Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

Eterninox

Kterak se panoš Kuba Šedivý a rytíř Honza z Kaluže ukrutně rubali o titul většího dacana, a Markéta ze Sovince doufala, že za své zprznění nebude ještě na hrdle potrestána. *** Málokoho asi překvapí, že ženy to v dobách středověkých věru lehké neměly, ale Ridleyho nový počin výborně podtrhává, jak moc (a zároveň málo) se za posledních pár století posunula kulturní a genderová dynamika. Především mužští (anti)hrdinové jsou velmi dobře napsaní a zahraní jako do sebe zahledění panáci ale zároveň i vcelku rovní chlapi, dodržující hodnoty které jim tehdejší společnost vtiskávala. *** Vypravěčská struktura neskrývaně kopíruje Kurosawův Rashomon, ale ne ve všem to funguje. The Last Duel je místy lehce zdlouhavý a sem tam až příliš explicitně moralizující, ale i tak nepopiratelně jde o emočně silnou, nadčasovou a řemeslně precizní filmařinu. Drsnopřísná mlátička v posledním aktu, na kterou láká titul, je vlastně už jen třešnička na dortu. 85% ()

Atheas

To mi nesedlo jak chili papričky. Kdysi jsem je strávil, ale teď už je nezvládám ... Možná někdy příště. ()

bratr.Milan

Příběh o tom, jak to měli ženy ve středověku těžké. Mnoho věcí už se od té doby změnilo, ale co se týká znásilnění, stále se najdou lidé s podobnými názory jako u těch středověkých „vyšetřovatelů.“ Takže víc než popis historie, je to komentář k současnosti. Film má spoustu chyb současných hollywoodských blockbusterů, ale Ridley přesto natočil výborné historické drama. Bavilo mě sledovat, jak každý účastník konfliktu měl svou pravdu a protože jsem neznal, jak to ve skutečnosti dopadlo, byl jsem připraven na cokoliv. Jediné co bych mohl opravdu vytknout, jsou špatně natočené souboje. Nedali dost peněz, nebo času na nacvičení choreografie s odborníky na šerm. Následně vše zachraňují rychlými střihy, roztřepanou kamerou se záběry zblízka. Souboj chtějí mít jen brutální, krvavý a špinavý, na úkor kvality, realističnosti, nebo vyprávění příběhu i pomocí boje. Příkladem toho, že to zvládnout jde, je například závěrečný souboj ve filmu Rob Roy. Zdálo by se, když se to jmenuje Poslední souboj, měli by být souboje dobře natočené. Bohužel je to jen clikbait. Na závěrečném souboji, kromě jeho výsledku, zas tolik nezáleží. Rozumím, že se to někomu kvůli tomu nemusí líbit, mě to tolik nevadilo, protože kvůli soubojům jsem se na to nedíval. Dlouho jsem váhal, jestli mu dát plný počet, ale nakonec je to jen na čtyři. ()

bezvim

Charaktery byly napsané skvěle, hlavně mě bavila ta, kterou ztvárnil Damon. Obecně scénář to posouvá fakt hodně vysoko. Obsahuje zajímavé detaily, nevím jak historicky věrné, ale velmi zajímavé a neokoukané. V každém ze tří vyprávění přibylo vždy něco nového, co dalo divákovi poznat lépe nejen postavy, ale i svět a dobu, ve které se příběh odehrává. Taky se mi moc líbila práce se zvukem, hlavně u těch pár střetů, kde zbraně řinčí o sebe navzájem a jde slyšet dusot koní. A docela mě bavilo špičkování postav od Afflecka a Damona, kteří si natáčení museli hodně užívat. Driver opět výrazný, ale Comer se taky velmi dobře zhostila své role. Už jsem ve Scotta nevěřil, ale tohle je fakt super. Hlavně mě překvapil tou komorností a způsobem vyprávění, který pro něj není vůbec typický. Promethea a Covenanta mu odpouštím. A hudební podkres taky skvělý, hezký dobový, místy mi to připomnělo Kingdom of Heaven. Za delší dobu fakt dobrý film ze středověku, který má i nějakou tu akci a skvělé produkční kvality. Doporučuji! ()

