Sedmnáctiletá Bára (A. Kameníková) je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče (L. Žáčková, V. Javorský) už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec (J. Hájek). Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

DrifterSoul

Mdlé a nepřesvědčivé. Jako by tvůrci žili ve snovém pohádkovém skleníku, izolovaném od reálného světa. Předvídatelný vývoj děje a prkenné chování postav. A snad nejtrapněji působila amatérská výslovnost všech německých dialogů. Nestačí přece jen oddrmolit text, ale vžít se také do intonace a rytmu (jakéhokoliv) cizího jazyka. A Češi tehdejší doby nežili v izolaci; byli zvukem němčiny denně obklopeni a běžně ji samozřejmě používali. ()

Mistr119

Jak tak vidím, díl nevyvolává kontroverze jen na recenzních stránkách, ale také tady. :) Za mne je fajn vidět ztvárněné dobu a možnosti mužů a žen v časech Boženy Němcové a to ve veškerém naturálním pojetí, jak to mohlo být. :) Němec je milující, ale doba ho nutí zachovat si postavení muže, jak se na dobu nosilo a když je nutné, třeba i násilím. Fajn je také, že Barunka není vykreslená jako ta hodná děvenka z Babičky, jak se Božena sama později vykreslila, ale jako poměrně emancipovaná žena, která ví, za které nitky u mužů zatahat, aby dosáhla svého. :) ()

rengers

Mohlo se to jmenovat, jak se kdysi žilo, aneb žena je majetek. To mě připomnělo, jak se doposud ženám žije v Turecku . Scénář je dobrý, ale má to pomalé tempo a herecké výkony žádný zázrak. Jako dokument docela jakš takš. ()

horskejvlk

Bože, ještě že se toho nedožila Božena Němcová, proč takto melodramatické zpracování a pojetí? Božena Němcová byla považována za moderní a velice půvabnou, krásnou dívku, bodejť ne když byla dcera Dorothey von Biron a otec pravděpodobně Klam Martinic, po samozřejmě nikdy nepřiznané matce zdědila krásu a literární nadání. Díky výchově v rodině služebné, která měla být její matka, Barbora Panklova skvěle nasává sociální problematiku a díky tomu si sama své jméno jako spisovatelka ozvučila, zatímco její pravděpodobná matka Doretha byla známa jen jako společnice bývalého ministra zahraničí Francie Talleyranda. Ale zpět k seriálu, kostěná Kameníkova se pro ztvárnění půvabné Boženy nehodí, koho by pro boha mohla okouzlit ? vzpomeňme mladinkou Libušku Šafrankovou z Barunky...ano to byl ten půvab který postrádám, v dospělosti byla její aristokratická vznešenost a půvab také pověstný a co jsme tady dostaly ? zase vyžilou Gaislerovou. Zbytek završilo umělecké vyjádření Boženy Němcové jako zapšklé, až staropanennské, sufražetky, přitom nebyl důvod, v neposlední řadě postsynchrony copak se Rybová nemohla těch pár německých vět naučit? Jediné klady jsou opět krásná výprava a plus za výborného Javorského. ()

ArdeliaLortz

Docela milé překvapení. Obsazení celkem autentické do podoby skutečných postav, reálie, kostýmy.... Akorát se teda moc netěším na Geislerku... Už pár let ve mě přetrvává pocit, že když otevřu plechovku, vyskočí na mě Aňa nebo Táňa. Tak uvidíme, co další díly... ()

marty119

Všechno odehrál všudypřítomný vatovitý klavírní podklad. Scénář prvoplánovitě plochý, postavy jen v nerozvitých větách popisují své motivace a postrkují děj poskoky kupředu. Dialogy naprosto neuvěřitelně nefungující (když už na ně dojde), stereotypizace emancipované ženy až na úrovni karikatury. Téma by si zasloužilo lepší scénář a hlavně režii. Za námět a neošizenou výpravu 2*. ()

IGATY

Na úvod zatím dobré, jen bych očekával více takové té normální dobové autenticity, aby na nás ta doba více dychla, je tam (možná zatím) jen v náznacích. Ovšem scén podobných erotickým snímkům je tam až dost, což mi dobově autentické moc nepřijde ()

thoreau

Stejně jako se posmíváme Slepici a kostelníkovi, Majoru Zemanovi a trochu prezíravě se ušklíbneme i v závěru Pekařova císaře, tak budou naši potomci hodnotit Boženu: "Jo aha, to je z tý doby, kdy si ženský myslely, že jsou víc než chlapi, a chtěly vládnout světu. No, jak to dopadlo už víme..." Samé krásné zašlapané ženy, samí schematičtí zlí muži, jedno jestli otec Pankl, manžel Němec nebo milenec Piškula. ()

martasekm

Pocity po prvním díle vcelku rozpačité. Dějově se toho událo mnoho, ale bez přílišných náběhů a máloco bylo probráno nějak do hloubky. Věřím ale tomu, že v dalších dílech, kdy už budou položené základy postav, to bude šlapat lépe, první díl nicméně působil trochu plytce, průřezově. ()

cabroid

Docela jsem se na Boženu těšil, protože život Němcové je skutečně zajímavé a mnohovrstevnaté téma. Způsob, jakým - aspoň k první epizodě - přistoupily autorky je ale za mne zoufalý. Nechápu, že ČT na tohle vyplácala finance. Božena na šutru uprostřed řeky, Božena na větvi. To jsou obrazy romantického rozervání. Ach jo. - Doufám, že brzy někdo takhle zmrví i příběh Karla Havlíčka Borovského... ()

czprava

První díl je vždy rozjezdový a ke konci vždy stále ještě šustí opona, tedy na nějaký konečný závěr je příliš brzy. Zatím střízlivě dávám tomuto dílu tři hvězdy, bo to nebylo vůbec špatné, ale ani nějak extra vyjímečné, prostě hezký průměr. Osobně jsem postrádal takové to hluboké vtáhnutí do oné doby, nějak jsem jim to na tom plátně prostě neuvěřil, ač snaha z mé strany tu rozhodně byla. Nemám moc v oblibě české seriály mapující historické osobnosti, právě pro ty většinou pomalé první díly. Často jsem byl ale nakonec příjemně překvapen, tak to nechám na potom i tady a počkám, co z toho vznikne. ()

