Jméno režiséra Jindřicha Poláka znají hlavně děti. Například příběhy pana Tau se staly šlágrem přímo mezinárodním. Starší diváci si připomenou Ikarii XB 1 – první filmovou sci-fi, ale i filmy akční a dobrodružné – například Smrt v sedle, Nebeští jezdci či Smrt stopařek. Film Noc klavíristy, který byl natočen v roce 1976 podle námětu Vojtěcha Měšťana, patří do kriminálního žánru. Jeho problematickým hrdinou je vedoucí projektant bytového družstva, který touží po zisku za každou cenu. Bezděčným protihráčem se mu stává barový pianista, který se náhodou stane svědkem vraždy mladého muže a pustí se do pátrání na vlastní pěst. Starosvětská a poněkud komická figurka se dojemně plete policistům do práce, ale nakonec se zjistí, že právě on přispěl k dopadení pachatele… Titulní roli vytvořil s noblesou sobě vlastní Václav Voska. (Česká televize)

iz67 odpad!

Tuhle věc jsem si opravdu vychutnal. Nefunguje tam vůbec nic (zločinec , druhý zločinec, nikdo tam neuvažuje logicky - práva česká detektivka) úplně jako bych to viděl poprvé za bolsevika. .. ()

ostravak30

Neměl moc času pan Voska a kriminalisté na vyšetřování. Cca čtyřicet minut do konce zbývalo, když proběhla vražda a započalo vyšetřování. Osobně tak kriminálku nevnímám jako vyloženě špatnou, ale zároveň na ní není nic extra. Je to zkrátka takový průměr. Nejedná se o průšvih, ale taky nebudete čekat s napětím, jak to dopadne. Alespoň na tom si mohli dát tvůrci záležet. Jinak totiž není moc co na filmu objevovat, aby byl důvod ho sledovat znovu. Ale Václav Voska v kriminálce byl vcelku příjemný. ()

koza3

Cheche, hezká letní detektívka, která je unikátní tím, že vražda je spáchána až v půlce filmu. První půlku se proto díváme na důvody, proč se to stalo. Hezké zpracování, mladej Kanyza je kaňour :-) ()

sharka.68

před panem Voskou smekám, paní Medřická mu zdatně a s grácií sekundovala, škoda, že si Jarda Drbohlav zahrál jen chviličku, jak dopadlo kotě, jsme se nikdy nedozvěděli...ale mladej Bartoška s Julkou Jurištovou,to bylo moc hezký....ovšem parta řemeslníků, to bylo snad nepředstíraný a natočený skrytou kamerou...kolik je teď panu Kanyzovi,potřebuju vytapetovat! ()

carl.oesch

Dobré tři hvězdy, pár nelogičností tam bylo, ti, co tady plácají o normalizaci a Polákovi úkolovaném "komouši" si neuvědomují, že i tahle detektivka ukazuje zcela jasně, jak spravedlivý a bezkonfliktní byl ten "socialistický" řád. Všudypřítomná korupce a zlodějina v rozsahu, týkající se tehdy skutečně většiny populace i absurdnosti, které v normálním světě (tom dnešním, byť všelijak deformovaném a určitě ne bez kopanců a chyb). Přitom nejvíc dnešní poměry nejvíce a nejhlasitěji kritizují ti, kteří museli alespoň formálně před třiceti lety na chvíli sklapnout. Prostě detektivky ukazují nechtěně ten tehdejší ráj takový, jako byl, akorát musí mát člověk schopnost to postřehnout a vidět. Kouzelný je Václav Voska, kriminalisté jsou zcela v pozadí a figury typu Otakara Brouska nalézáme v dnešní době v detektivkách vlastně taky - se stejnou motivací, ale s jinými "nepříteli" a "obětmi". Mrzí mě, že ve své době překrásná Julie Jurištová prakticky nedostala ve filmu (s výjimkou pohádek) žádnou pořádnou roli ve filmu, bohužel, na to, aby byla obsazená v každém druhém tehdejším veledíle byla asi moc hezká, málo uvřískaná nebo nijak herecky "osobitá". No a pobavil mě tady jeden tydýt (myslím, že je to ten, co píše o zaúkolovaném Polákovi a komouších, hledat ho tady ale nebudu, za to mi nestojí...), jak se pošklebuje akčnosti onoho pádu auta do rybníka. Jednou jsem něco velice podobného cca z padesáti metrů viděl v reálu a moc se od toho, co tady bylo předvedeno nelišilo. Holt ty akční filmové scény v Emerice jsou mnohem a mnohem akčnější, o Need for Speed ani nemluvě. ()

