Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

Renfield

Tři naprosto odlišné pohledy na cestu k činu, jenž životy této trojice navždy změní. Ale také studie mužské a ženské povahy, která zdaleka neplatí pouze na dobu středověku. De Carrouges je rytíř tělem i duší, silný, odvážný, na svoji ženu pohlížející "klasicky středověkým způsobem", do nějž se ale občas dostane i menší dávka dobrosrdečnosti. Tam kde De Carrouges používá sílu, dává Le Gris přednost inteligenci, je gramotný, tím jistě pro mnoho dam i atraktivní, což si ve své samolibosti dobře uvědomuje, navíc mu nechybí známosti na těch pravých místech. Za jiných okolností by mohl být atraktivní i pro Marguerite, mohl být, kdyby... Po dvou vyloženě mužských kapitolách, přichází silně ženská, u niž jsem měl pocit, že tato změna musela proběhnout i na režisérské stoličce. Marguerite je inteligentní, krásná, jemná, přitom však velmi silná, její kapitola je dokonalým kontrastem k těm předchozím a mistrovským kouskem Ridleyho Scotta. Právě v ní se nachází nejvíce odlišných detailů ve vidění celého příběhu. Zamilované pohledy, které už nejsou tak zřejmé, jako byly v kapitolách pánů. Ale také scéna znásilnění a následného dění vrcholícího soudem. Nejen poslední souboj "zarazí do sedačky", něco podobného jsem prožíval právě i ve scénách znásilnění a soudu. Celý film má patřičně syrové pojetí, nádherné interiéry a vždy do detailu dotaženou scénu, záběr kamery. Odrazem toho všeho budiž právě poslední souboj, jenž napětím a adrenalinem na několik minut přenese na tribuny mezi rozběsněný dav sledující fantastickou rytířskou akci! Ta ve světě filmu minimálně patří k nejlepším, přesto předešlé dění nezastíní, právě naopak. 95% ()

filipvrbik

Sice se to pomalu rozjíždí, vypadá to, že to půjde ve stopách Robina Hooda, ale jak později zjistíme, příběh je vyprávěn z pohledu všech tří zúčastněných (nejzajímavější je pochopitelně příběh Marguerite). Vznikně nám tedy jedinečně zrežírovaný a zahraný historický spektákl, který graduje v závěrečné bitvě, pardon souboji, na život a na smrt. Až tak dobré jako Gladiátor to asi není, ale je to v mnohém jiné a zajímavé. Samozřejmostí je úžasná kamre Dariusze Wolkiego a taky skvělé herecké výkony (včetně Bena Afflecka)... Je až neuvěřitelné, co 84 letý (právě dnes má narozeniny, tak všechno nejlepší) Ridley Scott dokáže ukočírovat...95% ()

aLPaC

Velmi mě mrzí a vůbec nechápu, že tento film v kinech tak propadl. Možná tím, že historické filmy už dnes nejsou tolik v móde jako filmy fantasy. Těžko říct. Každopádně se jedná o jednoznačně nejlepší film letošního roku (tedy z těch, co jsem viděl a je třeba podotknout, že konkurence v letošním roce byla velmi slabá, což samozřejmě kvalitu tohoto snímku nesnižuje) a Ridley nám ukazuje, že i po osmdesátce se dá natočit takto velkolepý spektátl. Příběh je vyprávěn ze tří rovin, takže každá z hlavních postav dostane svůj prostor a svou verzi a všechno směřuje k závěrečnému fantastickému rytířskému souboji, asi nejlepšímu, jaký jsem kdy na plátně viděl. Jinak je to ale spíš o těch dialozích, než o bitvách. Což mi zde vůbec nevadilo. Z hereckému ansáblu bych pochválil hlavně Adama Drivera a Jodie Comer. Vynikající výkony, smekám. ()

