Paříž, město světla, se v psychologickém thrilleru Nájemník Romana Polanskiho zlověstně mění do temné nálady. Polanski ztvárnil pana Trelkovského, nového nájemníka pařížského bytu s tragickou minulostí. Předchozí nájemnice, mladá žena, se vrhla z balkonu v horním patře. Její věci zůstávají v rezidenci a živí Trelkovského rostoucí posedlost v tuto ženu. Nebo snad přiživují jeho šílenství? (Magic Box)

markotter

Brilantně natočené, s výtečným Romanem Polanskim, přesto pro mně trochu neuchopitelné, protože tenhle druh filmů moc nemusím. Ale pro fanoušky filmů s tématikou paranoii, je tohle určitě jeden z Must see filmů. Těm, jako jsem já, ale stejně doporučuju film dokoukat, protože na samém konci je nejlepší scéna celého filmu. ()

gemi

Strhující thriller. Tedy za podmínky, že je divákovi 80+. Před čtyřiceti lety možná slušná filmařina, ale v roce 2015 je to jako jet dostihy na Karetě obrovské. ()

kukkik

Po delším váháním nad konečným hodnocením musím uznat, že mě film přeci jen zklamal. První ¾ jsou naprosto boží thriller až horor, plný psychedelických ujetostí typu zubů nalezených a hned zase vrácených do zdi, přesunování nábytku, neexistujících osob, metafor na společnost, Francii, psychiku jedince i davu a tak dále a tak dále. Taková Tame Impala ve filmové verzi, hořečnatý sen či spíše noční můra bez ladu a skladu plná podobenství a více či méně znepokojivých, každopádně však absurdních situací a výjevů. To všechno je něco, na co musí mít divák správné rozpoložení a vědět, do čeho jde, aby si to správně vychutnal. Potud tedy na výbornou a nad pěti hvězdami jsem měl prakticky jasno ale.. pak přišla poslední čtvrtina filmu a všechno vzalo za své. Sebelepší thriller stojí a padá na závěru a ten se Polanskému naprosto nepovedl. Ať už chtěl říct cokoli, zvolená forma naprosto potopila jinak perfektně rozjetý příběh. Konce se neuzavřely, části nezapadly a žádný obraz se v celek nespojil. Jediné, co zbylo, byly zkrvavené střepy příběhu a zmalovaný Polanski, kterému se kostra příběhu rozpadla po pavlači. 3/5 ()

Tiiso

Někdy se Polanskeho i bojím. Pořád ho vidím jak sedí potmě v paruce a ženských šatech a kouká z okna kde svůj život ukončila předchozí nájemnice. Člověk přemýšlí nad tím, opravdu dokáže lidský mozek takto neudržet rovnováhu a ztratit se? A nebo jinak postavená otázka: Co je vlastně normální rovnováha? Režisér mě opět utvrdil o svých kvalitách a dojem z celku je silnější než pár detailů, které by mohli být zde uvedeny jako chybné nebo nepovedené. Kamera, osvětlení, scéna, hudba a nad tím vším kraluje dobrý příběh. To je silná pětka Romana Polanského. Nejdříve jsem hlavnímu hrdinovi fandil. Pak mě rozčilovalo, že nodákazal majitele domu shodit od dveří ze schodů, a nakonec už jsem se ho bál co vlastně vše provede. Bylo to také umocněno, že hlavní roli ztvárnil přímo režisér. A opravdu upřímně jsem litoval Stellu, která tak krásně podala pomocnou ruku. prostě koukněte na tento film. ()

Pitryx odpad!

Bože to je roztahané, utahané, ukecané, stále jsem čekal kdy, že se něco zásadního stane, až jsem po hodině ztratil nervy. Přeskákal jsem to do konce a snad i pochopil. No já tedy nečetl originál, ale když to pan Polanski takhle natáhl, tak Toporova kniha musela mít milion stran, ne? Tohle opravdu nemusím. Možná je to pro někoho umění, pro mne nuda a pitomost. 2012090912O14/12016 ()

SAINTS

V tomto filme Polansky dokazuje že mal čo povedat nie len ako režiser ale aj herec.V Najomnikovy vyborne zahral postavu Trelkovskeho introverta ktory prepadne šialenstvu.Velka čast filmu sa odohraba v interieroch podobne ako starši Polanskeho film Hnus.Najomnik obsahuje depresivne ale aj komicke momenty.Najomnik je nadpriemerny film-horror s tou spravnou mierou šialenstva. ()

AlexUnited

Konečne môžem bez akéhokoľvek náznaku váhania siahnuť opäť po najvyššom hodnotení. Spočiatku to vyzerá na vcelku bežný a potenciálne realistický príbeh o tom ako sa bežný slušný nájomník (ktorý nechce problémy) kvôli zhode pár nešťastných okolností stane vyvrheľom v očiach nevľúdnych zatrpknutých susedov. Neskôr však nastáva postupný twist ktorý z tohto už dovtedy špičkového filmu robí naozaj výnimočné dielo, ktorému nie je čo vytknúť. U mňa jednoznačne plný počet bodov, zbožňujem takéto inteligentné psychothrillery. ()

adamix

Dôkaz, že Polanski nemá rád dôchodcov a sťahovačky do prázdnych bytov. Niet väčších výhrad, pretože film je psychologickou depkou, nie však tak skľúčujúcou ako v Rosemary´s Babyna rozdiel od nej má uspokojivý záver, ktorý príbeh s dávkou mystiky uzavrie. Polanskemu to v šatách a v parochni sadne, aj keď ten zvláštny prerod jeho postavy v transsexuála je trošku cez čiaru. Za mňa 75%. ()

JosefTomas

Cením Polanskiho nedefinovatelnost stylu, neboť se díky tomu jeho každý film stává úplně novým zážitkem, a tak dva roky po Čínské čtvrti servíruje mrazivou psychologii. Nebo se spíš o to snaží. Slabina filmu totiž je, že funguje primárně v jednotlivostech a absolutně ne v celku. Zápletka se začne průběžně tvořit někde za půlkou filmu a to už mě snímek docela ztratil. Holt i tajemno musí být podloženo nějakým záživným dějem, ale takhle je Polanskiho chození odnikud nikam ubíjející, stejně jako od půlky zřetelný konec. Zkoumat víc psychickou stránku hlavního hrdiny a proniknout do ní v poměrně rychlejším sledu, asi by šlo o vydařenou studii mysli, ale takhle jde jen o prostý a ne příliš atraktivní pohled na člověka, kterému jednoduše šiblo. ()

LuckyK

Nějak tu kombinaci thrileru a grotesky u Polanského nechápu, už od Rosemary. Atmosféra pěkná, ztracený člověk ve velkém městě, zná jen lidi z práce, nemá přátele. Isabelle Adjani je na nefrancouzsy krásná. Sousedé prudí, ale to nestačí, aby se něj stal transík ala mladší bratr Normana Batese běhající s kudlou a parukou. A ten závěr se dvojitým zopakovaným skokem z okna, to už si snad dělal srandu. ()

Fíma

Nevím proč, ale z tohohle filmu na mě padla nějaká tíseň. Možná je to jen můj problém, ale ten film tomu určitě napomohl. Jestli to bylo cílem, tak se to povedlo. Akorát nevím, jestli by mělo být cílem filmařů vyvolávat v lidech deprese. Na to nám s úspěchem stačí obyčejný život. ()

Adam's

Nesmírně mrazivý snímek. Ponurá atmosféra, podmalovávaná psychadelickým hudebním doprovodem, postupem děje notně přituhuje. Vyplatí se pozorně sledovat, pak nebudete překvapeni závěrečným rozuzlením. Polanskemu se vydařilo obsazení hlavní role, jako lehce ušlápnutý nájemník starosvětského domu, propadající paranoidním záchvatům, je prostě dokonalý. ()

Jack.Pott

Kdo zažil buzeraci ve stísněném, nikterak komfortním podnájmu, snadno se vcítí do pana Trelkovského. Domu vládnou upjatí, maloměstští intrikáni, jejichž zášť není racionální, natož cílená, právě proto ale může vyvolat cokoli. Chvalitebné je, že ačkoli děj graduje do psychotického fantasmagorismu, je pro mě až do konce uvěřitelný a poutavý. Však kdo jiný může natočit autentický film o paranoidní hrůze z bestiálních vrahů, než muž, kterému přes sedmi lety sektářští fanatici vykuchali těhotnou manželku. ()

babula

Jeden z mých nejoblíbenějších snímků od Polanskeho. Miluji to, jak pracuje s atmosféru a jak dokáže navodit jedinečný schizofrenní náladu. ()