Nerajohn

Jindřich Polák a Karel Svoboda, dvojice, která ve druhé polovině 70. let posunula český detektivní (kriminální) film o kus dopředu. J. Polák je režisérem naší nejlepší kriminálky (Hra bez pravidel, 1966), kde mu hudebně k prvenství pomohl slovenský skladatel V. Bukový. O deset let později spáchal Noc klavíristy, což je film bezesporu mezi českými detektivkami také vyjímečný. V první třetině filmu se na první pohled mnoho neděje, dnešní mladý divák má ale možnost pochytit pár postřehů o fungování socialistických podniků. S nástupem pana herce, Václava Vosky, se ale vše mění. Tento pán mnoho hereckých filmových příležitostí nedostal, o to víc si svého snaživého důchodce vychutnal. Největší filmovou roli zde dostal i O. Brousek, kterému zdatně sekundoval J. Kanyza. Když k tomu připočteme tradičně přesvědčivou D. Medřickou nebo herce malých rolí, K. Augustu, který dokázal svým vtipem obohatit i svůj štěk v několika mála záběrech, máme tu snímek, který s hudbou K. Svobody stojí za zhlédnutí. J. Polák a K. Svoboda si svou spolupráci pak ještě zopakovali třeba ve Smrti stopařek anebo v Návštěvnících. ()

PTuranyi

"Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš!" znie známy citát z filmu Jáchyme hoď ho do stroje. Citát, ktorý by charakterizoval tento filmu by mohol znieť: "Neber úplatky, lebo ťa niekto bude vydierať!" Inžinier Kratina takto aktívne manipuluje s domami v stavebnom družstve. Kto klame, ten kradne a kto kradne, ten vraždí a Kratina sa tohto úslovia drží. Polícia sa objaví až v polovici filmu, ale kriminálny prvok tu reprezentuje klavirista Tůma, ktorý ako svedok pátra po vrahovi na vlastnú päsť. Remeselne dobre natočený príbeh so skvelou hudbou Karla Svobodu. 75% ()

moorks

Tato detektivka má především velmi kvalitní herecké obsazení. Jednoznačně to byla velká herecká příležitost pro Václava Vosku a ten jí zahrál s velkou chutí. Je to solidní podívaná, ale nic víc. ()

charles3

Vítané oživení a zpestření mezi dalšími "současnými" normalizačními kriminálkami. Nadprůměrná režie v podstatě neustále apolitického Poláka, nadprůměrné herecké výkony Brouska, Vosky a Kanyzy, nadprůměrná hudba Karla Svobody - byť se jedná o "pouze" dva originální (a od premiéry filmu hned známé a charakteristické) hudební motivy, doplněné melodiemi recyklovanými z o rok starší Romance za korunu. ()

Moraldo

Nádherná hudba a nádherné předvedení tzv. vyšších vrstev v tehdejším Československu. Slušně řemeslně odvedená filmařina a nádherné herecké výkony, které se v soudobé české kinematografii neobjevují. ()

evangelik

Až do dneška jsem nevěděl, jak se jmenuje ta hezká Bobova přítelkyně. V době premiéry filmu mi ještě nebylo 20 a moc se mi líbila. Václav Voska byl neskutečně noblesní herec, tomu ta role padla jako ušitá. Bez něj hvězdička dolů. Co se určitě nepovedlo - Jiří Lábus jako ligový fotbalista?? A to sebezranění si O. Brousek mohl způsobit méně demonstrativním způsobem. Jinak průměrný normalizační snímek s notnou dávkou ideologického nánosu - to víš, dneska není osmašedesátej... A ta dobová kriminalita (ukradený bidet) a "podfuk" s vyplacenou/nevyplacenou pětistovkou ve výplatě. Dnes docela úsměvné. ()

Cesty timem

Jedna z těch lepších průměrných tehdejších detektivek. To byly tenkrát kšefty, co? :-) půdy, bidety.... :-) Sexbomba Bartošová a Švandová .... Jedna hvězda navíc za skvělou hudbu (hrála mi v hlavě ještě dlouho po konci filmu) Karla Svobody, kterého je v tom cítit hned v úvodní znělce po prvních akordech klavíru, kdy nastoupí orchestr a začne trošku podobný motiv jako ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem. Pak zase při vtíravém pocitu viny, který útočil na Kratinu (Brouska) mi zase hudba připomínala podobnou při podobném vtíravém pocitu viny Charváta ve filmu Smrt stopařek. Svoboda se prostě nezapře. ()

vinducha

Otec pana Taua se věnoval i jiným žánrům než komedii a dětským filmům , ejhle detektivní krimi a ono to kupodivu funguje . Zde v hlavní roli výborný amatérský vyšetřovatel pan Voska. V paměti asi nejvíc utkvěla akční scéna s automobilem , tuším Renault 20 ... ()

Hombre8

Výborný Voska v nejlepších tvůrčích letech, k tomu Medřická a protagonisti té doby - Kanyza s Jurištovou. Scénář taky nebyl svou netradičností k zahození a celkově se tahle detektivka - nedetektivka líbila. Barový pianista detektivem - to tu ještě nebylo. Jedna hvězda za autorský film panu Polákovi. ()