Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sedmnáctiletá Bára (A. Kameníková) je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče (L. Žáčková, V. Javorský) už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec (J. Hájek). Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

(více)

Recenze (76)

Honzulik 

všechny recenze uživatele

Tak nevím, ale velmi "roztahaný" první díl mne zklamal. Tvůrci chtějí diváka asi hlavně nalákat na poněkud podivné sexuální scény, kterými snad ČT chce ukázat, jak je "světová"... Herečky Kamenická a hlavně Geislerka (která je snad všude) nepůsobí sympaticky a určitě bych tam viděl raději někoho jiného, vždyť nadějných hereček nemáme málo. ČT by jim měla určitě také dát šanci... Jen doufám, že se chudák Boženka Němcová nebude "obracet v hrobě"... ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První epizoda na mě působila příliš popisně, charaktery a motivace postav byly jen nahozené a nedotažené do větší hloubky, působily dost stereotypně. Naopak oceňuji snahu o dobovou atmosféru, včetně folklórního přiblížení různých tehdejších řemeslných postupů, což sice dobře rámuje příběh, ale nemá vliv přímo na jeho obsah. Jako by se tvůrci opájeli spíš vnějškovostí než vnitřním světem hrdinů. Dost mi také vadil převažující pohrdavě ironický a výsměšný výraz ve tváři Anny Kameníkové, který je sice typický pro dnešní puberťáky, ale rozhodně mi nesedí na 19. století, kdy podobná sebestředně přezíravá nepokora vůči všem v okolí podle mne nebyla myslitelná ani u tak emancipované ženy, jakou Božena Němcová jistě byla. ()

Reklama

Aquila 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Neočekávaně se u nás po dlouhé době povedl historický seriál, kde funguje příběh, dobře zahrané hlavní postavy (Kameníková a Hájek) i dramaturgie. Na Českou televizi až překvapivé po pimprlových dílech jako Mattoni a podobně. Zatím to vypadá na důstojnou poctu jedné z českých velikánek. ()

Tamdydam 

všechny recenze uživatele

Nedokázal jsem to dokoukat. Působí to strašně strnule, herci jakoby v křeči,... Neumím to asi přesně vysvětlit. Ale dobře natočený seriál by mě dokázal vtáhnout do děje a já bych místy zapomínal, že se nedívám na realitu. U Boženy ovšem ani na okamžik nepochybuji o tom, že sleduji jen prkenné kostýmní panoptikum. A kdyby nic jiného, je to prostě příšerně nudné ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriál o životě Boženy Němcové tak trochu napsaný jako fanfiction Mary Sue = trochu moc vztahů, milostných eskapád a utrpení hlavní hrdinky a trochu málo o jejím talentu a psaní. Hloubka postav tam taky moc není, ale u současného českého seriálu, od kterého už nikdo nic neočekává, lze ocenit třeba jen to, že pilotní epizoda nebyla hloupá, směšná ani trapná. Pěkná výprava, hezké kostýmy, dobové chování, nevšimla jsem si žádných do očí bijících historických nepřesností, ale trochu pomalé, a jak už jsem psala výše, dost "červenoknihovní". 2,5*. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (1)

  • Ve scéně, kdy jsou Barbora (Aňa Geislerová) a Josef (Jan Hájek) oddáváni, pronáší kněz slova: „Hunc vestrum consensum,“ která následují bezprostředně po slibu. Tato modlitba je však obsažena až v liturgii svatby po II. vatikánském koncilu, tedy až po roce 1970. V tehdejším ritu bezprostředně po slibu následovala slova „Quod Deus coniúngit, homo non séparet“, další slova byla pronášena v národním jazyce. (Thanoris)

Reklama

Reklama