Když Adela (Ana de la Reguera) s manželem úspěšně ilegálně pronikli z Mexika do Ameriky, mysleli si, že mají vyhráno. Oba si našli práci a začali vést poklidný život. Ten i jim každoročně narušuje Očista, morbidní tradice, která vždy na dvanáct hodin promění Spojené státy v peklo plné bezpráví. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. I tuhle „nepříjemnost“ ale Adela dokázala vyřešit tím, že se s mužem vždy ukrývají ve spřátelené komunitě, která ví, jak se proti případným útočníkům bránit. Ve chvíli, kdy se rozezní spásné sirény, informující o ukončení Očisty, veškeré drama rázem končí, posbírají se ranění a mrtví, opraví se škody a jede se dál. Pokud se ovšem někdo nerozhodne v řádění pokračovat bez ohledu na následky. A když takový nápad dostane víc lidí najednou, je krvavá lázeň, ve které válčí všichni proti všem, nezastavitelná. Kdo chce přežít, musí mít buď ostřeji nabito, nebo využít krátké okno, během kterého nechává dobrotivá mexická vláda otevřené hranice americkým uprchlíkům. Život je prostě plný paradoxů. Adela by mohla vyprávět. (CinemArt)

Trailer 1

Enšpígl

Nemůžu říct, že by to bylo špatný. Výborná kamera, přestřelky taky dobře udělaný, ale podprahově jsem tam cítil politiku, tu na kterou jsem už úplně alergický. Mexiko forever a amíci co nechtějí migranty, zlý fašouni, násilný psychopati, atd. Jinak se zdá, že v USA, ale i Mexiku má snad každej výcvik minimálně od Ramba, zbraně tam jsou ve stejný míře jako u nás řepkový lány, takže když to amíky chytne, jedou, ale to víme i ze zpráv. Strhující národ, film už poněkud méně, ale zase dát si trocha akce mixklou politickým názorem na kterej beztak seru, není úplně zlý. Takový 2 -3 *. ()

POMO

Možná zatím nejlepší ze série. Nejen Josh Lucas a Will Patton, ale i vyšší production values z filmu dělají docela nabušené dobrodružství. Samozřejmě temné a násilné dobrodružství, které se z idylkového prostředí texaského ranče divoce prostřílí až do takřka postapo prostředí jako od Snakea Plisskena. Ambicióznější jsou zde jak akční scény (dvě z nich jakoby pomrkávali na slavné jednozáběrovky z Children of Men), tak tematické léčení ran z trumpovské anti-mexikánské éry. Scenáristicky sympaticky a aktuálně vytěžujíc politicky pozoruhodný námět celé této série. Silné 3*. ()

MrHlad

Očista tentokrát neskončila po dvanácti hodinách a v Americe vypuklo peklo. V ulicích jezdí vraždící magoři a likvidují každého, kdo se jim postaví do cesty. Povede se hrdinům najít místo, kde by mohli být v bezpečí, nebo i je pohltí Očista, která by neměla nikdy skončit? Pátý díl akčně-hororové série představuje nové prostředí a nové hrdiny, ale pořád sází na kombinaci lekaček a střílení v hořících ulicích měst. Okoukané to bylo už pár dílů zpátky, jenže tentokrát je to ještě o chlup hůř natočené. Fandové budou asi spokojení, protože ten úpadek oproti předchozím filmům není nijak zásadní, ale pokud jste měli v minulosti pocit, že už vám Očista stačila, klidně tu nejnovější vynechte. Najdete tam jen to, co tam bylo minule. Akorát to celé o chlup hůř vypadá a baví.   ()

J*A*S*M

Líbí se mi, že se tady poprvé ukazuje, jak je ten koncept Očisty úplně pitomý a nesmyslný, což mi vytrvale bránilo skutečně si užít jakýkoli z předchozích dílů. Paradoxně k tomu tedy tvůrci dospěli až poté, co na něm postavili už čtyři celovečerní filmy a televizní seriál, ale neva. V The Forever Purge se rozdovádění američtí vlastenci vyprdnou na sirény oznamující konec Očisty a řádí dál jak utržení ze řetězu. Musí se uznat, při vzpomínce na lednové záběry z washingtonského Kapitolu, že tvůrci se touhle celou sérií docela trefili do nálady Ameriky a Očista jako fenomén tak vlastně přesahuje své jednotlivé dílky, což jsou přinejlepším průměrná béčka. Předchozí epizody mi trochu splývají do jednoho, ale mám dojem, že u tohoto posledního kousku jsem se bavil nadprůměrně. Možná taky proto, že po několikaměsíčním absťáku jsem na Očistu - vůbec poprvé - vyrazil do kina. ()

verbal

Očistit Spojené sráče od všech zkurvených přistěhovalců není zas až tak špatný nápad, ovšem ti Indiáni by to už dneska kvantitativně nezvládli. Každopádně po výživném prvním dílu a čtyřech nudných, sterilních a přitroublých pokračováních se do pětice všeho nenávistného opět urodilo a čistí se zase jakž takž s grácií, svižně, dramaticky, zábavně a vcelku hlavopatoidně, byť kapku klišovitě a tendenčně. A tak tu máme předsudečně rasistického texaského rančera, co se nakonec bezhlavě zamiluje do altruistických Mexičanů, bandu exemplárně vypatlaných Okamurů, Vandasů a dalších neonacistů, kteří, jak jinak než zaslouženě, dostanou sežrat jejich vlastní rasistcínu, obří pravicovou konspiraci á la zlá Trumpeta i socialistickou hispánskou lůzu, které chyběla už jen Aurora. A když se všichni vzájemně zkoxují, morálním vítězem je mlčenlivě moudrý náčelník Povislá tortilla, jenž je nad všechny ty bílé, černé i hnědé huby vysoce povznesen. Neomarxistická manipulace tu však tentokrát zdaleka nepřevládala nad xenofobii, homofobií, strachem z tranzistorů i nebinárních pacientů, tudíž poctivé 3,5001245, protože jsem 103 minut skoro vůbec nezlobil. ()