Roztříštění

• USA Fractured (více)

Jeho žena a zraněná dcera se při návštěvě pohotovosti ztratily a zděšený muž je marně hledá po celé nemocnici. Začíná si být jistý, že doktoři něco tají. (Netflix)

Marze

Pro mě thriller se všemi ingrediencemi, které má být. Takový ten typ řešení tajemství. Nemohu se zbavit dojmu jako by ho smontovali v továrně. Klíčová slova jsou vzdálený otec, nespokojená žena, neurčité trauma, zachránit rodinu. ()

Stanislaus

I když má divák od začátku trochu tušení, k jakému vyústění celý příběh směřuje - jelikož už má něco málo nakoukáno - tak i přesto se tvůrcům podařilo až do samotného závěru zamlžit hranici mezi skutečnou a alternativní realitou. Jde o spiknutí okolo nelegálního prodeje orgánů nebo u úplné vyšinutí mysli (ne)vyléčeného alkoholika? Divák si není až do závěrečných titulků úplně jistý tím, co se vlastně událo u benzínové pumpy a v nemocnici. Scénář umně manipuluje s divákovou myslí - střídavě mu servíruje důkazy o té či oné realitě. Ke všudypřítomné a nadmíru znepokojivé atmosféře přispěl přesvědčivý herecký výkon Sama Worthingtona a nepříjemně znějící hudba, která skvěla dotvářela prostředí nemocnice. ()

Flego

Skvelá manipulácia s divákom ( v dobrom slova zmysle ) potvrdzuje, že nie všetko čo vidíme sa aj stalo. Utlmená hudba a uveriteľný výkon Sama Worthingtona len podporujú tento nenápadný snímok. ()

honajz

MOŽNÉ SPOILERY Mno, kdyby to skončilo fakt jako obchod s orgány, byl bych spokojenější, fakt. Tenhleten rádoby double twist není nakonec vlastně ani twistem, ale tím, co vlastně pořád se chce, abychom si jako diváci mysleli, a ono to tak kupodivu je, takže sorry, žádné překvapení. A vlastně mi to zhatilo do té doby docela příjemný dojem jakési konspirace, která by se mi fakt líbila stokrát víc, než nakonec tohle - přišlo mi to až moc jednoduché se vylhání. Ale jinak je to atmosférický film, který šlape, jak má, vzbuzuje napětí, postupuje logicky... Ono v těchto případech ale není moc kam jít - buď někomu hrabe, nebo ne. Proto by se mi líbilo téma konspirace, jež by to celé alespoň trochu vykolejilo. Vážně, kdyby to skončilo záchranou a útěkem, dám filmu pět hvězd bez mrknutí oka, takhle jen za fakt velmi dobrou filmařinu, lokace a kameru pouhé tři, protože tenhle jednoduchý konec mě naštval. (A btw - nedává to v jednu chvíli smysl, protože jak mohl vědět, že má jet do dolních pater?) (Jo, a dost mě sraly náznaky stylu balónky Brzy se uzdrav, tajemný pes, televizní film, inzerát v časopise - což dodávalo příběhu jistou mystičnost, ale zpětně působí samoúčelně.) ()

Ivoshek

Z filmů od Netflusu asi zatím nejlepší. Dobrej film, kde si člověk skoro do konce nemůže být úplně jistý, co se to vlastně stalo a proč. ()

TheEvilTwin

Pro mě bez debat nejlepší film, co jsem za poslední dobu viděl. Napětí od začátku až do konce, výborná hudba (podobná jako z Get Out), tajemné a ke konci extrémně drsné. Divák se nestačí za 100 minut ani jednou nudit a ke konci se na něj valí jeden zvrat za druhým až k samotným titulkům, u kterých jsem koukal s otevřenou pusou. Originalita z filmu jenom tryská a všechny ty weird znamení, symboly a náhody, které jsou zde od prvních minut, nutí diváka přemýšlet, který scénář se nakonec vyklube. Precizní, šikovný a absolutně bezchybný halucinační thriller, který si pustím ještě Xkrát... ()

ARI50

Síla, nervy drásající na pochodu, každá sekunda se promítala v hlavě co je a není skutečně, jaký bude konec a kdo má a nemá pravdu, jsou všichni lháři nebo on blázen? Kde je pravda. Hodně dobře provedený thriller po hodně dlouhé době dělo film. ()

luka4615

Svižně odsýpající thriller obsahující několik skutečně velkolepých dějových zákrut společně s vypointovanými plot twisty. Fractured se kromě těchto atributů může pochlubit i skvělou kamerou, soundtrackem a civilními hereckými výkony. Jako lehce depresivní jednohubka na ospalé odpoledne tedy tento snímek funguje více než adekvátně. Skvělá práce! ()

