Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

Triple H

Najlepší neo-noir, ktorý u mňa vyhráva atmosférou, kamerou, na milimeter presným scenárom, vkusným a so zvyškom ladiacim Goldsmithom, pevnou a zároveň ani trošku manieristickou réžiou a v neposlednom rade štýlovým Nicholsonom, ktorému úloha marlowovského súkromného očka sedí dokonale. Skrátka elegantné, inteligentné, precízne a stále tak akurátne živé, aby sa nejednalo len o odmeraný a strojovo vyhotovený produkt. Klasa. ()

Motinski

Prvotriedny scenár a jeden z Polanskeho najlepších filmov. Čínska štvrť mi pripomenula L.A. Confidential a dokonca sa mi páčila ešte o niečo viac. Chýbalo trochu svižnejšie tempo v niektorých častiach ale za skvelý koniec to viem odpustiť. ()

Sfinkter

Čínská čtvrť má určitě punc originálního snímku a značku poctivé staré detektivky. Úspěch filmu zařídilo hlavně obsazení a stresující konec, když si však odmyslíte skvělé herce, zbývá snímek, který je pro mě jako hodně povedený díl Columba. Ale to určitě není žádná hana. ()

Mirokukii

Brilantní kriminálka stou správnou atmosférou. S výborným Jackem Nicholsonem-soukromým očkem pátrajícím v bludišti lží kvalitního scénáře a režie. Závěr, ze kterého mi bude zle ještě po dlouhou dobu, vynáší dílo do filmových výšin. ()

Helmutek

Mě by jenom zajímalo, čim přesně se má lišit nejlepší scénář všech dob od všech těch dalších skvělejch scénářů, kterejch je podle mě spousta (a nemám u nich pocit, že by byly "míň nejlepší" než u Chinatownu) a další spousta teprve vznikne - protože já s tim filmem mám vlastně podobnej problém jako třeba s L.A - Confidential nebo s North by Northwest: Mně ty filmy sice přijdou zajímavý a nadrprůměrný a jsem rád, že jsem je viděl, nemůžu si je ale zařadit do svejch top prostě proto, že mi nepřijde, že by vyčnívaly něčim zásadnim nad filmama jinejma - a záměrně neřikám "novějšíma", protože doufám a věřim, že stáří filmu u mě roli nehraje a že i starý filmy jsem schopnej milovat, pokud v nich vidim něco nadčasovýho (Dvanáct rozhněvaných mužů, West Side Story, Prázdniny v Římě, Singing in the Rain... - a to vůbec nemluvim o českejch filmech, kterejch bych dokázal vyjmenovávat z každý dekády několik). Je samozřejmě je možný, že za nějakejch 10, 20 let uvidim to, co dnes ne, a že mi ta výjimečnost dojde taky, ale zatim se tak tvářit nemůžu. Chinatown mě bavil, byl jsem zvědavej, jak to vlastně skončí, atmosféra taky fungovala... je to ale prostě detektivka a jako detektivka to i vyvrcholí a skončí; tu nálepku "mysteriózní" bych Chinatownu úplně odebral. Zdaleka nejsilnější moment pro mě byl ten úplnej závěr - odhalení hlavního bedesa-dceroprzniče (najs), ale hlavně ta (tváří v tvář policajtům) konečná frustrace a zmar z benaděje v jakejkoli smysluplnej spravedlivej proces. ()

bjjoba

dalsi zo suprovych politickych thrillerov zo 70. rokov americkej kinematografie s vybornym - Jack Nicholson, Faye Dunaway ()

noriaki

Čínská čtvrť je považovaná za jeden z vrcholů tvorby Romana Polanského, ale i přes nepopiratelné režijní mistrovství je subtilní Polák až čtvrtá největší hvězda snímku. Na bednu se před něj dostali Robert Towne s brilantním scénářem, Jack Nicholson se svým uhrančivým herectvím a Jerry Goldsmith jako skladatel perfektně padnoucí hudby. Samotnou si ji nikdy nepustím, jenže bez ní by byla atmosféra poloviční. Coppola měl toho roku dvě nominace Akademie za nejlepší film, ale ani oba dohromady nejsou tak dobré, jako Čínská čtvrť. ()

Dreaker.24

Brilantní scénář je poznat na první pohled, s Jackem Nicholsonem, je to opravdu silný adept na skvělý film. Škoda pár utahaných, lehce usínajících momentů a toho chladného konce, který kdyby trochu víc zasáhl emoce, tak by to už na těch pět hvězd stačilo. ()

Brain-D

Trošku protahovaná detektivka, v které jsem se místy sice moc neorientoval, ale nakonec jsem se do toho dostal. Pointa mě nějak extra neoslnila a detektivky zřejmě nejsou můj žánr. Jack byl skvělý, ale prostě to není můj šálek kávy. ()

MikeZ

Vynikající detektivka ze staré školy s perfektní noirovou atmosférou. Nicholson opět předvádí brilantní výkon a je to právě on na kterém celý film stojí. Zbylé herecké obsazení taky perfektní a Goldsmithova hudba, ačkoliv nepřináší žádný výraznější motiv, udává tu správnou atmosféru. 9/10 ()

Compadre

Jsem bacpanej dojmy jak prase pomejema po obědě, takže to shrnu jednoduše...podle očekávání to byla pecka..to je bez debat. Polanski to dokázal a zrežíroval ultraklasickou a bez keců kultovní detektivku s prvotřídní atosférou takových těch RaymondChandlerovských starých detektivek, ještě navíc zapasovanou do vyhřáté Kalifornie a nadělil jí Jacka Nicholsona jako bonus. Tenhle film se musí vidět. Kdo sakra ukrad všechny ty oscary?? ()

lucascus

"Nech to být, tohle je čínská čtvrť", poslední věta vás prostě odzbrojí. Polanski má štěstí, že je tak respektovaný režisér a že mu v tomto filmu hrála ta nejlepší herecká dvojice sedmdesátých let - Jack Nicholson a Faye Dunaway (protože nikdo jiný by nedokázal zakrát tak skvěle detektiva hrozící se čínské čtvrti, a femme fatale s děsivým tajemstvím). Vše stojí a padá na jejich výkonech, ale oni to ustále a proto je tento film právem řazen ke klenotům filmové kinematografie. Na druhou stranu ta bezmocnost, cokoliv s výslednou situací dělat, te nemohoucnost dovolat se práva je děsivá a bohužel těžce realistická a skutečná. ()

Master19

Bezpochyby výborně řemeslně a herecky odvedená práce, ale já prostě tyhle filmy, kdy se děj skoro nehýbe, detektiv se snaží, nic nevyřeší, všechno se vyvrbí tak nějak samo a nakonec se ukáže, že to stejně... Ale nic, nebudu spoilovat. Jasně, jde o tu atmosféru a tak vůbec, ale prostě se to na mě moc táhlo a celkově neuspokojilo. ()

Antek

Čím jsem starší, tím Čínské čtvrti více rozumím. Když jsem ji poprvé viděl jako puberťák (protože to prostě pro filmového fandu byla nutnost), líbilo se mi právě možná z té povinnosti a také z toho důvodu, že i když jsem příběhu moc nerozuměl, Polanskiho brilantnost jsem tam cítil už tehdy. Ale v roce 2022 už dokážu docenit úplně všechno. Kriminálky, kterým je souzenou zůstat nesmrtelnými, se vyznačují především tím, že soukromá cesta hlavního hrdiny je v naprosté v rovnováze z kriminálním příběhem. Pokud převáží jedna složka, hrozí zapomnění. Ale v případě Čínské čtvrti je ta vyváženost dokonalá. Čínská čtvrť je totiž především o Jakeu Gittesovi, o jeho cestě a lekci, kterou se musel naučit, i když už si myslel, že jeho cynická duše už ví všechno. Nikdy se nedozvíme více, než ví on sám, což je Polanskiho bezpochyby geniální tvůrčí tah. Nicholson své roli propůjčuje pro něj pověstný podvratný šarm, a když dojde na jeho společné scény s Hustonem, je to až neskutečný ohňostroj skrytých hrozeb a plíživé nejistoty. Možná je jen škoda té pouze lehce načrtnuté love story, (Towne měl obecně s ženskými postavami tak trochu problém – a z toho samého podezřívám Polanskiho), která je ale i tak tolik potřebná k celkovému vyznění (a Faye Dunaway nemohla s tím málem udělat více). Ale to je snad jediný škraloup na kráse. Čínská čtvrť se tváří nenápadně, ale její dosah je neskutečný: od Big Lebowskiho až po komiksového maestra noir žánru Eda Brubakera. Je to fenomén, etalon, skvělý příběh se skvělou hudbou, a bezpočtem mistrovských scén, které jsem až do konce života odsouzeni imitovat. ()

VanTom

I když komplikovaná detektivní zápletka možná samotná nezní úplně atraktivně, brilantní promyšlený scénář, soustředěná režie, živoucí herecké výkony, teskná hudba, vyprahlá "noir" atmosféra (napsal bych Čínské čtvrti, jenže tam děj paradoxně zavítá sotva na finálních 5 minut) ji povyšují na mistrovské dílo. Co začíná jako rutinní sledovačka milostného záletu se pro umanutého soukromého detektiva mění v odhalování dalekosáhlé korupce na nejvyšších místech Vodní správy L.A., jakož i rodinné aféry hluboce zapletené osudové ženy. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)