AnkaF

Žádný zázrak se nestal a Božena je předvídatelnou televizní podívanou s hezkou výpravou a výbornými kostýmy. Bohužel hlavní hrdinka (A. Kameníková) nevzbuzuje sympatie ani u svého okolí ani u diváků. Nejsympatičtější postavou 1. dílu se tak pro mně stal představitel otce - V. Javorský, který dokázal své postavě vdechnout věrohodné emoce. Božena je nepřekvapivě líčena jako oběť osudu, dané doby a svého necitlivého manžela. Jako trpitelka, pro kterou nikdo nemá pochopení, se za celých rozvleklých 82 minut usměje asi jen dvakrát ... Kde je vřelost a otevřenost, kterou opravdová Němcová vyzařovala a kterými si získávala přátele? Je samozřejmě těžké přistoupit k notoricky ohranému tématu nově, ale 1. díl spíš jen opakuje nejrozšířenější interpretaci spisovatelčina mladého života a ani setkání s M. D. Retiggovou a jejími feministickými radami to nemůže změnit. ()

Hanecek odpad!

S realitou života B. Němcové to má k pravdě daleko. Naprostá pitomost. A Geislerová - té z očí ta nevzdělanost úplně září. Je to podobné, jako kdyby Einsteina hrála mongolidní lesbická. černoška na vozíku. ()

JenTR

Za mě v pohodě, je to nové, svěží, neznámé...Kameníková (i Geislerová nakonec) je samozřejmě mnohem hezčí než reálná Božena Němcová. Nevím, odkud se pořád bere ten mýtus, že Božka byla kráska. Zapomeňte na romantický obraz, vyhledejte si skutečné fotografie. Existují dvě. Němcová v podání Kameníkové je neskutečná feministka, drzá, seběvědomá, víří vody a je to fajn sledovat. Doufejme, že taková mladá Němcová skutečně byla. ()

nickrgwrsz odpad!

Každá diktatura potřebuje svoje nepřátele, aby před nimi vynikla. Zlaté Československo a nestárnoucí komedie. Dnes máme televizi - 104 cm úhlopříčku, ultra HD, 150 programů... A na každém programu hnůj... Dnešní doba je tak pohlcena sexem, že možná jednou láska mezi mužem a ženou, ve smyslu zamilovanost, zcela vymizí. Komunisti točili básníky, kteří vyznávali ženám lásku, dnes se točí porno. Kdyby paní Němcová obživla a trochu zabrouzdala po internetu, viděla všechny ty zvrácenosti, kterými nás současní vůdci krmí, zvracela by. Kdyby šla někam na seznamku, kde by jí deset pánů za den poslalo fotku přirození, opět by zvracela. Kdyby zjistila, kolik dnes máme pohlaví, nestačila by se divit. Znám dívky, co jsou z dnešních mužů tak zklamané, že hledají raději soužití s ženou. Nemá cenu pokračovat... Možná by paní Němcová byla ráda, že žila ve své době. Děvky mají být hrdinky naší doby, a tak je paní Švorcová opravdu ve své roli, ani nemusela nic hrát. já bych ovšem uvítal, kdyby velikáni našich dějin byli prezentování poněkud přijatelnější formou, abychom si jich mohli nadále vážit. To že feminismem poštvávají muže a ženy proti sobě v USA ještě neznamená, že my to musíme činit také. ()

5tipes

Nedokázal jsem se ztotožnit s herectvím Anny Kameníkové a nefunguje mi tam ani Geislerová. Nechápu, proč ČT obsadila do role brunetky dvě typické zrzky - s tímto celý projekt padá a nepustí vás dovnitř příběhu. Prostě nevěříte, že se díváte a Němcovou. Kameníková vypadá s parukou a amatérsky namalovaným tmavým obočím, které působí s její bílou pletí dost nepřirozeně, dost nedůvěryhodně a trochu uměle. Člověk má místy pocit, že se dívá na ochotnickou přehlídku. Asi úplně nevadí, že si Kameníková šlape na jazyk, ale její němčina byla tak směšná, že divák skutečně nemůže věřit, že je zaritá germanistka a čte a hovoří německy od útlého dětství. Její výslovost (narozdíl od Javorského) značí, že německy hovoří asi půl hodiny. Geislerová používá neustále své herecké taktiky, jako např. ve Vánoční hvězdě a bohužel nenašla pro Boženu originální svéráznou hereckou polohu, čímž opět seriál ztrácí na svébytnosti. Scénář je zcela šablonovitý a hlavně příliš rozvleklý. Místy se divák přistihne při tom, že se nudí a od seriálu odbíhá, což není pro ČT moc hezké vysvědčení. Řežijně je celý seriál banální a kronikářský. Škoda. ()

krysarr

Skoda toho radoby kul prcani možná přes polovinu stopaze, byt mene prcani, asi bych dal prvnimu dilu i 4*... Co se pribehu tyka, bohuzel se mi zdalo, ze to vice cerpalo z wikipedie nez ciste z realu, skoda ()