Reklama

Reklama

Princezna Nevěsta

  • USA The Princess Bride (více)
Trailer

Obsahy(1)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (429)

Fr 

všechny recenze uživatele

RETRO Poslechněte pohádku z neobyčejné knížky, plné příšer, pomsty a dobrodružství …. Ano, tato pohádka není obyčejná. Je POTRHLÁ !!! Místo dialogů spíš takové veselé průpovídky a spousta šílených nápadů. Je až neskutečné, že od té doby, kdy jsem ji viděl poprvé, neztratila nic ze své ,,praštěnosti“. Jistým oceněním může také být synova věta: ,, Tu knížku by jsem chtěl!!“ A víte co? Já vlastně taky !! PŘÍBĚH**** HUMOR**** AKCE*** NAPĚTÍ *** ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

inu, minimálně velmi zajimavý počin to byl. Nemůže se to srovnávat těm našim (pche), ale na americké poměry :-)) dost neobvykle zpracována, napsána a velmi dobře zahrána a podkreslena. Příběh skáče od téměř reálného historického děje k úplným nesmyslům a ironickým leckdy černohumorným vtípkům. Je cítit, že scénaristé k tomuto projektu opravdu přistoupili bravurně, skoro bych to dokázal srovnat s Nekonečným příběhem. Škoda, že jen ten celkový feeling není tak velkolepý, jak by mohl být. Ale stejně, komu by to v té všeobecné zábavě vadilo? (Scéna s jedem je asi nejlepší ukázkou toho, v jakém duchu se tento film nese) ()

Reklama

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Princezna nevěsta je dítkem slavného scénáristy Williama Goldmana. Ten scénář napsal podle své knihy, která se najde i v našich městských knihovnách. Doporučuju si ji přečíst. Je stejně dobrá jako film a nabízí něco z příběhu navíc. Goldman je taky skvělý spisovatel, takže se nudit určitě nebudete. A možná se i dozvíte, proč je ve filmu postava vnuka a jeho dědečka. A film samotný? Jasných pět hvězdiček. Už jenom za Patinkina ("I want my father back, you son of the bitch!"). Jen by si zasloužil o vlásek lepšího režiséra, větší rozpočet a delší stopáž. Directors cut už asi nevyjde, že? ()

Lavran 

všechny recenze uživatele

V případě Nevěsty se nemohu vyhnout korelaci s bezchybnou Goldmanovou knihou, oproti které působí snímek drobně chudobně (nejde však o nikterak markantní problém). Kromě jednoznačné prohry s předlohou, řadím mezi vyloženě protivná pasiva Knopflerovu elektronickou (cosi) hudbu, která řeže do uší jako stará rezavá pila a nedá se tudíž poslouchat bez rizika dlouhodobého poškození vědomí. Po čem jsem ale žehral nejvíce je neskutečně vtipné zakončení knihy, které vyvrací zažitý mýtus o stoprocentně dobrých koncích. Život ale není vždycky fér, že? Škoda, ale i přesto se jedná o královskou podívanou, která vás zaručeně pobaví. Bodíky navíc za neskutečně sympatické obsazení!:) ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

S tímto filmem se pojí velice zvláštní příběh, kterému hodlám věnovat následující komentář. Tedy… kdysi žil florinský klasik Simon Morgenstern, veleúspěšný autor pohádek. Jeho největší dílo se jmenuje Princezna Nevěsta. Ve 20. století žije jistý chlapec William Goldman, který tuto knihu nekriticky zbožňuje. Paradoxem je, mu ji v dětství předčítával otec před spaním. William sám ji nikdy nečetl. Když uplynul nějaký ten čas a z dítěte se stal otec, přišla doba, kdy chtěl William kouzlo Morgensternova příběhu předat dál. Zjistil ale jednu zásadní věc. Princezna Nevěsta, tak jak existuje, je nestravitelná. Nedá se prostě číst. Je to zdlouhavé, chvílemi nudné a zbytečně popisné. Když mu ji otec kdysi předčítával, evidentně vybíral jen dobrodružné a zajímavé pasáže. Ale protože to byla zásadní kniha Goldmanova dětství, mládí i dospělosti, rozhodl se, že to samé, co udělal jeho otec, udělá pro generace příští. Román zkrátí a vybere jen „dobré scény“. Jak plánoval, tak taky udělal. Přepracovaná Princezna Nevěsta byla z původních tisíci stran zkrácena na něco málo přes dvě stě. A úspěch? Stoprocentní. Goldman vytvořil uznávanou fantasy knihu - humoristický příběh, který rýpe do tradice pohádek a který paroduje středověké rytířské romány, čili činí něco obdobného jako renesanční díla Gargantua a Pantagruel od Francoise Rabelaise (i když to byla spíš satira proti scholastice) a zejména Don Quijote de la Mancha od Miguela de Cervantese. A teď to nejlepší – Goldman si to celé vymyslel. Ano. Tuhletu svojí teorii o Morgensternovi a o tom, jak mu otec četl jeho knihu, když byl malý, a jak ji poté zkrátil. Ve skutečnosti nic nezkracoval, celá kniha Princezna Nevěsta je z jeho hlavy. Problém je, že jeho přesvědčivost – v úvodu knihy věnuje své mystifikační teorii 25 stránek a vstupy do děje ji posléze rozvíjí – je prostě dokonalá. Pochopitelně, filmu se tahle mazaná konstrukce netýká, jen knihy. Dlužno dodat, že Goldman není žádná nicka. Patří mezi nejuznávanější hollywoodské scénáristy poválečné éry a vlastní dvě sošky Oscara za Butch Cassidy a Sundance Kid a za Všichni prezidentovi muži. Věřte nevěřte, miliony čtenářů na celém světě dodnes v knihovnách pátrají po Morgensternově originálu, který nikdy neexistoval. ()

Galerie (71)

Zajímavosti (31)

  • Ve scéně, kde šestiprstý králův pobočník (Christopher Guest) omráčí hlavního hrdinu (Cary Elwes), došlo nechtěně ke skutečnému omráčení a tato scéna kvůli autentičnosti ve film zůstala. (Falldrax)
  • Většina filmu se odehrává v Anglii. Historie hradu užitého ve filmu sahá až do roku 1065. (Kulmon)
  • Celý natáčecí den štáb stála výzva Caryho Elwese, aby ho herec, představující princova "muže na špinavou práci", nešetřil a doopravdy uhodil. Udělal to a Elwes strávil zbytek dne v nemocnici. (Epistemolog)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno