Zlo pod sluncem (S08E01) (epizoda)

Evil Under the Sun

Diabol pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2001

Zpočátku to moc dobře nevypadalo, úvodní dialogy mi přišly plytké a většina postav mi nebyla nijak sympatická. Ovšem postupně se rozjelo klasické skládání mozaiky, kterou u nás doma jako tradičně vyřešil jako jediný sám Hercule Poirot. Tentokrát ale musím opravdu mávnout kloboučkem a poklonit se a za geniální (hlavní i vedlejší) a překvapivou zápletku se nakonec přikláním k nadprůměrnému hodnocení. Díl patří rozhodně mezi ty lepší.(23.3.2016)

Výborný díl s poměrně překvapivým vyústěním, odlehčený Poirotovou nedobrovolnou léčebnou kúrou. Kromě "aktuální" vraždy zde H. P. vyřeší i neobjasněný mord z nedávné minulosti a jako bonus i pašování heroinu. Lehkým zklamáním je pouze dabing - k Poirotovi lépe sedne hlas J. Meduny, než P. Kostky. "Jak je to možné ? Kdekoliv se objevíte, lidi padají jako mouchy..."(21.5.2009)

Dvě rozdílné části, ta první s nervózním Poirotem, která je plná vtipu a ta druhá, kde se může konečně ponořit do svého živlu, což mu, zmetkovi, evidentně vyhovuje, prý chtěl zločinu zabránit? To mu nevěřím, dokonce si myslím, že to celé zosnoval sám, aby se mohl dostat na ostrov za kusem pro něj vyhovujícího žvance, pche!(3.10.2013)

S08E01 - Poirot dostává od lékaře příkazem pobyt v lázních. Společnost mu dělá Hastings, který se musí na čas odtrhnout od své zrovna otevřené argentinské restaurace. Lázeňský hotýlek se nachází na ostrově, kam přes mělčinu hosty z pevniny přiváží správné udělátko. Takové vozítko jsem ještě nikdy neviděla a obávám se, že bych měla strach do něj nastoupit. Ale hotel byl kouzelný, všude kolem pláže, skály, moře, tráva, tenisové kurty, uvnitř parní lázně. Poirot má co dělat, aby se nezbláznil z naordinované dietní stravy kvůli jeho nadváze, ale zároveň cítí přítomnost zla a tuší, že se něco zlého přihodí. Ale těžko zjistit, kdo má nekalé úmysly, dokud se opravdu něco nestane. Jednoho dne je kolem poledne nalezena na pláži mrtvola dámy, která měla velmi kladný vztah k mužům a proto jsou motivy všech přítomných o to peprnější. Tady mě vysloveně dostalo provedení celého činu, toto jsme tu ještě neměli. Byla potřeba vysoká koordinace, promyšlenost a taky štěstí na ty spráné náhody. Ale překvapení to bylo pořádné.(5.11.2015)

To je ten díl, jak Hercule jezdí přes moře na takovým hrkaču! Přívozní traktor mi po letech z dílu utvěl jako jediné, i když v příběhu nehraje žádnou roli. --- Velmi důmyslné provedení, vražedně důmyslné, až skoro kostrbaté... ale Hercula Poirot nějaká taková na dvakrát zfingovaná vražda na pláži proste nemůže rozrušit. Až na to, že je to možná skutečně příliš překombinované, tak velmi dobrá detektivní klasika s čučavými exteriéry anglického pobřeží.(27.3.2016)

• - Natáčelo se na Burgh Island. Hotel Bigbury-on-Sea na témže ostrově je také místem, kde Agatha Christie napsala knihu "Evil Under the Sun".

• - Na motivy tohoto filmu byla vytvořena počítačová hra s názvem "Agatha Christie: Evil Under the Sun". Jednalo se o adventuru, vydána byla v roce 2007. (Durdas)