drozdy1

Film roku! Scottovi se evidentně do důchodu ještě nechce a dokazuje, že jeho režie je unikátní a to především co se historických snímků týče. Každý detail, každá scéna je na svém místě a ve správný čas. Postavy jsou správně kontroverzní a hmatatelné a jejich motivace dávají smysl. Jedničkový casting a především ústřední trio povyšují skvělý příběh o několik stupínků výše a já jim to hltal i s navijákem už od první minuty. Neodtrhnul jsem se od plátna ani na chviličku a jen žasnul a žasnul. Dlouho jsem neviděl něco tak dobře natočeného a opojného s výborným hudebním doprovodem a krásným dobovým vizuálem (a ano den předtím jsem byl na Duně a stejně si myslím, že kvalit Posledního souboje nedosahuje). Strašně mě mrzí finanční neúspěch tohoto snímku, protože toto je dílo, které si zaslouží být viděno více než kdejaké nenáročné filmy, pásové výroby. Historických filmů tohoto měřítka a kvalit vzniká žalostně málo. Hodnocení: 96%. ()

godycz

to dite bylo teda koho ? tak jestli si zde mnozi mysli ze to je historicky woke film, a tim padem 3x nuda, tak ja tam videl uplne jiny rozmer a to: hledani pravdy. tri pohledy, tri nazory, tri pravdy. ()

warrenur

Nesmierne ma potesilo, ze takuto vyznamnu rolu popri velikanoch ako Damon, ci slusny Driver, ziskala moja oblubenkyna a chameleon mnohych poloh z Killing Eve, Jodie Comer. V uplne inej, vaznej az stoickej roli manzelky stredovekeho rytiera. Drsna vec, zobrazena mimoriadne verne v pomeroch zobrazovanej doby. To, ze je Scott filmovy "mag", potvrdzuje kazdym svojim filmom. Odporucam. Spickova filmarcina. Jedina vytka, vnimal som dlhsiu stopaz, ale pripisujem to svojmu nepokojnemu rozpolozeniu. :) 80% Odporucam. ()

Velemír

Film jako teze, to ano, ale intenzivní a veledůležitá teze! Tohle poselství je vzdor dobovému zasazení palčivě nadčasové a zpracováním poctivé. ()

ROCK,THE

Velmi dobře zpracované historické drama, člověk se doslovně vcítí do vsech tří perspektiv a finální duel mě donutil vsát z gauče a přešlapovat napětím. Opravdu skvělé Ridley! ()

Warhorr

Že Scott takové filmy umí, o tom není třeba pochybovat. Byl jsem natěšený jak malej. Bitevní vřava v úvodních minutách filmu je drsná a krutá a diváka snadno naladí. Jenže potom se to přepne do takovýho trochu telenovela-drama modu kdy si každý ze třech hlavních aktérů vykládá pravdu po svém a já se začal tak trochu nudit. Několikrát opakující se scény už mě potom prostě nebavily a hlavně mi teda vážně nepřišlo, že by se pravda u každého jaksik drasticky měnila. Finální souboj je ale super a takhle jsem se naposledy bavil snad v battleu Achilles vs Hector v Troji. Damon mě mile překvapil a Affleck ? No ty vole, až po nějakých 45 minutách mi došlo, že je to vážně on. ()

Saur.us

Grandiózní R. Scott v neuvěřitelných 83 letech vyplodil jeden z nejlepších filmů jeho kariéry a klidně by to mohla být jeho labutí píseň. Skvělý námět skvěle zadaptovala trojice Holofcener, Affleck, Damon jako alegorii na současnou vlnu #Metoo, s dvěma subjektivními pravdami a třetí, tou "objektivní". To nám nabízí dva různé konce, dva různé výklady. A oba přesně zapadající do problematiky. Je jen na divákovi, jak velkým misogynem je. Mimo vychváleného scénáře R. Scott drží svou řemeslnou preciznost a ukazuje nám špinavý a potemělý středověk, tak jak ho máme všichni rádi a brutální, syrové bitvy, tak jak je všichni zbožňujeme. Když k tomu přihodím tri M. Damon, A. Driver, J. Comer, má Duna opravdu vážného konkurenta ve Filmu roku 2021. ()

