Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

Bohemák

Hudba, atmosféra, herci, náročnější příběh - všechno paráda! 90% Nejsem si jist, že bych si kromě Easy Ridera tolik Nicholsona užil. ()

Scevola

Vyborne podana detektivka ktora graduje vykonom Jacka Nicholsona. Pre mna spolu s preletom nad kukucim hniezdom jeho najlepsi herecky vykon. 8/10 ()

Hanys_

Rozhodně dobrá kriminálka s legendárním soundtrackem, ale s těmi nadšenými hlasy bych byl osobně opatrný. Navíc v Polanskeho filmografii se dají najít lepší fláky. Nicholson skvělý jako vždy - a to neslezl ze záběru. 7.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Čínská čtvrť, španělská vesnice. Ačkoliv lze je stanovování kritérií nejlepšího filmu záležitostí notně ošemetnou, Polanskiho noir na špici aspiruje jistě v nejednom poučeném osobním žebříčku z několika velmi dobrých důvodů. Jsou jimi Towne, Goldsmith, Nicholson a samozřejmě Polanski, kteří podali v Čínské čtvrti životní výkony. Kdybyste měli vybrat představitele tragického hrdiny, jistě byste volili jinak. A to by byla chyba. Polanski vede Nicholsona filmem v důsledně lehké, netragické póze, s náznaky osudu jen nepatrnými. Divákovi začne být jeho podstata muže se šrámem zřejmá příliš pozdě na to, aby mu jeho druhý pád mohl být šumák. Dopad - zdrcující. Jerry Goldsmiths složil pro Čínskou čtvrť kromě několika strašidelných planet-of-the-apes-virblů v podstatě jediný archetypální noirový motiv, jehož ambivalentní variace slouží stejně dobře milostné scéně jako záběru na prostřelený xicht. Polanski staví Towneovu hádanku o prosakující vodě a týpkovi, který trpí syndromem Čínské čtvrti [charakteristický puzením s osudovými následky řešit nepřehledné situace], trpělivě, precizně a se soustředěností na detail, jaké nemají obdoby. Hypnotické tempo vyprávění narušují obligátní Polanskiho podivnůstky jako absurdně dlouhý záběr na hlávku salátu či nemístné vtípky, které příběh sytí životnou absurditou. Čínskou čtvrť lze vidět bez ztráty zájmu desetkrát, aniž by přestala fascinovat. I když ji budete znát zpaměti, apelujícím přetrvává palčivé univerzální gnozeologické memento: You may think you know what you're dealing with, but, believe me, you don't. [Noah Cross]. Přes Walshovu závěrečnou výzvu na tenhle film zaručeně nikdy nezapomenete. ()

farfalla

´Čínská čtvrť´ je dokonalý film. Jake Gittes si myslí, že má všechno pod kontrolou, hladce vyřizuje jeden případ nevěry za druhým. Až tento poslední případ se zkomplikuje. Lidé, se kterými mluvil, nebyli ti, za které se vydávali. Téměř každý je nějak spojený s projektem vody pro Los Angeles. Lidé jsou různě propojeni a každý z nich má svůj příběh. Film doprovází hudba. Zprvu se zdá lyrická, ale postupem času v ní převládají tóny napětí a vášní. Stejně jako pohled na život v L.A. Zdánlivě ospalý, pomalý, jednoduchý. Ale při bližším pozorování jsou tady zákulisní politické boje o moc při rozhodování o životě celého města v budoucnosti. Jake odkrývá propletenec finančních vztahů přes instituce celé komunity. Když odhalí jednu lež, pod ní objeví další. Už neví komu a čemu má věřit. Po letech se znovu dostane do Čínské čtvrti a opět se přesvědčí, že mu přináší smůlu. Jack Nicholson v roli Jakea Gittese je cilvilní a přesný. John Huston v roli Noaha Crosse je ďábelský. Postupně graduje svoji postavu přes různé polohy a Jake v něm odhaluje manipulativního, slizkého starce, který má celé město ve své moci díky svým miliónům. Jake Gittese na setkání s režisérem Romanem Polanskim v úloze muže s nožem nezapomene do konce filmu. ()

Miller

Atmosféra budovaná hudbou geniálního Jerryho Goldshmitha, černý humor (můj čuch mě nezklamal), kvalitní scénář, krásnou angličitinu Jacka Nicholsona, svižný průběh, pěkné efekty, nádherný zvuk, nádech kriminálního dramatu, ovšem, akce minimální, a když už, nepřehnaná, avšak pěkná, retro atmosféru, romantickou zápletku, překvapivé zvraty, bravůrní kameru, opravud moc hezkou scénografii, přenádherné masky a kostýmy, skvěle naplánovaný střih, mix zvuku a mix střihu je také perfektní. Zvukové a normální efekty jsou i na dnešní poměry chvalitebné. ALE, hlavní důvody jsou hned 4: JACK NICHOLSON, FAYE DUNAWAY, ROBERT TOWNE A ROMAN POLANSKI. A těch posledních 25 minut ? TO JSEM MĚL ZATAJENÝ DECH PO CELOU DOBU! 100% Rotten Tomatoes: 98% | FDb.cz: 83% | kfilmu.net: 95% | IMDb: 82% | Kinobox: 82% | průměr: 88% ()

J.F.B.

