Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy. (Česká televize)

marhoul

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ještě jeden díl a Božka zmizí i z pětistovky. Božena Němcová byla vězněm tehdejšího tradičního společenského uspořádání, nicméně vládla noblesním vystupováním, milou povahou, byla okouzlující. Že byla oprsklá, uštěpačná a nesympatická na to přišly paní režisérka se scénáristkami kde? Jestli si Boženin feminismus představují tak, jak nám předkládají, potěš koště. Překvápko: Němcová své okolí upoutala nejen bystrými postřehy a psaním, nýbrž krásou a šarmem. Tímto ostatně vládnou i mnohé oduševnělé a pokrokové ženy doby dnešní a nemusí se chovat jako arogantní krávy. Vizuál alá Valerie Kaplanová vyžaduje k vyobrazení  Boženy také hodně fantazie, no a pak tu máme lásku k dětem, o které se tak rádo tolik povídá... Nevím, dost mi tady něco nehraje. Mít za matku sobeckou důru, kterou vidíme v tomto zpracování, musela být fakt radost. Jo vlastně, nesmíme být tak přízemní, vše se zametá pod vyšší filosofické cíle. No tak Božka, pokud byla v reále taková, jak nám je zde předkládáno, jejím největším problémem by nebyla zastřižená křídla, ale prachy. Mít je, děcka by ji neviděla už vůbec, jela by si svoje, jen by se vidělo. Ta si urvala, co se dalo a neohlížela se absolutně na nic, i když třela bídu s nouzí. Nedodržovala dohody psané i nepsané, však on se každý nějak přizpůsobí, že jo? Důležitý je kostkový cukr, ó jak praktické, ale že dceři koupí boty služka, není podstatné. Jakože prototyp pokrokové ženy má být kdosi takový? Nespolehlivá, sebestředná, nepracující, líná psát i pohádky, které si nasmlouvala? Líná zajít za umírající přítelkyní, která ji volá? Líná vařit, starat se o čtyři děti, což pokládám za rodičovskou povinnost i u žen emancipovaných. Ne, nic z toho. Ale tvrdě si vzít, koho chce a ještě si do rodiny skočit na kafčo s úsměvem, to jo. Hmm. Nevím, nevím, jestli toto má být inspirativní pojetí feminismu. Nebo už je i nepřípustná povrchní ostuda starat se řádně o děti? Dana Morávková přesná! 3. díl je diametrálně odlišný atmosférou způsobenou imrvere utrápeným, otráveným, univerzálním výrazem Anny Geislerové, divák je uondán vlasteneckými nářky nad politickou situací tehdejší doby, jiskra zmizela, amanti nemají šmrnc a do toho etnické tance na Slovači. Chyba, že Anna Kameníková nepokračovala ve své krasojízdě dál. Byla vhodnější a dala by to tuty na pána. ()

eileen

Možná by si lidé, kteří tady kritizují "zálety" Boženy měli najít, že všichni tam jmenovaní milenci jsou opravdu i skutečně uváděni jako milenci Boženy Němcové. Takže nevím, s čím mají diváci tady problém. Rozhodně to byla určitě kontroverzní osoba, ale její význam pro českou kulturu je nesporný a mně se moc líbí, jak to televize pojala. Má to spád, je tam i dost řečeno o době, v které B. N. žila, skvělé kostýmy a celá výprava a kouzelná a dramatická hudba, která vše skvěle dobarvuje. Na televizní počin neskutečně kvalitní zpracování  a když to srovnám s televizním Brabcovým filmem o A. Dvořákovi, tak je to nesrovnatelné, to byl paskvil a pomluva Dvořáka. ()

meda2016

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čekal jsem, že Božena Němcová bude hrát a hlavně mluvit Aňu Geislerovou, ale ze 3/4 je to naopak. Je to opravdu zajímavé a škoda že se děj neumí víc soustředit. Historickou věrnost ... nehledá ale snad doplňuje. Promítnutí vzpomínek, které jsou inspirací knihy Babička, řekne něco pouze čtenářům - trochu chyba, protože pěkné. ()

Aquila

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nemyslím, že propad 3. dílu by byl chybou Aňi Geislerové. Postava ale jaksi není kontinuální scénáristicky/režijně. V 2. díle byla Božena vášnivá jak k mužům, tak k psaní, což Aňa ve svém rejstříku má. Ale ve 3. díle vášnivost nějak vyprchala, jak ve vztazích, tak k tvorbě, a zbyla jen unuděná manýristická postava, což však s Němcovou z 2. dílu nedává smysl. Tento díl tak sklouzl k pouhému zachycení dobové nálady, tedy k novodobé tradici ČT. ()

Šandík

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Geislerová je v roli Boženy skvělá, ale to mnoho nemění na tom, že celek stále "kamsi utíká". Tváří se to jako životopisný seriál ale spíše to jsou jen takové čtyři izolované "obrazy z života Boženy Němcové". V tomhle díle navíc se skutečně četnými zjednodušeními. Děj je postaven v podstatě tak, že manželé Němcovi žijí v Domažlicích, pak přijde revoluce Josef Němec odejde do Uher a Božena zůstane v Praze. Ve skutečnosti po Domažlicích následovaly ještě Všeruby, Nymburk, tady oba manželé vstoupí do Českomoravského bratrstva, Liberec a teprve odtud Josef Němec odchází do Uher a Němcová zůstane sama v Praze. A opět se celý díl točí kolem vztahů. Že Němcová v té době také psala a to i poměrně rozsáhlé povídky, fakticky spíše novely, zjevně tvůrcům tam nějak uniklo... Celkový dojem: 65% ()

• Když v čase 17:20 policejní úředník zakládá spis na Josefa Němce (Jan Hájek) a zapisuje jeho jméno a povolání na kartu, napíše tam německé slovo „komisař“ pouze s jedním „s“. Správně se ale píše „Kommissar“. (Pimburger)