JASON_X

Páni. Tak nevím jak vám, ale mně byla zápletka jasná vod samýho začátku, konkrétně vod třináctý minuty, stačí mít nakoukáno něco thrillerů a je to jasný jak facka. To ale nic nemění na tom, že jsem si přesto (a nebo právě proto) tenhle další povedenej Netflixův kousek perfektně užil. Scénárista se mě sice několikrát pokusil znejistit, chtěl abych zaváhal, ale já ne, byl jsem ve svým přesvědčení pevnej jako skála. A měl jsem recht. Relaxační béčko jedna báseň, po šichtě před další šichtou ideální materiál na proprání mozku. Vynikající je i herecký obsazení, člověk kolikrát čumí kolik dobrejch výraznejch herců je trestuhodně neznámejch, zatímco spousta bezduchejch kvazihereckejch primadon je showbizem uměle vyhoněná mezi hollywoodskou celebritní smetánku. Asi největší dojem na mě udělala strašidelně uhrančivá černá cvokařka ve vedlejší roli. ()

Ouwen

SPOILERY: Tak nějak jsem si přál, aby to celé se drželo toho, že s hlavním týpkem je všechno v pořádku. Protože, ačkoliv ten úplný twist/konec smysl dává, bylo to na můj vkus zbytečně moc navíc. Tohle je ten typ filmu, kde si člověk může vybrat mezi happyendem a nekompromisním koncem a kterej mu více zapadá a celkově ladí do noty. Já si spíš přál, aby všechno dobře dopadlo. Ale celkově trošku u mě film upadl zhruba od té scény v jámě v noci, na můj vkus to až zbytečně moc šláplo na plyn a překrucoval se tenhle, jinak do té doby solidně uhnaný thriller, do akčnějšího žánru. Sam odvádí skvělou práci v podobě uhnaného, zmateného a vystresovaného týpka. Nejen co se týče mimiky, ale dost tomu napomáhá se svojí dusivou intonací, kdy sotva může popadnout dech. Celkově mě i mrzí, že film neskončil pět, deset minut dřív, protože ten twist - říkám, ačkoliv dává smysl, na mě působí už trošku navíc. Hlavně i z důvodu, že jsem to vlastně i očekával, že se to takhle stane. Faktem ale je, že jsem vlastně prokoukl i ten první twist v podobě toho, co je ten hospitál zač, takže nevím. Asi mi bylo týpka líto, tak jsem mu přál to nejlepší. Sakra... já nevím. Tohle je po hoooodně dlouhé době film, kterej mě kompletně vyšachoval a vlastně ani nevím, jak ho mám hodnotit. McElroy napsal dost dobrej scénář a podepřel ho solidními základy, takže těžko lze vyčítat jednu věc na úkor té druhé. Navíc, ten konec je i svým způsobem nekompromisní a odvážnej... já nevím jak hodnotit. Tyhle tři hvězdičky teda brát s jistou rezervou. Rozhodně né kvůli tomu, že by film byl průměrný - spíš jsem v takovém Roztříštění, že nevím jak jinak film hodnotit. Tři hvězdy představují dost dobrej nástroj a interpretaci, jak odseknout tohle dilema. ()

JohnCZ

Atmosféra budovaná za pomocí temného obrazu, klaustrofobní kamery využívající close-upy a nervozního brnkání na klavír je lahůdková. Jenže právě ona psycho atmosféra od začátku dává dost průhledně najevo, jak se věci doopravdy mají a spíše jsem čekal, že očekávané klišé vyústění tvůrci otočí v nějaký super mindfuck. No a vono ne. ()

Ten Druhy

Film, v ktorom neviete, kde je pravda a komu máte veriť. Zopár takých tu už bolo, a pár určite ešte bude. Zápletka postavená na jednej situácii, dej plynul miestami v mdlom tempe, ktoré vyvolávalo strašnú úzkosť. Skutočnosť bola veľmi roztrieštená. Vedel som, že zmätený je hlavný hrdina a iba raz som o tom zapochyboval. Vysvetlenie sa neodkryvalo pomaly, ale bolo v závere prilepené. Gradáciu sa snažili zachraňovať akciou, no niečo zachránila atmosféra. ()

Astaroth12

Od skoro začiatku som rozmýšľal, či hlavný hrdina je len duševne chorý alebo zato naozaj môže nemocnica a príbeh to krásne zahmlieval až do konca. Vobec tu nehrozí nuda, je to svižne, miestami akčne i vo viacerých scénkach vypäté. Sam hra ako o život a všetko strhol na svoju osobu. Nepáčilo sa mi, jedine, keď prišla Psychologicka a hned všetko vedela, ako? Lem klam alebo reziser chcel aby divák viac rozmýšľal? Tak či onak, s policajtov spravila babrákov a ona vedela i to, čo nemohla. Takže príbeh troska niekedy zakolísal, ale i tak to bol solídny thriller s prijemne mrazivým rozuzlením. Za mna prekvapujúco silné 4*. ()

ledzepfan

Stokrát viděná, překonstruovaná jakože hra na to jestli protagonistovi jebe, nebo všichni okolo jebou s ním.. Worthington i Rabe jsou herecky naprosto zoufalí, scénář nenabízí žádnou přidanou hodnotu... Takže to divák vydrží až do konce zase jen ze zvědavosti jak že se to ve finále rozlouskne... No, a ono se to rozlouskne pěkně debilně, takže za mě dost provar.. ()

agentmiky

Po zhlédnutí traileru osobně můj nejočekávanější film tohoto roku, co se týče internetové stanice Netflix (samozřejmě s Irishmanem). Kombinace velice nadaného a zručného Brada Andersona a Sama Worthingtona slibovala velké věci, a teď mohu s čistým svědomím říct, že FRACTURED se povedlo po všech stránkách. Film se soustředí na herecké výkony, které samozřejmě táhne zejména již zmiňovaný Worthington, ten zde podal doopravdy nadmíru uvěřitelný a v některých chvílích až mrazivě přesvědčivý výkon. Plusem filmu je promyšlený scénář, jenž válí jak po dialogové stránce, tak zejména sází na nepředvídatelnost následujícího okamžiku. Ty obraty v ubíhání zápletky jiným směrem mě nenechávaly chladným, tvůrci mi zamotali pořádně hlavu (to ale nepovažujte za výtku, právě naopak.....na konci jsem už sám nevěřil, komu tedy mám věřit). Přičtěte k tomu úctyhodně zahrané vedlejší postavy a dunivé tóny hudebního podkresu (ten se vám zaryje hluboko pod kůži) a máme zde prostě a jednoduše zaděláno na thriller roku. A konec špičkový, takto to uzavřít, to člověk hned pozná, že na tomto projektu nedělali nějací nýmandi. Nadprůměrně tučné čtyři hvězdy. Za mě dávám 8,5/10 ()

kolda1990

Ou shit musím říct na začátek. Dobrej, moc dobrej thriller pro mě:) nejdřív si říkám, no dobrý, tak to je jasný, ale pak postupem času se pochybnosti dostavovaly a už sem si vlastně nebyl tak jistý. Depresivní nemocniční atmosféra kdesi v prdelákově celkem fungovala. Nízkorozpočťák, jak má být. Slabší pětihvězda, ale mě to dnes sedlo jako prdel na hrnec:) ()

Praxis

Skvělý závěr, který ukáže, jak si s námi film dokáže výborně zahrávat. Je vám jasné postupem času, že opravdu to asi nebude tak přímočaré, jak si zezačátku myslíte, ale ten konec vás stejně docela překvapí, byť jsem viděl ještě více filmy z ranku WTF konec - jako třeba Šestý smysl nebo Vyvolený. Tohle je takový slabší odvar. Přesto velmi příjemné překvapení se skvělým Worthingtonem. 75% ()

k4n9ur

Čekal jsem něco jiného. Nejdříve příliš ponurý a ospalý film. Potom dost předvídatelný a buď to scénárista dělá schválně, a nebo se sám nemohl rozhodnout jestli to dopadne skutečně tak jak by si divák snad i přál (nebo by to přál hl. představiteli) a nebo ta horší varianta. Ale mě bylo zhruba po polovině jasné že to bude ta horší varianta, i když se nás potom nejspíše snaží zmást. No námět byl fajn ale zpracování a atmosféra se mi nelíbila. Ale to je asi o mém vkusu. Mám radši atmosféru víc směrem dozadu k 90’ (např. Sedm nebo Mlčení jehňátek [ne že bych to přirovnával, jen dávám příklad]) ale tohle je holt modernější práce. Jinak bych dal určitě i 3*. ()

salalala

Velice solidní paranoidní thriller, který diváky vrací někam do devadesátých let, kdy byl tento žánr v módě. Brad Anderson v něm znovu dokazuje, že co se budování atmosféry týče, patří k nejlepším, protože od počátku diváka pohltí hutná, nepříjemná a jako by konspirační atmosféra, v níž si nikdo nemůže být ničím jistý a je jasné, že nic nebude mít normální průběh. Pomáhá si v tom i kamerou, která používá speciální filtry, kdy je obraz zahalen do zvláštního "oparu" a společně s nejistotou ohledně psychického zdraví hlavního hrdiny je až hypnotický. Své samozřejmě dělá i zneklidňující hudba. Problém je pak v příběhu, který je rozehrán klasicky a diváka se snaží nechat v nejistotě co nejdéle, což se mu poměrně daří a s indiciemi pracuje hodně opatrně, leč ke konci úplně neuspokojí, protože dost nepochopitelně spoléhá na dvojitý twist, který moc nefunguje, působí zbytečně samoúčelně a zpětně se v něm objeví hned několik nelogičností. Výsledku moc nepomáhá ani Sam Worthington, který rozhodně není špatný, jen je místy hodně toporný a vzhledem k tomu, že určité pasáže by měl odehrát jen svým výrazem, není to pak úplně důvěryhodné. Chybí tu taky nějaká jiná výraznější postava, přitom potenciálu je v tomto smyslu plno. Kdyby se tvůrci rozhodli film ukončit prvním koncem, dojem by byl o něco lepší, jelikož ale zvolili jiné řešení, je Fractured "jen" solidní podívaná na jeden večer, k níž nemá smysl se moc vracet. 70 % ()

PP66

Kde já už to jen viděl, o tom změněném vnímání reality? nevzpomenu si... v každém případě, žádný nový příběh, i když dobře natočené... ()