mira007

Středověk intenzivně a výpravně ve story dle skutečnosti o posledním oficiálním souboji ve Francii, kde žena rytíře obvinila ze znásilnění panoše, přítele svého muže. Story vyprávěná z pohledu všech tří účastníků, docela zajímavá forma a Ridley Scott zabodoval. Pohlcující zážitek, skvěle obsazený a zahraný. ()

bobstock

V dobách 700léta páně zpět byste někomu ukázali kouzlo odpudivosti magnetu a skončíte na nejbližsím stromě. Ve skutečném příběhu ve Francii žena vsadila všechno co měla na poslední souboj posvěcený bohem. Mistrem Scottem zrežírovaný kousek vám dá opravdový kuk do středověké Evropy, kde řešili stejné problémy, ale trochu jinak. Parádní exteriéry a interiéry. Nádherná kamera a citlivé mimiky předních herců. Zapadne jako historická klasika, která se jednou za čas připomene. 80% ()

Ant_Antony

Ten film je tak špinavý až je to dokonale čistá práce... Režijní mistrovství Ridleyho Scotta je naprostá radost sledovat - ačkoliv jsem si notnou dobu drbal hlavu nad vzezřením Damona a Afflecka, ta vizáž byla teda něco... :) Ač je film názvem o souboji, jedná se hlavně o komorní drama, které námětu rozhodně sluší... ()

neumimfilm

Ridley Scott jako vždy historicky perfektní. Na rozdíl od Gladiátora ovšem Poslední souboj daleko přesahuje stín obyčejného vyprávění historického eposu.    Ridley Scott zachází mnohem, mnohem, ale mnohem hlouběji. Podává totiž svědectví, které nepopisuje jen bolavou současnost, ale zasahuje rovnou celou přetěžkou problematiku komplexně trýznivé skutečnosti býti ženou ve stále se neměnící toxicky maskulinní společnosti otrokářských, panovačných, arogantních a egocentrických mužů, kteří kážou boha, za kterého se ovšem sami považují. Přitom jakákoliv známka cti, mravních hodnot, spravedlnosti, a především empatie a lásky, kterou má jejich bůh představovat, chybí.    Scottovu genialitu potom dokazuje fakt, že se toto téma rozhodl vyprávět právě tímto způsobem, v těchto kulisách a v tomto historickopolitickém kontextu. Všechny tyto prvky ale netvoří jen perfektně funkční film. Ony především poskytují tématu schopnost být opravdové, intenzivní a (a to je nejdůležitější) ZOUFALE AKUTNÍ. ()

hemul

Mám taký zvyk, že keď sa mi nepáči kniha, prestanem ju čítať aj po prvej strane, a keď sa mi nepáči film, odídem z neho aj po 5 min. Načo strácať čas. Pri tomto filme som po polhodine nebol ďaleko od odchodu z kina. Ďalší hrdinský epos o priateľstve a zrade dvoch mužov so špitkou tej krvi a vnútorností, hovoril som si. Zostal som len z úcty k pánovi Scottovi. A dobre som spravil, ono to totiž malo mať presne ten efekt, ako to na mňa malo. Režisér ma úplne dostal. Toľko rôznorodých a protichodných emócií som hádam ešte pri žiadnom filme nezažil. Rashomon po 70 rokoch, ale bez moralizovania povýšeneckých a pokryteckých chlapov. Tento súboj určite nebude posledný, ale ženy majú v osobe Ridleyho Scotta vskutku ušľachtilého rytiera. Otázka je, koľko Oscarov tento film získa, zaslúži si aspoň 10, ale ktovie koľko panošov je v Akadémii? Falošná a slaboduchá Duna ich získa preto asi viac. Vďaka, pán Scott, za lekciu. ()

Brejlil

Ridley Scott je těžký frajer. Ve věku, kdy jiní buď někde tiše skomírají, nebo se věnují stále komornějším filmům, tak se vrhne do středověké fresky, kterou jeho um a nadšení utáhne, ať už jsme kdekoliv. Bitvy, trh, svatba, slavnosti, soudní proces, rozhovor u večeře i závěrečný brutální souboj ukazují, že Ridley v sobě tu filmařinu má. A když ho látka zaujme, jede na víc než 110 procent. Ridleymu se pod rukama nerozdrobila ani rašomónovská struktura a v každé epizodě přesně dávkuje ty informace, které ukazují všechny tři hrdiny jako nejednoznačné postavy. Co si přát více? Snad jen aby takových filmů vznikalo víc, protože mi docela chybí. ()

kamil.i

Ľutujem, že som toto nevidel v kine. Veľkolepá dráma a Ridley Scott opäť v starej dobrej forme! Posledný súboj je veľkolepý nie (len) úchvatnými súbojmi, výpravou, či verným zobrazením stredoveku, ale nadčasovým príbehom. Fascinujúce ako Scott dokáže natočiť komornú drámu o súčasnej téme, zasadiť ju do stredoveku a celé to spraviť pompézne epicky a realisticky zároveň. Klobúk dole. Posledný duel v mojom skromnom rebríčku filmov roku 2021 prekonáva aj Dunu. ()

Muel

| 20th Century Studios | No jasné, že to Ridley ešte v sebe má. Covenant bolo také potknutie, The Last Duel je následné zdvihnutie sa a potvrdenie, že ešte nepatrí do starého železa. Ono je to totiž fakt nádherný film, s presnosťou zrežírovaný, s umom a s aktualizovaním #MeToo zápletky v stráviteľnej verzii pre dnešnú dobu, s opäť výborným Adamom Driverom, ktorý si to v Hollywoode neskutočne dáva. No proste poctivý stredoveký epos, síce obsahovo atypický, no s presahom a výborne zostrihaný. Proste film, ktorý sa už dnes bežne netočí. Na to tu máme ešte takéto legendy, ako je Ridley. Ďakujeme! Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Klajnik

Je to dobrej film. Jeden z nejlepších tohoto roku. Ridley Scott umí, takže to je audiovizuálně působivé, ačkoliv to nepůsobí tak opulentně a epicky, jako je přisuzováno jiným jeho historickým filmům. Příběh je totiž poměrně komorní, ale o to snad i více zajímavý, protože se jde víc pod povrch, kde se skýtá množství drobných nuancí a podmětů k přemýšlení jako je třeba pýcha, interpretace skutečnosti a dobové poměry a legislativa. Zápletkou je znásilnění manželky jednoho vazala druhým vazalem a divákovi se odkrývají události postupně z pohledu všech tří postav (manžel, násilník, žena). Téma je to v současné době aktuální a rozhodně nosné. Tvůrčí pokulhávání jsem však spatřil v momentě, kdy se manželka rozhoduje, jestli promluví pravdu nebo o celé věci pomlčí. Nastanou dialogy, které nejsou příliš dobře zpracované, páč to působí, že postavy najednou promlouvají víc k divákovi, než že se baví mezi sebou. Chápu, že umění má reflektovat reálný svět a promlouvat k němu, jenže dobrý uměl co dokáže zpracovat tak, aby nebyla nabourána uvěřitelnost. V opačném případě to začne působit poněkud uměle a to jsem zde párkrát pocítil. Po většinu času je to však solidní film a skvělá zábava. Všechny mužské postavy jsou víceméně degeši (ale dobře napsané) a drama, které vlastní zhovadilostí utváří je výsostně zábavné a poutavé. Obzvláště skvěle zpracovaná je scéna usmíření a polibkem, kde jsou s obrovským citem skvěle vyobrazeny jednotlivé nuance v závislosti na perspektivě postavy, kterou je situace nahlížena. Scéna znásilnění ještě taky funguje, protože násilník si nahánění manželky vyloží jako hru námluv (vyzutí střevíčků), zatímco manželka ve znepokojení utíká a při zakopnutí na schodech ztratí boty. Poněkud hruběji je to však zpracováno už v situaci, kdy manželka řekne o znásilnění svému manželovi. Stále si však mohu říct, že v ten moment obě postavy byly emocionálně více rozladěné a tak to, co se odehraje mohla každá vnímat s mnohem většími rozdíly. Samotný duel je pak velmi napínavý a drastický. Říkám si však, že mnohem silnější a drásavější konec by byl ten, kdyby v souboji vyhrál násilník a manželka následně byla upálena. To by se totiž klidně mohlo stát a taky se to dělo - i když sice ne v této konkrétní historické aféře. 3,5/5 ()

nonick1

Ridley je zpátky...a ve vrcholné formě. Navíc v žánru, který mu jde nejlépe - historické velkofilmy, ve kterých svádí souboj Pravda se Lží, i když je někdy těžké je od sebe rozlišit. Filmu s velkolepou výpravou a skvělým vizuálem téměř není co vytknout, snad jen se pohled Jacquese a Marguerity mohl od sebe více lišit, protože divák je nejprve dvěma úhly pohledu znejistěn, jak se vlastně celá situace odehrála, ale po odvyprávění třetí (Margueritiny) verze se žádný „wow efekt“ nedostaví. Přesto až do závěrečného okamžiku posledního souboje není jisté, zda Pravda zvítězí, zvláště, když Lež nakonec vytáhne svůj poslední trumf. ()

Caine

Pořád jsem letos neviděl nic lepšího a už asi ani neuvidím. Jako jo! Trochu jsem měl strach z Drivera (jestli na mě něbude poblikávat jeho meč) a ani Damona jsem si v tom moc nedovedl představit - tímto se jim omlouvám. :-) ()

poet

Ked čítam tie recenzie tak akoby som videl nejaký iný film. Toto šlo úplne mimo mňa ak dám nabok ten "súboj" ktorý ma slušné grády film ma ako celok neoslovil. V podstate jeden príbeh z pohľadu troch postav ktorá každý ma svoj pohlad na vec. Celému príbehu podlá mňa chýbajú emócie a jednotlivé sekvencie su dosť useknute a možno ak by to šlo chronologicky nič by sa nestalo. Niektoré postavy (Blonďavý Affleck a kráľ ktorý vyzeral nejaký znudený teeneger) boli uplne odveci. Matt Damon a Adam Driver štandardne dobrí.... Ak nejaký historický epos od Riddleyho tak to radšej starý dobrý Gladiátor :)... ()

Brylin

Snímek nabízí syrový pohled na život nižší šlechty ve Francii 14. století, a to třema různýma očima. 3 různé úhly pohledu totiž skládají mozaiku prostého příběhu, jež vyvrcholí posledním oficiálním soubojem na smrt, který rozhodne o vině a trestu v božím soudu. Filmu dominují herecké výkony představitelů 3 hlavních postav, mezi kterými ještě vyčnívá Jodie Comer, která sice působí žensky křehce, avšak vyzařuje morální a mateřskou statečnost, byť je to jiný typ odvahy, než kterým se pyšní rytíři. Ridley Scott skvěle zachytil středověkou atmosféru, výprava je dokonalá, ovšem mentalita hlavních postav je zřejmě už díky scénáři poněkud kontaminována současností. Jistě není nezajímavé, že film přes svoji zjevnou řemeslnou a hereckou kvalitu (až na Afflecka) nebyl komerčně příliš úspěšný. Středověká vnitřní dilemata zřejmě v USA tolik netáhnou... Čtyři hvězdy kazí jen neodbytná pachuť, že námět se tak trochu svezl na ¨me too¨ vlně. ()

Pawlisman

Film s ubíhajícím časem trošku ubírá na tempu. Přesto skvělé výpravné zpracování středověku, které potěší oči. Závěrečný souboj je také nadprůměrně zpracován. Tedy ano, proč ne. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix