Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

Pawlisman

Komediální horor? Výborné. A přitom si stále uchovává napětí a strach při horrových scénách. Profesor je ale skutečně vtipný... Výborná postavička. 8/10 ()

pend

Poprvé jsem viděl tento film tak v 15 a byl to pro mě horror. Teď už je to opravdu více komedie s několika geniálními nápady. ()

Viperine

Moc zábavná podívaná.. Neřekla bych, že je to komedie; "veselohra" mi na to pásne tak akorát. Esteticky je to taková malá (velká) onanie.. moje oči nevěděly, kam se dřív stočit. Vyvedený snímek, určitě jsem ho neviděla naposledy. PS: Je tu snad ještě někdo, komu se při pohledu na starého pana profesora v mysli zjevoval mr. Čáryfuk?? ;) ()

TomasKotlant

Netradičně pojaté, akorát to bohužel místy ze satiricky-groteskní komedie přechází do nezáživné trapnosti. Na tom má hodně velký podíl Polanski jako herec, který Polanskému režisérovi nedokáže konkurovat. Zato profesor Abronsius je super. A konec taky docela vyšel. *** Ve zkratce: Vyceň zuby... Prošííííím. ()

Bozvav

Kdyby měl film více dialogů a trochu slušnější propracování - vizuál, snad dám i plný počet. Takto 3 a půl hvězdy. Jako parodie na vampire horor dobré. ()

tyna97

Výborná atmosféra, výborně zahrnuté 'zrychlené záběry', nádherná Sharon, ovšem mi chvílema přišla až moc umělá. Shlédnuto z toho důvodu, že za pár dní jedu na muzikál. Hodně moc mi to připomínalo moji oblíbenou Svatbu upírů (nejspíš se tímto inspirovala). ()

zdeny99

Inteligentně napsaná upíří komedie ze sněhem zaváté kopcovité Transylvánie. Chvílemi z toho máte pocit, že se díváte na Mrazíka a ne na horor o upírech. Celý Ples upírů má vlastně takový lehký nádech pohádky. Všude sníh, koně táhnou povoz za zvuku rolniček po zavátých kopcích a úvodní titulky jsou plné roztomilých netopýrů. Děj se odehrává ve starobylé krčmě, kde všude je pověšený česnek. Obyvatelé jsou všichni starousedlíci připomínající spíše rolníky a zemědělce ve starých kožiších, kteří ani netuší, že nedaleko sídlí na svém hradě upír se svými upířími poddanými. Krčma a hrad krásně do filmu zapadají a dodávají filmu nádech gothického hororu. Co se týče hlavních postav, tak jsou mi takové rozporuplné. Jack MacGowran v roli starého profesora Abronsiuse je dokonalý cvok, vizáží jako Albert Einstein. Role Draculy tedy hraběte von Krolocka Ferdymu Maynemu dokonale sedí, tak jako Dracula seděl Christopherovi Leemu. Horší je to už s mladičkou Sharon Tate, která působí velice naivně. Ovšem kvůli jejím poodhaleným prsům se to dá přežít. To už ale nejde odpustit Romanu Polanskimu, který v roli mladého badatele působí nejen naivně, ale i komicky a potrhle. [3313. hodnocení, 225. komentář, 72%] ()

mh.mail

50% — Rád jsem se podíval na film, který evidentně parodovali tvůrci Svatby upírů. Musím říct, že jsem byl trochu překvapen (nikoliv úplně příjemně), neboť jsem čekal něco trochu jiného. Nehledě na to, že si člověk chvílemi připadal, že kouká na Mrazíka (např. závěrečná „honička“, kdy služebník hraběte prchající hrdiny pronásleduje v rakvi klouzající po sněhu, mi evokovala sáňky samochodky), chvílemi zas na Krakonoše a lyžníky, byl celý film pojatý jako groteska, čemuž odpovídaly i herecké výkony, přičemž nejvíce přehrával představitel profesora Abronsia. Jeho výkon mi neskutečně vadil. Nemám nic proti crazy komediím, ale nejradši mám takové, kde herci hrají úplně normálně a crazy jsou pouze situace, kterými procházejí. Tady je to všechno až příliš nadsazené. Nebylo na škodu film vidět jako raritku, ale že bych u něj šílel blahem, to zase ne. ()

Krojcek3

Měl sem problém vydržet u filmu do konce. Natočit tak nudný film, je umění :-) no, u filmu sem se moc nesmál, bylo to utrpení.. ()

GOREGASM

Úsměvná Polanského parodie na transylvánský mýtus a upíří mytologii obecně. Polanski ale nezapomíná ani na strašidelnou atmosféru a s lehkostí sobě vlastní dle potřeby přepíná mezi "hororem" a komedií. V některých momentech dokonce balancuje na hraně grotesky. Ústřední tandem "upírobijců", kde si režisér střihl postavu vyklepaného joudy Alfreda, funguje v zábavné symbióze a svérázní karpatští vesničané, řádně nechutný hrbáč, nebo uhrančivá Sharon Tate jsou pak jen přidanou hodnotou této upíří trvalky. 85% ()

Ham.and.eggs

Jednou takhle večer jsem po shlédnutí plesu s dabingem neměl už jen unavené oko, ale i ucho. A přitom to je legrací kypřící film s velkou nadsázkou. Takže koeficient 0,6 to do budoucna jistí... ()

Ondrisek_

Film, který u diváků na konci 60 let absolutně propadl. Po tragické smrti Sharon Tate se stal tak trošku fenoménem. Pro mě je ten film dokonale vtipný a vždycky si ho rád pustím. Protože jak Polanski, Sharon tak hlavně MacGowran jsou v tomto filmu absolutně dokonalí! ()

RPupkin

Hororová parodie, která bohužel nabízí vtipných momentů jako šafránu, ač některé repliky/scény komediální potenciál rozhodně skýtají. Rovněž kulisám nelze upřít jakous takous kvazitransylvánskou svébytnost a až mrazíkovskou estetičnost. Polański si mezi Hnusem a Rosemary má děťátko vybral lehčí téma a poněkud slabší chvilku, což je vcelku pochopitelná sinusoida; během natáčení Plesu upírů se alespoň seznámil se Sharon Tate. Celkově vzato: za mě palec mírně dolů, 40 %, nechci vidět znovu. [viděno v dubnu 2021 | komentář #7] ()

helraiser

Pro mě jednoznačně velké překvapení, které jsem rozhodně netušil a za které jsem rozhodně vděčný. Čekal jsem nějakou přihlouplou komedii s gumovejma upírama a příšernýma hereckýma výkonama hraničící s trapností, ale opak je pravdou. To co dělá z této hororové komedie tak přijemnou podívanou je především atmosféra, která je opravdu dobrá a tím pádem pro mě slušná podívaná. Jako fanda upířích filmů nemůžu jinak, mě se to prostě líbilo. ()

VerenaLord

Proboha tohle ne! Roman Polanski prosím, ale tento snímek prosím rozhodně ne! Nelíbí se mi, je to jak zfilmované, ani herecké ,,výkony" (dá-li se to tak vůbec nazvat). Nu, každému se líbí něco jiného;) ()

Biopler

Štýlovka viacerých čudákov, ktorá si prďácky uťahuje z upírov. Veľmi sa mi páčil Vorlock, akože Dracula. Perfektný zjav a prejav v podaní Ferdyho Mayneho. Polanski opäť dokazuje, že je mizerný herec, ale na plátno dotiahol krásnu Sharon Tate, ktorá bola ozdobou každého záberu, v ktorom sa objavila. Najzaujímavejším na snímke sú metafory vo vzťahu muž-žena, resp. muž-túžba po žene. Má to zvláštnu atmosféru, no v mnohých fázach neobratne kombinuje horror s humorom či komédiou. Distribučný názov nabáda k plesu, no tomu sa venuje snímka posledných 10 minút, čiže preklad opäť raz mimo mísu. ()