý kluk je kovboj s pistolí jako vyšitý z divokého západu, "velcí kluci" jsou gangsteři z města - bez známky slitování nebo šance na štěstí, vždy je totiž dohoní jejich "povolání". ()

Autogram

Takto si presne predstavujem francúzsku gangsterskú klasiku. Slovenský aj český preklad názvu filmu sľubuje bitku mužov, ale svoje obsiahnu aj ženy, jedna si dokonca rúbanicu vyspievala a bolo to skutočne dobré muzikálové číslo, ktoré dalo filmu originálny názov. Rúbanica mužov príde až na konci, najskôr si vychutnáme lúpež v štýle Mision impossible. Pred polstoročím bolo vrcholom techniky niečo iné, ako dnes, takže zvonček so senzorom otrasov nevyžaduje až toľko úsilia na prekonanie. Čo sa deje potom je úplná lahôdka aj s adrenalínovou jazdou o život. –––– To ty si zradil. Poznáš pravidlo. ()

vitekpe

I kdyz je tam francouzsky pristup videt temer na kazdem kroku, nakonec byl tento noir lepsi nez jsem si myslel. Loupez nevim...klasicky zvorana, ale minimalne patrani po diteti je dokonale. Plus zaverecna jizda a "FIN" - nema chybu. Noir jak se patri, prestoze s francouzskou prichuti. ()

Arkanoid

Poctivá krimi starej školy s efektívnym krytím nahoty, krvi a brutality, v ktorej vyniká majstrovská časť tichej lúpeže. Plnému počtu by pomohli lepšia forma natočenia a prehĺbenie charakterov. ()

Slimak

Síla! Nejvíc se mi líbila scéna kdy pánové lupiči zkouší v dílně citlivost poplašňáku a samosebou samotná loupež..."nějakou vůli to má!"To tedy ano....tenhle film má zatraceně velkou vůli...napětí jak prase...film ke kterému spráskáte všechny křupky co budete mít doma. ()

Scevola

Noir film vo francuzskej rezii, asi to najlepsie co mozno vidiet zo zanru zo stareho kontinentu. Keby bol byval Jean Servais v tom case v Hollywoode tak mohol byt kralom noir zanru. Nezabudnutelna jazda na konci filmu. 8/10 ()

MkSallam

Ultimátní filmové blaho. Překvapivý a velmi příjemný důkaz toho, že i v černobílém filmu můžete najít víc adrenalinu než v půlce dnešní filmové tvorby. ()

Disease

Průkopnické dílo filmu-noir a heistu. Povedené s přihlédnutím k době výroby. Některé scény mi připomněly tento o dost později natočený kousek. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Neexistuje trezor, ktorý dokáže odolať Cesarovi a žiadna žena, ktorej by dokázal odolať Cesar."     Poctivá klasická kriminálna dráma s výborne dávkovaným napätím. Čistokrvný film noir, patrične drsný, ktorý sa s ničím nepára. Nie je veľa takto kvalitných kriminálok z takejto dávnejšej doby, ktoré by dokázali naplno upútať aj dnešného diváka. Tomuto filmu sa to ale bezvýhradne darí, čo mu slúži k veľkej cti. Dosahuje to hlavne pútavým, pomerne spletitým príbehom, parádnou atmosférou parížskeho podsvetia, presvedčivými hereckými výkonmi a tiež výbornou hudbou (Georges Auric). Z jednotlivých scén na mňa obzvlášť zapôsobili zaujímavo stvárnená príprava i samotné vykonanie lúpeže a tiež podmanivá záverečná jazda postreleného hrdinu autom.     "Naozaj si sa mi páčil, Macaroni. Ale poznáš pravidlá." ()

Alf

nejlepší film noir je z Francie ! (tedy alespoň pro mě), zajímavě vymyšlený, ale hlavně brilantně natočený příběh bez zbytečných dialogů (scéna loupeže !!) a střihu (dnes jako kdyby často film režírovali spíš střihači).... ()

Mikino00

Klasický noir to teda není, je to spíše taková gangsterka rozdělená na dvě poloviny, loupež a boj s konkurenčním gangem. Vyzdvihnul bych syrovost jaká z filmu vyzařuje, to v 50. letech nebývalo běžné. Jinak to ale není nic extra. ()

FElix06

Naprosto perfektně temné noirové dílko Mé první blízké setkání s Noir filmem – odcházím naprosto nadšen. Čerň a běl a jejich odstíny + temná atmosféra, tikající hodiny * neskutečná scéna beze slov (a mého dechu) ,proboudila mou žízeň po dalších podobných skvostech. Sunset blvd., už běžím. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

Al Pacino zlodejom šperkov

Al Pacino zlodejom šperkov

19.08.2005

Režisér Harold Becker si v pripravovanom kriminálnom thrilleri RIFIFI potretíkrát zopakuje spoluprácu s Al Pacinom (na obr.). Pôjde o remake francúzskej noir klasiky z roku 1955 o zlodejovi šperkov,… (více)