"Forget it, Jake. It's Chinatown." Tímhle mi ten "Polish prick" (viz. OUATIH) vážně sedl do noty. Film má výbornou atmosféru 30. let, která je dokonalým zhmotněním té z dobových detektivních povídek a románů. Což je samozřejmě zásluha spousty skvělých věcí – výpravy, kostýmů, zvláště skvělé hudby a skvostné kamery. A v neposlední řadě i výborně zahraných postav. S Nicholsonem musím rozhodně vidět víc... a tohle si budu muset někdy zopakovat... ()

Ezekiel1

Mistrovský kousek. Třebaže film chvílema i nudí a rozhodoval jsem se mezi 4-5* hodnocením, tak nakonec mě výkon charismatického Jacka Nicholsona přesvědčil dát Čínské čtvrti plné hodnocení. Příjemná hudba, Polanského skvostná režie(i menší role, kterou si zde vystřihl;)a výkon hlavní dvojice Nicholson Dunaway tvoří hlavní superlativy tohoto filmu. Pokud jste milovníky starých detektivek nesmí Vám tento film uniknout. ()

Schuldiner

Krom skvělého Nicholsona není na tomto filmu nic co by se dalo označit za nezapomenutelné.. Jack ale nezklame v podstatě nikdy! Trochu rozbředlý děj, možná zbytečně dlouhé... Já prostě potřebuju v podobných filmech alespoň o trochu více akce. Ne, že bych se nudil, to určitě ne! Jen...zase se musim přiznat, že mě překvapuje tak vysoké hodnocení. ()

FARGO

Výborné dílo do konce nepostrádající atmosféru. Některé postavy sice dost nevyužity a věci nepropojené, ale holt je to Chinatown ... ()

Piškotka

Film mě zaujal na první pohled dostatkem prostoru, abych si ho dokázala užít. Líbila se mi ta starobylost a elegantní ohoz aktérů. Děj byl napínavý, ke konci došlo k nechutnému rozuzlení. Jack Nicholson byl tehdy velký štramák (pouze od hlavy k pasu, dál ho vidět nemusím) a nestydatý vtipálek. Tyto role mu velmi sedí. F. Dunaway mě moc neoslovila, sice má ksichtíček ala 30. léta, ale není moc sexy. Roman Polanski točí vskutku kontroverzní témata. ()

ClimbVibe

Detektivka o přehradě? To mě nebude bavit.... To byla moje reakce, když jsem si četl náčtrtek děje Čínské čtvrti. Začátek mě ale dostal. Je to skvělý film, poutavý, napínavý, s krásným obrazovým ztvárněním. Je to prostě klasika, která jen tak nezestárne. ()

Ixbalanke

Na tomhle filmu je dobrý, že tam hraje Jack, že je to film oldschool film a že tam nejsou žádné trapné emoční scény a prázdné kecy. Ale jinak to není film, který by mi utkvěl v hlavě. Je tam pár zajímavých myšlenek, které jsou však zpracovány jen povrchně. Je to taková normální a trochu moc dlouhá detektivka. ()

lucijelucije

Vidět mladého J. Nicholsona v akci, s jeho neúprosnými vtípky a jeho nádechem sarkasmu, je zábava sama o sobě. Chinatown se sice táhne v takovém ponurém duchu, ale právě to je na tom to nejlepší. Zvědavý detektiv, kterého neodradí žádné vyhrožování, ani zamotané lidské osudy si s ničím hlavu neláme, jde si tvrdě za svým a diváky tím děsně baví. Možná, že místy tento snímek trochu ztrácel tempo, ale zcela jistě si to šetřil na závěr. Výborná podívaná. ()

Paldiny

Polanski je iná trieda a keď to rozbehne vo veľkom už za ním nestíham. To je prípad aj Čínskej štvrti, pri ktorej som zažil rovnaké pocity ako pri Mlčaní jahniat. Silne rozohratá hra so silnými hráčmi, ale aj silnou minutážou. Minimálne v strede filmu som sa trochu nudil. Ešteže výsledný dojem napravil silne depresívny záver, dozaista zrkadliaci utópiu akou režisér v tej dobe prechádzal. Chinatown považujem za skvelú detektívku s nespornými kvalitami, len mi na ich plné docenenie ešte chýba nejaký ten rôčik. UPDATE 2024: tak napokon tých rôčikov bolo deväť. Viac až zajtra. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)