TheSpearCZ

Nepochybně věřím tomu, že natočit v dnešní době komorní epické drama ze středověku chce mít minimálně stejnou odvahu, jako vyzvat rytíře na souboj jeden na jednoho, kde jsou sázky tak vysoké, že jde doslova o všechno. A kdo jiný by se tohoto "velkolepého komorního" díla měl ujmout než osvědčený starý dobrý Ridley Scott, který nás neuvěřitelně vtahuje do tohohle světa, do středověku, kde jsou muži a jméno rodu důležitější než život žen. O to těžší to měl Ridley, že je nám lidem tenhle svět již na míle vzdálený, a přesto to pomocí své proslavené táhlé kamery dokázal. Celý příběh je rozdělený do tří "pravd", kde vidíme stejný příběh, ale ze tří různých úhlů pohledů od jiných lidí a tady musím zmínit fakt, že ačkoliv vidíme tři hlavní postavy, které mají "svojí pravdu", tak ani jedna není nepravdivá a divák má tak možnost se vcítit do každé postavy a vidět kompletně celou situaci, která je nám tu naservírovaná. A samotný finálový duel je nejspíše jedním z nejlépe natočených rytířských soubojů vůbec. Co si budem, byl jsem u toho napnutej, jak kšandy. No a do toho všeho absolutně výborné výkony celé čtveřice Damon/Driver/Comer/Affleck a především Adam Driver si to tu naprosto ukradl pro sebe, člověk se pak ani nemůže divit, že si ho režisér vybral i pro stále letošní House of Gucci, kde také hraje. Někdo tu namítá, že příběh vyzněl jako jedno velké MeToo, ale mně to v průběhu filmu ani nenapadlo. Ridley Scott umí a kéžby to takhle uměl každý. 5* ()

Mlle

Excelentní režie, skvostná produkce, kvalitní herecké umění, výborná kamera a episké kulisy. To vše vyplýtvané na mdlý a nenáročný syžet, který by v každém románu těžko zaplnil více než dvě souvětí… Těžko pochopit, proč tento film vznikl… ()

Dr_Virus12

Ridley Scott se ve svých 84 letech vrací s dalším historickým snímkem. Po filmech jako Gladiátor nebo 1942: Dobytí ráje se Ridley Scott vrhl na Poslední souboj. Film který se odehrává ve Francii 14. století odehrávající se okolo 2 přátel a znásilněné manželky jednoho z nich, je koncipován velmi zajímavým až téměř netradičním způsobem. Normálně bychom viděli příběh hlavně z jednoho pohledu. Ridley se však rozhodl, že ukáže pohled všech tří hlavních postav z čehož vzniká něco opravdu netradičního. Začínáme pohledem Jeana de Carrougese, pokračujeme Jacquesem Le Gris a zakončujeme film pohledem znásilněné Marguerite. Je opravdu šokující jak si v průběhu filmu utváříte a měníte ten váš pohled, jelikož když film začne S Jeanem berete to tak, že tohle je asi pravdivý příběh, poté ale se dostáváte k Jacquesi a celý váš pohled na věc se najednou rozpadne a začínáte znova. Všechno to nakonec vyvrcholí pohledem Marguerite, který dle slov režiséra by měl být ten nejpravdivější a opravdu, když se zamyslíme nad dobou, ve které se odehrával a tím jak bylo nakládáno s ženami, tak dává vlastně opravdu největší smysl. Obě mužské hlavní postavy se strašně idealizují a vlastně nechtějí moc přiznat svou vinnu, nebo že by se jakkoliv zle zachovali k Marguerite ale jde poznat, že oni to tak vlastně nevidí, pro ně je to úplně jiný svět, který vnímají tak jak je bylo naučeno jej vnímat. Hudební a zvukový doprovod, jakožto i cgi a kulisy byly na jedničku. Jediné co mi vlastně k tomuto filmu chybělo byl marketing... Neviděl jsem snad ani jednu reklamu, či plakát někde a kdybych si nepřečetl režisérův tweet o tom jak dnešní mládež nechodí do kin, ale tráví čas jen na mobilu tak o filmu ani nevím. A přitom tohle byl takový skvost, historické drama zobrazené na perfektní úrovni zaobírající se znásilněním, ženskými právy a také duelem dvou přátel, ze kterých se stali nepřátelé. Jediné, co mě nejprve zarazilo a čemu jsem se fakt musel zasmát, byl Ben Affleck, který mi tam prostě nějak neseděl, nebo spíš jeho podoba mi tam moc neseděla. ()

peetrejr

Ridley, Ridley... ty kuján, toto je geniálne. Toto je reálne najlepší medieval film ever! Matt Démon je prekvapiteľne výborný hnusák a Adam Šofér prekvapivo tiež! Možno sa Adam poučil zo Star Wars lebo takto ho nepoznám. Budem sa asi už opakovať ale Scott nám opäť dokázal že vie ako sa profesionálne režírujú filmy. A na modernú filmárčinu. Ako fakt som príjemne prekvapený. Napätie funguje zážitkovo a ten posledný súboj.... Aaaaaaaa, to bola fakt najlepšia časť filmu. Aj keď sa film skončil ako sa skončil, verím že to bolo podľa skutočnej udalosti a že sa to teda tak aj reálne skončilo. ()

Matli

Středověká detektivka zakončená skvělým soubojem😁, hodně tenká hranice mezi pátou hvězdičkou. Je to fakt nečekaně dobrý ale podruhé to vidět nemusím. 83% ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix